כתבי "הארץ"

11 ימים עברו מאז אירוע החטיפה בגוש עציון, והמאמצים לאיתור אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל נמשכים. כ-410 פלסטינים נעצרו במהלך המבצע ברחבי הגדה. במערכת הביטחון סבורים כי חלה התקדמות במרדף אחר חוליית החוטפים, והקבינט המדיני-ביטחוני החליט להגביר את הלחץ הצבאי המופעל על חמאס ולהחמיר את תנאי אסירי הארגון הכלואים בישראל.

06:44: מתחילת המבצע בגדה נעצרו 354 פלסטינים, מהם 269 פעילי חמאס. 57 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו. (גילי כהן)

06:40: ארבעה פלסטינים נעצרו הלילה בפעילות צה"ל בגדה המערבית. בצה"ל מתכננים להחליף חלק מהכוחות המוצבים בגזרה, אך לדברי קצין בצבא, החיפושים אחר הנערים החטופים נמשכים. (גילי כהן)

חיילי צה"ל מחפשים אחר הנערים באזור חברוןצילום: אי–פי

23.6.2014

21:56: ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל אמר הערב כי לתנועתו  אין שום מידע על שלושת החטופים. בראיון לערוץ הקטארי אלג'זירה התייחס משעל לשלושת החטופים כחיילים ואמר כי אינו יכול לאשר או להכחיש את מעורבות חמאס בחטיפת השלושה.

"אם יוכח שמדובר באירוע חטיפה שביצעו גורמים פלסטיניים אז אני מברך אותם", אמר. "מדובר בחובה מוסרית כדי לשחרר את האסירים מבתי הסוהר בישראל, ולחייב את שלטונות הכיבוש לשלם את מחיר הכיבוש".

משעל פנה למשפחות החטופים ואמר כי "נתניהו מתעלם מהסבל הפלסטיני, וההתעלמות הזו היא הסיבה להיעלמות המתנחלים". לדבריו, "אם נתניהו היה מקשיב למשפחות העצירים (המינהליים) ולא תוקף את ממשלת הפיוס, האווירה בקרב הפלסטינים לא היתה מתוחה כפי שהיא היום".

בהתייחס לטענות  שהוא עומד מאחורי הפעולה, אמר משעל כי הנהגת חמאס לא מפרסמת את הוראותיה לדרג הצבאי של הארגון וכי גדודי עז א-דין אל קסם תמיד מוכנים לפעולה ובכל עיתוי. משעל התייחס בביטול לנאום נתניהו ואמר כי נאומי נתניהו לא מפחידים אותו ואת תנועת החמאס. בהתייחס לפיוס אמר משעל כי הסכם הפיוס מבטיח חופש פעולה למען שחרור האסירים, בכל האמצעים. (ג'קי חורי)

20:14: במועדון האסיר הפלסטיני אומרים כי ישראל עצרה היום את סאמר עיסאווי, שהפך להיות סמל במאבק של העצירים המינהליים לאחר ששבת רעב במשך שמונה חודשים. גורמי ביטחון אישרו את הפרטים. עיסאווי הוא העצור ה-56 מבין משוחררי עסקת שליט שנעצרו במבצע הצבאי בגדה.

עיסאווי נעצר ב-2002 בגין השתייכותו לחזית העממית ושוחרר בעסקת שליט ב-2011, אולם נעצר שוב ביוני 2012 בחשד שהפר את תנאי שחרורו בכך שיצא מתחומי ירושלים. השב"כ גם טען אז כי ברשותו חומר מודיעיני שמעיד על כוונתו לשוב לפעילות טרור.  בדצמבר האחרון, אחרי ששבת רעב במשך כחצי שנה וניהל מאבק ציבורי נגד מעצרו המנהלי, שוחרר עיסאווי. ((ג'קי חורי וגילי כהן)

שרידי המל"ט שלטענת הפלסטינים התרסק בחברוןצילום: "אתר החדשות של חברון בערבית"

17:18: קצין בכיר באוגדת איו"ש ששוחח היום עם כתבים צבאיים, אמר כי במערכת הביטחון יודעים באופן "חד-ערכי" כי פיגוע החטיפה בוצע על ידי החמאס. לדברי הקצין, במערכת הביטחון לא זיהו קשר של ראשי החמאס בחו"ל לפני מעשה החטיפה, וגם לא אחריה.

הקצין ציין כי בידי מערכת הביטחון אין עדיין "שום אינדיקציה פוזיטיבית על מצב החטופים, לכאן או לכאן, ולכן מניחים שהם בחיים". הוא הוסיף כי במהלך פעולות שונות שערכו היחידות המיוחדות בצה"ל ובמשטרה בימים האחרונים מאז החטיפה, הם נערכו אליהן כאילו יבצעו השתלטות של ממש על החוטפים, במטרה לחלץ את החטופים בחיים.

"אין הפחתה במאמץ (לאיתור החטופים וחוטפיהם, ג"כ) - מחליפים כוחות, אבל אין ירידה - לא בסדר הכוחות ולא בכוח כדי לסיים את הפרשה בשלום", אמר הקצין הבכיר. "יש דרך פעולה אפשרית שהולכים איתה, ושם מחפשים אותם, אבל יש הרבה אפשרויות. יש התקדמות בחקירה, אך להגיד שאנחנו בסופה או שמיצינו אותה - אני לא חושב", טען הקצין.

בפיקוד המרכז אמרו היום באופן גלוי כי הפעילות הנרחבת מול החמאס ותשתית ה"דעווה" - הארגונים החברתיים-כלכליים שמפעיל החמאס, "מיצה את עצמו". עד היום, לפי הערכותיהם של קצינים בגדה, נתפסו כספים רבים וציוד בשווי של כשני מיליון שקלים. "צריך לעבור לפעילות אחרות שיכולות להימשך זמן ארוך", הדגיש הקצין, והוסיף כי לפעולה זו יש השלכות לא רק כלפי החמאס, אלא גם עבור מעמדה של הרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון שלה. התקרית שלשום ברמאללה, בה התקהלו כ-100 פלסטינים מול המשטרה המקומית, עד שלבסוף פוזרו תוך כדי שימוש באש חיה מצד השוטרים הפלסטינים, נחשבת בעיני הקצינים בגדה כחריגה. "אין ספק שחלק מהמחאה (הזו) שאולי אמורה להיות מופנית כלפינו – מופנית לרשות", אמר הקצין. (גילי כהן)

12:21: עימותים פרצו הלילה בין כוחות צה"ל לבין פלסטינים בעיר ג'נין ובעיירות נוספות באזור. הצבא פשט על ביתו של בכיר החמאס הכלוא בישראל, ג'מאל אבו אל-היג'א. במהלך העימותים חיילי צה"ל השתמשו ברימוני גז והלם, והפלסטינים השליכו לעבר הכוחות רימונים מאולתרים וזיקוקים. הפלסטינים דיווחו על שני נפגעים קל, אך מצה"ל נמסר כי הם אינם יודעים על נפגעים בתקרית (ג'קי חורי, גילי כהן) 

12:15: הרשות הפלסטינית החלה במגעים עם מועצת הביטחון של האו"ם, כשבכוונתה להגיש בקשה לקיים דיון דחוף על מה שהיא מגדירה כ"תוקפנות הישראלית נגד העם הפלסטיני". בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא נמסר כי הרשות רואה בפעולה הצבאית של ישראל בגדה המערבית ענישה קולקטיבית נגד הפלסטינים, וזאת בטענה של חיפוש אחר שלושת הצעירים החטופים. בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי הפעולה הישראלית המתמשכת מפעילה לחץ על הרחוב הפלסטיני, דבר שהוביל בין היתר להחלטה לפנות למועצת הביטחון (ג'קי חורי).

06:50: 37 פלסטינים נעצרו הלילה במהלך פעילות צה"ל בגדה בערים חברון, ג'נין, שכם, טול כרם ובמחנה הפליטים אל-ערוב. צה"ל פשט על שבעה יעדי "דעווה", התשתית החברתית-כלכלית של החמאס. קצין בכיר אמר ל"הארץ" כי "אנחנו מבינים שהזמן עובר ויכול להיות שצריך לקבל החלטות, אבל החיפושים ממשיכים באותה מתכונת. מבצע "שובו אחים" ממשיך, ללא מגבלת משאבים או סד"כ" (גילי כהן). 

שמונה פלסטינים נוספים נעצרו הלילה בכפרים עזריה ואבו דיס במהלך פעילות צה"ל והמשטרה. השמונה, החשודים בביצוע פעילות חבלנית עממית ובהשתייכות לארגון עוין, הובאו לחקירה בתחנת מעלה אדומים (חיים לוינסון).  

22.6.2014

20:17: סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, קורא תיגר על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). הנייה התייחס היום לראשונה לנעשה בימים האחרונים בגדה ואמר כי "התעוררות הצעירים שמיידים אבנים בגדה המערבית הכבושה מחזירה את משמעות האינתיפאדה למעמדה האמיתי". הנייה אמר את הדברים בעת ביקור באוהל אבלים בעזה, שהוקם בעקבות מותם של חמישה מחברי הזרוע הצבאית של חמאס בהתמוטטות מנהרה מזרחית לעזה.

הנייה בירך בדבריו את תושבי הגדה המערבית בכלל ואת תושבי חברון בפרט, שלדבריו יוצאים מ"ההריסות שהצטברו במשך שנים כדי להחזיר את האינתיפאדה ומשיבים לתהליך ההתנגדות את הכבוד הראוי לו". בסיום דבריו הוא הוסיף כי "האינתיפאדה היא האירוע הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית" (ג'קי חורי).

19:07: דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, מסר הערב בתדרוך לכתבים: "אני מבין שכולנו רוצים לדעת מה עלה בגורלם ומה מצבם של הנערים. אנחנו נמשיך ונחפש מאחורי כל אבן כדי להגיע אליהם. אנחנו מבינים את הרגישות באשר למצבם. הנחת העבודה היא שהם בחיים, והמידע שבידינו מאפשר את ההנחה הזו" (גילי כהן). 

חיילים בחלחול מחפשים אחר החטופיםצילום: אי-אף-פי

18:01: צה"ל צריך להתמקד באיתור הנערים החטופים ולעזוב בשקט את הדגלים והמחשבים של אנשי חמאס. חקירת האירוע עד כה מעלה כי החוליה תפסה יותר חטופים ממנה שתכננה בתחילה (לפרשנות המלאה של עמוס הראל).

17:22: כלי טיס בלתי מאויש נפל בשעות הצהריים בחברון בשל תקלה טכנית. מצה"ל נמסר כי חלקי כלי הטיס הועברו לידיהם (גילי כהן).

17:06: קצין מיחידת יהל"ם (יחידת הנדסה למשימות מיוחדות) מסר כי "בפעילות הצבאית של היחידה נמצאו מספר מנהרות שלא הכרנו קודם בגדה, באזור המאוכלס בתושבים. עוד אותרו כעשר מעבדות נפץ המייצרות רימונים ומטענים מאולתרים (גילי כהן).

16:33: בכיר חמאס, איסמעאיל אשקר, התייחס לדברי ראש הממשלה נתניהו בעניין הראיות החותכות על מעורבות חמאס בחטיפת שלושת הנערים. בראיון לאתר "א-ריסאלה נט" של חמאס אמר אשקר כי פיגוע החטיפה "הוא כבוד גדול שתנועת חמאס לא יכולה לאשר או להכחיש". הוא הוסיף כי "לא מעניין אותנו מה ההנהגה בישראל אומרת ומה הטענות שלה בעניין מעורבות חמאס באירוע".

מועדון האסיר הפלסטיני הודיע כי צה"ל עצר ארבע נשים בכפר טייבה שליד ג'נין. סיבת המעצר לא פורסמה. זוהי הפעם הראשונה שנשים פלסטיניות נעצרות במבצע מאז שבלילה השני למבצע צה"ל ושב"כ עצרו לכמה שעות את רעיותיהם של שני פעילי חמאס מוכרים באזור חברון שנעדרו החל מליל החטיפה.    

14:15: משרד הביטחון ידון מחדש בכוונה לקצץ את תקני רכזי הביטחון ביישובי עוטף עזה בעקבות חדירת פלסטיני מרצועת עזה הבוקר לשטח ישראל. ח"כ זבולון כלפה מסיעת הבית היהודי, שפנה למשרד הביטחון בבקשה לדון בנושא, אמר: "האירוע הבוקר מוכיח שוב כי אנשי הביטחון המקומיים מכירים את השטח טוב יותר מכל גורם חיצוני אחר, והרעיון לקצץ במשרתם הוא טעות חמורה".

הלווייתו של מוחמד דודין, אחר הצהריים בדוראצילום: AP

11:20: עשרות צעירים פלסטינים שהתעמתו עם כוח צה"ל ברמאללה קראו נגד התיאום הביטחוני עם הרשות. לפי עדי ראיה, כמה מהצעירים הקיפו את שער הכניסה לתחנת משטרה פלסטינית מקומית וגרמו לו נזק. בעימותים עם שוטרי הרשות נפגעו שני פלסטינים קל. (ג'קי חורי)

קרדיט: דובר צה"ל

09:48: גבר פלסטיני בשנות ה-30 לחייו נהרג לפנות בוקר ברמאללה מירי חייל צה"ל; כך על פי דיווחים פלסטיניים. על פי הדיווחים, הלילה פרצו עימותים במרכז רמאללה בין כוחות צה"ל ועשרות צעירים פלסטיניים. עדי ראייה סיפרו כי ההרוג, מחמוד איסמעיל עטאללה, היה על גג בניין שעה שנורה בראשו על ידי חייל שהיה על גג בניין סמוך. כפי הנראה, במשך זמן רב איש לא הבחין כי עטאללה נפגע. בעימותים נפצעו 11 פלסטינים, כולם באורח קל. בכך עולה לארבעה מניין ההרוגים הפלסטיניים מאז תחילת מבצע "שובו אחים". (ג'קי חורי).

07:20: תשעה פלסטינים נעצרו הלילה על ידי כוחות הביטחון בגדה המערבית ובבקעת הירדן. כוחות הצבא והמנהל האזרחי פשטו גם על חמישה ארגוני צדקה. לדברי קצין בצה"ל, מבדיקות שנערכו עד כה עלה כי ישנו קשר בין אותם מוסדות אזרחיים לפעולות חמאס.

07:05: פלסטיני חמוש ברימון נתפס לפנות בוקר בכניסה למושב יתד שבמועצה האזורית אשכול. הוא נעצר על ידי סייר ממערך האבטחה האזורי. מתחקיר ראשוני עולה כי הפלסטיני חדר מרצועת עזה לשטח ישראל, לאחר שחצה את גדר המערכת בדרום הרצועה. הוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון. אירוע דומה התרחש בנובמבר 2012 כאשר פלסטיני מרצועת עזה חמוש בסכין חצה את גדר המערכת מבלי שמערכות התצפית גילו אותו, חדר לאחד הבתים ביישוב שדי אברהם ופצע אישה. הוא נורה למוות מיד לאחר מכן על ידי כוחות צה"ל.

בתוך כך, ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, מזהיר מפני תקריות נוספות ומציין כי התקרית החמורה מוכיחה את חשיבותם של רכזי הביטחון, שבכוונת צה”ל לקצץ בהיקף עבודתם.  לדבריו, ”מדובר באירוע חמור ביותר שמדגיש את נחיצותם של הרבש"צים ביישובים 24 שעות ביממה וזאת על רקע ההחלטה חסרת האחריות של פיקוד העורף לקצץ את המשרות ואת פעילות כיתות הכוננות בעוטף עזה". (גילי כהן ושירלי סיידלר)  

06:35: פלסטיני נהרג הלילה בשכם מירי כוח מג"ב. מתחקיר ראשוני עולה כי שוטרי משמר הגבול פתחו לעברו באש לאחר שהתקרב לכיוון הכוח. קצין בכיר בצה"ל אמר כי לאחר מכן התברר כי הוא מעורער בנפשו. 

מקום פגיעת הרקטה בשער הנגב, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

הפלסטינים מדווחים שההרוג הוא אחמד אבו שנו, בן 27, שנורה ארבעה כדורים בפלג גופו העליון ונשאר בשטח כשעה בלי לקבל טיפול רפואי. הוא מת מאוחר יותר מפצעיו. לטענת הפלסטינים הכוח מנע מצוותים רפואיים להגיע למקום התקרית, מערבית לעיר, כדי להגיש לו סיוע. לפי עדי ראייה בשכם נערכו חיפושים בעשרות בתים וגם בכפרים סמוכים. בנוסף יש דיווחים על חיפושים בג'נין, אלבירה שליד רמאללה ובחברון.

אבו שנו הוא ההרוג הרביעי מאז תחילת המבצע. ביום חמישי נהרג נער בן 16 נבעימותים שפרצו עם כוחות הביטחון בשכונת חנינה בדורא. בית החולים בחברון הודיע כי הנער, ג'יהאד מוחמד דודין, נפגע מאש חיה בחזהו. בנוסף מדווחים הפלסטינים על צעיר, שנפגע באורח קשה לאחר שנורה בראשו בעימותים שפרצו במחנה הפליטים קלנדיה.

בתחילת השבוע שעבר נהרג צעיר פלסטיני מאש חיילים במחנה הפליטים ג'ילזון ליד רמאללה, בעימות שהתפתח סביב ניסיון למעצר מבוקש. ביום

בימים האחרונים עולות טענות קשות על התנהלות הכוחות בתוך הבתים ובעיקר על גרימת נזק לרכוש. "אנחנו רואים את השנאה בעיניים של החיילים, אפשר לעשות חיפוש אבל למה צריך להרוס ארון או מקרר או לשבור רהיטים", אמר תושב רמאללה בשיחה עם "הארץ". הוא הוסיף: "זה נראה כמו מעשה בריונות שמצביע על תסכול וכעס ולא חיפוש לצורך איסוף מידע" (ג'קי חורי).

04:15: בעקבות ירי הרקטות שבוצע אמש לעבר המועצה האזורית שער הנגב, תקף חיל האוויר לפני זמן קצר ברצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "כלי טיס תקף שלושה מוקדי פעילות טרור בדרום רצועת עזה, ומוקד פעילות טרור נוסף במרכזה". עוד נאמר כי "צה"ל יפעל כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל". לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", לא דווח על נפגעים פלסטינים בתקיפה (גילי כהן).

21.6.2014

יעלון עם בני משפחות החטופים, אתמולצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

23:50: שתי רקטות נחתו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב. אין נפגעים ולא נגרם נזק (שירלי סיידלר)

23:30: בפעם השנייה הערב: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר).

23:09: בכיר בצה"ל אמר כי "המשימה להשבת החטופים היא מספיק ערכית כדי שנרוקן בורות מים".

לדברי קצין בכיר אחר בצבא, החיילים עצמם "סורקים כל מעיין, שואבים כל בריכת מים, כל מסתור, כל מערה - כל מה שיש באזור הזה, וכל מי שיכול לסייע במודיעין מקומי באזור הזה".

23:02: מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אליעזר טולדנו, אמר היום בשיחה עם כתבים צבאיים כי פעילות הסריקות של הכוחות אינה עם סימני קריאה, "אלא עם סימני שאלה".

לדבריו, במהלך החיפושים בימים האחרונים באזור צפון-מערב חברון, החיילים "הופכים כל אבן, כאשר ההישג המבצעי ברור למול העיניים. האנרגיה שמופנית היא גם כדי לחפש נקודת מסתור, או מחסה כזה או אחר, וגם כדי לחפש רמז".

אל"מ טולדנו הוסיף כי חיילי החטיבה, יחד עם חטיבות חי"ר נוספות וחיילים מיחידות מובחרות בצבא, מחפשים "כל דבר שיכול להביא קצה חוט: זה יכול להיות בגד, ויכול להיות עקבה. כל דבר קטן שאנחנו יכולים להביא לתוך האירוע הזה הוא משמעותי".

מלמעלה למטה: אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער

כאשר נשאל מפקד החטיבה האם אל מול היעדר המודיעין שיכול היה להביא לסיכול החטיפה כעת נמצא בידיו מודיעין טוב יותר, הוא השיב כי "האירוע הזה דורש הסתכלות רחבה: אני חושב שהמודיעין שאני מבקש הוא בעיקר המודיעין שאני רוצה לתת. החיילים שלי הם חלק משמעותי באיסוף המודיעין ולא רק בעיבוד המודיעין הקיים. עם סבלנות, נחישות והתמדה נצליח לייצר את ההישג, אני מאוד מקווה. אנחנו כולנו מאמינים שנמצא אותם, ועם האמונה הזו אנחנו הולכים".

מפקד חטיבת הצנחנים התייחס גם למשך הפעילות הצבאית - מעל שבוע ימים - שטרם הביאה למימוש המטרה הראשונה של המבצע, כפי שהוגדר במערכת הביטחון - להשיב את החטופים ולאתר את חוטפיהם. "ההסתכלות שלי היא בלי שעה ובלי זמן, עד שמפקדיי יגידו לי: 'מספיק, לך לעשות דבר אחר'. האירוע הזה דוקר אותנו, וכולנו מרגישים פצועים, (ולכן) אנחנו צריכים לעשות בלי מליצה כל שביכולתנו. אנחנו משתדלים להביא רמז כלשהו", אמר טולדנו.

 בתשובה לשאלה האם הפעילות הלילית שנועדה לפגוע בחמאס אינה פוגעת במאמצי החיפוש של הנערים החטופים, אמר מפקד החטיבה כי "אנחנו יכולים לעשות את זה במקביל, וגם לעשות עוד שניים-שלושה דברים... אין שום בעיה לעשות מבצעים בלילה, ולדרג את הכוחות באופן כזה שמי שלא ביצע את הסריקה, יבצע בבוקר. גם פגיעה בחמאס, בצד המשימה המאוד משמעותית של איתור הילדים והחוטפים - אנחנו עושים את זה בו זמנית ובלי שום בעיה" (גילי כהן).

21:57: החל מיום שישי בשעות הצהריים החל צה"ל לערוך חיפושים נרחבים צפונית-מערבית לחברון. אלפי חיילים משתתפים בסריקות עצמן, המתרחשות בשטחים הפתוחים באזור. 

כחלק מהפעילות הצבאית הנרחבת באזור, נסגרו חלק מהכבישים באזור לתנועת כלי רכב באמצעות צו שטח צבאי סגור שהוציא מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון. במערכת הביטחון מתכוונים להמשיך בפעילות הסריקות גם בימים הקרובים, ואלו כוללות סדרי כוחות של מספר גדודים רב.

"מאות חיילים הולכים קילומטרים בתנאי שטח קשים מאוד, שכל המטרה שלהם היא למצוא משהו - או חוטפים, או חטופים או את שניהם", אמר הקצין. "ידיעת הזהב עוד לא הגיעה. מה שכן יש השערה שאם נכניס אלפי חיילים, שסורקים מטר-מטר, גדודים שלמים שנעים בשטח... אנחנו ננסה לחבר אותו למודיעין (שיסייע במציאת החוטפים והחטופים)" (גילי כהן).

20:55: רקטת קסאם שנורתה מרצועת עזה נחתה בשטח פתוח מחוץ לקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. קודם לכן נשמעה אזעקת צבע אדום באזור (שירלי סיידלר).

19:39: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום ליו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג כי הרשות הפלסטינית עושה כל שביכולתה כדי למצוא את שלושת החטופים ופועלת בתיאום מלא עם כוחות הביטחון הישראלים.

בשיחה שקיימו השניים התלונן עבאס על הלחץ הצבאי המופרז לדבריו המופעל על האוכלוסייה האזרחית, והזכיר את מותם של שלושה נערים פלסטינים בעימותים עם צה"ל בימים האחרונים.

15:15: ח"כ דוד צור מסיעת התנועה אמר באירוע שבתרבות בגלבוע כי "המבצע להחזרת החטופים יהיה קצר ויסתיים בקרוב. מדובר באירוע מוכל". ח"כ צור הפנה אצבע מאשימה כלפי רבני הישיבות ביהודה ושומרון שאינם דואגים, לדבריו, להסדרי הסעות ולכן התלמידים נאלצים לנסוע בטרמפים, מה שלבסוף הביא לחטיפה.

12:32: הפלסטינים דיווחו כי 37 בני אדם נעצרו הלילה בידי צה"ל, 20 מתוכם בבית לחם, 11 בחברון, שלושה מג'נין ושלושה מיריחו (ג'קי חורי). 

10:50: צה"ל עצר הלילה לפחות עשרה פלסטינים בגדה, והכוחות פשטו על 15 ארגוני צדקה. 146 בתים נסרקו, וצו השטח הצבאי הסגור שהוצא לאזור שמצפון לחברון נותר בתוקף (גילי כהן וג'קי חורי). 

09:22: רקטת קסאם התפוצצה סמוך לכביש במועצה האזורית חוף אשקלון. לא היו נפגעים, נזק קל נגרם לכביש (שירלי סיידלר). 

20.6.14

22:10: כוחות גדולים של צה"ל מבצעים החל משעות הצהריים סריקות נרחבות צפונית לחברון בחיפוש אחר שלושת הנערים החטופים. האזור הוגדר כשטח צבאי סגור (גילי כהן).

20:30: שר האוצר יאיר לפיד בירך הערב על דברי נשיר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. בריאיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 אמר לפיד שזוהי "אמירה אמיצה, אמירה שבמזרח התיכון אפשר להיהרג בגללה". הוא הדגיש את העובדה שעבאס דיבר בערבית בפני שרי החוץ של המדינות האיסלאמיות והוסיף כי "הנאום של אבו מאזן היה טוב ונכון". לדברי שר האוצר, מטרות המבצע "שובו אחים" המתנהל בגדה המערבית בימים האחרונים הן "להחזיר את הילדים הביתה, ולפגוע פגיעה שחמאס לא יוכל להתאושש ממנה". עם זאת, הוא הוסיף כי "אנחנו לא רוצים אינתיפאדה שלישית".

19:10: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ביקר יחד עם הרמטכ"ל בבסיס האימונים של פיקוד המרכז, והבהיר כי פעילות כוחות הביטחון בגדה תימשך גם אם החטופים יימצאו. "גם אם נאתר את החוטפים ונחלץ את החטופים, אנחנו לא נפסיק את הפעילות עד שנרגיש שאנחנו ממצים אותה", אמר יעלון.

הרמטכ"ל, בני גנץ, הצטרף לדבריו ואמר כי "אנחנו נמצאים זה שבוע במערכה שתכליתה הראשית היא למצוא את החטופים וחוטפיהם - והמטרה הנלווית היא להעמיק את הפגיעה בחמאס, אותו אנו רואים כמי שעומד בבסיס העניין הזה. הפעולה צריכה להימשך כל שתימשך" (גילי כהן).

18:58: ראש ממשלת האחדות הפלסטינית, ראמי אל-חמדאללה, אמר היום בסיור שערך בחברון כי הרשות עושה מאמצים להסרת הסגר שהוטל על העיר. "הממשלה הפלסטינית עומדת בקשר עם הקהילה הבינלאומית כדי שהיא תפעיל לחץ על ישראל להסיר את הסגר מעל חברון", אמר אל-חמדאללה, שסייר בעיר בלוויית שר הבריאות הפלסטיני, ראש מנגנון המודיעין הכללי וראש מנגנון הביטחון המסכל (ג'קי חורי).

18:00: צעיר פלסטיני בן 22, שנפגע בראשו מאש כוחות הביטחון באזור מחסום קלנדיה מוקדם יותר היום, נמצא במצב אנוש ומטופל בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים (ניר חסון).

17:20: למרות הגינוי של חמאס, הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הבהיר אתמול כי ממשלת הפיוס מחויבת למצע של אש"ף ומגנה את האלימות. עם זאת, אמר, ישראל מסרבת לשתף עמה פעולה, ומנצלת את אירוע החטיפה כדי "לחרוש" את השטח.

בנאום שנשא במרכז התרבות ברמאללה, חזר והביע עבאס את תקוותו כי הנערים החטופים יימצאו בחיים. לדבריו, "אני מקווה שימצאו אותם חיים, כי אנחנו בני אדם, ואנחנו לא מסכימים לפגוע באזרחים חפים מפשע או בבני אדם באשר הם".

בנאומו נתן הנשיא הפלסטיני סקירה על התהליך המדיני, וחזר על עמדתו בנוגע לחידוש השיחות ושחרור אסירי הפעימה הרביעית. בנוסף, הוא הפציר בנציגי הפלסטינים בגלות, ובעיקר בארה"ב, להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות האמריקאים. זאת, לדבריו, כדי להשיג צדק לפלסטינים, ולפעול למען הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67, שבירתה היא ירושלים המזרחית (ג'קי חורי).

16:50: שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, הזהיר היום כי אם יתברר שחמאס עומד מאחורי חטיפת שלושת הנערים, הפיוס הפלסטיני יעמוד בסכנה ועבאס יקבל החלטות דרסטיות – כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס. "אם חמאס מאחורי זה, ואף אחד לא יודע לומר את זה עד עכשיו, אז זו תהיה מכה לתהליך הפיוס", אמר. "אם נגיע למסקנה הזו, עבאס יקבל החלטות קיצוניות".

אל-מלכי הוסיף כי למרות שהתגובה הישראלית לחטיפה "עברה את סף ההיגיון", הרשות הפלסטינית ממשיכה להיות מחויבת לשלום. "אני יכול להבטיח שכל עוד הנשיא אבו מאזן הוא האחראי, לא תהיה אינתיפאדה שלישית", הבהיר. עם זאת, הוא הודה כי אמינותו של עבאס עלולה להתערער בשל הסיוע שהוא מעניק לישראל (ברק רביד).

13:51: שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ ביקרו אצל לוחמי סיירת מטכ"ל והימ"מ. יעלון אמר ללוחמים כי הנחת העבודה היא שהחטופים בין החיים, עד שלא מוכח אחרת. "התחלנו לגבות מחמאס ביהודה ושומרון מחיר כבד, שהוא הרבה יותר כואב מתקיפות מטוסים. אנחנו פוגעים קשות בתשתית האזרחית של חמאס. לא נפסיק את הפעילות הזו עד שנרגיש שאנחנו ממצים אותה", אמר שר הביטחון.

10:00: מתחקיר ראשוני של התקרית בה נהרג הנער הפלסטיני, עולה כי מ"פ כוח צנחנים נתקל בהפרות סדר כבדות מאוד, והאמצעים לפיזור הפגנות לא עזרו. הוא הורה על פתיחה באש חיה והכוח פגע באדם הלא נכון (חיים לוינסון)‬.

08:02: בעזה מדווחים על שישה פצועים קל מרסיסים בתקיפת חיל האוויר ברצועה, בהם ארבעה ילדים. בתקיפה נפגעו גם כמה מחסנים, שלטענת הפלסטינים שימשו לצרכים אזרחיים (ג'קי חורי). 

07:59: כתב אישום יוגש הבוקר נגד שלושה קטינים באשמת זריקת אבנים ובקבוק תבערה לעבר מכונית פלסטינית לאחר אירוע חטיפת שלושת הנערים. הקטינים, שאחד מהם לומד עם גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, נעצרו על ידי שוטרי מחוז ש"י והודו במעשים (חיים לוינסון).

06:52: נער בן 16 נהרג בעימותים שפרצו עם כוחות הביטחון בשכונת חנינה בדורא. בית החולים בחברון הודיע כי הנער, ג'יהאד מוחמד דודין, נפגע מאש חיה בחזהו. בנוסף מדווחים הפלסטינים על צעיר, שנפגע באורח קשה לאחר שנורה בראשו בעימותים שפרצו במחנה הפליטים קלנדיה. הנער פונה לבית החולים הממשלתי ברמאללה והועבר למחלקה לטיפול נמרץ (ג'קי חורי).

06:38: בפעילות צה"ל בקלנדיה הלילה נפגעו שלושה פלסטינים וחייל צה"ל נפצע קל מרימון מאולתר שהושלך לעברו. דיווחים על שני פצועים ונפגע ירי בעיר דורא שבנפת חברון. צה"ל עצר 25 פלסטינים בפעילות חטיבת הנח"ל במחנה הפליטים דהיישה, בפעילות חטיבת הצנחנים בדורא וחטיבת כפיר בכפרים צפונית לעיר רמאללה. בכך עלה מניין העצורים ל-355 מתחילת המבצע להשבת הנערים החטופים (גילי כהן). 

02:50: בעקבות ירי שתי הרקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר משגרים בצפון רצועת עזה, וכן "מוקד פעילות טרור" במרכז הרצועה ומחסן אמצעי לחימה בדרומה. 

19.6.14

22:16: שתי רקטות נורו הערב מרצועת עזה לעבר דרום הארץ, לא דווח על נפגעים. זמן קצר לפני השעה 22:00 נשמעה אזעקה באשקלון. מצה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר העיר מהרצועה. מוקדם יותר נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות ואזעקה במועצה האזורית שער הנגב. מדובר צה"ל נאמר כי הרקטה התפוצצה ככל הנראה בשטח פתוח (שירלי סיידלר, גילי כהן).

20:30: מפכ"ל המשטרה הורה על סגירת שני מוסדות חמאס בירושלים וחתם על צו הסגירה שלהם. בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ירושלים נסגרו אגודת "נמאא ליצירתיות חברתית" שמשרדיה מצויים במסגד חאמזה בבית צפפה שבירושלים למשך חצי שנה ו"ועדת הצדקה צור באהר" הפועלת במועדון ההשכלה בצור באהר שנסגר למשך שנה (ניר חסון).

19:46: הסתיימה הערכת המצב הביטחונית בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ״ל שהתקיימה בחטיבת יהודה. מחר יפגשו ראש הממשלה ורעייתו את הוריהם של הנערים הנעדרים במעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים (ברק רביד).

18:59: תנועת חמאס הודיעה כי המשך התיאום הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לישראל מהווה פשע והפרה בוטה של הסכם קהיר, שמהווה בסיס לפיוס הפלסטיני. דובר חמאס, סאמי אבו זהרי, שכינס לפני זמן קצר מסיבת עיתונאים בעזה גינה את דבריו של נשיא הרשות, מחמוד עבאס, בעניין המשך התיאום הביטחוני ואמר שדבריו אינם משקפים את עמדת העם הפלסטיני ואפילו לא את אסירי וחללי תנועת הפתח. "האינתיפאדה היא האירוע הגדול ביותר בהיסטוריה של העם הפלסטיני והיא מתחדשת כל פעם כשיש הסלמה בתוקפנות מצד ישראל", אמר אבו זהרי. "ההתנגדות בכל האמצעים היא זכות לגיטימית של העם הפלסטינית למען שחרור האדמה, המקומות הקדושים והאסירים". אבו-זהרי תבע ממשלת הפיוס הפלסטינית לשאת באחריות ולהגן על העם הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה וקרא למדינות ערב, למדיניות האסלאמיות ולקהילה הבינלאומית להתערב כדי לעצור את התוקפנות הישראלית". עוד אמר אבו-זהרי כי "הכיבוש ניסה להרחיק (פעילי חמאס) אך נכשל מול קשיחות עמנו", והזהיר כי אם ישראל תיישם את האיום שלה לגרש ראשי הארגון מהגדה המערבית לעזה, היא "תפתח את שערי הגיהינום".

במקביל, לשכתו של עבאס פרסמה הערב הודעת גינוי למה שהיא הגדירה מדיניות הענישה הקולקטיבית שמיישמת ישראל בגדה המערבית ובעיקר בגזרת חברון, שם היא מטילה מצור על עשרות אלפים מתושבי העיר שאינם קשורים לשום פעולה ביטחונית. בהודעה גינתה הנשיאות הפלסטינית את המשך המעצרים, בהם המעצרים של משוחררי עסקת שליט. "מדיניות הענישה הקולקטיבית שמיישמת ממשלת ישראל מהווה הפרה לחוק הבינלאומי ומחייבת התערבות מצד הקהילה הבינלאומית לא רק באמצעות גינויים מילוליים, אלא בהפעלת לחץ בכל האמצעים על ישראל כדי להפסיק מדיניות זו שאינה לגיטימית ולא אנושית". בלשכתו של אבו מאזן גינו גם את המשך המעצרים את חוק ההזנה בכפייה של האסירים.  "הפלסטינים עדיין מתחייבים תהליך השלום ולפתרון צודק, אבל מתנגדים לכך שהתחייבות זו תהיה כיסוי להמשך מדיניות הדיכוי והתוקפנות כלפי העם הפלסטיני" (ג'קי חורי).

18:18: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון קיימו תדרוך עיתונאים במפקדת חטמ"ר יהודה. נתניהו אמר כי "כוחות הביטחון פועלים מסביב לשעון, הן בפעילות מודיעינית והן בפעילות מבצעית. אני מתרשם עמוקות מפעילות צה"ל ושב"כ. אנחנו יודעים היום יותר ממה שידענו לפני ימים אחדים אבל יש עוד דרך לפנינו וצריך להתאזר בסבלנות ואורך רוח. במקביל אנחנו פוגעים בחמאס שאנשיו הן אלה שפגעו באנשינו. ביממה האחרונה החזרנו לכלא יותר מחמישים אסירים ששוחררו במסגרת השבתו של גלעד שליט. זה מסר רב עוצמה לכל מי שמבקש לפגוע בנו".

שר הביטחון משה יעלון אמר בתדרוך כי "המאמץ המבצעי והמודיעיני נמשך זה היום השביעי לפעולה ואנחנו נוסיף ונפעל עד שנגיע לחוטפים ואל נערינו החטופים. המאמץ ממשיך להיות משולב". יעלון הוסיף: "פגשתי אתמול את המשפחות. משפחות חזקות שמשדרות עוצמה. אנחנו מבינים את הקשיים ואנחנו מקווים שנביא להסרת ספקות מוקדם יותר מאשר מאוחר. אנחנו מתקדמים, בסופו של דבר נגיע אל המחבלים ואל נערינו החטופים". עוד אמר שר הביטחון כי "במקביל למאמץ כנגד החמאס ביהודה ושומרון, החמאס ימשיך לשלם מחיר. אנחנו מסתכלים גם לרצועת עזה".

18:15: עצור ראשון ממשוחררי עסקת גלעד שליט הועלה לוועדה לבחינת שחרורו, שיכולה להחליט על שובו לכלא. הפרקליטות הצבאית הגישה אתמול בקשה להביא את סלימאן אבו עיד, שנעצר במהלך המבצע הצבאי בגדה, לוועדה הבוחנת את הפרת תנאי שחרורו. לפי עדכון הפרקליטות הצבאית, אבו עיד נחשד כעת "כמי שחזר לעסוק בפעילות אסורה תוך הפרה של תנאי השחרור". אם הוועדה המנהלית, בה יושבים שופטים צבאיים, תחליט כי אבו עיד הפר את תנאי השחרור, הוא ישוב לרצות את מלוא העונש שהוטל עליו. בשנת 2008 אבו עיד נדון למאסר עולם לאחר שהורשע בעבירות של הריגה ניסיון לשידול לגרימת מוות בכוונה ופעילות בחמאס. (גילי כהן)

17:25: נשיא המדינה שמעון פרס נפגש עם משפחות החטופים בירושלים. הוא אמר להן: "הבעיה של הטרור היא בעיה עולמית, ולכן גם צריך לגייס את העולם, ואני בוודאי אעשה את זה, אני אעשה את זה גם בדברי בארה"ב - גם בפומבי וגם בשיחות פרטיות".

06:45: 30 פלסטינים נעצרו הלילה על ידי כוח צה"ל בגדה. לפי הצבא, במהלך פעילות של חטיבת גבעתי בג'נין נפתחה אש לעבר הכוח והושלכו לעברו מטענים. הכוח הגיב בירי ופצע כמה פלסטינים. לא נמסר מה מצבם. 

כמו כן, הצבא פשט הלילה על 14 ארגוני דעווה, בהם אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית, שם הוחרם ציוד של האגודה. כוחות המינהל האזרחי וצה"ל פשטו על מבני תשעה מוסדות השייכים לחמאס או פועלים מטעמו באזור חברון, שכם, רמאללה וג'נין. בין היתר, הוחרמו מסמכים ומחשבים. גורם צבאי ציין כי "הלילה היה חיכוך יותר מהימים האחרונים, בעימותים בביר זית ובבית לחם". "יכול להיות שזה עניין מקומי", הוא הדגיש, "אבל זה בוודאי לא המצב שהיינו בו לפני עשור".

מתחילת פעילות צה"ל בגדה נעצרו כ-280 פלסטינים, בהם 200 המזוהים עם חמאס. הלילה סרקו כוחות הצבא עוד כמאה יעדים בגדה (גילי כהן).

00:45: חיל האוויר תקף יעדי טרור ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות אמש. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקף לפני זמן קצר משגר מוטמן, תשתית טרור ומוקד פעילות טרור בצפון רצועת עזה, וכן שני מוקדי פעילות טרור נוספים במרכז הרצועה. כמו כן נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרות. מצה"ל נמסר עוד כי "לא יסבול ניסיונות פגיעה באזרחי מדינת ישראל ובחיילי צה"ל ויפעל כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל" (גילי כהן).

הידיעות והפרשנויות מהיממה האחרונה: 53 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו; ישראל תפעל לחדש את מאסרם | לשכת נתניהו: "המבחן האמיתי יהיה ביטול ההסכם עם חמאס" | המשטרה פרסמה תמונות שמפרות את צו איסור הפרסום | שלושה שבועות לפני החטיפה - חאלד משעל רמז כי חמאס יחטוף ישראלים | המתקפה על חמאס: מבצע ראווה שעלול להפוך לפעולת סרק | עמוס הראלנאום עבאס מסכן את הסכם הפיוס הפלסטיני | ג'קי חורי | אירוע טראגי שיכול ליצור הזדמנות שנייה לביבי ועבאס | ברק רביד

18.6.2014

22:26: ניסיון דריסה בוצע הערב בכניסה למוצב צבאי סמוך לבית לחם. אין נפגעים. בתגובה ביצע כוח צה"ל ירי לעבר הרכב. כוחות צה"ל מצבעים כעת סריקות באזור (גילי כהן).

21:36: שוב ירי רקטות בדרום: שתי רקטות נורו לעבר שטחי המועצה האזורית שער הנגב. אחת מהן פגעה בגדר של בריכת שחייה בקיבוץ. נזק נגרם לבית סמוך מרסיסים אך אין נפגעים. הרקטה השנייה נחתה בשטח פתוח. אין נפגעים ולא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

20:12: תגובה צוננת של לשכת ראש הממשלה לנאומו של הנשיא הפלסטיני. "הדברים של אבו מאזן ייבחנו על פי המאמצים שתעשה הרשות הפלסטינית להשבת הנערים החטופים בשלום לביתם, והמבחן האמיתי הוא ביטול ההסכם עם חמאס", אמרו בכירים בלשכת נתניהו (ברק רביד).

19:38: המפכ"ל יוחנן דנינו, הודיע היום על הקמת צוות הבדיקה לטיפול המשטרה בשלבים הראשונים של אירוע חטיפת הנערים. הצוות, שבראשו יעמוד ראש חטיבת השיטור באגף המבצעים, תת-ניצב משה ברקת, יבחן את אופן טיפול מחוז ש"י בשיחת הטלפון שהתקבלה במוקד 100 מאחד הנערים, וכן את אופן הטיפול של יחידות המשטרה השונות בתלונות ובפניות במהלך הלילה. שישה קציני משטרה ישמשו כחברי הצוות - שצפוי להציג את מסקנותיו והמלצותיו בימים הקרובים (יניב קובוביץ).

19:04: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב בלשכתו בירושלים הערכת מצב ביטחונית נוספת. בישיבה ניתנה סקירה של ראש השב״כ יורם כהן על מבצע המעצרים להחזרת האסירים ששוחחרו במסגרת השבתו של גלעד שליט. בסקירה נמסר שבמבצע שנעשה במקביל בכמה ערים ביהודה ושומרון נעצרו 53 אסירים, 35 מהם מחמאס. נגד כל העצורים קיים מידע לפיו הם לא עמדו בתנאי השחרור ולכן הם יובאו בפני שופט צבאי (אלא אם נשפטו בבית משפט אזרחי) ואם ייקבע שביצעו עבירה ניתן יהיה להחזיר אותם לרצות את תקופת המאסר המקורית שנקצבה להם.

18:42: גורמים שהאזינו להקלטת השיחה שהגיעה מאחד הנערים החטופים למוקד המשטרה מספר פעמים אומרים כי השיחה נפתחת בפנייה של המוקדן. מיד לאחר מכן, אומר הנער "חטפו אותי". המילים נאמרו במהירות רבה ובלחישה אך נשמעות גם בשמיעה ראשונה.

המשטרה שינתה בימים האחרונים פעמיים את גרסתה באשר לשיחת הטלפון. תחילה טענה כי השיחה היתה קצרה וחסרת מלל, כך שלא ניתן היה להבין ממנה דבר. לאחר מכן אמרו כי אפשר היה לשמוע עדכון על חטיפה, אך רק לאחר שההקלטה נבדקה שוב על ידי גורמי מקצוע. במשטרה ניסו להסביר תחילה שלא ניתן היה לשמוע את הדברים בבירור וטענו שבמוקד מתקבלות מדי יום שיחות מסוג זה.

14:21: דובר החמאס סאמי אבו זוהרי מסר כי "דברי עבאס על התיאום הביטחוני אינם מוצדקים, הם פוגעים בהסכם הפיוס ומהווים הפרה להסכם קהיר ולקונסנזוס הלאומי הפלסטיני. הצהרותיו של עבאס פוגעות באלפי משפחות האסירים הפלסטינים שמתמודדים עם מוות אטי בבתי הסוהר בישראל", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

"הצהרותיו של עבאס נשענות על הטענות הישראליות שאינן מבוססות. עמדתנו העקרונית תומכת בזכות העם הפלסטיני להגן על עצמו ולהתמודד עם פשעי הכיבוש בכל האמצעים".

12:07: במערכת הביטחון מספרים כי בפעילות הלילה נעצרו 53 פלסטינים ששוחררו במסגרת עסקת שליט, 35 מהם פעילי חמאס. בסך הכל נעצרו לפנות בוקר 65 בני אדם. במערכת הביטחון טוענים כי לפי המידע שברשותם, הפלסטינים שנעצרו לא עמדו בתנאי השחרור שנקבעו להם. לכן, טוען גורם ביטחוני, "בכוונת מדינת ישראל להפעיל את המנגנונים המשפטיים כדי למצות עמם את הדין ולהחזירם לריצוי תקופת מאסר ממושכות"(גילי כהן).

11:52: יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) תקף בחריפות את חוטפי הנערים בנאום מול שרי החוץ של המדינות האיסלאמיות בג'דה שבסעודיה. "המתנחלים הנעדרים בגדה המערבית הם בני אדם כמונו ועלינו לחפש אותם ולהחזירם למשפחותיהם", אמר עבאס בהתבטאות פובמית ראשונה שלו בנושא. "מי שביצע את הפעולה הזו רוצה להביא עלינו הרס, ולכן אנו נביע עמדה ברורה כלפיו מאחר ואין ביכולתנו להתמודד מול ישראל צבאית".

לדברי עבאס, "התיאום הביטחוני אינו קלון אלא מציאות שאנו מחויבים לה כמו שממשלת הפיוס מחוייבת לו", הוסיף. "ממשלת הפיוס מאמינה במאבק העממי ולא מתערבת בסוגיות מדיניות ובענייני המשא ומתן. המצע שלה הוא המצע של אש"ף".

"הם פנו אלינו אחרי 12 שעות ואנחנו בכל זאת מנסים לעזור", אמר אבו מאזן. "אבל ראש ממשלת ישראל מנצל את אירוע החטיפה כדי להתנכל לנו. אנחנו לא מתווכחים איתו עכשיו. אנחנו עושים מאמץ לאתר את הצעירים", הוסיף (ג'קי חורי).

חטיפת הנערים: עדכונים קודמים

משתתפים בסיקור: עמוס הראל, חיים לוינסון, גילי כהן, ג'קי חורי, יאיר אטינגר, ברק רביד, יהונתן ליס, אילן ליאור ויניב קובוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ