פלסטיני מעזה נתפס עם רימון רסס בכניסה למושב בנגב

האיש צעד חמישה קילומטרים בתוך שטח ישראל לפני שנתפס בידי אזרח. בצבא בודקים כיצד חמק מעיני והכוחות המוצבים בסביבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פלסטיני מרצועת עזה שטיפס מעל גדר המערכת נתפס לפנות בוקר (ראשון) בכניסה למושב יתד שבמועצה האזורית אשכול כשברשותו רימון רסס.

מבדיקה ראשונית של המקרה עולה כי הפלסטיני צעד חמישה קילומטרים בשטח ישראל ונתפס רק לאחר שהצליח להגיע לקרבת היישוב - וגם אז, בידי אזרח ולא על ידי כוח צבאי.

גורם צבאי הוסיף כי "המחבל נתפס על ידי סייר השייך למערך האבטחה האזורי, אשר העבירו לידי כוח צה"ל". בצבא פתחו בתחקיר לאחר המקרה, שנועד לברר מדוע התצפיות באזור או הכוחות המוצבים בסביבה לא הצליחו להבחין בחדירת הפלסטיני.

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, הזהיר לאחר האירוע מתקריות נוספות באזור, ואמר כי התקרית מוכיחה את חשיבותם של רכזי הביטחון הצבאי השוטף, שבכוונת מערכת הביטחון לקצץ בהיקף עבודתם. לדבריו, "מדובר באירוע חמור ביותר שמדגיש את נחיצותם של הרבש"צים ביישובים 24 שעות ביממה וזאת על רקע ההחלטה חסרת האחריות של פיקוד העורף לקצץ את המשטרות ואת פעילות כיתות הכוננות בעוטף עזה".

קצין בכיר בצבא שנשאל על הנושא אמר בתגובה כי "מוקדם מדי לחבר בין הטענות לחדירה הזו. מי שהחליט על כך עשה זאת משיקול דעת, (אך) כעת יהיה נכון לשקול מה לחבר מחדש ומה לא".

בעקבות האירוע הודיע משרד הביטחון כי ידון מחדש בכוונה לקצץ את תקני רכזי הביטחון ביישובי עוטף עזה. ח"כ זבולון כלפה מסיעת הבית היהודי, שפנה למשרד הביטחון בבקשה לדון בנושא, אמר: "האירוע הבוקר מוכיח שוב כי אנשי הביטחון המקומיים מכירים את השטח טוב יותר מכל גורם חיצוני אחר, והרעיון לקצץ במשרתם הוא טעות חמורה".

בחודש נובמבר 2012 חדר פלסטיני למושב שדי אברהם הסמוך ליתד, פצע אשה, תושבת המקום, שהצליחה להניסו ולאחר מכן נורה למוות. ההערכה הראשונית בצבא היתה כי מדובר באירוע פלילי, בין היתר בשל מראהו של הפלסטיני, אך לאחר מכן הודיעו בצבא כי מדובר בחמוש שרצה לבצע פיגוע בתוך שטחי היישוב. תחקיר האירוע העלה כי הפלסטיני הוא הצליח לצעוד שמונה קילומטרים בתוך שטח ישראל ולא זוהה על ידי מערכות התצפיות הצבאיות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ