בכיר פלסטיני: לא ניתן לדבר על ניצחון העצירים המינהליים, התוצאות מוגבלות

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני אמר לאחר הפסקת שביתת הרעב כי ניתן למנות כמה הישגים: ביטול הסנקציות נגד השובתים והמשך המו"מ בנוגע לתקופות המאסר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס אמר בעקבות הסיכום בין שירות בתי הסוהר (שב"ס) לעצירים המינהליים ששבתו רעב כי "לא ניתן לדבר על ניצחון העצירים, והתוצאות בשלב זה מוגבלות". פארס אמר את הדברים הבוקר (רביעי) במסיבת עיתונאים ברמאללה.

שביתת הרעב שקיימו עשרות עצירים מינהליים פלסטינים הופסקה הלילה לאחר כחודשיים, בעקבות סיכום שהושג בין ועד השובתים לבין שב"ס. לפי הסיכום, השובתים יסכימו לקבל טיפול עד להתייצבות מצבם וישובו לבתי הסוהר - ורק אז יפורסמו ההבנות בין הצדדים. המגעים שהובילו לסיכום נערכו בבית החולים שיבא, שבו אושפזו מנהיגי השובתים.

פארס אמר כי בעוד הפיוס הפלסטיני סייע לשביתת העצירים, "האירועים בשבועיים האחרונים דחקו את סוגיית האסירים מראש סדר היום הציבורי והתקשורתי, גם מול הזירה הבינלאומית". למרות שלדבריו התוצאות מוגבלות, הוא הוסיף כי העצירים יכולים למנות כמה הישגים: הצליחו לשמור על אחדותם כמקשה אחת; מדיניות המעצר המינהלי הובאה לדיון ציבורי רחב והדיון יימשך בעתיד; יבוטלו כל הסנקציות שהוטלו על העצירים מאז תחילת השביתה; ועם חזרת האסירים לבתי הסוהר יימשך המשא ומתן מול שב"ס בכל הנוגע להמשך תקופות המאסר. גורמים בכירים במועדון האסיר ציינו כי השלב השני במשא ומתן עם שב"ס יתמקד באי הארכת צווי המעצר שבגינם נעצרו אותם אסירים, הצעה שישראל לדבריהם, סירבה לדון בה כל עוד השביתה נמשכת. 

הפגנת תמיכה בשובתי הרעב בירושלים, בתחילת החודשצילום: רויטרס

הכלואים פתחו בשביתה ב-24 באפריל בדרישה להפסיק את השימוש במעצרים מינהליים ולשחרר את העצירים או להעמידם לדין. בשביתה השתתפו 125 עצירים, שמספרם הצטמצם בימים האחרונים ל-80, וכן אסירים ביטחוניים שהצטרפו אליהם לאות הזדהות. בשב"ס אישרו בתחילת החודש כי היא מקיפה בסך הכל כ-290 כלואים. השובתים התקיימו ממים בתוספת מלח, סוכר וויטמינים, ו-70 מהם אושפזו. בתחילת החודש הודיעו העצירים כי אינם מתכוונים לחדול מהשביתה. "לא נרפה עד שנשיג את המטרה, ואנו מוכנים למות בשביל זה", כתבו למועדון האסיר הפלסטיני, "כל אחד מאתנו כבר כתב את הצוואה שלו ונשבענו שאין דרך חזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ