צה"ל יוציא כ-200 צווי מעצר מנהלי לעצורי המבצע לשחרור החטופים

כ-100 מהצווים כבר נחתמו. 51 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו במבצע, ולאחר חקירה יועברו לוועדה שתכריע אם להחזירם לכלא

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

צה"ל מתכוון להוציא כ-200 צווי מעצר מנהליים חדשים לפלסטינים שנעצרו במהלך המבצע לשחרור שלושת הצעירים שנחטפו לפני עשרה ימים בגוש עציון. כ-100 צווי מעצר מנהליים כבר נחתמו על ידי קציני צה"ל.

לצד המאמץ למציאת החטופים, גופי התביעה והחקירות מתמודדים עם כ-400 פלסטינים שנעצרו כחלק מהמבצע נגד חמאס. עורכי דין העוסקים בעניין ציינו כי מלבד 30 עצורים שנחקרים באינטנסיביות כי יש חשד שבידיהם מידע מסוים על החטיפה, יתר העצורים יושבים בתאיהם ולא נחקרים כלל.

ביום חמישי האחרון החלה התביעה הצבאית להביא לבית המשפט הצבאי במחנה עופר את העצורים. מהדיונים התברר כי בכוונת צה"ל להוציא צווי מעצר מנהלי לכמחצית מהם. בשל עומס העבודה הגדול, ביקשו בתביעה הצבאית הארכת מעצר לכל העצורים עד שיושלמו ההליכים הרלוונטיים.

חייל צה"ל עוצר פלסטיני סמוך לחברון, היוםצילום: רויטרס

בבתי הכלא הישראלים יש כיום כ-200 עצורים מנהליים, 80 מהם שובתים רעב במחאה על מעצרם. תוספת של כ-200 עצירים מנהליים תביא את מספרם ל-400, המספר הגבוה ביותר מאז יולי 2009.

כמו כן, בצה"ל נערכים להחזרת מספר לא מבוטל של פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט לכלא הישראלי. על פי הצו הצבאי, ועדה שיפוטית צבאית יכולה להחזיר לכלא כל משוחרר בעסקה שהפר את תנאי שחרורו או עבר עבירה, בהתבסס על ראיות מנהליות וחסויות. עד עתה, הצבא הודיע כי יבקש מהוועדה לכלוא מחדש רק אחד מתוך 51 משוחררי העסקה שנעצרו במהלך המבצע. אם זאת, גורמים צבאיים ציינו כי 50 העצורים הנוספים ייחקרו, ומי שיתברר שיש לו קשר לטרור יועבר לוועדה. כהכנה לבאות, בתי המשפט הצבאיים הכינו ארבעה הרכבי שופטים כדי לדון בבקשות אלו. 

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט בשבוע שעבר על החמרת תנאיהם של האסירים הביטחוניים אנשי חמאס בבתי הכלא, כחלק מצעדי הענישה נגד חמאס. בשלב ראשון, בכוונת שירות בתי הסוהר (שב"ס) להשלים את תהליך ההפרדה בין אסירים המזוהים עם חמאס לאסירים השייכים לתנועת הפתח, שמהווים כיום את רוב הכלואים הפלסטינים.

אולם, נדמה כי מרחב התמרון של השב"ס בהחמרת התנאים אינו גדול. לפני כשלוש שנים, על רקע ביקורת ציבורית על מה שנתפש כתנאים נוחים מדי שבהם נכלאו האסירים - ובעוד הדאגה לגורלו של החייל החטוף גלעד שליט גוברת - כבר נעשתה החמרה ממשית בתנאים. באותה תקופה בוטלו אישורי הלימודים האקדמיים והלימודים לבגרות בקרב האסירים הביטחוניים וצומצם מספר ערוצי הטלוויזיה שבהם הם רשאים לצפות מכ-20 לעשרה, שאינם כוללים ערוצי חדשות בערבית כמו אל-ג'זירה.

בשב"ס מתנגדים לשלילה מוחלטת של הצפייה בטלוויזיה מהאסירים, בטיעון שהדבר יגביר את התסכול בקרבם ועלול להצית אלימות. ישנם גם חוקים ואמנות בינלאומיות שישראל כפופה להם, שמגבילים את הצעדים שניתן לנקוט. "גם כעת אנחנו מחזיקים אותם בתנאים מינימליים. כל פגיעה משמעותית נוספת תביא לתסיסה שתוביל לאלימות ואז נצטרך להקדיש לכך הרבה יותר מאמצי אבטחה", אמר בשבוע שעבר גורם בכיר בשב"ס ל"הארץ".

שביתת הרעב של העצירים המנהליים שהחלה ב-24 באפריל נמשכת, אך בהיקף קטן יותר מכפי שהחלה. מתוך כ-90 עצירים מינהליים שהחלו בשביתה ממשיכים בה 80, המאושפזים ב-12 בתי חולים ברחבי הארץ. שירות בתי הסוהר מפעיל כ-300 סוהרים לשמירה עליהם. בשביתה נטלו חלק, בשלבים שונים, כ-550 פלסטינים, מרביתם אסירים ולא עצירים מינהליים. אולם, רוב האסירים הביטחוניים שהשתתפו בשביתה חדלו ממנה בשבועיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ