חטיפות ישראלים בגדה: רוב המקרים הסתיימו ברצח

חטיפות אינן תופעה חדשה אך בתקופה האחרונה חמאס, הג'יהאד האיסלאמי והפתח מרכזים את מאמציהם בנושא. תזכורת למקרים מהשנים האחרונות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ציין היום (שבת) כי לחטיפת שלושת הנערים שלשום בגוש עציון קדמו עשרות ניסיונות דומים בשנתיים האחרונות שסוכלו. לדברי יעלון, עד כה הצליחו במערכת הביטחון לאתר במהלך 2013 למעלה מ-30 ניסיונות חטיפה, ואילו ב-2014 סוכלו 14 ניסיונות חטיפה. "התופעה של ניסיונות חטיפה איננה חדשה - כנראה שהאירוע הזה עבר לנו מתחת למכ"ם", אמר.

בשירות הביטחון הכללי זיהו בשנתיים האחרונות עלייה בכוונתם של ארגוני הטרור הפלסטיניים לבצע פיגועי חטיפה. בשב"כ ציינו באחרונה כי ישנם שלושה ארגונים המרכזים את מאמציהם בנושא: חמאס, שפועל לשקם את תשתית הטרור שלו בגדה המערבית, הג'יאהד האיסלאמי הפלסטיני, שבשב"כ ציינו כי ההתמקדות בפיגועי חטיפה נובעת מרצון לקדם שחרור אסירים, וכן הפתח.

חטיפת הנערים - סיקור נרחב: כשהזמן עובר, הסיכוי לסוף טוב פוחת | עמוס הראל | נטילת האחריות: האם הארגון שפועל בסוריה ובעיראק הגיע לגדה? | צבי בראל | האחריות לגורל הנעדרים מוטלת על נתניהו ובנט | אמיר אורן | אתר חמאס הרשמי קרא לאינתיפאדה בגדה | ג'קי חורי

לפי נתוני השב"כ, מאז חודש ספטמבר האחרון נחשפו על ידי הארגון יחד עם שירות בתי הסוהר 11 מקרים בהם כלואים ביטחוניים בישראל ניסו לקדם פיגועי חטיפה של חיילים ואזרחים. מחצית מהמקרים הובלו על ידי כלואים מהפתח, ויתר המקרים על ידי אנשי חמאס וארגונים איסלאמיים.

2013: החייל תומר חזן

בחודש ספטמבר נרצח החייל תומר חזן, לאחר שפותה להגיע על ידי נידאל עמר, פלסטיני שעבד עמו באופן לא חוקי במסעדה בבת ים, להגיע לכפר בית אמין. חזן נרצח שם על ידי עאמר, ולדבריו בשב"כ עשה זאת כדי לנהל משא ומתן לשחרור אסירים, ביניהם אחיו, נור א־דין עאמר, פעיל תנזים שכלוא מאז שנת 2003.

גופתו של החייל תומר חזן מובלת למסוק, בספטמברצילום: אי-אף-פי

שלושה סיכולי חטיפות נוספים של השב"כ יכולים ללמד במידת מה על פעילותם של ארגוני הטרור המנסים לקדם חטיפות ברחבי הגדה. כך למשל, בינואר 2013 נעצרה חולייה של הג'יאהד האיסלאמי, לאחר ששהתה יומיים בשטח ישראל - באזור השרון והמרכז - בניסיון לאתר יעד לחטיפה. בין היתר נמצאו בעת תפיסת החוליה סמוך למחסום אייל אקדח דמה ואמצעים נוספים שהיו אמורים לסייע בביצוע החטיפה. במהלך החקירה בשב"כ התברר כי שני ערבים אזרחי ישראל היו אמורים לסייע לחוליה: אחד כדי להעביר את החטוף במחסומים, והשני על מנת לסייע לחולייה לאתר את יעד החטיפה בארץ.

במקרה נוסף, שהיה בתחילת פברואר אשתקד נעצרה חוליית אנשי חמאס מאזור בנימין, שהיו לפי השב"כ "בשלבי מוכנות גבוהים". בחקירתם בשב"כ התברר כי הם תכננו לחטוף חייל באזור בנימין, ואף עברו הדרכה לייצור חומרי נפץ והכנות נוספות לקראת חטיפה. במקרה נוסף, בדצמבר 2012 חברי תשתית תנזים (פתח) מאזור דהרייה שבדרום הר חברון, היו "בשלבים מתקדמים לקראת ביצוע הפיגוע", כך לפי השב"כ. חברי הקבוצה ביקשו להיעזר בתושבי הנגב, וביקשו לחטוף חייל בטרמפיאדה באזור רמאללה, ואף ערכו סיורים במקום לקראת הדבר.

2006: אליהו אשרי

ביוני 2006 נחטף ונרצח הנער אליהו אשרי מאיתמר, שעלה על טרמפ בכניסה להתנחלות עפרה. אשרי נרצח ביריית אקדח בראשו, ולאחר מכן נקבר בבור, וגופתו הוסתרה על ידי חוליית חמאס במערב רמאללה. בית הדין הצבאי גזר שני מאסרי עולם על הפלסטיני איהם כמאמג'י, שהורשע ברציחתו של אשרי.

דובר ועדות ההתנגדות מציג את תצלום תעודת הזהות של אשריצילום: רויטרס

2005: ששון נוריאל

בחודש ספטמבר 2005 נחטף ששון נוריאל, תושב פסגת זאב, על ידי חמישה אנשי חמאס, וגופתו נמצאה במזבלה ליד אזור התעשייה ביתוניא. דבר חטיפתו הותר אז לפרסום רק אחרי שבוע. בשנת 2012 פורסם בערוץ 10 כי נוריאל נחטף לאחר שניסה לשכנע לגייס מודיע לשב"כ.

נוריאלצילום: רויטרס

2003: אליהו גוראל

ביולי 2003 נחטף נהג המונית אליהו גוראל, גם כן באזור רמאללה, והוחזק בידי חוליה של עבריינים פלסטינים שביקשו לפעול לשחרור כלואים פלסטינים, במשך כמה ימים בביתוניא. הוא שוחרר לבסוף על ידי לוחמי סיירת מטכ"ל.

אליהו גוראל אחרי שחרורוצילום: אוריאל סיני

2001: אופיר רחום

אופיר רחום, נער בן 16 מאשקלון, היה תלמיד תיכון שניהל שיחות צ'אט עם אמנה מונא, תושבת ביר נבאללה בת 24. מונא התחזתה לעולה חדשה יהודייה וניהלה עם רחום קשר רומנטי. לאחר כמה שבועות שכנעה מונא את רחום לפגוש אותה בירושלים.

רחוםצילום: רויטרס

ב-17 בינואר רחום פגש את מונא במקום בו קבעו ומשם נסעו השניים לפאתי רמאללה, שם המתינו להם שני חברי חולייה שירו ברחום עשרות פעמים.

על מונא נגזר מאסר עולם אולם היא שוחררה במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט. כיום היא חיה בטורקיה.

1994: נחשון וקסמן

באוקטובר 1994 נחטף החייל נחשון וקסמן, לאחר שעלה על רכב ובו ארבעה מחבלים מהחמאס שהיו לבושים כמתנחלים. הוא נלקח על ידי חוטפיו לכפר ביר נבאללה, שם צולמה קלטת וידאו שמתעדת אותו פונה אל הוריו ואומר כי על ראש הממשלה יצחק רבין לשחרר אסירי פלסטינים ובהם השייח אחמד יאסין – ואם לא, הוא יירצח. "החבר'ה מהחמאס פה חטפו אותי. הם רוצים לשחרר את האסירים שלהם, אם לא - הם יהרגו אותי", אמר וקסמן בקלטת שחמאס מסר לפרסום לאחר חטיפתו.

וקסמן נראה לבוש מדי צה"ל, כשלצדו עומד אחד מחוטפיו חמוש ברובה. ב-14 באוקטובר יצאה סיירת סיירת מטכ"ל למבצע לשחרורו של וקסמן בכפר ביר נבאללה, אך הפעולה נכשלה: החוטפים רצחו את וקסמן והרגו את קצין הסיירת, סרן ניר פורז.

וקסמן בסרטון שפרסמו חוטפיו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ