53 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו; ישראל תפעל לחדש את מאסרם

על פי הערכות, בכמה מהמקרים מופעלים אמצעי חקירה חריגים נגד חלק מהעצורים. השב"כ: "לא נערך שינוי במדיניות"

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

צה"ל והשב"כ ממשיכים במרדף אחר חוליית החוטפים, שחבריה הם אנשי חמאס מאזור חברון. במהלך הלילה שבין שלישי לרביעי, עצרו כוחות הביטחון כ–65 מבוקשים, מתוכם כ-53 ששוחרו ב-2011 במסגרת עסקת שליט. מרבית העצורים השתייכו לדרגים הבכירים של פתח וחמאס, ונכללו ברשימת האסירים שחמאס דרש לשחרר במהלך המשא ומתן על עסקת שליט. מתחילת המבצע לאיתור שלושת הנערים החטופים נעצרו כ–240 פלסטינים.

ישראל תביא את העצורים ממשוחררי עסקת שליט בפני ועדה משפטית של פרקליטות המדינה ופרקליט אזור יהודה ושומרון מטעם צה"ל. על פי נוסח העסקה, ישראל רשאית לחזור ולכלוא את המשוחררים בגדה, אם יהיו לה הוכחות שלא עמדו בהתחייבותם וחזרו לעסוק בטרור.

עדיין לא ברורה מידת הקשר שהתקיימה בין החוליה לבין הנהגת החמאס ברצועת עזה ואנשי חמאס בחו"ל לפני החטיפה. אולם, ייתכן גם כי ההחלטה על החטיפה התקבלה בשורות ההתארגנות בחברון, בלי קבלת אישור מראש או הנחייה מפורטת מההנהגה בחוץ. החטיפה עצמה היתה כנראה תוצאה של מבצע מורכב, שכלל הכנה מודיעינית מפורטת, אמצעי מימון ומעטפת לוגיסטית שפעלה סביב החוטפים.

חייל צה"ל בחברון, אתמולצילום: REUTERS

על רקע הניסיון להגיע באופן מיידי למידע על גורל החטופים, אפשר להעריך כי השב"כ מפעיל בכמה מקרים אמצעי חקירה חריגים כלפי חשודים בחברות בהתארגנות חמאס בחברון. עם זאת, בשב"כ אמרו אמש כי "בניגוד לפרסומים בתקשורת על פיהם קיבל שב"כ היתרים מיוחדים מידי היועץ המשפטי לממשלה, לא נערך כל שינוי במדיניות החקירות שלו".

פסיקת בג"ץ העינויים מ-1999 קבעה כי אין לחוקרי שב"כ סמכות לטלטל אדם, להחזיקו בתנוחת "שבאח" (כבילה של גפיו של הנחקר לכיסא), לחייבו ב"כריעת צפרדע", ולמנוע ממנו שינה, "באופן שאינו מתחייב מצרכי החקירה". עם זאת, לפי החוק ניתן לזכות נאשם מאשמת מעשה פלילי בנסיבות שבהן נדרש מעשה זה להצלה מסכנה חמורה ומיידית, כאשר לא היתה דרך אחרת למנוע אותה.

לצד זאת, שתי רקטות נורו אמש לעבר שטחי המועצה האזורית שער הנגב. אחת מהן פגעה בגדר של בריכת שחייה בקיבוץ. נזק מרסיסים נגרם לבית סמוך, אך איש לא נפגע. הרקטה השנייה נחתה בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מאוחר יותר בוצע ניסיון דריסה בכניסה למוצב צבאי סמוך לבית לחם. לא היו נפגעים. בתגובה ירה כוח צה"ל לעבר הרכב.

בצבא מתכוננים לתרחיש של ירי רקטות מסיבי - למשל, אם יהיה עימות אלים עם חוליית החוטפים בגדה המערבית - וכבר החלו לפרוס סוללות יירוט מדגם "כיפת ברזל" כדי לסכל ירי כזה. גורם צבאי בכיר אמר אתמול כי התיאום הביטחוני בין ישראל לבין הרשות נמשך כרגיל, למרות החטיפה. לדבריו, פגיעה במנגנוני הביטחון של הרשות בגדה אינה חלק ממבצע "שובו אחים" ולצה"ל אין שום כוונה להתעמת איתם. הוא אישר כי אנשי המנגנונים קיבלו הנחיה מישראל להישאר במחנות שלהם בעת הפעילות הלילית של כוחות צה"ל בערים הפלסטיניות בגדה ואמר כי עד כה לא נרשמו שום עימותים בין צה"ל לבין המנגנונים.

בתוך כך, ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל הנמצא בקטאר, רמז בנאום ב-20 במאי השנה כי הארגון ייזום חטיפות נוספות. משעל פנה בנאומו, כשלושה שבועות לפני החטיפה, לחסן סלאמה - מבכירי אסירי חמאס. "המכתב שלך הגיע", אמר משעל. "אני מודע לקשיים שלך. התשובה תינתן על ידי גדודי עז א־דין אל־קסאם", הזרוע הצבאית של חמאס. בצה"ל מפרשים את הנאום כחזרה פומבית על הדירקטיבה של חמאס - המשך המדיניות הדוגלת בניסיונות חטיפה של ישראלים למטרות מיקוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ