הכנסת צפויה לאשר את החוק להזנה בכפייה כבר בשבוע הבא

אהרונוביץ': "החוק לא יחייב אף רופא לבצע את הטיפול". ההסתדרות הרפואית תפיץ בקרב הרופאים מדריך ובו פירוט לגבי האיסור להאכיל שובתי רעב בכפייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד), הודיעה אתמול (שני) כי החוק להזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב יעבור במליאה בנוהל מזורז, וחברי הכנסת צפויים להצביע עליו בקריאה שנייה ושלישית כבר ביום שני הבא. ועדת הפנים של הכנסת החלה אתמול במרתון דיונים לקידום החוק, שיימשך לאורך השבוע הקרוב. בתוך כך, ההסתדרות הרפואית תפיץ בקרב הרופאים המטפלים בשובתי הרעב מדריך, ובו פירוט לגבי האיסור להזינם בכפייה. 

בדיון אתמול תיארה רגב את שביתות הרעב כ"סוג של טרור". השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר בדיון כי "מטרת החוק היא למנוע מהאסירים ומהארגונים להפעיל לחץ על ישראל כדי להשיג כל מיני מטרות, למנוע מעצרים מנהליים ולהשיג הקלות. במהלך שביתות בעבר היו שחרורים של אסירים בגלל לחצים כאלה ואחרים, זה לא נכון לעשות את זה". לדברי השר, "האינטרס של המדינה הוא שאף אסיר לא ימות כתוצאה משביתת הרעב, למרות שאני תחת מתקפה לא פשוטה ויש מי שאומרים 'שימותו'. החוק אינו מיועד להזין אסירים בכפייה, אלא למנוע נזקי שביתה של האסירים". הוא הבהיר כי "הצעת החוק אינה מחייבת אף רופא לבצע את הטיפול".  

הפגנה נגד הזנה בכפייה מול הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם/תע"ל) פנה לאהרונוביץ' ושאל: "איך אתה מסביר את העובדה שעד היום לא מת אפילו אסיר שובת רעב אחד, למרות שזמן השביתה ארוך מזה שבצפון אירלנד?". טיבי הזהיר כי הזנה בכפייה עלולה להביא למות אסירים, וכי היא מוגדרת כעינוי בחוק הבינלאומי. ח"כ באסל גטאס (בל"ד) תהה אם "הכלים שלרשות שב"ס לא מספיקים למנוע מאסיר להגיע למצב של מוות, כך שלא יהיה צורך להסתכן בהאכלה בכוח". השר השיב כי "המטרה היא להציל את השובת ולא חלילה לפגוע בו או להרוג אותו. נקלחו פה כל האיזונים הנכונים. אם עד היום לא מת אסיר משביתת רעב, זה לא אומר שמחר זה לא יכול לקרות". 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, אמר בדיון: "אנו ערים לחלוטין למורכבות הרגישיות והבעייתיות בהצעת החוק הזאת", וסיפר כי בנוסח המקורי של הצעת החוק שהעביר אליו המשרד לבטחון הפנים הוסמכו אנשי שב"ס לאשר הזנה בכפייה, בעוד שהנוסח הנוכחי מעביר את האחריות לשופטים חיצוניים.

ח"כ נחמן שי (העבודה) מתח ביקורת על קידומו המהיר של החוק והגדיר אותו "טעות גדולה": "הדבר האחרון שאנו זקוקים לו כרגע הוא קבלת החלטה חטופה בסוגיה הזו". שי הוסיף כי מדובר במהלך פסול מבחינה אתית ורפואית, ואמר: "דימויה של ישראל ומעמדה בעולם חשובים לי, אך יותר מכך חשוב כיצד אנו נראים בעיני עצמנו. החברה הישראלית לא תוכל לשאת את המעשה הזה". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "התזמון האומלל של הדיון המזורז דווקא בימים סוערים ורגישים אלו לא יאפשר דיון ראוי. שוב החוק והמשפט בישראל, שאמורים להוות את המצפן המוסרי של כולנו, מנוצלים לשירות האינטרסים הצרים של הממשלה".

בזמן שחברי הכנסת דנו בחוק הפגינו עשרות פעילי זכויות אדם ואנשי רפואה בהפגנה שיזמם ארגון רופאים לזכויות אדם מחוץ לכנסת במחאה על החוק. בימים הקרובים תפיץ ההסתדרות הרפואית את "המדריך לרופא המטפל בעציר/אסיר שובת רעב" בקרב מנהלי המחלקות הפנימיות בבתי החולים, שבהן מאושפזים עשרות עצירים שובתי רעב. המסמך מציג את העמדות הביו-אתיות בנוגע לשביתות רעב, אמנות בינלאומיות האוסרות הזנה בכפייה וכן דגם למעקב וטיפול בשובתי הרעב. המסמך מבוסס על כנס שערכה הר"י בנושא לפני כמה שבועות, ומבהיר כי "זכות שובתי הרעב לשבות ללא הזנה בכפייה. רצוי להגיע להבנה ולהסכמה על שביתה חלקית. ברגע שתהיה סכנה להיווצרות נזק בלתי הפיך או סכנת מוות, תבוצע התערבות רפואית ממוקדת שמטרתה מניעה וטיפול בסכנה"  במקביל פתח הארגון מוקד טלפוני עבור רופאים המטפלים בשובתי רעב ונתקלים במצבים רפואיים ואתיים לא שגרתיים. 

המסמך יתפרסם על רקע התארכות שביתת הרעב של העצירים המינהליים, הנמשכת יותר מ-50 ימים, ועל רקע המהלכים לקידום החוק להזנה בכפייה. ההסתדרות הרפואית הציגה עמדה חד-משמעית בנושא, שלפיה הזנה בכפייה היא פעולה בלתי אתית בעליל. יו"ר ההסתדרות, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר בשבוע שעבר כי על הרופאים לסרב לבצע הזנה בכפייה, גם אם החוק יחייב אותם לעשות זאת. בסוף השבוע הבהיר אידלמן כי האכלה בכוח של שובתי רעב טומנת בחובה סכנה ממשית לבריאות השובתים ומנוגדת לעקרונות מניעת הנזק ושמירת האוטונומיה של המטופל על גופו, וכן לקוד האתי של הרופאים.

מודל הטיפול שמציע המדריך החדש מבוסס על ארבעה עקרונות אתיים - העציר הוא זה שיקבע מה נכון עבורו לאחר שקיבל מרופאו הסבר מפורט על מצבו והאפשרויות שעומדות בפניו; כל פעולה רפואית תיעשה בהתאם להשקפת עולמו של המטופל; לא יבוצעו פעולות רפואיות שעלולות להסב לחולה נזק על פי השקפתו, בכלל זה הזנה בכפיה; והעצירים יפוזרו בין בתי החולים באופן שוויוני כדי לא ליצור עומס. בהתאם לכך מגדיר המדריך את שלבי הבדיקה, הטיפול והשיח עם העציר. ההנחיה היא לייצר סוג של "חוזה" מול שובת הרעב כבר תחילת השביתה, מתוך הנחת מוצא שהאסיר מעוניין לחיות ושלו ולרופא מטרה משותפת. "יש לנסות להגיע לסיכום כי במצב מסכן חיים תבוצענה התערבויות מצילות חיים על פי שיקול דעת הצוות הרפואי. לאחר יציאה ממצב החירום, שובת הרעב יכול לחזור לשביתתו", נכתב במדריך.

המדריך גם מגדיר את קבוצות הסיכון השונות של שובתי הרעב וקובע נקודות מעקב ובדיקה לאורך תקופת השביתה, כאשר כל עדות לסכנת חיים או לפגיעה בתפקוד איבר חיוני מחייבת הפניה לבית חולים. במקרה כזה השלב האחרון בטיפול יהיה ייצוב מטאבולי, כלומר תחילת כלכלה של השובת בתוספת ויטמינים. "השלב הזה מתקיים בשני מקרים: או שהשובת נמצא במצב של סכנת חיים ומחוסר הכרה או שהוא מוזן בהסכמה או מסיים את השביתה ומתחיל לאכול", הסביר ד"ר אידלמן. המדריך מדגיש גם את הסכנה שבאכילה לאחר צום ממושך. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ