החדירה מעזה: מפקד הפלוגה ננזף, סגנו וקצינת המבצעים הודחו

בתחקיר התברר כי מפקד הפלוגה לא הגיע למקום שבו חדר השבוע פלסטיני חמוש ברימון רסס. קצינת המבצעים לא שהתה בחמ"ל כנדרש בזמן התקרית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד פלוגה ננזף, וסגן מפקד הפלוגה וקצינת המבצעים בחמ"ל הגדודי הודחו בעקבות ממצאי תחקיר חדירת פלסטיני חמוש ברימון ליישובי פתחת שלום שבחבל שלום בתחילת השבוע, שנמסרו היום (חמישי) מצה"ל. 

באירוע חדר פלסטיני חמוש לעומק של כחמישה קילומטרים בשטח ישראל. הוא נתפס על ידי חבר כיתת הכוננות באזור לאחר שחצה את גדר המערכת בדרום רצועת עזה והצליח להגיע עד הכניסה למושב יתד שבמועצה האזורית אשכול. בצה"ל מסרו כי התחקיר "חשף כשלים בהתנהלות הכוחות במספר מעגלים", ולכן הוחלט לנקוט מספר צעדים פיקודיים ומשמעתיים.

הערה פיקודית נרשמה בתיקו של מפקד הגדוד בגזרה, גדוד הסיור הבדואי. מלבד זאת, מפקד הפלוגה בגזרה ננזף ונדחה מועד מתן דרגתו. סגן מפקד פלוגה הודח, והודחה גם קצינת המבצעים בחמ"ל הגדודי, בשל "הכשלים שנמצאו באופן התנהלותם באירוע". התחקיר העלה כי סגן מפקד הפלוגה בגדוד הסיור הבדואי הגיע לאזור וטען שלא בוצעה חדירה, אולם לאחר מכן התברר כי הוא הגיע למקום הלא נכון בגבול. החמ"ל הגדודי הוא שהכווין את הכוחות אל המקום השגוי, אך התחקיר מעלה כי גם אופן פעילותו של הקצין היה לקוי. תפקודה של קצינת החמ"ל ספג אף הוא ביקורת בתחקיר, משום שהתברר כי לא שהתה בחמ"ל כפי שנדרשה בזמן התקרית.

מלבד זאת, סמלות המבצעים בחמ"ל הגדודי, גשש הסיור והתצפיתנית שלקחה חלק באירוע הועלו לדין משמעתי. "בסיכום התחקיר עמד מפקד הפיקוד על חומרת האירוע, וציין כי לצד הכשלים שנמצאו בפעולות הגדוד באירוע זה, מאופיין גדוד הסיור המדברי בשנים ארוכות של עשייה משמעותית בגזרה זו ובהצלחות מבצעיות רבות בכלל ובחודשים האחרונים בפרט", נמסר בהודעת הצבא. "לפיכך, דווקא לאור ניסיונו הרב ויכולותיו המבצעיות, היה מצופה הגדוד לתוצאה מבצעית טובה יותר באירוע הזה".

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, שבשטחו התרחש האירוע, בירך על התחקיר והוסיף כי "האירוע היה כשל נקודתי חריג שהדגיש את הצורך בהשלמת מענה על ידי כוחות אזרחיים (רבש"צים וכתות כוננות). אנחנו סומכים על חיילי צה"ל ועל המפקדים שפועלים יום ולילה להגן על תושבי עוטף עזה במקצועיות ובמסירות רבה, ומונעים אירועים בטחוניים רבים לאורך גבולות הדרום".

בנובמבר 2012 חדר פלסטיני ליישוב שדי אברהם, פצע את תושבת המקום שהצליחה להניסו ולאחר מכן נורה למוות. ההערכה הראשונית בצבא היתה כי מדובר באירוע פלילי, בין היתר בשל מראהו של הפלסטיני, אך לאחר מכן הודיעו בצבא כי מדובר בחמוש שרצה לבצע פיגוע בתוך שטחי היישוב. תחקיר האירוע העלה כי על אף שבשעה ארבע לפנות בוקר חדר הפלסטיני אל תוך שטח ישראל, הוא הצליח לצעוד כשמונה קילומטרים בתוך שטח ישראל, ולא זוהה על ידי מערכות התצפיות הצבאיות.

השתתפה בהכנת הידיעה: שירלי סיידלר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ