תמיכה חוצת מפלגות בחוק המאפשר לכלוא מחדש משוחררי עסקאות מדיניות

החוק קובע כי שחרור אסירים בעסקאות שבויים יהיה על תנאי, ולא באמצעות חנינה. בכנסת העריכו כי לאור התמיכה הרחבה, החוק יאושר ללא קושי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כים ממפלגות הימין והשמאל הניחו היום (חמישי) הצעת חוק שתאפשר החזרה לכלא של אסירים ששוחררו בעסקות מדיניות. זאת אם תתקבל החלטת ממשלה, "הקובעת שאין עוד עניין מדיני וביטחוני בהמשך תוקפו של השחרור". להצעת החוק, שיזם ח"כ זאב אלקין (ליכוד ביתנו), הצטרפו 15 ח"כים, ובהם איתן כבל (עבודה) עמרם מצנע (התנועה), דוד צור (התנועה) וח"כ רונן הופמן (יש עתיד).

בכנסת העריכו כי לאור התמיכה הרחבה וחוצת המפלגות, החוק יזכה לרוב ויעבור במליאה ללא קושי. החוק קובע גם כי שחרור או הקלה בעונשם של אסירים בנסיבות מדיניות או ביטחוניות יתבצע על ידי הממשלה, ולא באמצעות חנינה של נשיא או מפקד צבאי. בהסבר לחוק נכתב עוד כי "מוצע לקבוע כי שחרור כזה יהיה שחרור על תנאי הכפוף להמשך קיומו של אינטרס מדיני או ביטחוני בהותרת אותם עבריינים מחוץ לכותלי הכלא". כמו כן, החוק מאפשר להחזיר לכלא אסיר שיפר את תנאי השחרור ש"השיתה עליו הממשלה"

לדברי אלקין, המכהן כיו"ר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, "הגיע הזמן שנהפוך את המשוואה ונשנה את כללי המשחק. המחבלים צריכים לדעת שחטיפות נפשעות מהסוג הזה מכניסות מחבלים לכלא ולא משחררות אותם". אלקין הוסיף כי "כל ארגון טרור צריך להבין שלא משתלם יותר לחטוף. לפני שהם מארגנים את החטיפה הבאה עליהם לקחת בחשבון שכל מחבל ששוחרר הוא על תנאי, ושסכנה לחזור לכלא הישראלי מרחפת באופן קבוע מעל ראשם".

הפגנה נגד שחרור אסירים בירושלים, במארס האחרוןצילום: רויטרס

כמו כן, נכתב בהסבר להצעת החוק כי "במרבית המקרים מדובר היה בשחרור מחבלים שהיו מעורבים בפיגועי טרור קשים ומתועבים, ששחרורם דוקר את העין ומקומם את הלב. שחרור זה נעשה בחוסר צדק תחת אילוץ מדיני או ביטחוני, ולפיכך אין כל הצדקה שלא ניתן יהיה להשיב את אותם אסירים ביטחוניים להמשך ריצוי עונשם עם השתנות התנאים אשר יצרו את האילוץ".

על הצעת החוק חתמו גם יו"ר סיעת הליכוד ח"כ יריב לוין, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ איילת שקד, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אריאל אטיאס, יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ משה גפני ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ח"כ דוד רותם מהליכוד־ביתנו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ