גילי כהן
ג'קי חורי

השב"כ התיר הערב (חמישי) לפרסום כי שני פעילי חמאס המעורבים בחטיפת שלושת הנערים בגוש עציון לפני שבועיים הם מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה. כשלושה ימים לאחר החטיפה הגיעו צה"ל והשב"כ לביתם במטרה לעוצרם אך משלא נמצאו עצר את נשותיהם, ששוחררו בהמשך. 

בהודעת השב"כ נמסר כי השניים נחשבו למבוקשים מיד עם ביצוע החטיפה, ומאז "מתנהל מצוד נרחב של שב"כ וצה"ל ללכידת המבוקשים, בראש ובראשונה על מנת לאתר את מקום הימצאם של הנערים החטופים".

השניים נעדרים מאז יום החטיפה, ובמערכת הביטחון תרים אחר עקבותיהם. רבים מבני משפחותיהם נעצרו עוד בימי המבצע הראשונים בניסיון לעלות על עקבותיהם. בהודעת השב"כ נמסר כי עאמר ומרוואן פעלו במסגרת פעילות החמאס באזור חברון, וכן דווח כי נעצרו על ידי השב"כ, צה"ל והימ"מ מספר חשודים נוספים, הנחקרים בחשד למעורבותם בפיגוע.

נשותיהם של השניים נעצרו, לפי דיווחים פלסטיניים עוד ביום הראשון לחטיפה, לאחר שכוחות הביטחון קיבלו מידע על היעלמות בעליהן. על פי מקורות פלסטיניים, המידע על היעדרות השניים התקבל ממנגנוני הביטחון הפלסטיניים. שתי הנשים ציינו כי הן לא פגשו את בעליהן מאז ערב החטיפה וכי אינן מודעות לתוכניות שלהם. 

מרוואן קוואסמהצילום: שב"כ
עאמר אבו-עיישהצילום: שב"כ

עו"ד פאדי קוואסמה, המייצג ארבעה מאחיו של מרוואן, אמר ל"הארץ" כי הארבעה נעצרו עוד בימים הראשונים לחטיפה. לדבריו, אחד האחים שוחרר, אחד מצוי עדיין בחקירה ונגד שניים נוספים הוצאו צווי מעצר מינהליים. אשתו של מרוואן, בחודש השמיני להריונה, עוכבה לכמה שעות ושוחררה. במשפחה מסרבים לדבר על המקרה ומכחישים כל מעורבות. למרות זאת, מקורבים למשפחה הסבירו ל"הארץ" כי לפי אינדיקציות ופרטים הידועים למשפחה הם לא פוסלים כי מרוואן עומד מאחורי החטיפה.

בעקבות הפרסום אמר דובר החמאס בעזה, סאמי אבו-זוהרי, כי הפרסום הערב הוא הוכחה שישראל עדיין מתלבטת ומחפשת תירוצים כדי לתקוף את הארגון. הוא הוסיף כי הפרסום הוא גם הוכחה "שישראל נכשלה במטרות שהציבה לעצמה במלחמתה נגד חמאס".

קוואסמה ואבו עיישה נחשבים לדמויות מוכרות בקרב הזרוע הצבאית של חמאס, וישבו בעבר בכלא הפלסטיני ובכלא הישראלי. קוואסמה, יליד 1985, נעצר כשהיה בן 18 וריצה עשרה חודשי מאסר. מאז, הוא נעצר עוד ארבע פעמים נוספות, כאשר חלק מהמעצרים נחשבו למעצרים מנהליים.

אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל

לפי השב"כ, בעת חקירתו האחרונה בארגון, לפני כארבע שנים, הודה קוואסמה כי הוא חלק מהזרוע הצבאית של חמאס, והיה מעורב באימונים צבאיים באזור חברון. קוואסמה השתחרר מהכלא בחודש מארס 2012.

מרוואן קואסמה הוא בן למשפחת קוואסמה, משפחה ידועה בעיר חברון, שמזוהה עם פעילות חמאס. עבדאללה קוואסמה, שנחשב לראש חמאס בחברון, נהרג מירי של הימ"מ ב-2003, אחרי שהתנגד למעצר והיה מבוקש במשך תקופה ארוכה. חלק מבני המשפחה היו מעורבים בפיגועי התאבדות, בעיקר בשנות האינתיפאדה. מחמוד קוואסמה, שנשא עמו חגורת נפץ, ביצע את הפיגוע בקו 37 בחיפה במארס 2003, שבו נהרגו 17 אנשים; ראאד קוואסמה ביצע את פיגוע ההתאבדות בקו האוטובוס מספר 2 בירושלים ב-2003, בו נהרגו 23 אנשים; ואחמד קוואסמה ביצע את פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע ב-2004, שבו נהרגו 16 אזרחים ישראלים.

חודשיים לאחר הפיגוע בנגב, עצר צה"ל את עימאד קוואסמה, שנחשב לראש הזרוע הצבאית של חמאס בחברון באותה תקופה, לאחר ששיגר את שני המתאבדים לביצוע הפיגוע בבאר שבע. שר הביטחון דאז, שאול מופז, טען כי "קוואסמה הוא רב-מרצחים שידיו מגואלות בדמם של רבין מאזרחי מדינת ישראל".

בחודש מארס האחרון עצרה בחברון יחידת דובדבן את איוב קוואסמה, אף הוא אחד מבני המשפחה, שהוגדר כמבוקש בכיר מאז סוף שנות ה-90. בדצמבר 2010 הוא נעצר על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, ומספר שבועות לאחר ששוחרר נעצר שוב על ידי כוחות הצבא. לאחר חמישה שבועות של חקירה בשירות הביטחון הכללי שוחרר איוב קוואסמה. בחודש אפריל האחרון הותר לפרסום כי השב"כ חשף תשתית צבאית של החמאס בחברון, שבשנות האינתיפאדה התבססה על משפחת קוואסמה, שתכננו לבצע פיגועים שונים. 

אבו עיישה, יליד 1981, נעצר לראשונה בנובמבר 2005 ושהה במעצר מנהלי כחצי שנה. לאחר מכן נעצר שוב בחודש אפריל 2007. אביו היה עצור אף הוא בישראל, ואחיו נהרג ב-2005 בעת שניסה להשליך מטען לעבור כוח צה"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בטקס סיום קורס טיס כי "אמרנו שמי שביצע את הפשע הזה היו מחבלים של חמאס, והיום שירות הביטחון הכללי פרסם את שמותיהם של שניים מהחוליה הזאת, אנשי חמאס. אני מצפה מאבו-מאזן, שאמר דברים חשובים בערב הסעודית, שיעמוד מאחורי המלים שלו ויפרק את ההסכם שלו עם ארגון הטרור חמאס, שחוטף נערים וקורא להשמדת ישראל".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי התראיין היום (חמישי) לעיתון הפלסטיני אל-קודס היוצא לאור במזרח ירושלים ואמר כי ברשות מערכת הביטחון מידע הקושר פעילי חמאס מחברון לחטיפה וכי החוטפים הם בני "חמולות מוכרות בחברון", כלשונו.

מרדכיצילום: מוטי מילרוד

לדברי מרדכי, במבצע "שובו אחים" פשטו כוחות צה"ל על רוב המוסדות של חמאס בגדה, כ-60 במספר, ונחקרו כשמונים פלסטינים החשודים בהשתייכות למערך הכספים של הארגון. הוא הוסיף כי המבצע של צה"ל יימשך עד לאיתור החטופים והבהיר כי הזרמת החשמל לגדה לא תופסק בחודש רמדאן. 

עוד אמר האלוף מרדכי בראיון כי בעיקרון אין כוונה לתקוף ברצועת עזה, אך אם יימשך ירי הרקטות משם תהיה תגובה קשה. הוא סיפר כי צבא מצרים חשף לאחרונה משאית נשק שהיתה בדרכה לרצועת עזה. 

בראיון הכחיש האלוף טענות פלסטינים בגין גניבת רכוש מתוך בתים בעת מבצע החיפושים, בעיקר חפצים יקרי ערך כזהב ותכשיטים. הוא טען שלא קיבל אף תלונה בעניין זה.

כ-410 פלסטינים נעצרו במהלך המבצע ברחבי הגדה. ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל אמר השבוע כי לתנועתו  אין שום מידע על שלושת החטופים. בראיון לערוץ הקטארי אלג'זירה התייחס משעל לשלושת החטופים כחיילים ואמר כי אינו יכול לאשר או להכחיש את מעורבות חמאס בחטיפת השלושה.

"אם יוכח שמדובר באירוע חטיפה שביצעו גורמים פלסטיניים אז אני מברך אותם", אמר משעל. "מדובר בחובה מוסרית כדי לשחרר את האסירים מבתי הסוהר בישראל, ולחייב את שלטונות הכיבוש לשלם את מחיר הכיבוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ