עבאס לנתניהו: "הרשות מגנה את חטיפת הנערים"

רה"מ והנשיא הפלסטיני שוחחו לראשונה זה שנה. נתניהו דרש מעבאס לסייע בהשבת החטופים. הממשלה בוחנת גירוש בכירי חמאס מהגדה לעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו־מאזן), שוחחו אתמול (שני) בפעם הראשונה זה יותר משנה. עבאס התקשר לנתניהו ואחרי השיחה פרסם הודעה המגנה את חטיפת שלושת הנערים ביום חמישי האחרון. ראש הממשלה אמר לנשיא הרשות: "אני מצפה ממך לסייע בהשבת הנערים החטופים ובלכידת החוטפים. החוטפים מהחמאס יצאו משטח בשליטת הרשות הפלסטינית וחזרו לשטח בשליטת הרשות".

נתניהו הוסיף כי "צריך להבין את ההשלכות של השותפות עם חמאס - זה רע לישראל, רע לפלסטינים, וזה רע לאזור". לדברי ראש הממשלה, "מקרה זה חושף את אופיו של הטרור שאנחנו נלחמים מולו. טרוריסטים חוטפים ילדים ישראלים חפים מפשע, ואילו אנחנו מטפלים בבתי החולים שלנו בילדים פלסטינים חולים. זה ההבדל בין המדיניות האנושית שלנו לטרור הרצחני שתוקף אותנו".

עבאס קרא בהודעתו "לשני הצדדים להימנע מאלימות". בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא נכתב כי "הרשות מגנה את שרשרת האירועים שהתרחשה החל מהחטיפה וכלה בהפרות של ישראל שבאו לאחר מכן, אם בשביתת האסירים, בפריצה לבתים של פלסטינים ובתקיפות של מתנחלים וצבא הכיבוש שהובילו למותו של צעיר פלסטיני ורדיפה של חפים מפשע".

נתניהו, יעלון והאלוף ניצן אלון במסיבת עיתונאים בפיקוד המרכז, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

שתיקת בכירי החמאס בעזה בימים האחרונים והניסוחים הזהירים ברמאללה בכל הנוגע לאחריות על החטיפה ומי עומד מאחוריה, מעידה על זהירות יתר הן בחמאס והן בפתח, כדי לא לפגוע בפיוס הפנים פלסטיני. יחד עם זאת, התבטאויות ביקורתיות בכל זאת נשמעו משני הצדדים ביומיים האחרונים, כשחמאס והג'יהאד האיסלאמי הבליטו דיווחים על התיאום הביטחוני בין הרשות לישראל, ובפתח היו מי שמתחו ביקורת על עצם החטיפה, מבלי להפנות אצבע מאשימה כלפי חמאס באופן ישיר.

העמדה הפלסטינית הרשמית היא שלא ידוע מי אחראי לחטיפת הצעירים, וצוין כי עיתוי החטיפה פוגע באינטרסים של הפלסטינים בזירה הבינלאומית ובעיקר בשביתת הרעב של העצירים המינהליים. עד כה נמנע הדרג המדיני הבכיר בחמאס להתייחס לחטיפה. מלאכת התגובות הוטלה על דוברים למיניהם שהבליטו שוב ושוב שחמאס לא נוטל אחריות על החטיפה, אך הוא מברך עליה.

לדברי בכירים ברשות, גם אם יתברר שחמאס מעורב בחטיפה, עבאס לא צפוי לפרק את ממשלת האחדות הפלסטינית, במיוחד מכיוון שהוא מתכוון להוביל לבחירות בעוד כמה חודשים, וחושש שחמאס יתקוף אותו על כך שהוא מעדיף את שיתוף הפעולה עם ישראל על הפיוס הפנים פלסטיני.

הממשלה בוחנת אפשרות לגרש אנשי חמאס מהגדה המערבית לרצועת עזה כאמצעי להפעלת לחץ על הארגון, על רקע חטיפת שלושת הצעירים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי שלשום התקיים דיון בעניין במשרד המשפטים כדי לבחון את ההיתכנות המשפטית של המהלך.

במסגרת הדיונים שהתקיימו בלשכת ראש הממשלה הציגה מערכת הביטחון שורה של צעדי ענישה אפשריים נגד חמאס, שמטרתם להפעיל לחץ על בכירי הארגון. הפקיד ציין כי בין הצעדים שהציעה מערכת הביטחון, מלבד גירוש אנשי חמאס בכירים מהגדה המערבית לעזה, היו גם הריסת בתים של אנשי חמאס וסנקציות נגד אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל.

שרת המשפטים, ציפי לבני, כינסה שלשום דיון בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בכירי משרד המשפטים ונציגים ממערכת הביטחון כדי לבחון את המשמעויות המשפטיות של מהלכים כאלה, אם יהיו חוקיים לפי הדין הבינלאומי ואם יעמדו במבחן בג"ץ. בסיום הדיון לא התקבלו החלטות, והבחינה המשפטית של המהלכים שהציעה מערכת הביטחון תימשך בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ