פלסטיני בן 16 נהרג ובן 22 נפצע אנוש בעימותים אלימים עם צה"ל בגדה

מיום שישי החלו אלפי חיילים לערוך חיפושים נרחבים ליד חברון. בכיר בצה"ל: "המשימה להשבת החטופים היא מספיק ערכית כדי שנרוקן בורות מים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פלסטיני בן 16 נהרג ביום שישי בעימותים עם כוחות הביטחון בדורא, שבדרום הר חברון. ג'יאהד מוחמד דודין נפגע מאש חיה בחזהו, במהלך עימותים בשכונת חנינה בעיר. מתחקיר ראשוני עולה כי מפקד פלוגה מחטיבת הצנחנים ניסה לפזר עימות אלים שהתפתח במקום באמצעות ירי רימוני גז והלם. לאחר שהניסיון כשל, הוא הורה על פתיחה באש חיה, אך הכוח פגע באדם הלא נכון. במקביל, בלילה שבין חמישי לשישי נפצע חייל באורח קל בקלנדיה מהשלכת רימון מאולתר. שלושה פלסטינים נפגעו בתקרית, אחד מהם, בן 22, במצב קשה. הוא הובהל לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים ומצבו, נכון לסגירת הגיליון, הוגדר אנוש.

משעות הצהריים ביום שישי החלו אלפי חיילים לערוך חיפושים נרחבים צפונית־מערבית לחברון. מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אליעזר טולדנו, אמר אתמול בשיחה כי החיילים "סורקים כל מעיין, שואבים כל בריכת מים, כל מסתור וכל מערה". בכיר אחר אמר כי "המשימה להשבת החטופים היא מספיק ערכית כדי שנרוקן בורות מים". כמו כן, כחלק מהפעילות הנרחבת באזור נסגרו חלק מהכבישים לתנועת כלי רכב, לאחר שהאזור הוגדר שטח צבאי סגור. במערכת הביטחון מתכוונים להמשיך בפעילות הסריקות גם בימים הקרובים.

פעילי חמאס בגדה, שלשוםצילום: REUTERS

בסוף השבוע המשיך צה"ל לבצע מעצרים בגדה. בלילה שבין חמישי לשישי נעצרו 25 פלסטינים, בעיקר במחנה הפליטים דהיישה, בדורא ובכפרים שמצפון לרמאללה. בליל שבת נעצרו עשרה פלסטינים נוספים. במקביל, הצבא ממשיך בפשיטות על מוסדות ה"דעווה" (צדקה), התשתית החברתית־כלכלית של החמאס. במהלך פעילות זאת פשטו כוחות הביטחון על כ-15 ארגונים שונים, בין היתר תאי סטודנטים באוניברסיטאות בגדה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שביקר בסוף השבוע את לוחמי סיירת מטכ"ל והימ"מ, אמר: "גם אם נאתר את החוטפים ונחלץ את החטופים, את הפעילות הזו אנחנו לא נפסיק עד שנרגיש אנחנו ממצים אותה". הרמטכ"ל בני גנץ, שהתלווה ליעלון, הוסיף כי "הפעולה צריכה להימשך ככל שתימשך", וציין כי תכליתה של הפעילות הצבאית היא "ראשית למצוא את החטופים וחוטפיהם, והמטרה הנלווית היא כמובן להעמיק את הפגיעה בחמאס, שאותו אנו רואים כמי שעומד בבסיס העניין הזה".

בסוף השבוע המשיך ירי הרקטות לעבר ישראל, כמו גם הפעילות האווירית של צה"ל בתגובה אליו. בלילה שבין חמישי לשישי תקף צה"ל חמישה אזורים ברחבי הרצועה: שלושה משגרים בצפונה, מוקד פעילות טרור, כהגדרת הצבא, במרכזה, וכן מחסן אמצעי לחימה בדרום הרצועה. בעזה דיווחו על שישה פצועים קל מרסיסים בתקיפה. עוד הוסיפו מקורות פלסטינים כי בתקיפה נהרסו כמה מחסנים ששימשו לצרכים אזרחיים. בשבת התפוצצה רקטה בסמוך לכביש המועצה האזורית חוף אשקלון. נזק קל נגרם לכביש. לדברי מקורות במערכת הביטחון, ההערכה היא כי את הירי מבצעים פלגים סוררים הפועלים ברצועה, ולא חמאס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ