נער נהרג ו-3 עובדי משרד הביטחון נפצעו מפגיעת טיל בגולן

הנער הוא בנו של עובד קבלן שנפצע בינוני ■ עובד נוסף נפצע קשה ושלישי קל ■ צה"ל: ירי בוצע מאזור סורי שבשליטת המורדים ■ הצבא הגיב בירי טנקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נער בן 14 נהרג הבוקר (ראשון) ושלושה גברים נוספים נפצעו, ככל הנראה מפגיעת טיל סמוך לגדר הגבול עם סוריה באזור תל חזקה שברמת הגולן. הנער, מוחמד פהמי קראקרה מהיישוב עראבה, שהה במקום עם אביו, שנפצע באורח בינוני, ועם שני עובדי חברה אזרחית שביצעו עבודות תשתית על הגדר עבור משרד הביטחון. אחד מהם נפצע באורח קשה והועבר לבית החולים זיו שבצפת, והשני נפצע באורח קל ופונה לבית החולים רמב"ם שבחיפה. קצין בכיר הבהיר לאחר התקרית כי צה"ל שוקל את צעדיו, וכי מדובר באירוע חמור. 

בבדיקה ראשונית שנערכה לאחר התקרית התגלה חור בגדר הגבול. בצה"ל מעריכים כי מדובר בירי של טיל נגד טנקים מסוג קורנט שבוצע ממזרח למערב, לעבר המשאית ששימשה את העובדים. הטיל נורה מתוך שטח שנשלט בחלקו על ידי המורדים ובחלקו השני על ידי צבא סוריה. קצין שסייר במקום התקרית בבוקר אמר כי מי שירה את הטיל יכול היה להבחין בקלות בגדר המוקמת במקום וכן במכלית המים שהיתה מאחוריה.

קצין בכיר אמר כי "ככל הנראה אירע ירי ישיר" וכי אף שקטע הגבול בצדו הסורי מצוי בשליטת המורדים טרם התבררה זהות מבצעיו. צה"ל הגיב בירי טנקים כתגובה ראשונית לאחר התקרית. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי בארגון הסורי לזכויות אדם שמושבו בבריטניה אמרו שצבא סוריה הפגיז מטרות סמוך לגבול ולכן קיימת אפשרות שהמשאית הישראלית נפגעה מירי תועה. גורם ביטחוני ציין כי אף אחד לא ידע כי ההרוג, בנו של העובד - מגיע איתו לעבודה. "הוא עשה זאת על דעת עצמו, וזו פעם ראשונה שאנחנו נתקלים בדבר כזה. זה אירוע דרמטי - ירו פה על רכב אזרחי, ויש לזה משמעויות מרחיקות לכת, גם כלפי העבודה על הגדר", אמר. 

ד"ר חוסיין עאמר, מנהל המיון במרכז הרפואי זיו שבצפת, מסר כי לבית החולים הגיעו פצוע בן 50 שנמצא בהכרה ומטופל במצב בינוני מפגיעות הלם ורסיסים בכל חלקי גופו, בעיקר בגפיים התחתונות ועובר בדיקות מקיפות בכדי לשלול פגיעות פנימיות. לבית החולים הגיע פצוע נוסף בן 36.

שלומי חזן, אחד העובדים שנפצעו בתקרית, סיפר כי לפני שהתרחשה נסע לאורך תוואי הגדר שבה בוצעו העבודות ולא הבחין בתנועות חשודות בשטח, כשלפתע חש בהדף כתוצאה מהפגיעה. "בלי לאבד עשתונות הורדתי את החגורה וברחתי מהאוטו לכיוון השיחים עם כאבים חזקים מאוד באזור החזה מההדף מכיוון סוריה", סיפר, "כשהסתכלתי אחורה ראיתי את הבן של הבחור ממכלית המים פצוע. גם האבא נפצע. כשברחתי הצדה פרצה אש בשיחים והתחלתי לזחול לכיוון תעלה שהיתה בצדי התוואי. אז עבר שם טנדר שלקח אותי למוצב הקרוב, והצבא ומד"א פינו אותי לבית החולים במסוק". חזן סיפר כי העובדים במקום לא עודכנו בדבר התרעות מפני פיגוע נגדם. "הצבא כל הזמן נוכח לידינו", הוסיף, "זה היה משהו מפתיע". 

מימין: קראקרה. כוחות צה"ל בגולן, אתמולצילום: גיל אליהו

אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, התייחס לאירוע ואמר כי "המציאות משתנה. זו פעם ראשונה שיורים על רכב אזרחי. לצערי גם יש הרוג ופצועים". מלכה הדגיש כי התקרית אירעה רחוק מיישובים אזרחיים וממטיילים: "צפינו שהמצב בגבול יסלים, לכן נערכנו יחד עם צה"ל. הנחנו את התושבים להמשיך בשגרה ואנו נתמודד עם כל אתגר שיהיה".

סאבר נסאר, קרוב משפחתו של קראקרה העובד באתר סמוך לגדר, סיפר ל"הארץ" כי אביו של הנער עבד במכלית המים שהרטיבה את השביל לאורך גדר המערכת. בנו מוחמד, שסיים בסוף השבוע את לימודיו בכתה ח', החליט להצטרף לאב ליום בילוי ברמת הגולן. 

לדבריו, בסביבות 11:30 נפגעה הקבינה של המשאית שבה נסעו בצורה ישירה מרקטה או מפצצת מרגמה. מוחמד נהרג במקום ואביו נפצע בינוני. "ככל הנראה מדובר בפגיעה מכוונת", העריך נסאר, "אין לנו מושג מי ירה ולמה דווקא על המשאית שאין בה שום דבר חשוד. באזור יש קרבות בין הכוחות הנאמנים לאסד לבין המורדים וככל הנראה מישהו רוצה לחמם את הגזרה". 

זהו מקרה המוות השלישי של עובד קבלן של משרד הביטחון בתקרית ביטחונית. בדצמבר האחרון נהרג סאלח אבו לטיף, עובד קבלן של אגף הבינוי במשרד הביטחון מירי של פלסטינים מעזה לעבר אזור גדר המערכת בקיבוץ נחל עוז. אבו לטיף, בן 22 מרהט, נפגע באורח קשה מהירי כאשר עסק יחד עם צוות צבאי בעבודות תשתית בעקבות נזקי סופת החורף שהתחוללה באותו חודש. לדברי גורמים בצבא, אבו לטיף נפצע מכדור בודד ולכן ההערכה היא כי מדובר בירי צלפים. 

חיילי צה"ל באזור התקרית ליד גדר הגבול בגולן, אתמולצילום: גיל אליהו

ביוני 2012 נהרג סעיד פשאפשה, עובד של משרד הביטחון נהרג בתקרית שאירעה בציר פילדלפי, סמוך ליישוב באר מילכה שעל גבול מצרים. חוליית מחבלים שעברה את הגבול לישראל, במקום בו לא היתה גדר, טמנה מארב לשני כלי רכב של צוותי משרד הביטחון שעבדו על השלמת גדר המערכת.

שני המחבלים עברו את הגבול, הטמינו מטען והמתינו לכלי רכב ישראליים שעוברים על הציר. הם קיבלו סיוע ממחבל נוסף שהוצב בצדו המצרי של הגבול. לאחר כמה דקות המתנה, הופעל המטען על אחד מכלי הרכב ובוצע ירי, בין היתר טיל RPG שהחמיץ את מטרתו. כתוצאה מהירי הידרדר אחד מכלי הרכב לתעלה ואחד העובדים נהרג. לא היו נפגעים נוספים.

במארס האחרון נפצעו ארבעה חיילי צה"ל, ובהם סגן מפקד גדוד 202 של הצנחנים, מפיצוץ מטען באזור מג'דל שמס, סמוך לגבול סוריה. הפצועים, שאחד מהם נפצע באורח קשה, פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה. צה"ל הגיב בירי ארטילרי וירי של טילי תמוז, ככל הנראה לעבר עמדות סמוכות לגבול, ובצבא אמרו כי זוהו פגיעות. תחקיר ראשוני העלה כי תצפיות צה"ל זיהו כמה דמויות חשודות בסמוך לגדר הגבול ועל כן התקרב ג'יפ הסיור למקום. כאשר החיילים ירדו מהג'יפ הופעל המטען שהביא לפציעתם. 

בתקרית נוספת שאירעה במארס עלה ג'יפ של צה"ל על מטען שהונח בשטח ישראל. התקרית אירעה כששיירת כלי רכב משוריינים מסוג "דוד" נסעה באזור נחל שיאון שבגזרת הר דב. הכוח, בפיקוד סגן מפקד מחלקה מגדוד שריון, עלה על מטען וכתוצאה מכך נפגע הרכב הממוגן.

בראשית מארס זיהו תצפיות צבאיות מספר דמויות חשודות המתקרבות לגדר הגבול בצפון רמת הגולן. כוח סמוך פתח בירי פגזים ונשק קל לעברן - ובכך מנע את הנחת המטען בסמוך לגדר הגבול. מקור צבאי אמר לאחר התקרית כי מדובר בפעילות המבוצעת בהכוונת חיזבאללה.

בדצמבר האחרון נהרג רס"ל שלומי כהן מירי חייל לבנוני לעבר מכוניתו, שנסעה על כביש המערכת הקרוב‏ לגבול לבנון, כמה‏ עשרות‏ מטרים‏ מזרחית למוצב צה"ל בראש הנקרה‏. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ