הקבינט שוקל לפגוע בהעברת כספים מהרשות לאסירים

השב"כ ומתאם הפעולות בשטחים הציעו לקזז את גובה התשלומים לאסירים מכספי המסים שמועברים לרשות, או לפעול משפטית נגד בנקים שמעבירים אותם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני נועד הערב (רביעי) במשך שעתיים ובחן דרכים אפשריות למניעת העברת כספים מהרשות הפלסטינית למחבלים שביצעו פיגועים וכלואים בישראל, כך נמסר מלשכת ראש הממשלה.

מדי חודש מעביר המשרד לענייני אסירים ברשות הפלסטינית קצבאות בסך כולל של 20 מיליון שקל לאסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל. הקצבאות החודשיות נעות מ-1400 שקל לחודש לאסיר שנדון לשלוש שנות מאסר עד 12 אלף שקלים בחודש לאסיר שנדון ל-30 שנות מאסר. אסירים משוחררים זוכים למענקים שנעים בין 5000 שקל לאסיר שריצה פחות משלוש שנות מאסר ועד ל-87 אלף שקלים לאסיר שריצה יותר מ-30 שנות מאסר.

מזה כמה שנים מנהלת ישראל מגעים מדיניים עם המדינות התורמות לרשות הפלסטינית בטענה כי כספים שהם מעבירות לצורך בניית מוסדות הרשות הפלסטינית משמשים בסופו של דבר לתשלום קצבאות עבור מחבלים שכלואים בישראל. כמה מדינות ובהן בריטניה ונורבגיה שינו את נוהלי העברת הכספים לרשות כדי לוודא שהתרומות שלהם לא מועברות לאסירים בבתי הכלא.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, השבועצילום: אמיל סלמן

בעקבות פיגוע החטיפה והסנקציות שהוחלט להטיל על אסירי החמאס העלו גורמים שונים כמו יו"ר ועדת החוץ והביטחון זאב אלקין ושר הכלכלה נפתלי בנט הצעה לפעול נגד הכספים שמועברים לאסירים. בנט ואלקין טענו כי תשלום הקצבאות לאסירים מצד הרשות הפלסטינית מעודד ביצוע פיגועים מצד אנשים שנקלעו למצב כלכלי קשה וזקוקים לכסף.

מניעת העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לאסירים היא משימה מורכבת וכמעט בלתי אפשרית. הכספים מועברים ממשרד האסירים הפלסטיני לחשבונות של האסירים בבנקים פלסטינים, בלי כל מעורבות או קשר לישראל.

בדיון שהתקיים היום הציגו אנשי מתאם הפעולות בשטחים והשב"כ רעיונות לפעולות אפשריות כדי לנסות ולפגוע בהעברת הכספים. אחת ההצעות היתה לקזז את סכומי הכסף שהרשות מעבירה לאסירים בכלא מכספי המסים שישראל גובה עבור הרשות. רעיון אחר היה לפעול בדרכים משפטיות נגד בנקים פלסטינים שמעבירים את הכספים לאסירים בטענה שמדובר במימון טרור שאסור על פי חוק.

שתי הדרכים מסובכות ביותר הן מבחינה משפטית והן מבחינה מדינית. כך למשל, קיזוז כספי המסים הפלסטינים לא יביא לעצירת העברת הכספים לאסירים ועלול לגרור גינויים בינלאומיים חריפים והאשמות כי ישראל שודדת כסף פלסטיני.

דרך פעולה נוספת שעלתה בישיבת הקבינט היא לנסות ולפעול בשיתוף פעולה עם ארגונים בינלאומיים ועם מדינות מערביות כדי להטיל סנקציות על הרשות הפלסטינית או על הבנקים שמעורבים בהעברת הכספים. ניסיון להפעיל מדיניות כזו ייקח זמן רב ויניב תוצאות רק בעתיד, אולם היא נראית כרגע כאופציה המעשית היחידה. 

בפתח הישיבה התפתח עימות חריף בין ראש הממשלה נתניהו לבין שר הכלכלה, נפתלי בנט, שביקש לצרף את שר השיכון אורי אריאל לישיבה, לדבריו, כדי לאזן את ההרכב השמאלני של הפורום. ראש הממשלה סירב לאפשר זאת ודרש שאריאל יצא, וכך הוא אכן עשה.

היום מתחה לראשונה אם אחד החטופים ביקורת על ראש הממשלה נתניהו. בת גלים שער, אמו של גיל-עד, הגיעה לכנסת ובדברים שנשאה פנתה לנתניהו ולשר לביטחון הפנים ואמרה: "התבלבלתם. הסכם עם שובתי הרעב הוא טעות חמורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ