אחרי הכעס הישראלי, אשטון גינתה את חטיפת הנערים

5 ימים אחרי שנחטפו בגוש עציון, ואחרי הביקורת של נתניהו, קראה שרת החוץ האירופית לשחרורם המיידי של הנערים. ישראל זימנה אתמול את השגריר האירופי לנזיפה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, גינתה היום (שלישי) את חטיפת שלושת הצעירים הישראלים בגוש עציון וקראה לשחרורם המיידי. ההודעה של אשטון, 5 ימים מאז החטיפה, הגיעה אחרי ביקורת חריפה שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש נגד גורמים בקהילה הבינלאומית שלא גינו את החטיפה.

"אנחנו מגנים בצורה החריפה ביותר את חטיפת שלושת הצעירים הישראלים בגדה המערבית וקוראים לשחרורם המיידי ולחזרתם למשפחותיהם בשלום", הדגישה אשטון בהודעה שפרסמה. "פעולות כאלה חותרות תחת המאמצים הבינלאומיים לעודד את חידוש שיחות השלום. האיחוד האירופי קורא לכוחות הביטחון הישראליים והפלסטיניים לפעול בשיתוף פעולה הדוק למען שחרורם המהיר של החטופים".

בימים האחרונים הביעו בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ כעס רב על כך שאשטון יחד עם שרי חוץ אירופים אחרים לא פרסמה הודעת גינוי. הכעס על אשטון בירושלים סביב היעדר התגובה לחטיפה הגיע על רקע יחסים עכורים ממילא בין שרת החוץ של האיחוד האירופי לבין ההנהגה הישראלית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו רמז לכעס כלפי אשטון בהצהרה שנשא אתמול (שני) בפיקוד המרכז. "אני מצפה מכל הגורמים האחראים בקהילה הבינלאומית שחלק מהם ממהרים לגנות אותנו על כל בנייה בירושלים שיגנו באופן תקיף ונחרץ את המעשה הנפשע והמתועב הזה של חטיפת נערים", ציין נתניהו. "מי שמתנגד לטרור, צריך לגנות

קתרין אשטון ומזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי, בשבוע שעברצילום: רויטרס

את הטרור בכל מקום שהוא מתבצע. אני מצפה להצטרפות של מדינות אחרות לגינויים אלה ולתמיכה במעשי ההגנה העצמית הלגיטימיים וההכרחיים של מדינת ישראל".

למרות הכעס של נתניהו על אשטון, כבר ביום שישי, שעות ספורות אחרי תחילת המשבר, פרסם שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג-אנדרסן, הודעה בעניין. "מודאג

מאוד מהדיווחים על חטיפת שלושה צעירים ישראלים בגדה המערבית. אני מקווה שישובו הביתה בשלום", כתב אז שגריר האיחוד האירופי בציוץ בחשבון הטוויטר שלו. דיפלומט אירופי ציין כי כבר באותו יום גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו לשגריר כי ראו את הציוץ שפרסם וכי הם מודים לו על כך.

אתמול זומן השגריר פאברוג-אנדרסן למשרד החוץ בירושלים לשיחת נזיפה בעניין הודעה משותפת שפרסם האיחוד האירופי יחד עם הליגה הערבית לפני בשבוע שעבר ושגינתה את ההתנחלויות. ראש אגף אירופה במשרד החוץ רפי שוץ ניצל את הפגישה כדי להעיר לשגריר על כך שבעוד שיצאה הודעת גינוי חריפה להתנחלויות, לא יצאה כל הודעה מטעמה של אשטון בעניין חטיפת שלושת הישראלים.

השגריר האירופי השיב כי הוא עצמו פרסם הודעת גינוי ואף התראיין בנושא לכמה כלי תקשורת. עם זאת, הכעס בירושלים הביא בסופו של דבר לפרסום ההודעה מטעמה של אשטון היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ