רוחאני על שיחות הגרעין בווינה: מוכנים לעשות את הצעד הסופי לקראת פתרון

איראן והמעצמות מקוות להתחיל היום בניסוח טיוטת הסדר הקבע לתכנית הגרעין במטרה להשלים נוסח ראשוני עד סוף השבוע ולהגיע להסכם עד ה-20 ביולי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בפתח יומו השלישי של בין איראן לבין שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי אם הקהילה הבינלאומית תכיר בזכותה של איראן לאנרגיה גרעינית לצורכי שלום, ארצו "תהיה מוכנה לבצע את הצעד הסופי לקראת פתרון של סוגיה זו".

לפי סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA רוחאני אמר את הדברים במפגש עם תושבים בעיר חוראמאבד הבוקר (רביעי). הנשיא האיראני הוסיף כי ארצו מחויבת להגברת הדיאלוג עם העולם.

על הסדר הקבע לתכנית הגרעין האיראנית נפתח בווינה ביום שני אחרי הצהריים, בפגישה בין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לשר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, ולאחר מכן הצטרפו לפגישה סגן שר החוץ של ארה"ב ביל ברנס וראש צוות המו"מ האמריקאי, סגנית שר החוץ, וונדי שרמן.

רוחאני בחוראמאבד, היוםצילום: AFP

יום הדיונים השני נמשך קרוב לעשר שעות, וכלל ישיבות בין מומחי גרעין וסנקציות של איראן ושש המעצמות, פגישות נפרדות של המשלחת מטהראן עם כל אחת מהמדינות שמשתתפות בשיחות ופגישה משולשת בין סגניתה של אשטון הלגה שמידט, סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקג'י וסגנית שר החוץ האמריקאי שרמן.

המשלחת האיראנית הבהירה לנציגי שש המעצמות כי היא שואפת להגיע לטיוטה ראשונית של הסדר הקבע בעניין תכנית הגרעין בסיום סבב המו"מ הנוכחי בווינה שיינעל ביום שישי. סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקג'י, אמר אמש בתדרוך לכתבים האיראנים שמסקרים את השיחות, כי הוא מקווה שניסוח טיוטת ההסכם יתחיל כבר היום. הוא הוסיף כי "אם נגיע לנוסח ראשוני עד סוף סבב השיחות הזה, יהיה מדובר בהתקדמות טובה".

עראקג'י אמר כי הצדדים מנסים לצמצם את המחלוקות כך שניתן יהיה להתחיל במלאכת הניסוח של ההסכם. לדבריו, האווירה בשיחות היא של רצון להגיע להסכם עד ה-20 ביולי, ולא להאריך את תקופת המו"מ מעבר למועד עליו הוסכם. "איני רואה סימנים לכך שארה"ב מנסה למשוך את המו"מ", אמר עראקג'י. "האמריקאים מאוד רציניים".

למרות האווירה החיובית בשיחות, כל הצדדים שמשתתפים בהן מודים כי . סוכנות הידיעות אי-פי חשפה חלק מהמחלוקות העמוקות עליהן ידונו הצדדים בסבב השיחות הנוכחי בווינה. במוקד הוויכוח עומדת יכולת העשרת האורניום בה תוכל להחזיק איראן ביום שאחרי הסדר הקבע.

שש המעצמות מוכנות להרשות לאיראן להחזיק בכמה מאות צנטריפוגות בלבד לצורך העשרה של אורניום בשטח איראן. המעצמות דורשות שאיראן תפרק כמעט את כל 20 אלף הצנטריפוגות שברשותה כעת, ותסכים להגביל את מלאי האורניום המועשר שברשותה.

האיראנים לעומת זאת דורשים להגדיל את מספר הצנטריפוגות שברשותם מ-20 אלף ל-150 אלף, חלקן מדגם מתקדם יותר מאלה שברשותם היום. מבחינת המעצמות, צמצום דרמטי של יכולות העשרת האורניום של איראן — בצורה שלא תאפשר לה "לפרוץ קדימה" לעבר נשק גרעיני — הינו מרכיב קריטי בהסכם הקבע.

אבל יש מחלוקות נוספות. המעצמות דורשות שאיראן תבצע הסבה של המתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו ממתקן העשרת אורניום למתקן מסוג אחר. האיראנים מסרבים, ודורשים להמשיך ולבצע שם העשרת אורניום. המעצמות דורשות מאיראן לתכנן מחדש את כור המים הכבדים באראק ולהפוך אותו לכור מים קלים, שבו לא ניתן לייצר פלוטוניום לנשק גרעיני. האיראנים מוכנים לבצע שינויים טכניים בכור שיגבילו את היקף הפלוטוניום שהוא יכול לייצר, אך מסרבים להפוך אותו לכור מים קלים.

המחלוקות בין הצדדים נוגעות גם ללוח הזמנים של הסרת המגבלות על תכנית הגרעין האיראנית. ארה"ב דורשת שכחלק מההסכם תהיה מוכנה איראן להגביל את תכנית הגרעין שלה ל-30 שנה. ב-20 השנים הראשונות יהיה פיקוח הדוק על מתקני הגרעין האיראנים, וב-10 השנים הנוספות תתבצע הסרת הדרגתית של הפיקוח והמגבלות. בטהראםן מוכנים לפרק זמן של 15 שנה, שבמסגרתו תתחיל ההסרה של המגבלות אחרי שנים ספורות בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ