העצירים המינהליים הפסיקו את שביתת הרעב בעקבות סיכום עם השב"ס

פרטי הסיכום יפורסמו רק לכשיתייצב מצבם של השובתים, ש-70 מהם אושפזו. רה"מ והשב"כ התנגדו עד לאחרונה לפשרה עם העצירים ופעלו להזינם בכפייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שביתת הרעב שקיימו עשרות עצירים מינהליים פלסטינים הופסקה הלילה (רביעי) לאחר כחודשיים, בעקבות סיכום שהושג בין ועד השובתים לבין שירות בתי הסוהר. לפי הסיכום, השובתים יסכימו לקבל טיפול עד להתייצבות מצבם וישובו לבתי הסוהר - ורק אז יפורסמו ההבנות בין הצדדים. במועדון האסיר הפלסטיני אמרו הלילה ל"הארץ" כי ישראל באה לקראת השובתים, והבוקר יכנס המועדון מסיבת עיתונאים שבה יתייחס לסיכום. המגעים שהובילו לסיכום נערכו בבית החולים שיבא, שבו אושפזו מנהיגי השובתים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות סיום השביתה: "בירכתי את השר לביטחון פנים ונציג השב"ס על הפעילות החשובה שלהם להפסקת שביתת הרעב". נתניהו הוסיף כי "זה נעשה באמצעות מדיניות עקבית ונחושה שלנו. אנו בתהליך להוספת כלים להתמודדות עם מצבים כאלה בהמשך".

הכלואים פתחו בשביתה ב-24 באפריל בדרישה להפסיק את השימוש במעצרים מינהליים ולשחרר את העצירים או להעמידם לדין. בשביתה השתתפו 125 עצירים, שמספרם הצטמצם בימים האחרונים ל-80, וכן אסירים ביטחוניים שהצטרפו אליהם לאות הזדהות. בשב"ס אישרו בתחילת החודש כי היא מקיפה בסך הכל כ-290 כלואים. השובתים התקיימו ממים בתוספת מלח, סוכר וויטמינים, ו-70 מהם אושפזו. בתחילת החודש הודיעו העצירים כי אינם מתכוונים לחדול מהשביתה. "לא נרפה עד שנשיג את המטרה, ואנו מוכנים למות בשביל זה", כתבו למועדון האסיר הפלסטיני, "כל אחד מאתנו כבר כתב את הצוואה שלו ונשבענו שאין דרך חזרה". 

הפגנה למען שחרור העצירים שובתי הרעב, החודש ברמאללהצילום: AFP

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעמדתו התבססה על המלצות השב"כ, התנגד לפשרה עם השובתים. ראש השירות יורם כהן, שהוביל את הטיפול בנושא, סבר אז כי על ישראל לדבוק בקו נוקשה כלפי השובתים ולא לנהל עמם משא ומתן, מכיוון שהיענות לדרישותיהם תציב את ישראל בעמדה נוחה לסחיטה באמצעות שביתות רעב חוזרות ונשנות. בשב"כ הביעו התנגדות להפסקת השימוש במעצרים מינהליים, בנימוק שמדובר בכלי הכרחי במאבק בטרור. מקורות פלסטיניים המקורבים לאסירים אמרו גם הם כי לא קיבלו כל הצעה לדיון או להפסקת השביתה.

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) שוחח עם נציב השב״ס, רב-גונדר אהרון פרנקו ובירך על הפעילות הנחושה של הארגון וסוהריו לאורך כל ימי השביתה ואת הפעילות שנעשתה להפסקתה. אהרונוביץ' אמר כי ״מתחילת שביתת הרעב הוגדרה על ידי מדיניות ברורה בנושא אשר עיקרה שמירת חיי אדם מחד ומאידך עמידה נחושה וללא פשרות, אשר מטרתה לא לאפשר לשובתים להשיג את מטרותיהם באמצעות לחץ השביתה. סיום השביתה ללא כל הישג ובייחוד בכל הנוגע לעצם המעצר המנהלי מהווה נקודת ציון חשובה לעמידה של מדינת ישראל על זכותה להגן על עצמה בכל הכלים ובהם המעצר המנהלי ככל שתידרש לכך״.

בעקבות שביתת הרעב קידם ראש הממשלה, בתמיכת השב"כ, חוק שיאפשר הזנה בכפייה של כלואים שובתי רעב והיה אמור לחול גם על השביתה הנוכחית, אף שרופאים התנגדו נחרצות להצעה והבהירו כי הדבר מוגדר באמנות בינלאומיות כעינוי והוא אף עלול להביא למות השובתים. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן, אף קרא לרופאים לסרב להזין בכפייה שובתי רעב גם אם החוק יחייב אותם לעשות זאת. נתניהו אמר כי ידאג שיימצאו רופאים שיסכימו לבצע את ההליך.

לחוק התנגדו גם חברים בקואליציה: ח"כ עמרם מצנע (התנועה) הודיע כי לא יצביע בעדו אף שהוא מחויב לכך מתוקף המשמעת הקואליציונית, וח"כים ושרים נוספים שקלו שלא להופיע להצבעה עליו. הסתייגות סיעת יש עתיד מהליך הקידום המזורז של החוק הביאה לדחיית ההצבעה, שהיתה אמורה להיערך ביום שני השבוע. זמן קצר לפני סיומה של שביתת הרעב הסירו חברי המפלגה את התנגדותם לקידום החוק בעקבות שינוי בנוסחו. לפי הנוסח החדש, ניתן יהיה להזין אסיר רק במקרה שבו רופא יעריך כי ללא הטיפול "יש אפשרות ממשית שייגרמו בתוך זמן קצר סכנה לחיי האסיר או נכות חמורה בלתי הפיכה".

ב-2012 פתחו אסירים ביטחוניים בשביתת רעב, בהמשך לשביתה דומה שקיימו עצירים מינהליים. לאחר כחודש, בתיווך המודיעין המצרי, הגיעו השובתים והשב"ס להסכם ששיפר את תנאי האסירים ואפשר את סיום השביתה. בשב"כ טענו החודש כי האסירים לא עמדו בסיכומים שהושגו עמם אז. בדצמבר האחרון שוחרר מהכלא סאמר עיסאווי, לאחר ששבת רעב במשך חודשים במחאה על מעצרו המינהלי. עיסאווי, ששוחרר בעסקת שליט, נעצר שנית ביוני 2012, לאחר שיצא מאזור ירושלים בניגוד לתנאי שחרורו. בעקבות שביתת הרעב שקיים הגיע עם השב"ס לסיכום לפיו ישוחרר בתום שמונה חודשי מעצר. השבוע נעצר עיסאווי שוב, במסגרת מבצע "שובו אחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ