נתניהו מגיב לדברי עבאס: לא הרגנו פלסטינים בזדון - זו היתה הגנה עצמית

זאת, לאחר שהנשיא הפלסטיני תבע גינוי של הרג הצעירים בגדה בראיון ל"הארץ"; לדברי רה"מ, "יש לנו הוכחות חד-משמעיות שחמאס מאחורי החטיפה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) לביקורת שמתח עליו הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בראיון ל"הארץ", על כך שאינו מגנה הרג צעירים פלסטינים על ידי חיילי צה"ל בימים האחרונים. גם הבוקר נתניהו לא גינה את הרג הצעירים הפלסטינים ולא הביע צער על מותם.

"אנחנו מצויים בעיצומו של מאמץ מתמשך וממוקד קודם כל בהחזרת הבנים הביתה", אמר נתניהו. "המאמץ הזה כרוך בחיכוך מסוים עם האוכלוסייה האזרחית ביהודה ושומרון. אין לנו שום כוונה לפגוע בזדון באף אחד אבל כוחותינו נוהגים בדרך הדרושה להגנה עצמית, ומעת לעת יש קורבנות או יש נפגעים בצד הפלסטיני כתוצאה מפעולות ההגנה העצמית של כוחותינו". צפו בדברי נתניהו בפתח ישיבת הממשלה:

נתניהו השיב גם לדבריו של עבאס לפיהם אין ראיות חותכות לכך שחמאס עומד מאחורי הפיגוע. "יש לנו הוכחות חד־משמעיות שמדובר בארגון החמאס", אמר נתניהו. "אנחנו מעבירים את ההוכחות הללו ואת המידע הזה לכמה מדינות בעולם. בקרוב המידע הזה יהיה נחלת הציבור, אני חושב שבאותו רגע ייבחנו דבריו של אבו מאזן בסעודיה באופן מעשי. דבריו ייבחנו לא רק על ידי הפעולות להשיב את הבנים, הביתה אלא גם בנכונותנו לפרק את ממשלת האחדות עם החמאס שחטף את הנערים ושקורא להשמדת ישראל".

אתמול קיים הנשיא הפלסטיני שיחה עם בכירי עיתון "הארץ" לקראת ועידת ישראל לשלום שתתקיים בתל אביב ב-8 ביולי. במפגש אמר עבאס כי הוא דורש שנתניהו יגנה את הריגתם של שני נערים פלסטינים בני 16 מירי חיילי צה"ל בימים האחרונים, ואת פציעתו באורח אנוש של צעיר נוסף, כפי שהוא עצמו גינה את חטיפת שלושת הנערים בישראלים בגוש עציון. 

"אני אמרתי שהחטיפה היא פשע, אבל האם היא מצדיקה הריגתם של נערים פלסטינים בדם קר?", אמר עבאס בכעס. "מה יש לנתניהו להגיד על הריגתם? האם הוא יגנה זאת? תראו מה קורה בימים האחרונים בכל הגדה המערבית. את האלימות והריסת הבתים. האם זה מוצדק?", אמר עבאס.

הנשיא הפלסטיני אמר עוד כי אין לו "כל מידע ודאי על כך שחמאס עומד מאחורי החטיפה". הוא הוסיף כי הוא אינו מתכוון להעניש אף אחד "בגלל חשדות או בגלל שנתניהו טוען משהו. כשיהיה לנתניהו מידע שיעדכן אותי ואנחנו נטפל בעניין לפי החוקים שלנו".

מאוחר יותר היום שוחח עבאס בטלפון עם יו"ר מרצ זהבה גלאון ואמר כי "המשך הפעולה הישראלית במתכונת הדורסנית הנוכחית, לרבות תקריות ירי בדם קר של פלסטינים חפים מפשע, כשהרמדאן בפתח והמצב ברחוב הפלסטיני נפיץ, עלול רק להצית את השטח ולהוציא את המצב משליטה".

עבאס שב והדגיש בפני ח"כ גלאון את מחויבותו העמוקה לחיפוש אחר הנערים החטופים והשבתם בשלום הביתה. גלאון ציינה שאבו מאזן הוסיף כי לאנשיו אין קשר לחטיפת הצעירים הישראלים, והם מחויבים באופן מלא לשיתוף הפעולה הביטחוני בין הרשות לישראל, בניסיון לאתרם. הוא ציין לפיכך שהעובדה שנתניהו מגלגל את האחריות לרשות הפלסטינית מקוממת.

נתניהו, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

ח"כ גלאון קראה לראש הממשלה נתניהו לחדול מפעילות שאינה קשורה באופן ישיר בהשבת החטופים והדגישה כי "יש להימנע מפעולות שאינן מיועדות להשבת החטופים אלא לריסוק ממשלת הפיוס הפלסטינית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ