אונסק"ו הכיר בטרסות העתיקות של הכפר הפלסטיני בתיר כאתר מורשת עולמית

בארגון ציינו כי ההחלטה התקבלה בהליך בהול בשל התוכנית להקמת גדר ההפרדה במקום. שרת התיירות הפלסטינית: "הגנה בינ"ל מפגעי הכיבוש"

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

ארגון התרבות, המדע והחינוך של האו"ם, אונסק"ו, הכיר אתמול (שישי) בטרסות העתיקות בכפר בתיר שליד בית לחם כאתר מורשת עולמית בעקבות בקשה דחופה של הרשות הפלסטינית. זאת על רקע התכנון להקים באזור בתיר את גדר ההפרדה.  

באונסק"ו ציינו כי הכפר הוכר בדחיפות בשל "בניית גדר ההפרדה שעלולה להרחיק את החקלאים מהשדות שעיבדו במשך מאות שנים". ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו שנפגשה בקטאר, ציינה כי בניית הגדר עלולה לגרום ל"נזק בלתי הפיך" לטרסות המעובדות.

הצהרת האו"ם אינה מתייחסת לישראל, אך צוין כי "הנוף הפך פגיע בהשפעת תמורות חברתיות, תרבותיות וגאופוליטיות". בהצבעה שהתקיימה אתמול בדוחא, הצביעו 11 חברים בעד ההחלטה, שלושה התנגדו ושבעה נמנעו. שרת התיירות והעתיקות הפלסטינית רולא מעאייעה בירכה על ההחלטה ואמרה לרויטרס שהיא מבטיחה הגנה בינלאומית על הכפר כנגד "האפשרות שהכיבוש הישראלי יפגע בו".  

הטרסות בכפר בתיר, מתוכננת בניית גדר ההפרדה במקוםצילום: מיכל פתאל

הרשות הפלסטינית פנתה בתחילת השנה לאונסק"ו, וחידשה את בקשתה לפתוח בהליך חירום להכרה בטרסות העתיקות בבתיר. הפלסטינים הגישו את הבקשה בהליך חירום, שמאפשר דיון מהיר באתרים הנמצאים בסכנת הריסה ושהכנסתם לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו עשויה למנוע פגיעה בהם. הפלסטינים טוענים כי הקמת גדר ההפרדה באזור תפגע בטרסות העתיקות ותהרוס מערכת השקיה וחקלאות יחידה מסוגה בעולם ובת אלפי שנים.

כמו כן, עתרו תושבי הכפר וארגון ידידי כדור הארץ לבג"ץ, והתריעו מפני הנזק שייגרם לנוף הטרסות הייחודי ולחקלאות המסורתית שמקיימת את הנוף הזה. במאי אשתקד בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד משרד הביטחון שאוסר להמשיך בהקמת גדר ההפרדה באזור.

במאי 2012 פנו הפלסטינים לראשונה לאונסק"ו בבקשה להעניק לטרסות בבתיר מעמד של אתר מורשת עולמית. בבקשה, שנחשפה אז ב"הארץ", הם הדגישו כי "הבנייה של בתים, כבישים ותשתיות בעבור מתנחלים ישראלים בלבד גרמה לכך שהאזור ותושביו נכלאו בתוך מובלעת, והדבר מאיים על שלמות הנוף ועל האיזון האקולוגי והסביבתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ