המשטרה קיבלה הודעה על חטיפה - אך עדכנה את הצבא רק אחרי 5 שעות

המוקדן במשטרת מחוז ש"י לא ייחס לשיחה חשיבות ולא מסר את המידע לאיש. החיפושים החלו רק לאחר שמשפחת אחד החטופים הגיעה לתחנה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

גורם בכיר במשטרת מחוז יהודה ושומרון אישר הבוקר (ראשון) כי במוקד המחוז התקבלה בליל חמישי האחרון שיחת טלפון מאחד הנערים שנחטפו שהודיע על החטיפה, אך המידע הועבר לגורמי הצבא והשב"כ רק כעבור חמש שעות וחצי. לדברי הגורם, בשעה 22:25 התקבל המידע אך רק לקראת 4:00 לפנות בוקר, לאחר שהוריו של אחד החטופים הגיעו למשטרה, יודעו הגורמים הרלוונטיים בצבא. 

המשטרה שינתה פעמיים את גרסתה באשר לשיחת הטלפון. תחילה היא טענה כי השיחה היתה קצרה וחסרת מלל, כך שלא ניתן היה להבין ממנה דבר. לאחר מכן אמרו כי אפשר היה לשמוע בה עדכון על חטיפה, אך רק לאחר שהקלטה נבדקה שוב על ידי גורמי מקצוע. כעת, בתום בדיקה חוזרת של של ההקלטה, התברר כי השיחה ארכה כשתי דקות וניתן בה מידע המעיד על חשש לחטיפה. המוקדן לא ייחס לה חשיבות ולא מסר את המידע לאיש.

חטיפת הנערים - סיקור נרחב: החיפושים והחקירה: כל העדכוניםסיכוי קלוש לסוף טוב | עמוס הראל | קרב התעמולה | ברק רביד | המלכוד של עבאס | ג'קי חורי | ציר חברון-בגדאד | חמי שלו | חמאס על המטרה | צבי בראל | נתניהו ובנט אחראים | אמיר אורן

במשטרה ניסו להסביר תחילה שלא ניתן היה לשמוע את הדברים בבירור וטענו שבמוקד מתקבלות מדי יום שיחות מסוג זה. למרות זאת, המוקדנים עדיין אמורים לזהות שיחות חשודות שכאלה, שכן במקרים רבים פונים אליהם אזרחים שפרצו לבתיהם ומדברים בלחש או נשים הסובלות מאלימות ומבקשות להתריע. גורמי משטרה טוענים שלא ניתן היה לצפות מהמוקדן שיפעיל מיד את השב"כ והצבא בעניין. בשל כך, בפועל לא ננקט נוהל טיפול באירוע והשיחה לא דווחה לגורמים בשטח.

מלמעלה למטה: אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער

בשעה 3:00 לפנות בוקר הגיעו הוריו של אחד החטופים למחוז והודיעו על היעדרות בנם. הם סיפרו כי חבר נוסף ששהה עם בנם ניתק קשר וכי הטלפונים הניידים שברשות השניים כבויים, כך שייתכן כי מדובר בחטיפה. השעות שחלפו מאז התקבלה שיחת הטלפון ועד לתחילת פעילות הכוחות בשטח היו הקריטיות ביותר באירוע. נראה שכעת מבינים במשטרה שרשלנות המוקד היא שמנעה את תחילת הטיפול בו.

ממשטרת מחוז יהודה ושומרון נמסר בתגובה כי "יש הרבה פרטים שקשורים לחקירת החטיפה ולכן לפי שעה אנחנו לא מתייחסים - מאשרים או מכחישים - כל פרט שקשור לחקירה ומרכזים מאמץ כביר עם צה"ל והשב"כ באיתורם". 

כיוון החקירה המוביל כעת בפרשה הוא שחמאס אחראי לחטיפה. במשך הלילה נעצרו כ-80 פלסטינים ברחבי הגדה המערבית, רובם המכריע אנשי חמאס ובהם גם אחדים מחברי המועצה המחוקקת הפלסטינית. בעצורים גם חסן יוסף, הנחשב לאחר מבכירים חמאס בגדה המערבית. בתקופת האינתיפאדה השנייה הוא נחשב לאחד ממנהיגי הארגון.

על פי החלטת שר הביטחון, משה יעלון, ובהתאם להערכת מצב בצה"ל, הוטל החל מאמש בחצות סגר כללי על נפת חברון וכן הוחלט על סגירת מעברים ברצועת עזה. במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומאניטריים, רפואיים וחריגים. כל זאת בכפוף לאישור המינהל האזרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ