אחד החטופים התקשר למשטרה, המוקדנים סברו שזו מתיחה

השיחה התקבלה בערב יום חמישי, אך המידע הועבר לצה"ל ולשב"כ רק כעבור יותר מחמש שעות. מקורות ביטחוניים: הדבר אפשר לחוטפים לפעול באין מפריע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחד משלושת הנערים שנחטפו ביום חמישי האחרון הספיק לטלפן אל מוקד החירום במשטרת מחוז יהודה ושומרון ולדווח: "נחטפנו". בכיר במחוז ש"י אישר אתמול כי במוקד המחוז התקבלה בליל חמישי שיחת טלפון מאחד הנערים שנחטפו, אך המידע הועבר לצה"ל ולשב"כ רק כעבור חמש שעות וחצי. לדברי הבכיר, השיחה התקבלה בשעה 22:25, מיד לאחר החטיפה, אך רק סמוך ל-4:00 לפנות בוקר ולאחר שהוריו של אחד החטופים הגיעו לתחנת המשטרה יודעו הגורמים הרלוונטיים בצבא.

החטיפה בגדה: עדכונים שוטפים

לפי המידע שבידי המשטרה, לשיחה ענה מוקדן בשירות חובה, שלא שמע תחילה דבר מעברו השני של הקו. לאחר כמה שניות החלו לשמוע רעשים, וסבר שייתכן ששמע אדם לוחש "נחטפתי" או "נחטפנו". המוקדן קרא לשני שוטרים נוספים, ולאחר שהאזינו שנית לשיחה, ניסו השלושה להתקשר בחזרה למספר שממנו בוצעה. לאחר שלא קיבלו מענה סברו המוקדנים שמדובר במעשה קונדס וחזרו לשגרה מבלי לברר את הנושא. בכירים במשטרה טענו אמש שבדיקה פשוטה היתה יכולה להעלות שהטלפון שייך לנער בן 16, ללא עבר פלילי, ושטלפון אחד אליו או לקרוביו היה יכול למנוע את כל האירוע. 

חיילי צה"ל מצבעים סריקות בדרום הר חברון בחיפוש אחר הנערים שנחטפו, ביום שישי האחרוןצילום: אמיל סלמן

המשטרה שינתה פעמיים את גרסתה באשר לשיחת הטלפון. תחילה טענה כי השיחה היתה קצרה וחסרת מלל, כך שלא ניתן היה להבין ממנה דבר. לאחר מכן אמרו כי אפשר היה לשמוע עדכון על חטיפה, אך רק לאחר שההקלטה נבדקה שוב על ידי גורמי מקצוע. במשטרה ניסו להסביר תחילה שלא ניתן היה לשמוע את הדברים בבירור וטענו שבמוקד מתקבלות מדי יום שיחות מסוג זה. עם זאת, המוקדנים אמורים לזהות שיחות חשודות מסוג זה, שכן במקרים רבים פונים אליהם אזרחים שפרצו לבתיהם או נשים שסובלות מאלימות ומדברים בלחש.

בשעה 3:00 לפנות בוקר הגיעו הוריו של אחד החטופים לתחנת המשטרה והודיעו על היעדרות בנם. הם סיפרו כי חבר נוסף ששהה עם בנם ניתק קשר וכי הטלפונים הניידים של שניהם כבויים, כך שייתכן שנחטפו. מקורות ביטחוניים הודו אתמול כי הטיפול הכושל במוקד גרם לאובדן זמן יקר במאמצי החיפוש וכי בשל כך פעלו החוטפים באין מפריע יותר מחמש שעות בטרם החלו כוחות הביטחון בסריקות אחריהם.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו סירב אתמול להתייחס לנושא בתדרוך לכתבים. "לא נשאיר שום דבר שמחייב בדיקה לא בדוק, אך צריך לעשות את זה בזמן הנכון", אמר. ממשטרת מחוז ש"י נמסר: "יש הרבה פרטים שקשורים לחקירה ולכן לפי שעה אנחנו לא מתייחסים - מאשרים או מכחישים - לכל פרט שקשור לחקירה, ומרכזים מאמץ כביר עם צה"ל והשב"כ באיתורם". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ