צה"ל תקף הלילה בעזה, 41 פלסטינים נעצרו ברחבי הגדה

במהלך המעצרים נתפסו אמצעי לחימה שונים ■ צה"ל: נעמיק הטיפול בחמאס באיו"ש ■ אמש: עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון באזור חברון, דיווחים על פצועים בקרב הפלסטינים, שני ישראלים נפצעו קל מידויי אבנים בשומרון

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

צה"ל והמשטרה ממשיכים לסרוק את אזור חברון בחיפושים אחר שלושת תלמידי הישיבה אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, שעלו ביום חמישי על טרמפ באזור גוש עציון ונחטפו. הותר לפרסום כי אחד הנערים טלפן למשטרה ואמר "נחטפנו". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי אנשי חמאס הם שביצעו את החטיפה. מלבד זאת, הפלסטינים דיווחו כי שני פעילים מוכרים בארגון נעדרים מאז יום חמישי. בצה"ל החליטו לגייס אנשי מילואים באופן מצומצם.

07:30: כוחות צבא והמנהל האזרחי פשטו במהלך הלילה על ארבעה מוסדות המזוהים עם חמאס, בהם בתי יתומים ומשרדי רווחה. במקום הוחרמו מחשבים ומסמכים, בניסיון לקשור את המוסדות לפעילות טרור של חמאס. מפקד חטיבת הנח"ל, אל"ם אורי גורדין אמר בסרטון שהפיץ דובר צה"ל כי "חטיבת הנח"ל הופעלה בסדר כוח מלא בגזרת שומרון כדי לפעול באופן נחרץ ונחוש נגד החמאס ונגד פעילי הטרור, ולעשות ככל שאנחנו יכולים כדי לגרום לכך שהבנים הנעדרים יחזרו הביתה בשלום" (גילי כהן)

07:05: צה"ל עצר הלילה 41 פלסטינים ברחבי הגדה, כמחציתם מאזור שכם. במהלך הפעילות, בה השתתפו כאלף חיילים מחטיבת הנח"ל, פשטו הכוחות בין היתר על מחנה הפליטים בלאטה ועל הכפר עוורתא. בפשיטה נמצאו אמצעי לחימה שונים, בהם אקדחים, מטעני נפץ, רימונים ותחמושת. כמו כן, מחרטה שייצרה נשק מאולתר נסגרה על ידי הצבא. קצין בכיר הגדיר את הפעילות הזו כ"סוג של ניקוי אורוות. צה"ל ריכז הלילה את פעילותו בשכם, שהיתה בעבר בירת הטרור, וימשיך לעשות זאת גם בימים הקרובים". 

5 מתוך 5 |
אלי ישי בתפילה למען החטופים בכותל, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי
1 מתוך 5 |
מתפללים למען החטופים בכותל, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי
2 מתוך 5 |
צילום: אוליבייה פיטוסי

כחלק ממאמצי הצבא לפגוע בפעילות חמאס, הוחרמו הלילה מחשבים מאגודה אזרחית מבית לחם. בהערכת המצב הלילית שקיימו בכירי הצבא הוחלט "להעמיק את הטיפול בחמאס ביהודה ושומרון, ולנצל את הימים אלה כדי לעצור את כל מי שנגוע בחמאס", כך לדברי הקצין הבכיר.

במהלך הלילה לא נרשמו עימותים יוצאי דופן אל מול פעילות אלף החיילים בשכם, והמשך המעצרים באזור חברון. הסגר בדרום הגדה המשיך זה היום השני, והדבר מגביר את הלחץ בקרב תושבי המקום. בנוגע למרדף אחר החוטפים, אמר הקצין כי הוא אינו מרגיש שהזמן אוזל, והוסיף כי המבצע ימשיך ככל שיידרש - "ככל שיימצאו יעדים, או שנחשוב שצריך לעצור יעדים שקשורים בחמאס, וקשורים באופן ישיר או עקיף לפיגוע החטיפה" (גילי כהן)

בית באשקלון שנפגע מירי רקטה, הערבצילום: דובר המשטרה

6:40: צה"ל תקף הלילה ארבעה יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל אמש. זאת למרות שלא זוהו נפילות בשטח ישראל. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו מוקד פעילות טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה בדרום הרצועה, אתר נוסף לאחסון אמצעי לחימה במרכז הרצועה ואתר אחסון דומה בצפון הרצועה (גילי כהן)

16.6.2014

23:08: בצה"ל אישרו כי פלסטיני נורה ונפצע באורח קשה לאחר שחיבל בגדר בכוכב יעקב. מקור צבאי הגדיר את המקרה כניסיון חדירה להתנחלות. בצבא אמרו כי לא מוכרים דיווחים על פצועים נוספים. עימותים פרצו גם בעיירה בית אומר הסמוכה לחברון, שם יידו עשרות פלסטינים אבנים לעבר כוחות הביטחון. הצבא ירה לעבר המתפרעים רימוני גז והלם, וכן כדורי גומי. לא ידוע על נפגעים (גילי כהן)

22:50: רקטה התפוצצה בשטח פתוח ליד אשקלון. לנפילת הרקטה לא קדמה אזעקה (גילי כהן) 

22:45: במערכת הביטחון התמקדו היום בפעילות נגד חמאס, כולל פעילויות אזרחיות של התנועה. כך, למשל, פעל צה"ל לסגירת שלושה ארגוני "דעווה" (צדקה) של חמאס ומתכנן להמשיך בפעילות גם נגד אנשי חמאס ברשויות המקומיות. קצין בכיר אמר אתמול כי מערכת הביטחון תפעל "נגד כל מה שצבוע ירוק". לדבריו, הציבור הפלסטיני בגדה צריך להחליט אם הוא מעוניין להיות מובל על ידי חמאס. במערכת הביטחון מתכוונים להמשיך במבצע נגד חמאס, גם אם המרדף אחר החוטפים יסתיים. 

הקצין הוסיף כי פעולות צה"ל נגד חמאס מאז חטיפת שלושת הנערים, יחד עם גל המעצרים שבמסגרתו נעצרו כ-150 פלסטינים, "מביאות ללחץ של ממש בשטח". "חמאס ביהודה ושומרון משלם מחיר כבד גם במעצרים וגם בנכסים שלו", אמר שר הביטחון משה יעלון (גילי כהן)

פעילות חיילי צה"ל בחברון, היוםצילום: אי-אף-פי

22:36:  שני ישראלים, בינהם תינוקת בת שנה וחצי, נפצעו קל מזריקות אבנים בכפר עזון שבשומרון (חיים לוינסון)

22:12: מקורות פלסטיניים דיווחו כי פלסטיני בן 18 נפצע קשה מאוד מאש צה"ל באזור קלנדיה. הוא פונה לבית החולים ברמאללה. לפי הדיווחים, חמישה פלסטינים נוספים נפצעו באורח קל בעימותים. בצבא טרם התייחסו לדיווחים (גילי כהן וג'קי חורי)

שר הכלכלה נפתלי בנט ביקר הערב בישיבת "מקור חיים" שבכפר עציון, שבה לומדים שניים מהנערים החטופים, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער, ושוחח עם בני כיתתם. "לפעמים אני רואה בתקשורת ניסיון להכהות את מוחנו, שמנסים להאשים את המשטרה ולהאשים את הטרמפים. מה, הטרמפים חטפו את הילדים? באשמת הטרמפים חטפו את חטופי אנטבה, את גולדווסר ורגב ואת גלעד שליט? באשמת הטרמפים רצחו פה מעל 1,000 ישראלים באינתיפאדה השניה? יש לנו אויב שרוצה שבגוש עציון לא נוכל להתהלך והוא רוצה גם שברמת אביב לא נוכל להתהלך, ומי שלא מבין שאם לא ילכו בשקט בצומת הגוש ואם ילדים לא יוכלו לשחק בשקט בחברון, בעפרה ובבית אל, הם גם לא יוכלו לשחק בשקט ברמת אביב, רעננה וראשל"צ, לא מבין כלום". שר החינוך שי פירון ביקר בבתי שלושת החטופים ונפגש עם בני משפחותיהם (יהונתן ליס)

20:13: עזיז דוויק, יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, הועבר לבדיקות רפואיות בבית החולים שערי צדק לאחר שהתלונן כי אינו חש בטוב. בתום הבדיקות שנערכו לו בבית החולים הוחלט להשיבו לחקירת השב"כ (גילי כהן)

18:40: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אחר הצהריים כי לאירוע החטיפה יהיו השלכות חמורות. "אנחנו בעיצומו של מבצע מורכב וצריכים להיערך לאפשרות שזה ייקח זמן. זה אירוע חמור ויהיו לו השלכות חמורות. אנו פועלים ביחד באופן שקול, אחראי ונחוש מאוד. אנחנו מתמקדים בהשבת הנערים שנחטפו ואנו פועלים נגד החמאס. עצרנו יותר ממאה פעילי חמאס ואנו מבצעים פועלות נוספות שלא ארחיב עליהן את הדיבור".

ראש הממשלה התייחס גם להתחממות ברצועת עזה: "בימים האחרונים אנו רואים ניסיון לפתוח זירה בעזה והגבנו לירי הזה בעוצמה ובמקרה הצורך נגיב בעוצה הרבה יותר גדולה. מבטיח שמי שינסה לפגוע באזרחי ישראל ייפגע. כוחות הביטחון עושים עבודה טובה מאוד בשטח ועל כך תודתי ותודתם של כל אזרחי ישראל".

נתניהו פנה אל משפחות הנערים החטופים: "אני מבקש לפנות למשפחות היקרות של גיל-עד נפתלי ואייל. שוחחתי עם אנשים שביקרו אתכם והתרשמתי גם מהשיחות עמכם מהכוחות שלכם ברגעיי ייסורים הללו. אני וכל אזרחי ישראל מחזקים אתכם ועושים את כל המאמצים להחזיר את הבנים הביתה".

מלמעלה למטה: אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער

נתניהו פנה בדבריו גם אל הקהילה הבינלאומית. "שוחחתי עם שר החוץ קרי ואמרתי לו שהערכתי את אמירתו התקיפה בגנות המעשה הנפשע ובזכותה של ישראל להגן על עצמה. אני מצפה מכל הגורמים האחראים בקהילה הבינלאומית וחלק מהם ממהרים לגנות אותנו על כל בנייה במקום הזה. אני מצפה מהם שיגנו באופן תקיף ונחרץ את המעשה הנפשע הזה של חטיפת נערים. מי שמתנגד לטרור צריך לגנותו בכל מקום שהוא מתבצע ואני מצפה לךהצטרפות של מדינות אחרות לגינויים אלה ולתמיכה למעשה ההגנה העצמית הלגיטימי והככחרי של מדינת ישראל".

שר הביטחון משה יעלון אמר כי חמאס ישלם מחיר כבד על החטיפה. "מאז החטיפה אנו עושים מאמץ משולב של כל כוחות הביטחון כדי להחזיר אותם כמה שיותר מהר. המאמץ הזה יביא בסופו של דבר לזה שנניח את היד על החוטפים ונגיע אליהם. זה מחייב אורך רוח וסובלנות. נשקיע את כל המאמצים ואין לי ספק שנגיע לכך. התחלנו במאמץ שחמאס ישלם מחיר כבד. גם המעצרים וגם הנכסים שלו. חמאס ישלם מחיר כבד וכל ניסיון של גורם כזה או אחר להרים ראש ייענה בתגובה תקיפה כפי שהגבנו הלילה ואף יותר. אני רוצה לחזק את כל גורמי הביטחון. נמשיך ביחד להוביל את המאמץ הזה כדי להביא את הפרשה הזו לסיומה ולהבהיר לחמאס שאירועים מהסוג הזה לא כדאי לא לבצע נגדנו".

הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי "אני רוצה לייחל לאורך רוח ולהצלחת המשימה. אומר רק שצהל ויחד עם כוחות הביטחון האחריםזוכירם את תפקידם להגן על מדינת ישראל ולפעול בשם ממשלת ישראל. עושים זאת בכל זירה ובכל מצב. זה גם מה שיקרה בפעם הזו וזה קורה על ידי אנשים מאוד מסורים. אנו נמשיך ונממשיך עד שנצליח".

18:35: הרמטכ"ל בני גנץ אמר בטקס יחידות מילואים מצטיינות: "בעוד שמדינת ישראל מחבקת ומתפללת עם משפחות שער, פרנקל ויפרח - צה"ל, יחד עם כוחות הביטחון, המשטרה והשב"כ - פועל לפתרון הפרשה בנחישות הנדרשת. אנו פועלים בכל הזירות, ואנחנו יודעים שאי היציבות היא תופעה קיימת". (גילי כהן)

18:10: נשיא המדינה הנבחר, רובי ריבלין, שביקר בישיבת "מקור חיים" בקיבוץ כפר עציון, אמר שלא כך דמיין את ביקורו הראשון בגוש עציון לאחר בחירתו: "אני בא לכאן לחבק ולהתפלל יחד אתכם על הבנים שלנו, החברים שלכם, הלב של כולנו נשבה יחד עם אייל, גיל-עד ונפתלי ובאומץ הלב והגבורה של המשפחות" (יהונתן ליס)

18:00: ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה ללא החלטות. מחר תתקיים ישיבת המשך (ברק רביד)

14:15: הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס בשעה זו בירושלים לדיון בהתפתחות חקירת החטיפה. השרים מקבלים עדכונים על החקירה ועל הניסיונות לאתר את החטופים ודנים בשורה של צעדי ענישה אפשריים נגד ארגון חמאס, בהם ההצעה לגירוש פעילים בכירים בארגון מהגדה המערבית לעזה. פקיד ישראלי בכיר אמר שאפשרות נוספת שנבחנת היא להרוס בתים של בכירי הארגון בגדה ולהטיל סנקציות על אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל (אמיר אורן וברק רביד)

13:14: פלסטינים יידו אבנים במחסום השוטר בחברון, כוחות הביטחון הגיבו בירי כדורי גומי (גילי כהן)

12:32: דובר צה"ל מבהיר כי גל השמועות שפורסם בשעות האחרונות לגבי גורל הנערים החטופים "אינו מבוסס ואינו אחראי. המידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה"ל ובקולו". צה"ל מבקש מהציבור "לא לקחת חלק בקידום שמועות בלתי מבוססות" (גילי כהן)

11:50: ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שוחחו לראשונה, מזה יותר משנה. עבאס התקשר לנתניהו, ואחרי השיחה פרסם הודעת גינוי. ראש הממשלה אמר לנשיא הרשות: "אני מצפה ממך לסייע בהשבת הנערים החטופים ובלכידת החוטפים. החוטפים מהחמאס יצאו משטח בשליטת הרשות הפלסטינית וחזרו לשטח בשליטת הרשות".

נתניהו הוסיף כי "צריך להבין את ההשלכות של השותפות עם חמאס - זה רע לישראל, רע לפלסטינים, וזה רע לאזור". לדברי ראש הממשלה, "מקרה זה חושף את אופיו של הטרור שאנחנו נלחמים מולו. טרוריסטים חוטפים ילדים ישראלים חפים מפשע, ואילו אנחנו מטפלים בבתי החולים שלנו בהצלת ילדים פלסטינים חולים. זה ההבדל בין המדיניות האנושית שלנו לטרור הרצחני שתוקף אותנו". (ברק רביד)

11:41: נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מגנה את החטיפה, ואומר כי "על הצדדים להימנע מאלימות". בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא, נכתב כי "הרשות מגנה את שרשרת האירועים אשר התרחשו בשבוע שעבר, החל מהחטיפה וכלה בהפרות של ישראל שבאו לאחר מכן, אם בשביתת האסירים, בפריצה לבתים של פלסטינים ובתקיפות של מתנחלים וצבא הכיבוש שהובילו למות של צעיר פלסטיני ורדיפה של חפים מפשע". (ג'קי חורי, לידיעה המלאה)

10:57: במהלך העימותים בג'ילזון, לפי הצבא, נפגעו באורח קל שלושה חיילים כתוצאה מהשלכת האבנים במקום. עוד הוסיפו בצה"ל כי במהלך הפעילות במקום נמצאו אקדח ושתי מחסניות בביתו של פלסטיני, והוא נעצר לחקירת שב"כ. (גילי כהן)   

10:55: ח"כ שאול מופז אמר הבוקר כי "אם יפגעו בנערים תהיה רעידת אדמה". לדבריו מופז "נטילת אחריות היא סוגיה חשובה מאוד שיש להעמיק בה, היא מצביעה על רמת הביטחון שיש לחוטפים במסתור, על מעורבות ראשי הארגון בחטיפה ומטרותיה". (יהונתן ליס)

10:34: השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ אמר הבוקר: "אנחנו בעיצומו של אירוע קשה מאוד. עושים הכל כדי להחזיר את החטופים הביתה. ישנם אלפים של חיילים ושוטרים שעושים את כל המאמצים להחזיר את החטופים. מי שביצע את החטיפה הוא ארגון הטרור החמאסי. האחריות מוטלת על הרשות ועל אבו מאזן". (יהונתן ליס)

09:35: כוח צה"ל ירה הלילה למוות בצעיר פלסטיני במחנה הפליטים ג'ילזון ליד רמאללה. זאת לאחר שלפי הצבא הוא השליך לבנה גדולה לעבר הכוח. ההרוג הוא אחמד אסאברין, בן 23. בנוסף, שני צעירים פלסטינים נפגעו בינוני בעימותים. (גילי כהן וג'קי חורי) 

יעלון בהערכת מצב בחטמ"ר יהודה, היוםצילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

9:30: הרמטכ"ל בני גנץ אמר בהערכת מצב אתמול בלילה בפיקוד המרכז: "יש לנו מטרה אחת – למצוא את שלושת הבנים ולהביא אותם הביתה, ולפגוע כמה שיותר קשה בחמאס". הרמטכ"ל הוסיף כי מערכת הביטחון בדרך למערכה משמעותית, והתייחס להתנהלות הגופים עד כה. גנץ אמר כי הוא "סבור שעד כה נעשתה עבודה טובה על ידי כל מי שמעורב באירוע הזה. משטרת ישראל על כל מרכיביה - שוטרים, מז"פ, מג"ב והימ"מ וצה"ל". (גילי כהן)

7:41: כוחות צה"ל המשיכו במהלך הלילה לבצע מעצרים באזור חברון ובאזורים נוספים בגדה המערבית. צה"ל מדווח כי 40 פלסטינים נעצרו, בהם יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, עזיז דוויק ושני חברי פרלמנט מטעם חמאס. על פי הפלסטינים, רק בשעות הבוקר התבצעו 20 מעצרים נוספים בסביבה. בסך הכל נעצרו 150 פלסטינים מאז החלה הפעילות לאיתור שלושת הנערים החטופים בגדה. כל חוקרי המשטרה דוברי הערבית הועברו לשירות השב"כ כדי להתמודד עם כמות העצורים. 

בהערכת מצב שערך במהלך הלילה הרמטכ"ל בני גנץ בהשתתפות מפקד פיקוד מרכז, האלוף ניצן אלון, ומתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב מרדכי, נידונה האפשרות להרחיב את המבצע הצבאי, אך בינתיים הוחלט להמשיך בביצוע המעצרים תוך התמקדות בפעילי חמאס בגדה.

במהלך הלילה אירעו כמה עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים. בכיר בצה"ל אמר כי לצבא אין מידע על הרוג פלסטיני במחנה הפליטים ג'ילזון, כפי שדיווחו גורמי רפואה מקומיים ועדי ראייה. לדברי הבכיר, טענה זו נבדקת, כמו גם הדיווחים על נפגעים בתקיפת חיל האוויר בעזה. הבכיר ציין כי החיכוך בין צה"ל לאוכלוסייה הפלסטינית אינו גבוה יחסית להיקף הכוחות וטבעי במבצעי מעצרים כאלה. 

בנוגע לירי הרקטות לעבר ישראל אמש, ההערכה בצה"ל היא כי הוא בוצע על ידי הג'יהאד האיסלאמי. מקור צבאי אמר כי לא חמאס הוא שביצע את הירי. ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי "מה שמתבצע בעזה זה טפטופי ירי לעבר שטח ישראל". 

בעזה מדווחים על ארבעה נפגעים בינוני וקל כתוצאה מתקיפה של חיל האוויר על מתקני גדודי הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, שהתבצעה הלילה. (גילי כהן וג'קי חורי)

5:30: גורמי רפואה פלסטינים ועדי ראייה דיווחו כי פלסטיני בן 23 נהרג מאש צה"ל ואחר נפצע סמוך לרמאללה. על פי הדיווחים, כוחות צה"ל התעמתו עם פלסטינים שהשליכו עליהם אבנים בעת שערכו חיפושים במחנה הפליטים ג'ילזון הסמוך לעיר. עוד דווח כי ילד בן שלוש נפצע בתקיפת חיל האוויר ברצועת עזה מוקדם יותר.

03:10: צה"ל מסר כי חיל האוויר תקף חמישה יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל מוקדם יותר. על פי הודעת הצבא, המטרות שהותקפו הן שני מוקדי טרור, בצפון הרצועה ובדרומה, וכן שלושה אתרים לייצור ואחסנה של אמצעי לחימה בצפון הרצועה. זוהו פגיעות במטרות. (גילי כהן)

00:00: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, צוטט בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כאומר ש"יש לנו מידע רב על פרשת החטיפה". (ג'קי חורי)

15.6.14

23:37: לפי המידע שיש בידי המשטרה, מי שענה לשיחה של אחד הנערים שנחטף היה מוקדן בשירות חובה שלא שמע תחילה דבר מעברו השני של הקו, ואז סבר ששמע אדם לוחש "נחטפתי או "נחטפנו". המוקדן קרא לשני שוטרים נוספים ולאחר שהאזינו שוב לשיחה, ניסו השלושה להתקשר בחזרה למספר שממנו בוצעה. לאחר שלא קיבלו מענה, החליטו המוקדנים כי מדובר במעשה קונדס ושבו לשגרה מבלי לנסות ולברר את הנושא לעומק. בכירים במשטרה מתחו ביקורת הערב על כך שבדיקה פשוטה היתה מראה כי הטלפון שייך לנער בן 16 ללא עבר פלילי, והדבר היה עשוי למנוע את האירוע. (יניב קובוביץ, לידיעה המלאה)

23:27: כוחות הביטחון ממשיכים לערוך בשעות האחרונות מעצרים נוספים בחברון ובאזורים אחרים בגדה. בביתוניא שליד רמאללה, כ-50 פלסטינים מיידים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר חיילי צה"ל והבעירו צמיגים. הצבא משיב בירי כדורי גומי, רימוני הלם וגז. בצה"ל אמרו כי לא זוהו נפגעים באירוע. (גילי כהן)

23:11: גורם צבאי אמר כי באירוע בחברון נעצרו שני פעילי חמאס. (ג'קי חורי וגילי כהן)

22:44: הפלסטינים מדווחים על כוח צה"ל שמכתר בית באזור חברון. קולות נפץ נשמעו במקום. עדי ראייה פלסטינים אמרו ל"הארץ" כי שלושה בני אדם, בהם ילד בן שבע,  נפצעו מטיל נ"ט שנורה לעבר הבית. סוכנות הידיעות הפלסטינית מען דיווחה אף היא על שלושה פצועים. מצבם לא ברור. גורם צבאי אמר כי לא נורה טיל נ"ט, אלא הוצמד מטען לדלת הבית במטרה לפרוץ אותה. כתוצאה מכך נפצע ילד מרסיסים. (ג'קי חורי וגילי כהן)

22:17: שתי רקטות נורו לעבר אשקלון ויורטו בידי מערכת כיפת ברזל. אין נפגעים אך נזק נגרם לבית בעיר מרסיסים. אזעקה נשמעה גם במועצה האזורית חוף אשקלון. (גילי כהן ושירלי סיידלר)

21:48: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בצהריים פעם נוספת כדי לדון במאמצים לאתר את שלושת החטופים.

6 מתוך 6 |
חייל צה"ל בחברון, הבוקרצילום: AP
1 מתוך 6 |
מלמעלה למטה: אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער
2 מתוך 6 |
חיילים שומרים מחוץ לחטיבת יהודה, היום

צה"ל מוסר כי יריות נורו הערב מכלי רכב חולף שנסע בכביש המנהרות (60) באזור גילה. אש נורתה לעבר מחסום וכן אל מוצב סמוך. אין נפגעים או נזק. היורה נמלט, כוחות פתחו בסריקות אחריו. (ברק רביד וגילי כהן)

21:35: יאיר אטינגר כותב על מה שתיאר כ"פתרון המושלם לתופעת האין־אונים האופיינית למצבי משבר דומים (לחטיפה): כשאין מה לעשות, תמיד אפשר למצוא משהו להזדעזע ממנו, ואז להזדכך בקטטות המוניות של שבט בשבט, דתיים בחילונים, שמאל בימין, 'מדינת תל אביב' ב'מדינת ירושלים'.

"הקרבות ניטשים בעיקר בטוויטר ובפייסבוק, אבל ריקושטים כבר הגיעו למשדרי אקטואליה ברדיו והתגבשו לשאלה הצפויה האם מדינת תל אביב מנותקת והאם מדובר בבועה. התשובה היא כמובן כן, וכמובן לא. בערך כמו מדינת ירושלים, ומדינת רחובות ומדינת עמק חפר". למאמר

חטיפת הנערים - סיקור נרחב: הממצאים מצביעים על חמאס, המצור מתהדק | עמוס הראל  | צה"ל והשב"כ ינסו לגלגל את האחריות למשטרה | אמיר אורן | קרב התעמולה | ברק רביד | המלכוד של עבאס | ג'קי חורי | ציר חברון-בגדאד | חמי שלו | חמאס על המטרה | צבי בראל | תל אביב מנותקת? גם ירושלים | יאיר אטינגר

20:44: שר הכלכלה נפתלי בנט אמר הערב בריאיון לערוץ 2 כי "המערכות פועלות כדי להגיע לילדים וכדי לשים יד על החוטפים. ב-30 השנה האחרונות העובדה ששחררנו עשרות אלפי מחבלים - זה עקום. הצד שכנגד צריך לכאוב, שהם יתחרטו על זה".

לשאלה אם ייתכן כי מדיניות אי שחרור המחבלים מסכנת את החטופים, השיב בנט כי "שורת הפעולות של ממשלת ישראל, בהובלתו האחראית של ראש הממשלה, מקשה על החוטפים, שיבינו שזה לא כדאי. זוהי עת מבחן לעם ישראל. עם ישראל הוא חזק. אנחנו מקדשים את החיים, והם מחלקים סוכריות. אנחנו נראה להם יד של פלדה".

הוא הוסיף כי "משחר הציונות, הערבים והאיסלאם חפצים להרוג יהודים. לא להתבלבל ולא להלקות את עצמנו, יש יותר מדי נהי ובכי, יש פה רע ויש פה טוב. אני קורא לעם ישראל להיות חזקים, ולא להלקות את עצמנו". לשאלה מה מתכננת הממשלה בהמשך ענה שר הכלכלה: "אנחנו מכינים שורה של דברים, אני לא אשתף את זה כעת בתוכנית. יש הכנות ופעולות. שב"כ וצה"ל פועלים בצורה יוצאת מן הכלל כדי לקלף את הבצל ולהגיע לנקודה".

20:26: מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו אמר בתדרוך כתבים כי "כרגע סיימתי הערכת מצב עם פיקוד המשטרה. הדבר המרכזי שאותו הנחיתי הוא לראות איך יחד - הצבא, הרמטכ"ל, שר הביטחון, השב"כ, משטרת ישראל והשר לביטחון הפנים -  להגיע לנערים האלה, ושנמצא אותם בריאים ושלמים".

לשאלה מדוע דיווחה המשטרה לצה"ל על שיחת הטלפון של אחד הנערים שעות אחרי שהתקיימה, השיב דנינו כי "אני חושב שבעת הזו התפקיד המרכזי של כולנו הוא להתרכז במשימה הזו של להגיע לנערים. לא נשאיר שום דבר שמחייב בדיקה ולא נעשה את זה. אבל צריך לעשות את זה בזמן הנכון".

20:06: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי גינה את חטיפת שלושת הצעירים. בהודעה שפרסם קרי הערב הוא קרא לשחרורם המיידי של השלושה. שר החוץ האמריקאי ציין כי ארה"ב עדיין מחפשת פרטים לגבי הגורם שאחראי לחטיפה אך הוסיף כי "יש אינדיקציות רבות למעורבות של חמאס באירוע".

קרי ציין כי ארה"ב רואה בחמאס כארגון טרור שמבצע פיגועים נגד חפים מפשע והיה מעורב בעבר בחטיפות. "עודדנו את גורמי הביטחון הישראלים והפלסטינים לשתף פעולה בצורה מלאה בחקירה", אמר קרי. "אנחנו מבינים ששיתוף פעולה כזה אכן מתקיים בשטח". שר החוץ האמריקאי הוסיף: "מחשבותינו ותפילותינו עם בני המשפחות. אנחנו מקווים שהחטופים ישובו הביתה במהרה".

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג גינה אף הוא את החטיפה. "אני קורא לכל מי שיכול להביא לשחרורם לפעול בדחיפות כדי לעשות זאת", אמר הייג. "מחשבותיי עם המשפחות ואני מקווה שהם ישובו הביתה בקרוב". שר החוץ של נורבגיה, ברגה ברנדה, גינה את החטיפה ודרש לשחרר את שלושת הצעירים הישראלים לאלתר. "בנוסף, אנו מגנים כל ירי רקטות מעזה", אמר. ״חשוב ששיתוף הפעולה הביטחוני בין הצדדים יימשך, גם כדי לפתור את המצב הנוכחי וגם כדי להבטיח את בטחון האזרחים". שר החוץ של קנדה, ג'ון ביירד, היה הראשון לפרסם הודעת גינוי עוד בשבת. "אנחנו קוראים לכוחות הביטחון הפלסטינים שאומנו על ידי קנדה וארה"ב לעשות כל מאמץ לחקור את האירוע ולהבטיח את חזרתם של שלושת הילדים בשלום למשפחותיהם", אמר ביירד. (ברק רביד)

19:29: דובר צה"ל מוטי אלמוז אמר הערב בתדרוך כתבים בבסיס פיקוד מרכז בירושלים כי "גם בשעות האלה צה"ל פועל בעוצמה בכל השטח כדי להגיע לנערים. המטרה שלנו משותפת - גם לצה"ל, גם לשב"כ וגם למשטרת ישראל - אנחנו פועלים ביחד. אנחנו פועלים בעוצמות גדולות, כשלנגד עינינו מטרה אחת והיא הגעה אל הנערים".

לדבריו, "ביממה האחרונה הרחבנו את הפעילות – עצרנו עשרות רבות של פעילי חמאס, בהם חברי מועצה מחוקקת ובראשם חסן יוסף. החלק הדרומי של יהודה ושומרון מצוי בסגר מאז ליל אמש. הוא הוסיף כי לא נחסוך שום מאמץ כשהמטרה להביא את הנערים היא לנגד עינינו".

שר הביטחון יעלון אמר בטקס פרס ביטחון ישראל בירושלים כי "גם בשעה זו עושים צה"ל וכוחות הביטחון מאמצים כבירים על מנת למצוא את השלושה. נדע לגבות מחיר כבד מראשי חמאס בכל מקום ובכל עת שנמצא לנכון, ומכל מי שיעלה על דעתו לפגוע באזרחי ישראל ולשבש את חייהם".

19:09: מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו שב הערב לישראל בעקבות החטיפה. דנינו שהה מיום חמישי לפנות בוקר בניו יורק, כדי להשתתף בכנס מפכ"לים בינלאומי שיחל רק בתחילת השבוע. שורה של קצינים בכירים במשטרה וגורמים נוספים במערכת הביטחון מתחו ביקורת חריפה על החלטת דנינו שלא לחזור לארץ באופן מיידי, עם ההודעה על החטיפה. הגורמים אמרו ל"הארץ" כי דנינו היה צריך להבין את גודל האירוע ולהקדים את חזרתו. (יניב קובוביץ)

18:11: הותר לפרסום: אחד הנערים החטופים הספיק מיד לאחר החטיפה, בשעה 22:25, לטלפן אל מוקד החירום במשטרת מחוז ש"י ולדווח: "נחטפנו". (עמוס הראל)

17:17: עמוס הראל סבור כי עשרות המעצרים שביצע צה"ל ביממה האחרונה "יובילו לחקירות אינטנסיביות בשב"כ, שמטרתן הגעה לרסיסי מידע העשויים להוביל לאיתור החוליה. אלה יתחברו למידע שכבר מצטבר: שתי זירות פשע (מקום החטיפה והמכונית השרופה ששימשה כנראה למבצע החטיפה) ונתונים שבוודאי התקבלו ממקורות אנושיים ומהאזנות. אפשר לשער, בסבירות גבוהה, שהשב"כ כבר יודע לשחזר מה אירע בטרמפיאדה בחמישי בלילה. חסרה עדיין החוליה הקריטית: זהותם המדויקת של החוטפים עצמם והמיקום שבו מוחזקים החטופים.

"בינתיים, כמקובל", כותב הראל, "ועוד בטרם החל תחקיר מבצעי מסודר - החל בישראל גם קרב ההאשמות הביורוקרטי לגילוי האחראים למחדל. העובדה שהשב"כ וצה"ל הצליחו בשנתיים האחרונות לסכל עשרות ניסיונות חטיפה, אינה מנקה אותם מאחריות על החטיפה הנוכחית". למאמר המלא.

16:06: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה לתקשורת הזרה כי "מחבלי חמאס הם אלה שביצעו את חטיפת שלושת הנערים. הכחשות חמאס לא משנות עובדה זאת". נתניהו הוסיף כי "ישראל הזהירה את הקהילה הבינלאומית מהסכנות הטמונות בהכרה בהסכם האיחוד בין פתח לחמאס. הסכנות האלה צריכות להיות היום ברורות כשמש". לדבריו, "לא ניתן לפטור את הרשות הפלסטינית מאחריות". (ברק רביד)

15:52: הוועד הפועל של אש"ף בראשות מחמוד עבאס גינה את מה שהגדיר כ"קמפיין הגזעני חסר המעצורים" שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו  נגד העם הפלסטיני והנהגתו, בגין אירוע חטיפת הצעירים. בהודעה שפרסם הזהירה ההנהגה הפלסטינית מהשלכות האירוע ו"מכוונותיה של ישראל להעמיק את השליטה בשטח באמצעות המשך הבנייה בהתנחלויות ובירושלים המזרחית, והכל בטענות סרק של תגובה על הפיוס הפלסטיני ואירוע החטיפה". ההנהגה הפלסטינית קראה בהודעתה לקהילה הבינלאומית ובעיקר לארה"ב "להתערב ולמנוע הסלמה נגד העם הפלסטיני". מדובר בהודעה ראשונה של ההנהגה הפלסטינית שהתכנסה בצהריים ברמאללה. (ג'קי חורי)

15:42: לדברי קצין בכיר בפיקוד מרכז, "ההערכה במערכת הביטחון כי שלושת הנערים נותרו בגדה, אך במקביל נשקלו אפשרויות נוספות, שהוערכו ברמת סבירות נמוכה יותר". בשיחה עם כתבים צבאיים, הוסיף הקצין הבכיר כי "לאירוע הזה יש פוטנציאל לייצר עוד הסלמה, אך משימתי היא שהמצב לא יסלים. נעשה מה שנדרש כדי שזה לא יחרוג".

לדברי הקצין, פעולות מערכת הביטחון ממוקדות כנגד ארגון חמאס באזור יהודה במיוחד ו"בכל תחומי הגדה כנגד פעולות טרור". עוד הוסיף הבכיר כי הוצבו חסימות בחברון וכן כותרו חלק מהאזורים בגזרת יהודה, אולם לדבריו "אמנם יש בכך פגיעה מסוימת באוכלוסייה הפלסטינית, אך היא תוצר אגבי לצורך המבצעי כדי למנוע מגורמי טרור לפעול בחופשיות".  הקצין סיפר כי עודכן על היעדרותם של הנערים רק בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי, כאשר מפקד הגזרה בה התרחשה החטיפה, מפקד חטיבת עציון, אל"מ עמית ימין, ידע על כך זמן קצר לפני כן. 

עוד הוסיף הקצין כי בפיקוד המרכז נערכים לאפשרות של פעולות "תג מחיר", שעלולות להתרחש ככל שיעבור הזמן ללא מידע עדכני על גורלם של הנערים. לדברי הקצין, כרגע בפיקוד המרכז לא מודאגים מאפשרות זו, אך נערכים לכך, בייחוד באמצעות אנשי משמר הגבול ומשטרה. (גילי כהן)

14:22: כתבנו יניב קובוביץ מדווח על ביקורת שנמתחת במערכת הביטחון על כך שמפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לא שב מניו יורק כשהתבשר על החטיפה. דובר המשטרה טען בסוף השבוע כי המפכ"ל נמצא בכנס, אולם בדיקת "הארץ" העלתה כי הכנס מתחיל רק בתחילת השבוע. דובר המשטרה טוען כי דנינו עודכן באופן רציף. לידיעה המלאה

14:02: כתבנו יאיר אטינגר מוסר כי רחל ואבי פרנקל, הוריו של הצעיר החטוף נפתלי, יצאו בצהריים לעיתונאים מחוץ לביתם בנוף איילון, הודו לכוחות הביטחון ולכל המעורבים בטיפול במשבר, ואמרו כי "הופכים עולמות" כדי להביא את השלושה הביתה. "אנחנו מוקפים במעטפת חמה מאוד של משפחה וקהילה נהדרות, הם דואגים לנו והם שומרים עלינו ועל הילדים שלנו", סיפרה רחל פרנקל בהתרגשות, "אנחנו גם כל הזמן בקשר עם הצבא, המשטרה, השב"כ והדרג המדיני. מעדכנים אותנו בכל מידע בדוק ומאומת".

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, נשיא ישיבת "מקור חיים" שפרנקל וגיל-עד שער נמנים עם תלמידיה, שלח הבוקר איגרת לקהילתו וקרא להם להתחנן בתפילות. "חטיפת תלמידינו היא מאורע מזעזע, מכאיב ומפחיד", כתב הרב שטיינזלץ, חתן פרס ישראל, "מה שאנו יכולים לעשות, והוא דרכי ישראל משכבר הימים, הוא להוסיף ולעלות בקודש, להוסיף וללמוד תורה, ואם אפשר – שכל אחד יוסיף משהו קטן מסוים שיהיה מתוך כוונה שהוא תוספת מיוחדת לשמם ולשלומם של הנעדרים".

12:50: דובר חמאס ברצועת עזה סאמי אבו זוהרי כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הצהרת נתניהו שלפיה חמאס אחראי לחטיפה היא בעלת מטרה מודיעינית. הוא הוסיף כי ישראל תישא באחריות לכל הסלמה נגד העם הפלסטיני והנהגתו בגדה המערבית. "מעצר הבכירים של הארגון בגדה המערבית הוא סממן להיסטריה ולהתלבטות בישראל", הוסיף וקרא לקהילה הבינלאומית "להתערב ולעצור את הפשעים האלה".

12:10: במערכת הביטחון הוחלט לקרוא למבצע החיפושים אחר שלושת החטופים - "שובו אחים".

12:02: כתבתנו גילי כהן מעדכנת כי בצה"ל החליטו לגייס אנשי מילואים באופן מצומצם. כרגע מדובר בעשרות חיילים, והגיוס אינו נעשה בצווי 8. כמו כן, צה"ל הוסיף בלון תצפית באזור חברון וגדוד לוחמים נוסף יצטרף לגזרה. 

11:44: כתבנו ג'קי חורי דיווח, לפי מקורות פלסטינים, כי שני פעילי חמאס מוכרים מאזור חברון נעדרים מיום חמישי. לטענת הפלסטינים, צה"ל והשב"כ הגיע לביתם במטרה לעוצרם אך משלא נמצאו עצר את נשותיהם, ששוחררו בהמשך. הדיווח הראשוני פורסם באתר וואלה. 

11:08: כתבנו יניב קובוביץ מדווח כי המשטרה קיבלה הודעה על חטיפה - אך עדכנה את הצבא רק אחרי 5 שעות. לידיעה המלאה

10:53: ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "הבוקר אני יכול לומר מה שנמנעתי לומר אתמול לפני גל המעצרים הנרחב של אנשי חמאס ביהודה ושומרון". אמר נתניהו. "מי שביצע את החטיפה הם אנשי חמאס. אותו חמאס שאבו מאזן עשה איתו ממשלת אחדות. יש לזה השלכות חמורות. בשלב זה אנחנו מתמקדים בהשבת החטופים הביתה". הבוקר פרס צה"ל סוללת כיפת ברזל באזור אשדוד.

10:45: השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ אמר הבוקר כי צה"ל, השב"כ והמשטרה עושים הכל כדי להחזיר את הילדים הביתה: "ישנה הרבה פעילות כדי למצוא אותם, החקירה בעיצומה, נמשיך עד שנחזיר אותם. הפעילות מורכבת מאוד ונגיע למחבלים. אני מטיל את האחריות על החמאס". אהרונוביץ הוסף כי בעניין האם היה מחדל או לא, הוא לא ממליץ להיכנס לנושא. "אני מכיר את הפרטים והדברים יבדקו. אני לא חושב שאפשר היה למנוע את זה". 

10:27: כתבתנו גילי כהן מעדכנת כי צה"ל ומג"ב הקימו מחסומים ארעיים ביציאה מהכפרים בגזרת חברון וכן בצירים המרכזיים באזור, כחלק מהסגר שהוכרז שם. בידי הכוחות אמצעים לפיזור הפגנות. עשרות בודדות של פלסטינים, בעיקר סוחרים, מתקהלים במקום. בקבר רחל נרשמו עימותים בין כוחות צה"ל לבין כמה עשרות פלסטינים. כ-40 צעירים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שהשיבו בירי רימוני גז והלם.

10:10: כתבנו יהונתן ליס מוסר כי השר בנט ביקר בבית משפחת פרנקל בנוף איילון ואמר בצאתו כי "חטיפת ילדים בכתה י״א היא שיא השפל המוסרי שאליו יכולים להגיע ארגוני הטרור. לא ישתלם לשום גורם שמעורב במעשה או בתכנונו או בעידודו. אנחנו נהפוך כל אבן כדי להחזיר את הילדים הביתה".

למרות הוראת נתניהו לשרים שלא להתבטא בעניין החטיפה, שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס בעקיפין לעניין בראיון לגלי צה"ל. "לא יהיו יותר שחרורים של מחבלים פלסטינים, לא כמחווה ולא בשום דרך אחרת", אמר, "מאז עסקת שליט נתתי חופש הצבעה לשרים בנושא שחרור מחבלים. לא יהיה יותר חופש הצבעה וכל שרי ישראל ביתנו יתייצבו באופן ברור וחד נגד כל שחרור מחבלים בעתיד". לידיעה המלאה

09:30: מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס אמר לכתבנו ג'קי חורי כי החטיפה "טרפה לנו את הקלפים". לדברי פארס, "מי שחושב שמכאן הוא יגיע לעסקה או למיקוח הוזה. לצערי הרב, שביתת האסירים הגיעה לשלב קריטי, היתה בכותרות ועכשיו כולם מתעסקים בחטיפה. שני הצדדים, נתניהו וחמאס ובעיקר חמאס בחו"ל, מנסים להרוויח פוליטית מהאירוע. נתניהו תוקף את אבו מאזן והחמאס כארגון התנגדות מתפאר בפעולה בלי שיקח אחריות עליה".

09:09: כתבנו ג'קי חורי מוסר כי הפלסטינים דיווחו שמלבד השייח' חסן יוסף שנעצר ברמאללה נעצר גם בכיר חמאס פתחי אלקרעאוי וחבר הפרלמנט חסן אלבוריני משכם, וכן שני השרים לשעבר וספי קבהא ממחנה הפליטים ג'נין וחאלד ערפה מרמאללה. בנו של יוסף, אוויס, אמר כי הכוח ביקש לקחת את אביו בלי שום הסבר והעביר אותו לחקירה. לדבריו, אביו שוחרר רק לפני חודשיים ממעצר מינהלי .

עוד נעצרו פעילים מוכרים של חמאס בחברון, בקלקיליה ובמחנה הפליטים אל-פארעה ליד שכם. נעצרו גם אסירים משוחררים מהג'יהאד האיסלאמי, בהם טארק קעדאן ופיראס ג'ראר, בנוסף לאימאמים במסגדים ומרצים בכמה אוניברסיטאות ברחבי הגדה. גם בבית לחם נעצרו מספר אסירים לשעבר ופעילים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי. בני משפחות העצורים סיפרו כי הכוחות הגיעו לבתים לפנות בוקר כשברשותם רשימת שמות, בדקו תעודות זהות של האנשים ועצרו את המבוקשים. 

לפי דיווחים בשכם, כוח צה"ל נכנס למעונות הסטודנטים באוניברסיטת א-נג'אח ועצר סטודנטים המזוהים עם חמאס ועם הג'יהאד האיסלאמי. 

07:00: אף שמערכת הביטחון אינה מכריזה על כך רשמית, הצעדים הלילה מצביעים על כך שכיוון החקירה המוביל בפרשת החטיפה הוא שחמאס אחראי לחטיפה. במשך הלילה ביצע צה"ל מעצרים בהיקף רחב וחריג בכל רחבי הגדה המערבית - כ-80 פלסטינים נעצרו, רובם המכריע אנשי חמאס ובהם גם אחדים מחברי המועצה המחוקקת הפלסטינית. בעצורים גם חסן יוסף, הנחשב לאחר מבכירים חמאס בגדה המערבית. בתקופת האינתיפאדה השנייה הוא נחשב לאחד ממנהיגי הארגון.

בד בבד הוטל סגר על דרום הגדה, מדרום לבית לחם ועד אזור חברון. חיל האוויר המשיך בתקיפת מטרות ברצועת עזה הלילה והופצצו שמונה מטרות. רשמית, ישראל מגדירה זאת כתגובה לירי הרקטות אתמול לנגב. אך נראה שגם עוצמת התקיפה מבטאת מסר לחמאס. (עמוס הראל וגילי כהן)

06:47: דובר מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, פרסם הבוקר (ראשון) הצהרה רשמית ובה נכתב: "מזכ"ל האו"ם מגנה את החטיפה של שלושת התלמידים, מהם שני קטינים, בגדה המערבית. הוא מביע סולידריות עם המשפחות וקורא לשחרור מיידי של החטופים. מזכ"ל האו"ם מביע שוב את דאגתו העמוקה מההסלמה לאלימות ומהפגיעה בחיים, כולל חייו של הילד שנהרג בתקיפת צה"ל בעזה לאחרונה, ושולח תנחומיו למשפחתו. מזכ"ל האו"ם מפציר בכולם לשמור על איפוק ולשאוף לשחרור החטופים בבטחה בהקדם".

06:04: צה"ל עורך בשעות האחרונות מבצע מעצרים רחב היקף בגדה המערבית. שמונים פלסטינים נעצרו, כולם קשורים לחמאס, מהם גם חברים במועצה המחוקקת. (גילי כהן)

05:47: על פי החלטת שר הביטחון, משה יעלון, ובהתאם להערכת מצב בצה"ל, הוטל החל מאמש (שבת) בחצות סגר כללי על נפת חברון וכן הוחלט על סגירת מעברים ברצועת עזה. במהלך הסגר, יותר מעבר רק במקרים הומאניטריים, רפואיים וחריגים. כל זאת בכפוף לאישור המינהל האזרחי. (גילי כהן)

01:15: עם תום ישיבת הקבינט הלילה שוחח השר נפתלי בנט עם משפחות החטופים. "הממשלה תהפוך כל אבן כדי להחזיר את הילדים שלכם הביתה", אמר בנט, "חטיפת הילדים לא תעבור בשקט ולא תשתלם לכל גורם שהיה מעורב בה. לא למחבלים ולא לשולחיהם ולתומכיהם. מול הטרור אנו נגלה אגרוף ברזל" (יהונתן ליס).

01:12: המשטרה קיבלה מידע ראשוני על החטיפה כבר ביום חמישי לקראת השעה 23:00. עם זאת, המידע לא הועבר לצה"ל, ורק בשעה שלוש לפנות בוקר החלו סריקות אחר הנערים. במשטרה ובצבא אומרים כי מדובר בתקלה חמורה אך כי כרגע המשאבים מרוכזים באיסוף תמונת מודיעין גדולה יותר על מיקום הנערים. 

00:09 שר הבינוי והשיכון אורי אריאל הודיע הערב למזכירות הממשלה כי הוא מושך את הצעת המחליטים להוספת 5,000 פועלים פלסטינים, שהיתה אמורה להיות מאושרת מחר בישיבת הממשלה לטובת השתלבותם בענף הבניה בישראל. "בימים קשים כאלו, שאנו עסוקים בתפילות להחזרת בנינו שנחטפו בידי מי שיצאו משטחי הרשות הפלסטינית, אין מקום לאישור החלטה שכזו״, אמר אריאל. 

14.6.14

22:52: לשכת ראש הממשלה פנתה בסוף השבוע לשרים וביקשה מהם שלא לצאת בהצהרות פומביות בעקבות חטיפת שלושת הנערים. "אנו מבקשים להימנע מראיונות בתקשורת בנושא אירוע הנעדרים מאזור גוש עציון", כתב לשרים אחד מדוברי ראש הממשלה.

מרבית השרים הקפידו לשמור על פרופיל נמוך בנושא. כך, שר הכלכלה בנט, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו רק את הפסוק, "אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם". השר ישראל כץ מהליכוד כתב בפייסבוק כי "מקומם לשמוע את צהלות השמחה בצד הפלסטיני ולראות את אבו מאזן שותק. נעשה הכל כדי להבטיח את שובם הביתה בשלום".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר כי הוא "מתפלל כמו עם ישראל כולו לשלומם וחזרתם הביתה של שלושת הנערים. כראש אופוזיציה אני מגבה את הדרג המדיני וכוחות הביטחון ונסייע ככל שיידרש".

סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד) מתח ביקורת פומבית על ממשלת אבו מאזן. לדבריו, "האחריות על אבו מאזן וממשלת הטרור. זאת תוצאה בלתי נמנעת של מתן לגיטימציה לארגוני הטרור. על הקהילה הבינלאומית לחזור בה מברכת הדרך שנתנה לממשלה זו ולזכור שטרוריסט הוא טרוריסט גם אם תואר חבר ממשלה או שר עומד לצדו". 

במפלגות השמאל העדיפו למתוח ביקורת על ראש הממשלה לאחר שכרך בין החטיפה לבין כינון ממשלת האחדות הפלסטינית עם חמאס. ח"כ עמר בר לב מהעבודה אמר כי,  "ההתבטאות של ראש הממשלה היא שימוש ציני באירוע הקשה שאנו עומדים בפניו לצרכים פוליטיים. ראש הממשלה מנסה להצדיק את טענותיו לגבי השלכות הפיוס בין הפתח לחמאס שאינו רלוונטי לאירוע זה ובכך פוגע במאמצי השחרור. המשימה שלנו היא להחזיר את הנערים הביתה ואחד האמצעים המרכזיים לכך הוא התיאום הביטחוני והעברת אינפורמציה ממנגנוני הביטחון הפלסטינים. לכן, עלינו לפעול בכדי להגדיל את האינטרס המשותף של החזרת הנערים הביתה בשלום ולא ליצור נתק והתנצחות מול הרשות הפלסטינית".

ח"כ תמר זנדברג ממרצ אמרה: "מצער לראות שראש הממשלה בחר לנצל את ההצהרה שנתן לתעמולה פוליטית מניפולטיבית במקום לעדכן את האזרחיות והאזרחים במצב. אני בטוחה שצהל וכוחות הביטחון יעשו הכל כולל תיאום ושיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית כדי להחזיר את הנערים הביתה בשלום".

22:07: ישי פרנקל, דודו של נפתלי פרנקל אמר בראיון לערוץ 10 כי "אנחנו מקבלים המון תמיכה מעם ישראל, זה מאוד חשוב לנו, וכולנו מקווים לטוב. נפתלי הוא נער בן 16 הלומד בישיבה תיכונית כפר עציון. ילד רגיל: בגרויות, שחקן כדורסל, נגן גיטרה, ילד ישראלי סטנדרטי".

אייל יפרח, בן 19, הוא הבכור בין שבעה ילדים. הוא למד בישיבת "שבי חברון" ובחמישי בערב עשה את דרכו חזרה לבית משפחתו באלעד. בשעות הבוקר ביום שישי התחזק במשפחה החשש שנחטף בדרכו הביתה. החל משעות הצהריים הגיעו לבית המשפחה נציגי הצבא, המשטרה והעירייה ועדכנו אותם בפרטים והביעו תמיכה. נציגי כוחות הביטחון לא עזבו את המשפחה לרגע מיום שישי. בני המשפחה שוחחו עם אייל בפעם האחרונה ביום חמישי בערב, כאשר היה בחברון. ככל הידוע הוא לא הכיר את שני הנערים האחרים שנחטפו יחד עמו.

ביום שישי אחר הצהריים שוחח עם המשפחה גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקש לחזק את ידיהם. במהלך השבת היתה המשפחה ספונה בביתה. רבים מתושבי העיר אלעד ביקשו לבקר אותם ולתמוך בהם, אך בני המשפחה העדיפו להישאר יחד בביתם במסגרת מצומצמת. אחד השכנים סיפר כי הם הרבו להתפלל ושרו שירי שבת. בני המשפחה גם התייעצו עם רבנים. לקראת צאת השבת התאספו מחוץ לבית המשפחה מאות סקרנים. עם צאת השבת החלו רבים מהם לשיר ליד הבניין את שיר למעלות. בבתי הכנסת ביישוב התפללו במהלך השבת לשלומו של אייל, שלמד קודם לכן במכינה הקדם צבאית עלי והיה מדריך בתנועת הנוער עזרא באלעד.

ראש העיר אלעד, ישראל פרוש, ביקר את המשפחה וסיפר כי "הם חזקים, זו משפחה חזקה, יש לה הרבה מאוד אמונה. המשפחה בטוחה שהמדינה עושה הכול בצורה הטובה ביותר כדי שזה יסתיים. הם יודעים בדיוק שהילד שלהם הוא קורבן לטרור. הם עם הרבה מאוד אמונה, וחוץ מזה אין להם הרבה מה לעשות".

20:52: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בתדרוך בקריה כי שלושת הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור. "אנחנו מצויים בעיצומה של פעולה נרחבת לאתר ולהחזיר את שלושת הנערים הנעדרים", אמר נתניהו. "שוחחתי עם הוריהם לפני כניסת השבת ואמרתי להם שאנחנו עושים כל שהמדינה יכולה לעשות כדי להחזיר הביתה את ילדיהם, שהם ילדינו. צה"ל, השב"כ וזרועות הביטחון עסוקים בפעילות אינטנסיבית לאיתור הנערים. אינני יכול למסור את כל מה שידוע לנו, אך אני כן יכול לומר את הדבר הבא: הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור".

נתניהו אמר כי ישראל רואה בעבאס וברשות הפלסטינית כמי שנושאים באחריות לאירוע, וכי היא תדרוש מהם לעשות כל שנדרש כדי להשיב את החטופים. "בהתייעצות עם שר הביטחון וראש השב"כ, העברתי את ההנחיות הבאות", אמר. "ראשית, להפעיל את כל הכלים שעומדים לרשותנו כדי לאתר את החטופים. שנית, למנוע את אפשרות העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר. שלישית, להכין את כל הכוחות לכל פעילות אפשרית. רביעית, לדרוש מהרשות הפלסטינית ומאבו מאזן, שמתחומה יצאו החוטפים, לעשות כל מה שנדרש כדי להשיב את החטופים בשלום. אנחנו רואים באבו מאזן וברשות אחראים על כל התקפה שיוצאת משטחם".

עוד אמר נתניהו כי "הטענה שהרשות אינה נושאת באחריות כיום שהאירוע בוצע בשטח שבשליטת שישראל היא טענת מופרכת מיסודה. גם כשבוצעו פיגועים במרכז הארץ, מי שהיה אחראי היא הרשות ששולטת במקום ממנו יצאו אותם פיגועים. זהו בדיוק המקרה הזה. המפגעים יצאו משטח הרשות, והרשות אחראית. האירוע הזה ממחיש לצערי את מה שאנחנו אומרים – אני, שר הביטחון וממשלת ישראל – חודשים ארוכים – שהברית עם החמאס מביאה לתוצאות קשות ביותר. תוצאות שהן הפוכות לחלוטין לקידום השלום בינינו לבין הפלסטינים. כל ארגוני הטרור, חמאס, ג'יהאד איסלאמי וארגוני טרור אחרים מחויבים להשמדת ישראל. הם מנסים כל הזמן לפגוע, לרצוח ולחטוף את אזרחי ישראל באשר הם. רק בשנה האחרונה סיכלנו עשרות ניסיונות כאלו".

"ראינו כולנו את בסיס הטרור שנוצר ברצועת עזה, שהחמאס וארגוני הטרור השתלטו עליה. עכשיו הברית של אבו מאזן והחמאס פותחת את הדלת להשתלטות אפשרית של החמאס על שטחי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. אני אמרתי ואחזור ואומר: אין אפשרות לדבר על שלום עם בישראל ובה בעת להקים ממשלת אחדות עם החמאס, ארגון טרור ששואף להשמיד את ישראל. אותם גורמים בינלאומיים שאמרו שההסכם עם הרשות מקדם את השלום, הם רואים עכשיו את התוצאות האמיתיות שלו. אזרחי ישראל, רק עמידה איתנה ומאוחדת של העם כולו מנעה ותמשיך למנוע את ניצחונם כאן. שוב ושוב אנחנו מגלים שאנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו".

שר הביטחון יעלון אמר בתדרוך לכתבים כי ישראל תדע להגיע לחוטפים. "אנו עושים כל מאמץ כדי להשיבם. אירוע חטיפה הוא אירוע חמור שלא נשלים אתו, ואנחנו נדע להניח את ידינו על החוטפים", אמר. "נפעל בכל דרך ונשתמש בכל האמצעים כפי שאנו עושים כדי למנוע פעילות טרור. אני מבקש בהזדמנות זאת לחזק את כוחות צה"ל שפועלים כדי להגן על תושביי ישראל, וכעת כדי להגיע אל החטופים ולהמשיך להעניק ביטחון לאזרחים".

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, אמר כי צה"ל יעשה כל שנדרש כדי להביא את האירוע לסיומו. "מדובר באירוע מאוד חמור. צה"ל בשיתוף פעולה הדוק מאוד עם כלל ארגוני הביטחון: שב"כ, משטרת ישראל, משמר הגבול, על כלל יחידות צה"ל - פועל בהתייעצות עם הדרג המדיני: ראש הממשלה ושר הביטחון, ופועל בכל מקום שבו נדרשת פעולה בהיקפים הולכים ומתרחבים. נמשיך את הפעולה הזאת ונעשה כל שנדרש כדי להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן. נפקח עין על מה שקורה בכל הזירות האחרות – כמו עזה והזירה הצפונית. כפי שהיינו נחושים עד עתה לפעול כדי להגיע להישגים מבצעיים כך נעשה גם עכשיו בנחישות וברוגע ובנחישות מבצעית כדי לעשות ככל שיידרש".

חטיפת הנערים - עדכונים שוטפים: תלמידי ישיבת "מקור חיים" התפללו לשלום הנעדרים | סבו של אחד הנערים: עברנו שבת קשה | נתניהו: ארגון טרור חטף את הנערים, עבאס והרשות אחראים | חיפושים נרחבים ומאמץ מודיעיני לאיתור החטופים | חטיפות ישראלים בגדה: כל המקרים הסתיימו ברצח | ראש המוסד לבנט בשבוע שעבר: מה תעשו אם יחטפו נערות?

משתתפים בסיקור: עמוס הראל, חיים לוינסון, גילי כהן, ג'קי חורי, יאיר אטינגר, ברק רביד, יהונתן ליס ויניב קובוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ