עדכונים שוטפים |

צה"ל תקף ברצועת עזה בתגובה לירי אמש, 30 נעצרו הלילה בגדה

חמישה יעדי טרור הותקפו במרכז ובצפון רצועת עזה לאחר ששתי רקטות נורו לעבר שער הנגב ■ פעילות צה"ל בגדה נמשכה גם הלילה עם פשיטת הכוחות על ארגונים שונים ■ משפחות החטופים האזינו אתמול להקלטת השיחה למוקד 100 בה נשמעות המילים "חטפו אותי" חלש אך ברור

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

המאמצים לאיתור אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, שנחטפו בגוש עציון, נמשכים זה היום השביעי. כ-240 פלסטינים נעצרו במשך המבצע ברחבי הגדה.  יו"ר הרשות הגיב אמש (רביעי) לחטיפה: "המתנחלים הנעדרים הם בני אדם כמונו, עלינו להחזירם למשפחותיהם", חמאס: "עבאס פוגע בהסכם הפיוס"במערכת הביטחון סבורים כי חלה התקדמות במרדף אחר חוליית החוטפים, והקבינט המדיני-ביטחוני החליט להגביר את הלחץ הצבאי שמופעל על חמאס ולהחמיר את תנאי אסירי הארגון הכלואים בישראל. 

06:45: 30 פלסטינים נעצרו הלילה על ידי כוח צה"ל בגדה. שני פלסטינים נורו כאשר ניסו להשליך מטענים לעבר כוחות הביטחון בג'נין. לא נמסר מה מצבם. הצבא פשט על 14 ארגוני דעווה, בהם אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית, שם הוחרם ציוד של האגודה. גורם צבאי ציין כי "הלילה היה חיכוך יותר מהימים האחרונים, בעימותים בביר זית ובבית לחם". "יכול להיות שזה עניין מקומי", הוא הדגיש, "אבל זה בוודאי לא המצב שהיינו בו לפני עשור" (גילי כהן)

00:45: חיל האוויר תקף יעדי טרור ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות אמש. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקף לפני זמן קצר משגר מוטמן, תשתית טרור ומוקד פעילות טרור בצפון רצועת עזה, וכן שני מוקדי פעילות טרור נוספים במרכז הרצועה. כמו כן נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרות. מצה"ל נמסר עוד כי "לא יסבול ניסיונות פגיעה באזרחי מדינת ישראל ובחיילי צה"ל ויפעל כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל" (גילי כהן).

18.6.2014

22:38: הרב דב ליאור, הרב הראשי של קרית ארבע וחברון וראש ישיבת ההסדר ביישובים, סבור כי אחת הסיבות לחטיפת שלושת הנערים היא שלושת הנערים היא חקיקה אנטי-יהודית של ממשלת ישראל.

ליאור, שהוא גם ראש ישיבת ההסדר בקרית ארבע, כתב במכתב שפרסם היום בפייסבוק, ומיועד "לאחינו בני ישראל אוהבי עמנו וארצנו הקדושה", כי "אם נחשבו שהצרות באות במקרה ולא בגלל מעשינו, הקדוש ברוך הוא יעניש אותנו על עצם מחשבה זו... לצערנו, עדים אנו להידרדרות קשה בגישתה של הממשלה ביחס לדמותה היהודית של המדינה. ישנה מתקפת חוקים שהמכנה המשותף שלהם הוא פגיעה וכרסום בצביון היהודי של חיינו הציבוריים, כמו פגיעה בתא המבנה המשפחתי, פגיעה בהליכי הגיור על פי התורה, וניסיון לפגוע בדרישה שהמתגייר יקיים תורה ומצוות ועוד חוקים אחרים. מטרת מתקפת חוקים זו היא לטשטש את ייחודו של עם ישראל ולעשותו ככל הגויים".

עוד ציין הרב ליאור במכתבו את "הרצון התמידי להסגרת חבלי ארץ ישראל לידי המחבלים באשליה שכך נשיג שלום... עם אויבנו מסביב לא היה שלום, אין שלום ולא יהיה שלום".

22:26: ניסיון דריסה בוצע הערב בכניסה למוצב צבאי סמוך לבית לחם. אין נפגעים. בתגובה ביצע כוח צה"ל ירי לעבר הרכב. כוחות צה"ל מצבעים כעת סריקות באזור (גילי כהן).

מקום פגיעת הרקטה בשער הנגב, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

22:18: דוברת משרד החוץ האמריקאי: אנחנו קוראים לישראלים והפלסטינים לנקוט איפוק במהלך התקופה הקשה הזו במהלכה ישראל מחפשת אחרי הצעירים הנעדרים (ברק רביד)

21:36: שוב ירי רקטות בדרום: שתי רקטות נורו לעבר שטחי המועצה האזורית שער הנגב. אחת מהן פגעה בגדר של בריכת שחייה בקיבוץ. נזק נגרם לבית סמוך מרסיסים אך אין נפגעים. הרקטה השנייה נחתה בשטח פתוח. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

אתמול לפנות בוקר תקף צה"ל ארבעה יעדים ברצועת עזה, בתגובה לירי רקטה שנחתה בשטח פתוח ליד אשקלון כמה שעות לפני כן. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו מוקד פעילות טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה בדרום הרצועה, אתר נוסף לאחסון אמצעי לחימה במרכז הרצועה ואתר אחסון דומה בצפון הרצועה.

יעלון עם בני משפחות החטופים, היוםצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

ביום ראשון שוגרו שני טילי גראד מעזה לעיר אשקלון, מערכת כיפת ברזל יירטה את שתיהן. נזק נגרם לבית בעיר כתוצאה מרסיסים שחדרו תקרת עץ (שירלי סיידלר).

21:28: אזעקה נשמעה בשדרות ומועצה האזורית שער הנגב. טרם דווח על נפילות (שירלי סיידלר)

20:12: תגובה צוננת של לשכת ראש הממשלה לנאומו של הנשיא הפלסטיני. "הדברים של אבו מאזן ייבחנו על פי המאמצים שתעשה הרשות הפלסטינית להשבת הנערים החטופים בשלום לביתם, והמבחן האמיתי הוא ביטול ההסכם עם חמאס", אמרו בכירים בלשכת נתניהו (ברק רביד).

20:08: משפחות שלושת הנערים החטופים שמעו היום את ההקלטה המלאה של שיחת הטלפון שביצע אחד הנערים למוקד המשטרה בליל החטיפה. נציג משטרה ונציג מערכת הביטחון השמיעו למשפחות את השיחה, שאורכה כשתי דקות, כפי שהוקלטה כשהתקבלה במוקד וללא כל סינון או עיבוד.

חיילים באזור חברון, לפנות בוקרצילום: אי–פי

19:38: המפכ"ל יוחנן דנינו, הודיע היום על הקמת צוות הבדיקה לטיפול המשטרה בשלבים הראשונים של אירוע חטיפת הנערים. הצוות, שבראשו יעמוד ראש חטיבת השיטור באגף המבצעים, תת ניצב משה ברקת, יבחן את אופן טיפול מחוז ש"י בשיחת הטלפון שהתקבלה במוקד 100 מאחד הנערים, וכן את אופן הטיפול של יחידות המשטרה השונות בתלונות ובפניות במהלך הלילה. שישה קציני משטרה ישמשו כחברי הצוות - שצפוי  להציג את מסקנותיו והמלצותיו בימים הקרובים (יניב קובוביץ).

19:04: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב בלשכתו בירושלים הערכת מצב ביטחונית נוספת. בישיבה ניתנה סקירה של ראש השב״כ יורם כהן על מבצע המעצרים להחזרת האסירים ששוחחרו במסגרת השבתו של גלעד שליט. בסקירה נמסר שבמבצע שנעשה במקביל בכמה ערים ביהודה ושומרון נעצרו 53 אסירים, 35 מהם מחמאס. נגד כל העצורים קיים מידע לפיו הם לא עמדו בתנאי השחרור ולכן הם יובאו בפני שופט צבאי (אלא אם נשפטו בבית משפט אזרחי) ואם ייקבע שביצעו עבירה ניתן יהיה להחזיר אותם לרצות את תקופת המאסר המקורית שנקצבה להם.

18:42: גורמים שהאזינו להקלטת השיחה שהגיעה מאחד הנערים החטופים למוקד המשטרה מספר פעמים אומרים כי השיחה נפתחת בפנייה של המוקדן. מיד לאחר מכן, אומר הנער "חטפו אותי". המילים נאמרו במהירות רבה ובלחישה אך נשמעות גם בשמיעה ראשונה.

חיילים בכפר תפוח שליד חברון, היוםצילום: אי–פי

המשטרה שינתה בימים האחרונים פעמיים את גרסתה באשר לשיחת הטלפון. תחילה טענה כי השיחה היתה קצרה וחסרת מלל, כך שלא ניתן היה להבין ממנה דבר. לאחר מכן אמרו כי אפשר היה לשמוע עדכון על חטיפה, אך רק לאחר שההקלטה נבדקה שוב על ידי גורמי מקצוע. במשטרה ניסו להסביר תחילה שלא ניתן היה לשמוע את הדברים בבירור וטענו שבמוקד מתקבלות מדי יום שיחות מסוג זה.

מוקדם יותר היום אמר השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' כי הביקורת בנושא התפקוד של מוקד המשטרה מוצדקת. הוא הוסיף עם זאת כי קשה להבין מה נאמר בקלטת, והבטיח להביא אותה לידיעת הציבור.

16:55: קצין באוגדת איו"ש אמר כי "כל שביב של מידע וכל פיסת מודיעין וכל עצור יכולים לשרת את המטרה של להחזיר את הילדים הביתה. יש לנו תוכניות לפעול בימים הקרובים במקומות שבעת האחרונה פחות הגענו אליהם, ולפשוט על הפעילות של החמאס".

חיילים מסיירים באזור חברון, היוםצילום: אי-אף-פי

14:53: ראש האופוזיציה יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג שוחח עם ראש לשכתו של אבו מאזן ובירך על דבריו בנוגע לחטיפת הנערים.  "עלינו לעצב את המציאות באיזור ולחזק, באמצעות דיאלוג, את הקולות המתונים ואת אבו מאזן. לאחר סיום המבצע והשבת הבנים הביתה על שני הצדדים לרדת מהעצים עליהם טיפסו ולחזור לשולחן המו"מ. זו הדרך היחידה להחזיר את האיזור לרגיעה ולנטרל את חבית אבק השרפה שמתגלגלת בו מאז הפסיקו השיחות". בהמשך נועד הרצוג עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אשר עדכן אותו בפרטי המבצע להשבת הנערים החטופים (יהונתן ליס). 

14:50: שלושה שבועות לפני חטיפת שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון, רמז ראש הלשכה המדינית של חמאס,בנאום שנשא, כי הארגון יזום חטיפות נוספות. בצה"ל מפרשים את הנאום כחזרה פומבית על ההוראה של החמאס - המשך המדיניות הדוגלת בנסיונות חטיפה של ישראלים למטרות מיקוח, למרות הסכם הפיוס שנחתם זמן קצר קודם לכן בין חמאס הרשות הפלסטינית (עמוס הראל).

14:21: דובר החמאס סאמי אבו זוהרי מסר כי "דברי עבאס על התיאום הביטחוני אינם מוצדקים, הם פוגעים בהסכם הפיוס ומהווים הפרה להסכם קהיר ולקונסנזוס הלאומי הפלסטיני. הצהרותיו של עבאס פוגעות באלפי משפחות האסירים הפלסטינים שמתמודדים עם מוות אטי בבתי הסוהר בישראל", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

"הצהרותיו של עבאס נשענות על הטענות הישראליות שאינן מבוססות. עמדתנו העקרונית תומכת בזכות העם הפלסטיני להגן על עצמו ולהתמודד עם פשעי הכיבוש בכל האמצעים".

פעילות צה"ל בחברון, הלילהצילום: דובר צה"ל

14:11: שרת המשפטים, ציפי לבני, בירכה על קריאתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לשחרור שלושת הצעירים החטופים. ״הדברים שנשמעו היום מפיו של אבו מאזן הם חשובים, נכונים ומשקפים את המציאות האמיתית", אמרה. "חמאס הוא ארגון טרור איסלאמי קיצוני שפוגע באזרחים ובילדים, ולא מנהל מלחמה למען העם הפלסטיני ושאיפותיו הלאומיות, אלא נגד קיומה של מדינת ישראל ואסור לתת לו לגיטימציה". 

לבני הוסיפה: ״ישראל, העולם והמתונים הפרגמטיים בצד הפלסטיני והערבי, צריכים להילחם יחד בחמאס הטרוריסטי, לדחוק אותו לפינה ולבודד אותו ובכך להחזיר את הסיכוי לחזור למשא ומתן ולרעיון שתי מדינות לאום״.

13:35: שר הביטחון, משה יעלון, נפגש עם משפחות הנערים החטופים. בפגישה אמר יעלון כי צה"ל פועל במכוון לכלוא מחדש אסירים ששוחררו, כפי שקרה בפעילות הלילה, בה נעצרו 65 פלסטינים, מהם 53 משוחררי עסקת שליט. "המסר הברור הוא שלא רק שאנחנו פועלים לשחרר את הבנים, אלא גם שכשיש חטיפה אנחנו נחזיר לכלא את מי ששחררנו", אמר.

"אנו בעיצומו של מבצע שמטרתו להגיע לחוטפים ולחלץ את הבנים. המבצע מתפתח כל הזמן, ביום ובלילה, ויש פעולות רבות שמתבצעות בשטח. כל עוד אין לנו הוכחה אחרת, הנחת העבודה שלנו היא שהבנים חיים", אמר. 

שר הביטחון הוסיף כי "עד עתה לא הייתה לקיחת אחריות, ולא הופנתה אלינו כל דרישה (בנוגע למשא ומתן לשחרורם של שלושת הנערים)". יעלון הביע הזדהות עם המשפחות: "נכונו, בראש ובראשונה לכם וגם לנו, עוד שעות ארוכות וקשות של מתח, ספקות וחוסר ודאות. איננו יודעים כמה זמן זה יימשך, ונדרשים אורך רוח וסבלנות. הדרך להגיע אל הבנים ואל החוטפים היא מה שאנו עושים עכשיו. כל היכולות המודיעיניות והמבצעיות של צה"ל, השב"כ ומשטרת ישראל  עומדות בעדיפות עליונה לטובת הפעולה", אמר יעלון והוסיף כי במערכת הביטחון לא ירפו "עד שנניח את ידנו על החוטפים ונשיב את הבנים" (גילי כהן).

12:07: במערכת הביטחון מספרים כי בפעילות הלילה נעצרו 53 פלסטינים ששוחררו במסגרת עסקת שליט, 35 מהם פעילי חמאס. בסך הכל נעצרו לפנות בוקר 65 בני אדם. במערכת הביטחון טוענים כי לפי המידע שברשותם, הפלסטינים שנעצרו לא עמדו בתנאי השחרור שנקבעו להם. לכן, טוען גורם ביטחוני, "בכוונת מדינת ישראל להפעיל את המנגנונים המשפטיים כדי למצות עמם את הדין ולהחזירם לריצוי תקופת מאסר ממושכות".

בעת שחרור האסירים במסגרת עסקת שליט ניתנו להם כתבי חנינה שנחתמו על ידי נשיא המדינה, וכן צווי הקלה בתנאי העונש שנחתמו על ידי מפקד פיקוד המרכז, שכללו תנאי לשחרור האסירים. לפי הצבא, התנאי המרכזי הוא "לא לשוב לפעילות ביטחונית אסורה". ועדת מינהלית היא שרשאית לבחון מידע, במעמד צד אחד, ולקבוע כי הופרו תנאי השחרור.

שלוש אמהות החטופים בבית משפחת פרנקל בנוף איילון, אתמולצילום: תומר אפלבאום

לפי נתונים שמצויים בידי גורמי הביטחון, עד סוף חודש מאי נעצרו 44 פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט בחשד שהפרו את תנאי שחרורם. 13 מהם חשודים בשהייה בלתי חוקית או בעבירות פליליות. היתר חשודים בעבירות ביטחוניות, דוגמת מעורבות בפעולות טרור שמייחס להם השב"כ בהתבסס על מידע מודיעיני.

כל 44 ממשוחררי העסקה נמצאים בבחינת הפרת תנאי שחרורם על ידי ועדה שהוקמה בפיקוד המרכז. הוועדה יכולה לקבוע כי אסיר משוחרר ישוב לרצות את כל תקופת המעצר שנקבעה לו, יחד עם ריצוי תקופת מעצר על העבירות החדשות (גילי כהן).

חיילי צה"ל סורקים את אזור חברון, אתמולצילום: רויטרס

11:52: יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) תקף בחריפות את חוטפי הנערים בנאום מול שרי החוץ של המדינות האיסלאמיות בג'דה שבסעודיה. "המתנחלים הנעדרים בגדה המערבית הם בני אדם כמונו ועלינו לחפש אותם ולהחזירם למשפחותיהם", אמר עבאס בהתבטאות פובמית ראשונה שלו בנושא. "מי שביצע את הפעולה הזו רוצה להביא עלינו הרס, ולכן אנו נביע עמדה ברורה כלפיו מאחר ואין ביכולתנו להתמודד מול ישראל צבאית".

לדברי עבאס, "התיאום הביטחוני אינו קלון אלא מציאות שאנו מחויבים לה כמו שממשלת הפיוס מחוייבת לו", הוסיף. "ממשלת הפיוס מאמינה במאבק העממי ולא מתערבת בסוגיות מדיניות ובענייני המשא ומתן. המצע שלה הוא המצע של אש"ף".

"הם פנו אלינו אחרי 12 שעות ואנחנו בכל זאת מנסים לעזור", אמר אבו מאזן. "אבל ראש ממשלת ישראל מנצל את אירוע החטיפה כדי להתנכל לנו. אנחנו לא מתווכחים איתו עכשיו. אנחנו עושים מאמץ לאתר את הצעירים", הוסיף (ג'קי חורי).

11:11: מועדון האסיר הפלסטיני מסר כי 69 בני אדם נעצרו הלילה, בהם 46 משוחררי עסקת שליט. גורמים פלסטינים שונים אמרו כי מדובר בהפרה של הסכם שליט ודרשו כי מצרים תתערב באופן מיידי. בכיר בפתח אמר לעיתון אל אחבאר הלבנוני כי הרשות העבירה לישראל את המידע על אחריות החמאס לחטיפה (ג'קי חורי)

10:52: השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' אמר כי הביקורת בנושא התפקוד של מוקד המשטרה מוצדקת. הוא הוסיף עם זאת כי קשה להבין מה נאמר בקלטת, והבטיח להביא אותה לידיעת הציבור, ובירך על הקמת צוות הבדיקה במשטרה. דבריו של אהרונוביץ' מגיעים לאחר שהמפכ"ל יוחנן דנינו הודיע אתמול על הקמת הוועדה הפנימית (יניב קובוביץ).

09:24: ביקורת במשטרה על כך ש-300 שוטרים וקצינים, רובם מפקדים, יצאו לפולין במשלחת המשטרה לתוכנית "עדים במדים" יום לאחר החטיפה. זאת בעוד פקודיהם נותרו בארץ ונשלחו לתגבר את כוחות השיטור במחוז ש"י ובמחוזות נוספים בהם צפויות הפגנות. לדברי המפכ"ל דנינו, השוטרים עובדים כעת במשמרות של 12 שעות ובכוננות גבוהה. גורמים במשטרה אומרים כי לא צריך היה לאפשר את נסיעתם של מפקדים בכירים עם המשלחת (יניב קובוביץ).

עצרת תמיכה מול בית משפחתו של אייל יפרח באלעד, אתמולצילום: אילן אסייג

8:45: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לשורת המעצרים הלילה. ״הפעילות שבה נעצרו מחבלי חמאס, לרבות כאלה ששוחחרו בהסכם להחזרת גלעד שליט, היא מרכיב עם מסר חשוב, בסדרה של פעולות רבות שיימשכו ומטרתן להחזיר את הנערים החטופים, ולפגוע בארגון חמאס ביהודה ושומרון'', אמר רה"מ.

07:28: מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הלילה עצרו כוחות הביטחון כ-65 מבוקשים, מתוכם כ-50 ששוחרו ב-2011 במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט. מתחילת המבצע לאיתור שלושת הנערים החטופים נעצרו כ-240 פלסטינים. קצין ששוחח הבוקר עם כתבים צבאיים אמר כי מעצרם של משוחררי עסקת שליט מהווה העמקת הפעילות הצבאית. הוא ציין כי פעילות צה"ל בגדה משפיעה על תושבי האזור, בין היתר לקראת הרמדאן. עוד במהלך הלילה, החרימו בצבא מסמכים ומחשבים מתשעה מוסדות צדקה של חמאס שנחשבים לחלק מפעילות הדעווה (התשתית החברתית-כלכלית של חמאס). מאז תחילת המבצע פשט הצבא על 11 מוסדות מסוג זה (גילי כהן).

מתפללים מול בית משפחתו של אייל יפרח באלעד, אתמולצילום: מוטי מילרוד

17.6.2014

22:03: קצין בכיר בפיקוד המרכז אמר היום כי לחמאס היתה הזדמנות להיחלץ דרך הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני, אך הוא פגע בזה ועשה שגיאה אסטרטגית. לדברי הקצין, "מה שחמאס תופס כמבצע מבריק יהפוך עבורו למבצע פירוס". במערכת הביטחון סבורים כי פיגוע החטיפה יכול להביא לפיצול החיבור בין החמאס לגדה, מאחר ו"גם הפלסטינים מבינים שיש הפרדה בין טרור לאזרחים".

בפיקוד המרכז ציינו היום כי היקף כוחות בסדר הגודל שפועל כעת בגדה לא הופעל בגזרה זו מזה שנים. מוקד הפעילות הוא באזור חברון וכנגד החמאס, אך גם אל מול ארגוני טרור נוספים. "אין פה זבנג וגמרנו. חלק מהעוצמה היא היכולת לקיים מערכה מתמשכת ולהכות בתשתית - מבחינה כספית וארגונית, לצד מרכיבים שחיוניים לתפקוד החמאס, כמו הדעווה (התשתית החברתית-כלכלית של הארגון, ג"כ)", טען הקצין. לדבריו, הפעילות עד כה, שבאה לידי ביטוי בהחרמת מחשבים ומסמכים ממספר ארגוני צדקה, נותנת את אותותיה ומפעילה לחץ על התושבים המקומיים, בעיקר באזור חברון. 

21:28: משלחת נציגי פתח הגיעה למצרים כדי לדון עם השלטונות בקהיר על פתיחת מסוף רפיח, במסגרת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס; כך הודיע שר בממשלה הפלסטינית החדשה. בראש המשלחת עומד חבר הנהגת פתח, עזאם אל אחמד, ונמצאים עמו חברי הנהגת אש"ף.

שר השיכון הפלסטיני מופיד אל-חסאיינה הודיע לסוכנות מען כי הממשלה דנה היום בישיבתה ברמאללה בסוגיית המשכורות לפקידי הציבור של ממשל חמאס היוצא, ואמר כי הממשלה מתכוננת לשלם להם לפני תחילת הרמדאן. הדברים מנוגדים לדיווחים בעניין הפסקת המגעים לפיוס. גורמים פלסטינים ציינו כי לא התקבלה החלטה רשמית בנושא (ג'קי חורי).

20:37: גובר החשש לחייהם של שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון. חמשת הימים שחלפו מאז החטיפה, מבלי שהחוטפים של הנערים יצרו קשר עם מערכת הביטחון הישראלית או העבירו סימן חיים מהם, מגבירים את הדאגה.

בחטיפות קודמות שנעשו בגדה המערבית, כמעט שלא מוכרים מקרים שבהם הוחזקו החטופים בחיים. זאת, על רקע ההערכה של החוליות כי השליטה המודיעינית החזקה של השב"כ ושל מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה אינה מאפשרת את החזקתם בחיים של החטופים מבלי שהחוטפים ייחשפו ויילכדו במהירות. עם זאת, אין בשלב זה כל ראייה ודאית באשר לשאלה מה עלה בגורלם של השלושה (עמוס הראל).

18:46: ראשי הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה קיימו הערב מסיבת עיתונאים שבה התייחסו לאירוע החטיפה בגדה, ואיימו כי "תנועות ההתנגדות לא יעמדו בחיבוק ידיים מול ההתנהלות הישראלית". עוד מסרו בהודעה המשותפת כי "ישראל פעלה בכל האמצעים להרחיק את הגדה המערבית מהמאבק".

מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, אמר כי "המערכה נגד החמאס מורכבת ומתמשכת. היא לא התחילה היום ולא תסתיים בקרוב. אנחנו פוגעים בחמאס בכל ממדיו". בהצהרה לתקשורת אמר מפקד הפיקוד כי בעקבות פעילות כוחות צה"ל, "ראשי החמאס מרגישים היטב את הפגיעה ומבינים את המסר"(ג'קי חורי וגילי כהן).

18:24: שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, תקף האת ממשלת האחדות הפלסטינית וקרא למועצת הביטחון לגנות את החטיפה. במסיבת עיתונאים שקיים במטה האו"ם בניו יורק בעקבות אירוע החטיפה, וכשלצדו תמונות הנערים, אמר פרושאור: "מדינות העולם קנו את העסקה הגרועה הזו, וישראל היא זו שצריכה לשלם את המחיר". הוא הזכיר כי רק עכשיו הפלסטינים חתמו על האמנה לזכויות הילד, ואמר "הם כנראה חתמו עליה מבלי לקרוא אותה".(חמי שלו, ניו יורק)

17:38: ראש הממשלה נתניהו נפגש היום בתל אביב עם שליח הקוורטט טוני בלייר. בפתח הפגישה אמר נתניהו: "החטיפה האכזרית של שלושת הנערים הישראלים חושפת את הפנים האמיתיות של חמאס. הוא לא רק מחויב לרצח ישראלים, הוא מחויב גם לחטיפת ילדים. על הקהילה הבינלאומית לגנות את חמאס על פעולות הטרור שלו, לתמוך בזכותה של ישראל להגנה עצמית ועליה גם לקרוא לנשיא עבאס לסיים את הברית שלו עם חמאס". נתניהו הוסיף: "כל מי שתומך בשלום חייב לומר לרשות הפלסטינית שהם לא יכולים להקים ממשלה שנתמכת על ידי חוטפי ילדים ורוצחים של אנשים חפים מפשע".

בלייר אמר בפגישה כי "נוסף לגינוי המוחלט של הקהילה הבינלאומית למעשה החטיפה הזה, אני מבקש גם לומר שהדרך היחידה להשגת שלום היא על בסיס מחויבות מצד כל הזרמים בפוליטיקה הפלסטינית לדרכי שלום, ולהכרה בכך שהדרך היחידה להגיע אי פעם לשלום היא על בסיס שתי מדינות - מדינת ישראל בטוחה ומדינת פלסטין בת-קיימא. פירוש הדבר הוא שבפני החמאס ניצבת ברירה אחת. הם אינם יכולים לבחור בנתיב הפוליטי מצד אחד ובאלימות מצד שני, והדרך היחידה שבה זה אי פעם יעבוד היא אם כל האלימות תיפסק – הטרור, החטיפות והרציחות". (ברק רביד)

17:17: קצין בכיר באוגדת איו"ש אמר כי "אני מקווה שהמערכה הרצופה תפגע בחמאס. אי אפשר לעבור לסדר היום ששלושה ילדים בני 16 נחטפים. זה יותר חמור מחטיפת חיילים. גם הפלסטינים צריכים להבין את זה, וגם אנחנו".

במערכת הביטחון ממשיכים בפעילות המעצרים המכוונים נגד ארגון חמאס בגדה. הלילה פעלו שלושה גדודים באזור שכם, בעיקר במחנה הפליטים בלאטה, ולדברי הקצין, החיילים איתרו "כמות יחסית נכבדת" של כלי נשק, בהם שלושה רובי אם-16, מארז רימונים ותחמושת נוספת. עוד איתרו החיילים מחרטה שייצרה מקלעים ומחרטת נשק נוספת שפעלה בגזרה. "אני חושב שיש פה פגיעה רצופה בחמאס, אך זה מתנהל רק כמה ימים", אמר הקצין.

בהתייחס לניקוב גלגלי כלי הרכב הצבאי שהוביל אתמול ציוד ליצהר, אמר הקצין הבכיר כי מדובר בכפיות טובה. "פועלים פה אלף חיילים, יש איזה קצין שלא בדיוק בקיא (בתוואי הדרך), מחנה גרר באזור הבעייתי וכמה עבריינים מפנצ'רים את זה. יש פה כפיות טובה משוועת, מקוממת ובלתי נתפשת", אמר. לדבריו, "נגמור להתעסק בדברים האלה (המבצע הצבאי) ולא נשאר שווי נפש לאירוע הזה" (גילי כהן).

16:44: מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, עומד למנות הערב או מחר בבוקר ועדה שתבחן את התקלה בטיפול מוקדני מוצב השליטה במחוז יהודה ושומרון, בשיחת הטלפון מאחד הנערים החטופים בגוש עציון ביום חמישי האחרון. 

הוועדה, שתמנה קצינים המשרתים מחוץ למחוז יהודה ושומרון, תבדוק את נוהל העבודה במוצבי השליטה ובמוקדים בכלל ואת תפקוד מוצב השליטה במחוז יהודה ושומרון בליל החטיפה בפרט.

עד עתה הודיעו צמרת המשטרה והשר לביטחון הפנים כי בדיקת התקלה תיערך רק עם תום המבצע. ואולם הימשכות המבצע והביקורת הציבורית גרמו לדנינו להחליט על מינוי הוועדה (אמיר אורן). לידיעה המלאה

16:15: גורם צבאי בכיר אמר לכתבים כי הלחץ על הגדה יימשך בעקבות האירוע ואף יחריף. לדבריו, גם בצד הפלסטיני נשמעו מחאות על כך שהחטיפה של הצעירים נעשתה שבועיים לפני חודש הרמדאן. "לתחושתי, רמדאן ישתבש להם. כבר כעת הם מרגישים את הצעדים ומתלוננים על חסימות צירים", אמר הבכיר. 

לדבריו, "לאירוע הזה יהיו השלכות ארוכות טווח. הפלסטינים מבינים שאירוע כזה הוא עם כרוניקה ידועה מראש והצבא הולך במקרים כאלה עד הסוף". באשר לפעילות נגד חמאס אמר הגורם הצבאי הבכיר כי המבצע שם לו למטרה "כל מה שצבוע ירוק", כלשונו. "יש ניקיון אורוות בכל הדרגים בחמאס".

לדבריו, בשלב זה אין לדעת אם מדובר בחוליה מקומית שעומדת מאחורי החטיפה, או כזו שהוכוונה מבחוץ. מאז תחילת המבצע נעצרו כ-200 פלסטינים, יותר מ-80% מהם אנשי חמאס, והתיאום הביטחוני עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ענייני מאוד, כלשונו. הוא הדגיש כי הנחת העבודה של צה"ל היא שהשלושה בחיים. עוד אמר כי עיני מערכת הביטחון נשואות גם דרומה למקרה שיהיה ניסיון לחמם את הגזרה שם, וכבר הוגבר רף התגובות על ירי מהרצועה. (ג'קי חורי) 

14:45: בסיום ישיבה שנמשכה שלוש שעות החליטו שרי הקבינט המדיני-ביטחוני להגביר את הלחץ הצבאי על חמאס ולהחמיר את תנאי אסירי הארגון בבתי הכלא בישראל. פקיד ישראלי בכיר אמר כי המשימה העליונה היא להחזיר את החטופים ובמקביל להגביר את הלחץ על חמאס. "השר לביטחון הפנים הוסמך להחמיר את תנאי אסירי חמאס בכלא", אמר הפקיד, "בימים הקרובים יתקיים דיון קבינט נוסף על צעדים נוספים נגד הארגון".

הפקיד הוסיף כי לצד לחץ צבאי על חמאס, שיתבטא בהגברת המעצרים ובפעילות נגד התשתית האזרחית של הארגון, יתבצע מאמץ מדיני דיפלומטי במטרה ליצור דה-לגיטימציה לברית בין חמאס לרשות הפלסטינית. לדבריו, ישראל תדגיש את הצורך להפסיק את ההסתה בתקשורת הפלסטינית הרשמית ובמערכת החינוך, שבמסגרתן נשמעות קריאות לתמיכה בחטיפות של ישראלים. "אנחנו רואים ברשות הפלסטינית כאחראית לכל פיגוע שיוצא משטחה", אמר הפקיד הבכיר, "אנחנו נערכים למבצע ארוך וצריך סבלנות. ראש הממשלה ימשיך בהתייעצויות ביטחוניות במהלך כל היום" (ברק רביד).

13:20: משפחות שלושת החטופים נפגשו בבית משפחת פרנקל בנוף איילון ומסרו לאחר מכן הצהרה לתקשורת. "המפגש הזה היה מאוד משמעותי וחשוב עבורנו", אמרה רחל פרנקל, אמו של נפתלי, "פגשנו אנשים טובים, חזקים ומלאי ביטחון בבורא עולם. אנו רוצים לחזק את כוחות הביטחון שעובדים יומם ולילה, את כל מקבלי ההחלטות ואת ראש הממשלה שעומד אתנו בקשר. אנו מתפללים שכל החיילים והילדים שלנו יחזרו הביתה בלי פגע ואנו אסירי תודה לכל מי שמעורב. אנו מרגישים חיבוק עצום מכל עם ישראל וזה מלווה אותנו שעה שעה ואנו מבקשים להמשיך בתפילות ובכל העשייה הטובה שמורגשת בימים האלה. אנו רוצים פשוט לחבק את הילדים" (אילן ליאור). 

11:15: סערה בעקבות דבריה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד), שאמרה בראיון לרדיו תל אביב כי "החוטפים אינם טרוריסטים". לדבריה, "גם אם אני לא מסכימה אתם, הם אנשים שלא רואים שום דרך לשנות את המציאות שלהם ונאלצים להשתמש באמצעים האלה עד שישראל תתפכח קצת". בתגובה על דבריה אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "לא רק החוטפים הם טרוריסטים, גם זועבי טרוריסטית". לדבריו, "דינם של החוטפים ודינה של המסיתה מעודדת החטיפות זועבי צריך להיות זהה". 

גם בוועדה למעמד האישה התפתחו חילופי דברים קשים בנושא. יו"ר הוועדה עליזה לביא אמרה לח"כ חנין זועבי: "איך את מעיזה הבוקר לומר על החוטפים שהם לא טרוריסטים?" ח"כ חנין ענתה לה בתגובה: "חצופה. תסתמי את הפה שלך, לא מגיע לך להיות יו"ר ועדה.את שוטרת? את גזענית". השר אורי אריאל תקף אף הוא את זועבי בסטטוס שפרסם בפייסבוק: "חנין זועבי ממשיכה במסורת העקבית שלה לתמוך במחבלים  ולהוכיח שהיא לא ראויה להיות אזרחית מדינת ישראל, בוודאי שלא חברת כנסת. זועבי היא פרס לטרור בתוככי הכנסת, מציאות שלא הייתה מתקבלת באף מדינה דמוקרטית בעולם". השרה לימור לבנת הודיעה, כי בכוונתה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיבחן בדחיפות האם יש בדברים  שאמרה זועבי עבירה על סעיף 144 לחוק העונשין – הסתה לאלימות או לטרור.

ח"כ ציפי חוטובלי אמרה בתגובה לדברים כי יש להפסיק את כהונתה של זועבי בכנסת: "חנין זועבי ממשיכה לשמש כמשת"פית של החמאס, על כן יש לשלול את אזרחותה. לצערי פעילותה החתרנית נגד מדינת ישראל קיבלה הכשר מבית המשפט העליון. השינוי מחייב חשבון נפש במערכת המשפט, שצריכה לפעול על פי העקרונות שקבע המחוקק שעל פיהם יש להפסיק את כהונת זועבי בכנסת ישראל". ח"כ פאינה קירשנבאום פנתה ליו"ר הכנסת בקריאה להסרת חסינותה של זועבי. (יהונתן ליס)

שלושה תושבי נצרת נעצרו בחשד שאיימו על קרוב משפחתם בן 17, שיש לו קרבה משפחתית גם לזועבי, לאחר שהביע תמיכה ברשת בנערים החטופים. 

10:45: הקבינט מתכנס כעת כדי לדון בחטיפה ובמבצע הצבאי נגד חמאס בגדה. מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם משפחות הנערים החטופים המכונסים כעת בבית משפחת פרנקל בנוף איילון. "אנחנו עושים הכל כדי למצוא את אייל, גיל-עד ונפתלי", אמר נתניהו להורי הנערים, "בשטח אנחנו מפעילים מאמץ מבצעי ומודיעיני עצום למטרה זו בשם אזרחי ישראל אני מבקש לחזק את רוחכם" (ברק רביד). 

09:30: שר הכלכלה נפתלי בנט אמר הבוקר בראיון לקול ישראל כי יש קצוות חוט בחקירת החטיפה. "אנחנו הופכים כל אבן באיו"ש בכלל ובאזור חברון בפרט כדי להגיע לילדים שלנו ולשים יד על חוטפיהם ועל כל מי שהיה מעורב בחטיפה", הוסיף, "כל הזמן אנו מקלפים שכבות כדי להתקרב".

בנט התייחס לעסקאות שנעשו עבר לשחרור אסירים בתמורה לישראלים חטופים ואמר כי "אחרי שמשחררים אלף מחבלים הם מבינים שזה משתלם. צריך לשנות כיוון ואז הם יבינו שחטיפת אותם ילדים עולה להם בכל יום ביותר ויותר כאב. החברות בחמאס תהפוך להיות כרטיס כניסה לגיהינום".

07:30: כוחות צבא והמנהל האזרחי פשטו במהלך הלילה על ארבעה מוסדות המזוהים עם חמאס, בהם בתי יתומים ומשרדי רווחה. במקום הוחרמו מחשבים ומסמכים, בניסיון לקשור את המוסדות לפעילות טרור של חמאס. מפקד חטיבת הנח"ל, אל"ם אורי גורדין אמר בסרטון שהפיץ דובר צה"ל כי "חטיבת הנח"ל הופעלה בסדר כוח מלא בגזרת שומרון כדי לפעול באופן נחרץ ונחוש נגד החמאס ונגד פעילי הטרור, ולעשות ככל שאנחנו יכולים כדי לגרום לכך שהבנים הנעדרים יחזרו הביתה בשלום" (גילי כהן)

07:05: צה"ל עצר הלילה 41 פלסטינים ברחבי הגדה, כמחציתם מאזור שכם. במהלך הפעילות, בה השתתפו כאלף חיילים מחטיבת הנח"ל, פשטו הכוחות בין היתר על מחנה הפליטים בלאטה ועל הכפר עוורתא. בפשיטה נמצאו אמצעי לחימה שונים, בהם אקדחים, מטעני נפץ, רימונים ותחמושת. כמו כן, מחרטה שייצרה נשק מאולתר נסגרה על ידי הצבא. קצין בכיר הגדיר את הפעילות הזו כ"סוג של ניקוי אורוות. צה"ל ריכז הלילה את פעילותו בשכם, שהיתה בעבר בירת הטרור, וימשיך לעשות זאת גם בימים הקרובים". 

כחלק ממאמצי הצבא לפגוע בפעילות חמאס, הוחרמו הלילה מחשבים מאגודה אזרחית מבית לחם. בהערכת המצב הלילית שקיימו בכירי הצבא הוחלט "להעמיק את הטיפול בחמאס ביהודה ושומרון, ולנצל את הימים אלה כדי לעצור את כל מי שנגוע בחמאס", כך לדברי הקצין הבכיר.

במהלך הלילה לא נרשמו עימותים יוצאי דופן אל מול פעילות אלף החיילים בשכם, והמשך המעצרים באזור חברון. הסגר בדרום הגדה המשיך זה היום השני, והדבר מגביר את הלחץ בקרב תושבי המקום. בנוגע למרדף אחר החוטפים, אמר הקצין כי הוא אינו מרגיש שהזמן אוזל, והוסיף כי המבצע ימשיך ככל שיידרש - "ככל שיימצאו יעדים, או שנחשוב שצריך לעצור יעדים שקשורים בחמאס, וקשורים באופן ישיר או עקיף לפיגוע החטיפה" (גילי כהן)

6:40: צה"ל תקף הלילה ארבעה יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל אמש. זאת למרות שלא זוהו נפילות בשטח ישראל. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו מוקד פעילות טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה בדרום הרצועה, אתר נוסף לאחסון אמצעי לחימה במרכז הרצועה ואתר אחסון דומה בצפון הרצועה (גילי כהן)

הידיעות והפרשנויות מהיממה האחרונה: עימותים בפעילות צה"ל בגדה: פלסטיני נורה למוות, תינוקת ישראלית נפצעה | עבאס לנתניהו: "הרשות מגנה את החטיפה" | אמו של אייל יפרח: "בזכות התפילות אנחנו חזקים" | דו"ח חמור התריע על מחדלי מוקד 100 כבר ב-2013 | יניב קובוביץ |המרדף אחר החוטפים מתהדק - אבל לאט | עמוס הראל | גירוש בכירי חמאס לעזה - לא על דעת צה"ל | אמיר אורן |  הקרב על נטילת האחריות מעורר תרחיש אימים ברשות | צבי בראל | 

16.6.2014

23:08: בצה"ל אישרו כי פלסטיני נורה ונפצע באורח קשה לאחר שחיבל בגדר בכוכב יעקב. מקור צבאי הגדיר את המקרה כניסיון חדירה להתנחלות. בצבא אמרו כי לא מוכרים דיווחים על פצועים נוספים. עימותים פרצו גם בעיירה בית אומר הסמוכה לחברון, שם יידו עשרות פלסטינים אבנים לעבר כוחות הביטחון. הצבא ירה לעבר המתפרעים רימוני גז והלם, וכן כדורי גומי. לא ידוע על נפגעים (גילי כהן, לידיעה המלאה)

22:50: רקטה התפוצצה בשטח פתוח ליד אשקלון. לנפילת הרקטה לא קדמה אזעקה (גילי כהן) 

22:45: במערכת הביטחון התמקדו היום בפעילות נגד חמאס, כולל פעילויות אזרחיות של התנועה. כך, למשל, פעל צה"ל לסגירת שלושה ארגוני "דעווה" (צדקה) של חמאס ומתכנן להמשיך בפעילות גם נגד אנשי חמאס ברשויות המקומיות. קצין בכיר אמר אתמול כי מערכת הביטחון תפעל "נגד כל מה שצבוע ירוק". לדבריו, הציבור הפלסטיני בגדה צריך להחליט אם הוא מעוניין להיות מובל על ידי חמאס. במערכת הביטחון מתכוונים להמשיך במבצע נגד חמאס, גם אם המרדף אחר החוטפים יסתיים. 

הקצין הוסיף כי פעולות צה"ל נגד חמאס מאז חטיפת שלושת הנערים, יחד עם גל המעצרים שבמסגרתו נעצרו כ-150 פלסטינים, "מביאות ללחץ של ממש בשטח". "חמאס ביהודה ושומרון משלם מחיר כבד גם במעצרים וגם בנכסים שלו", אמר שר הביטחון משה יעלון (גילי כהן)

22:36:  שני ישראלים, ביניהם תינוקת בת שנה וחצי, נפצעו קל מזריקות אבנים בכפר עזון שבשומרון (חיים לוינסון)

22:12: מקורות פלסטיניים דיווחו כי פלסטיני בן 18 נפצע קשה מאוד מאש צה"ל באזור קלנדיה. הוא פונה לבית החולים ברמאללה. לפי הדיווחים, חמישה פלסטינים נוספים נפצעו באורח קל בעימותים. בצבא טרם התייחסו לדיווחים (גילי כהן וג'קי חורי)

שר הכלכלה נפתלי בנט ביקר הערב בישיבת "מקור חיים" שבכפר עציון, שבה לומדים שניים מהנערים החטופים, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער, ושוחח עם בני כיתתם. "לפעמים אני רואה בתקשורת ניסיון להכהות את מוחנו, שמנסים להאשים את המשטרה ולהאשים את הטרמפים. מה, הטרמפים חטפו את הילדים? באשמת הטרמפים חטפו את חטופי אנטבה, את גולדווסר ורגב ואת גלעד שליט? באשמת הטרמפים רצחו פה מעל 1,000 ישראלים באינתיפאדה השניה? יש לנו אויב שרוצה שבגוש עציון לא נוכל להתהלך והוא רוצה גם שברמת אביב לא נוכל להתהלך, ומי שלא מבין שאם לא ילכו בשקט בצומת הגוש ואם ילדים לא יוכלו לשחק בשקט בחברון, בעפרה ובבית אל, הם גם לא יוכלו לשחק בשקט ברמת אביב, רעננה וראשל"צ, לא מבין כלום". שר החינוך שי פירון ביקר בבתי שלושת החטופים ונפגש עם בני משפחותיהם (יהונתן ליס)

20:13: עזיז דוויק, יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, הועבר לבדיקות רפואיות בבית החולים שערי צדק לאחר שהתלונן כי אינו חש בטוב. בתום הבדיקות שנערכו לו בבית החולים הוחלט להשיבו לחקירת השב"כ (גילי כהן)

18:40: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אחר הצהריים כי לאירוע החטיפה יהיו השלכות חמורות. "אנחנו בעיצומו של מבצע מורכב וצריכים להיערך לאפשרות שזה ייקח זמן. זה אירוע חמור ויהיו לו השלכות חמורות. אנו פועלים ביחד באופן שקול, אחראי ונחוש מאוד. אנחנו מתמקדים בהשבת הנערים שנחטפו ואנו פועלים נגד החמאס. עצרנו יותר ממאה פעילי חמאס ואנו מבצעים פועלות נוספות שלא ארחיב עליהן את הדיבור".

ראש הממשלה התייחס גם להתחממות ברצועת עזה: "בימים האחרונים אנו רואים ניסיון לפתוח זירה בעזה והגבנו לירי הזה בעוצמה ובמקרה הצורך נגיב בעוצה הרבה יותר גדולה. מבטיח שמי שינסה לפגוע באזרחי ישראל ייפגע. כוחות הביטחון עושים עבודה טובה מאוד בשטח ועל כך תודתי ותודתם של כל אזרחי ישראל".

נתניהו פנה אל משפחות הנערים החטופים: "אני מבקש לפנות למשפחות היקרות של גיל-עד נפתלי ואייל. שוחחתי עם אנשים שביקרו אתכם והתרשמתי גם מהשיחות עמכם מהכוחות שלכם ברגעיי ייסורים הללו. אני וכל אזרחי ישראל מחזקים אתכם ועושים את כל המאמצים להחזיר את הבנים הביתה".

נתניהו פנה בדבריו גם אל הקהילה הבינלאומית. "שוחחתי עם שר החוץ קרי ואמרתי לו שהערכתי את אמירתו התקיפה בגנות המעשה הנפשע ובזכותה של ישראל להגן על עצמה. אני מצפה מכל הגורמים האחראים בקהילה הבינלאומית וחלק מהם ממהרים לגנות אותנו על כל בנייה במקום הזה. אני מצפה מהם שיגנו באופן תקיף ונחרץ את המעשה הנפשע הזה של חטיפת נערים. מי שמתנגד לטרור צריך לגנותו בכל מקום שהוא מתבצע ואני מצפה לךהצטרפות של מדינות אחרות לגינויים אלה ולתמיכה למעשה ההגנה העצמית הלגיטימי והככחרי של מדינת ישראל".

שר הביטחון משה יעלון אמר כי חמאס ישלם מחיר כבד על החטיפה. "מאז החטיפה אנו עושים מאמץ משולב של כל כוחות הביטחון כדי להחזיר אותם כמה שיותר מהר. המאמץ הזה יביא בסופו של דבר לזה שנניח את היד על החוטפים ונגיע אליהם. זה מחייב אורך רוח וסובלנות. נשקיע את כל המאמצים ואין לי ספק שנגיע לכך. התחלנו במאמץ שחמאס ישלם מחיר כבד. גם המעצרים וגם הנכסים שלו. חמאס ישלם מחיר כבד וכל ניסיון של גורם כזה או אחר להרים ראש ייענה בתגובה תקיפה כפי שהגבנו הלילה ואף יותר. אני רוצה לחזק את כל גורמי הביטחון. נמשיך ביחד להוביל את המאמץ הזה כדי להביא את הפרשה הזו לסיומה ולהבהיר לחמאס שאירועים מהסוג הזה לא כדאי לא לבצע נגדנו".

הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי "אני רוצה לייחל לאורך רוח ולהצלחת המשימה. אומר רק שצהל ויחד עם כוחות הביטחון האחריםזוכירם את תפקידם להגן על מדינת ישראל ולפעול בשם ממשלת ישראל. עושים זאת בכל זירה ובכל מצב. זה גם מה שיקרה בפעם הזו וזה קורה על ידי אנשים מאוד מסורים. אנו נמשיך ונממשיך עד שנצליח".

18:35: הרמטכ"ל בני גנץ אמר בטקס יחידות מילואים מצטיינות: "בעוד שמדינת ישראל מחבקת ומתפללת עם משפחות שער, פרנקל ויפרח - צה"ל, יחד עם כוחות הביטחון, המשטרה והשב"כ - פועל לפתרון הפרשה בנחישות הנדרשת. אנו פועלים בכל הזירות, ואנחנו יודעים שאי היציבות היא תופעה קיימת". (גילי כהן)

18:10: נשיא המדינה הנבחר, רובי ריבלין, שביקר בישיבת "מקור חיים" בקיבוץ כפר עציון, אמר שלא כך דמיין את ביקורו הראשון בגוש עציון לאחר בחירתו: "אני בא לכאן לחבק ולהתפלל יחד אתכם על הבנים שלנו, החברים שלכם, הלב של כולנו נשבה יחד עם אייל, גיל-עד ונפתלי ובאומץ הלב והגבורה של המשפחות" (יהונתן ליס)

18:00: ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה ללא החלטות. מחר תתקיים ישיבת המשך (ברק רביד)

14:15: הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס בשעה זו בירושלים לדיון בהתפתחות חקירת החטיפה. השרים מקבלים עדכונים על החקירה ועל הניסיונות לאתר את החטופים ודנים בשורה של צעדי ענישה אפשריים נגד ארגון חמאס, בהם ההצעה לגירוש פעילים בכירים בארגון מהגדה המערבית לעזה. פקיד ישראלי בכיר אמר שאפשרות נוספת שנבחנת היא להרוס בתים של בכירי הארגון בגדה ולהטיל סנקציות על אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל (אמיר אורן וברק רביד)

13:14: פלסטינים יידו אבנים במחסום השוטר בחברון, כוחות הביטחון הגיבו בירי כדורי גומי (גילי כהן)

12:32: דובר צה"ל מבהיר כי גל השמועות שפורסם בשעות האחרונות לגבי גורל הנערים החטופים "אינו מבוסס ואינו אחראי. המידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה"ל ובקולו". צה"ל מבקש מהציבור "לא לקחת חלק בקידום שמועות בלתי מבוססות" (גילי כהן)

11:50: ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שוחחו לראשונה, מזה יותר משנה. עבאס התקשר לנתניהו, ואחרי השיחה פרסם הודעת גינוי. ראש הממשלה אמר לנשיא הרשות: "אני מצפה ממך לסייע בהשבת הנערים החטופים ובלכידת החוטפים. החוטפים מהחמאס יצאו משטח בשליטת הרשות הפלסטינית וחזרו לשטח בשליטת הרשות".

נתניהו הוסיף כי "צריך להבין את ההשלכות של השותפות עם חמאס - זה רע לישראל, רע לפלסטינים, וזה רע לאזור". לדברי ראש הממשלה, "מקרה זה חושף את אופיו של הטרור שאנחנו נלחמים מולו. טרוריסטים חוטפים ילדים ישראלים חפים מפשע, ואילו אנחנו מטפלים בבתי החולים שלנו בהצלת ילדים פלסטינים חולים. זה ההבדל בין המדיניות האנושית שלנו לטרור הרצחני שתוקף אותנו". (ברק רביד)

11:41: נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מגנה את החטיפה, ואומר כי "על הצדדים להימנע מאלימות". בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא, נכתב כי "הרשות מגנה את שרשרת האירועים אשר התרחשו בשבוע שעבר, החל מהחטיפה וכלה בהפרות של ישראל שבאו לאחר מכן, אם בשביתת האסירים, בפריצה לבתים של פלסטינים ובתקיפות של מתנחלים וצבא הכיבוש שהובילו למות של צעיר פלסטיני ורדיפה של חפים מפשע". (ג'קי חורי, לידיעה המלאה)

10:57: במהלך העימותים בג'ילזון, לפי הצבא, נפגעו באורח קל שלושה חיילים כתוצאה מהשלכת האבנים במקום. עוד הוסיפו בצה"ל כי במהלך הפעילות במקום נמצאו אקדח ושתי מחסניות בביתו של פלסטיני, והוא נעצר לחקירת שב"כ. (גילי כהן)   

10:55: ח"כ שאול מופז אמר הבוקר כי "אם יפגעו בנערים תהיה רעידת אדמה". לדבריו מופז "נטילת אחריות היא סוגיה חשובה מאוד שיש להעמיק בה, היא מצביעה על רמת הביטחון שיש לחוטפים במסתור, על מעורבות ראשי הארגון בחטיפה ומטרותיה". (יהונתן ליס)

10:34: השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ אמר הבוקר: "אנחנו בעיצומו של אירוע קשה מאוד. עושים הכל כדי להחזיר את החטופים הביתה. ישנם אלפים של חיילים ושוטרים שעושים את כל המאמצים להחזיר את החטופים. מי שביצע את החטיפה הוא ארגון הטרור החמאסי. האחריות מוטלת על הרשות ועל אבו מאזן". (יהונתן ליס)

09:35: כוח צה"ל ירה הלילה למוות בצעיר פלסטיני במחנה הפליטים ג'ילזון ליד רמאללה. זאת לאחר שלפי הצבא הוא השליך לבנה גדולה לעבר הכוח. ההרוג הוא אחמד אסאברין, בן 23. בנוסף, שני צעירים פלסטינים נפגעו בינוני בעימותים. (גילי כהן וג'קי חורי) 

9:30: הרמטכ"ל בני גנץ אמר בהערכת מצב אתמול בלילה בפיקוד המרכז: "יש לנו מטרה אחת – למצוא את שלושת הבנים ולהביא אותם הביתה, ולפגוע כמה שיותר קשה בחמאס". הרמטכ"ל הוסיף כי מערכת הביטחון בדרך למערכה משמעותית, והתייחס להתנהלות הגופים עד כה. גנץ אמר כי הוא "סבור שעד כה נעשתה עבודה טובה על ידי כל מי שמעורב באירוע הזה. משטרת ישראל על כל מרכיביה - שוטרים, מז"פ, מג"ב והימ"מ וצה"ל". (גילי כהן)

7:41: כוחות צה"ל המשיכו במהלך הלילה לבצע מעצרים באזור חברון ובאזורים נוספים בגדה המערבית. צה"ל מדווח כי 40 פלסטינים נעצרו, בהם יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, עזיז דוויק ושני חברי פרלמנט מטעם חמאס. על פי הפלסטינים, רק בשעות הבוקר התבצעו 20 מעצרים נוספים בסביבה. בסך הכל נעצרו 150 פלסטינים מאז החלה הפעילות לאיתור שלושת הנערים החטופים בגדה. כל חוקרי המשטרה דוברי הערבית הועברו לשירות השב"כ כדי להתמודד עם כמות העצורים. 

בהערכת מצב שערך במהלך הלילה הרמטכ"ל בני גנץ בהשתתפות מפקד פיקוד מרכז, האלוף ניצן אלון, ומתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב מרדכי, נידונה האפשרות להרחיב את המבצע הצבאי, אך בינתיים הוחלט להמשיך בביצוע המעצרים תוך התמקדות בפעילי חמאס בגדה.

במהלך הלילה אירעו כמה עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים. בכיר בצה"ל אמר כי לצבא אין מידע על הרוג פלסטיני במחנה הפליטים ג'ילזון, כפי שדיווחו גורמי רפואה מקומיים ועדי ראייה. לדברי הבכיר, טענה זו נבדקת, כמו גם הדיווחים על נפגעים בתקיפת חיל האוויר בעזה. הבכיר ציין כי החיכוך בין צה"ל לאוכלוסייה הפלסטינית אינו גבוה יחסית להיקף הכוחות וטבעי במבצעי מעצרים כאלה. 

בנוגע לירי הרקטות לעבר ישראל אמש, ההערכה בצה"ל היא כי הוא בוצע על ידי הג'יהאד האיסלאמי. מקור צבאי אמר כי לא חמאס הוא שביצע את הירי. ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי "מה שמתבצע בעזה זה טפטופי ירי לעבר שטח ישראל". 

בעזה מדווחים על ארבעה נפגעים בינוני וקל כתוצאה מתקיפה של חיל האוויר על מתקני גדודי הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, שהתבצעה הלילה. (גילי כהן וג'קי חורי)

5:30: גורמי רפואה פלסטינים ועדי ראייה דיווחו כי פלסטיני בן 23 נהרג מאש צה"ל ואחר נפצע סמוך לרמאללה. על פי הדיווחים, כוחות צה"ל התעמתו עם פלסטינים שהשליכו עליהם אבנים בעת שערכו חיפושים במחנה הפליטים ג'ילזון הסמוך לעיר. עוד דווח כי ילד בן שלוש נפצע בתקיפת חיל האוויר ברצועת עזה מוקדם יותר.

03:10: צה"ל מסר כי חיל האוויר תקף חמישה יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל מוקדם יותר. על פי הודעת הצבא, המטרות שהותקפו הן שני מוקדי טרור, בצפון הרצועה ובדרומה, וכן שלושה אתרים לייצור ואחסנה של אמצעי לחימה בצפון הרצועה. זוהו פגיעות במטרות. (גילי כהן)

00:00: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, צוטט בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כאומר ש"יש לנו מידע רב על פרשת החטיפה". (ג'קי חורי)

חטיפת הנערים: עדכונים קודמים

משתתפים בסיקור: עמוס הראל, חיים לוינסון, גילי כהן, ג'קי חורי, יאיר אטינגר, ברק רביד, יהונתן ליס, אילן ליאור ויניב קובוביץ

מלמעלה למטה: אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ