נוסח חוק ההזנה בכפייה רוכך, ויש עתיד הסירה התנגדותה

לפי הנוסח המרוכך, ניתן יהיה להזין אסיר בכפייה רק במקרה שרופא יעריך כי נשקפת סכנה ממשית לחייו. הבקשה לדחות את יישום החוק נדחתה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יש עתיד צפויה לתמוך בחוק ההזנה בכפייה ולסלול את הדרך לאישורו בקריאה שניה ושלישית ביום שני הקרוב. המפלגה תתמוך בחוק לאחר שהנוסח רוכך מעט, אף כי דרישה מרכזית של המפלגה - לדחות את יישומו בחצי שנה כדי למנוע הכללתו על השביתה הנוכחית - לא התקבלה בסופו של דבר. הגרסה המרוככת של החוק לא שינתה את התנגדותם העקרונית של הרופאים אליו. 

השינוי המרכזי בנוסח החדש מגביה את הרף שבו ניתן יהיה להזין בכפייה אסיר שובת רעב. על פי הנוסח החדש, ניתן יהיה להזין אסיר רק במקרה שרופא יעריך כי ללא הטיפול "יש אפשרות ממשית שייגרמו בתוך זמן קצר סכנה לחיי האסיר או נכות חמורה בלתי הפיכה". 

ח"כ יפעת קריב מיש עתיד, שהובילה את הסתייגויות המפלגה לחוק, אמרה שהפשרה שהושגה מהווה הישג משמעותי. "אני שמחה שהצלחתי, יחד עם חברי לסיעה, לעצור את חקיקת הבזק ואת העברת החוק בשעה וחצי, הליך לא ראוי במדינה דמוקרטית. בימים האחרונים ערכנו דיונים מעמיקים עם גורמי מקצוע ונציגי הוועדה, בהם הצגתי את הסתייגויותי, שהערב התקבלו. החוק הופך למידתי, ראוי ויתאפשר רק במצבי קיצון".

הפגנה נגד הזנה בכפייה בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', הבהיר כבר בשבוע שעבר כי מטרתו המרכזית של החוק איננה להגן על חיי האסירים אלא למנוע מהם להגיע להישגים פוליטיים באמצעות השביתה. "החוק אינו מיועד להזין אסירים בכפייה אלא למנוע נזקי שביתה של האסירים. המטרה של החוק היא למנוע מהאסירים והארגונים להפעיל לחץ על ישראל באמצעות שביתת הרעב”, הסביר אהרונוביץ' לחברי ועדת הפנים בשבוע שעבר. 

לדבריו, “האסירים מנסים להפעיל לחצים עלי ועל השב"ס באמצעות השביתה כדי להשיג כל מני מטרות: למנוע מעצרים מנהליים ולהשיג הקלות. במהלך שביתות בעבר היו שחרורים של אסירים בגלל לחצים כאלה ואחרים. זה לא נכון לעשות את זה". מתנגדי החוק ציינו היום כי גם הנוסח הנוכחי מאפשר לשב"ס לרתום את מערכת הבריאות למטרות פוליטיות ולמנוע מאסירים להשיג הישגים בנושא. עד היום לא מת בישראל אף אסיר ששבת רעב, ואולם שלושה אסירים שהוזנו בכפייה במהלך שנות ה-90 נפטרו כתוצאה מההליך הרפואי של הזנה בכפייה.

כמו כן, הנוסח הנוכחי, כמו הנוסחים הקודמים, מחייב את שירות בתי הסוהר לפנות לנשיא בית משפט מחוזי או סגנו כדי לקבל היתר להזין אסירים בכפייה. אלא שסעיף המופיע בנוסח החדש עתיד לעורר עימות בוועדה: על פי הנוסח המוצע, “הוראות חוק זכויות החולה יחולו כל עוד לא נתן בית המשפט החלטה בבקשת היתר לטיפול רפואי". חוק זכויות החולה מונה שורה של מצבים בהם יכול רופא מטפל להעניק טיפול רפואי מציל חיים, לרבות הזנה בכפיה, גם ללא הסכמתו של המטופל.

לדברי יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר תמי קרני, "אנו ערים לשינוי בחוק, אבל הוא אינו קביל עלינו מבינה אתית ורפואית". לדבריה, "הנוסח העדכני מתייחס לסכנת חיים מיידית, אלא שכבר כיום חוק זכויות החולה נותן לכך מענה ומעניק לרופאים כלים לתת טיפול בניגוד להסכמת החולה". 

קרני הוסיפה ואמרה: "קשה לדעת מהי אותה נקודה של סכנת חיים מיידית. בינתיים למדנו שבדיקות הדם אצל שובתי רעב יכולות להיות תקינות לחלוטין עד לרגע האחרון, ולכן מבחינה רפואית ההגדרה לגמרי לא ברורה. זה הופך מגוחך כאשר חוק מנסה לתת הגדרות שהן לגמרי לא ברורות לרפואה עצמה". 

קרני סיכמה ואמרה: "אנו מבינים את מצוקת המדינה, אבל הבקשות שמעמדים בפני הרופאים הן לא ריאליות. אנו מבקשים: אל תכתימו את עולם הרפואה ואת עולם המשפט הישראלי". 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), חברת ועדת הפנים של הכנסת, מתחה היום (שלישי) ביקורת על נוסח החוק החדש. לדבריה, מדובר בחוק שנועד לאפשר הזנה מטעמים פוליטיים - כדי למנוע מהשובתים להשיג הישגים במאבקם ולכן הוא פסול מבחינה מוסרית. "השינוי שהוכנס בנוסח החדש של החוק הוא שינוי קוסמטי בלבד", אמרה זנדברג. מהות החוק היא האפשרות להזין בכפייה - מהלך שמהווה עינוי לאסירים, והפרקטיקה הזאת נשארת גם בנוסח החדש. החוק הנוכחי מאפשר לשקול שיקולים פוליטיים ולא רק שיקולי בריאות ולכן הוא פסול מוסרית ואתית. אין דרך לתקן את החוק המוצע - חובה למחוק אותו".

בלשכת ראש הממשלה לעגו השבוע למהלך שקידם לפיד לדחיית ההצבעה והעריכו כבר בתחילת השבוע שיש עתיד תתמוך בחוק בסופו של דבר. "ביש עתיד אומרים שלפיד עשה שריר, אבל בשום שלב הוא לא טען שהוא מתכוון לסכל את החוק או לשנות אותו באופן דרמטי. אנחנו מנחשים שהוא גם יתמוך בחוק בסופו של דבר. לפיד ניגש אתמול לנתניהו אחרי הדיון בקבינט וביקש ממנו דחייה של שבוע כדי לאפשר ליפעת קריב להציג את ההסתייגויות שלה. זה הכל". היום צפוי להתחדש הדיון על החוק בוועדת הפנים, לקראת הבאתו להצבעה ביום שני הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ