בשל משבר החטופים, נדחתה ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית

הוועידה תוכננה לשבוע הבא באוסלו. ליברמן אמר לעמיתו הנורווגי שיש לדחות אותה בשל האווירה המתוחה. בארה"ב וברשות התחושה דומה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בשל משבר החטיפה בגדה המערבית החליטה ממשלת נורווגיה לדחות את ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, שתוכננה להיערך באוסלו ביום רביעי הבא, ה–25 ביוני. כך אמרו ל"הארץ" דיפלומטים ישראלים ואירופאים.

הוועידה היתה אמורה לעסוק בפיתוח הכלכלה הפלסטינית ונציגים בכירים של ישראל, הרשות הפלסטינית, ארצות הברית, האיחוד האירופי ומדינות נוספות היו אמורים להשתתף בה.

הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית והחלטת ממשלת ישראל להפסיק מפגשים בדרג שרים עם הרשות גרמה לנורווגים לחשוש שלא יהיה מנוס מביטול הוועידה. עם זאת, במגעים שהתקיימו עם ישראל, הפלסטינים וארצות הברית התגבשה הבנה שישראל לא תחרים את האירוע. הנורווגים המשיכו בהכנות לוועידה, אלא שאז התרחשה חטיפת שלושת הצעירים הישראלים בגוש עציון ובעקבותיה החל המבצע הצבאי הישראלי בגדה.

השבעת הממשלה הפלסטינית, לפני כשבועייםצילום: אי–פי

דיפלומט ישראלי אמר ל"הארץ" כי שר החוץ אביגדור ליברמן התקשר שלשום (ראשון) לעמיתו הנורווגי ברגה ברנדה, ואמר שלנוכח המצב ישראל מבקשת לשקול את דחיית הוועידה בכמה חודשים ולקיים אותה בסוף ספטמבר, בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק.

ליברמן אמר לברנדה שהאווירה הנוכחית מתוחה מדי ואינה מתאימה לקיום הוועידה. "זו ועידה שאמורה להיות מקצועית ולא רצינו שהתהפוך לזירת התגוששות פוליטית בינינו לבין הפלסטינים", אמר דיפלומט ישראלי.

דיפלומטים ישראלים ואירופאים ציינו כי לאחר השיחה בין ליברמן לברנדה, ערך משרד החוץ הנורווגי בדיקה עם הרשות הפלסטינית ועם ארצות הברית וגילה שגם ברמאללה ובוושינגטון אין נכונות רבה לקיום הוועידה בנסיבות הנוכחיות. אף שהנורווגים עדיין לא פרסמו הודעה רשמית בעניין, הם החלו לעדכן את המדינות המשתתפות על דחיית הוועידה עד להודעה חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ