ספרד ואיטליה לאזרחיהן: אל תעשו עסקים עם ההתנחלויות בגדה וברמת הגולן

הספרדים והאיטלקים מיישרים קו עם צרפת, בריטניה וגרמניה שפרסמו הודעה דומה. הערכה במשרד החוץ: מדינות נוספות ינקטו בקרוב בצעד זהה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ממשלות ספרד ואיטליה פרסמו הבוקר (שישי) אזהרה לאזרחיהן בכל הנוגע לעשיית עסקים עם ההתנחלויות בגדה המערבית, רמת הגולן ובמזרח ירושלים. משרדי החוץ של שתי המדינות הודיעו כי חברות עסקיות שמבצעות פעילות כלכלית בהתנחלויות חושפות עצמן לשורה של סיכונים.

לפי ההודעות של ספרד ואיטליה, האיחוד האירופי והמדינות החברות בו אינן מכירות בשליטה הישראלית בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן שנכבשו ב-1967 ורואות בהתנחלויות כלא חוקיות מבחינת הדין הבינלאומי. בהודעות נמסר שבשל כך קיימים סיכונים משפטיים וכלכליים לחברות ופרטים שמקיימים פעילות כלכלית, מבצעים העברות כספיות, משקיעים כספים, חותמים על חוזים, רוכשים קרקעות ומקבלים שירותי תיירות מגורמים בהתנחלויות.

"המצב הקיים עלול להוביל לסכסוכי קרקעות, מים, מחצבים או משאבי טבע שנרכשו או שהושקעו בהם כספים", נמסר בהודעה של משרד החוץ הספרדי. "חברות צריכות לקחת בחשבון (שפעילות כלכלית בהתנחלויות, ב"ר) עלולה להביא למעורבות שלהן בהפרת הדין הבינלאומי ולפגיעה בזכויות אדם".

גורמים במשרד החוץ הספרדי אמרו לסוכנות הידיעות הספרדית EFE כי האזהרה שפורסמה אינה סנקציה או חרם נגד ישראל, מהלכים שלהם מתנגדת ממשלת ספרד. לדבריהם, מדובר ביישום החלטות של האיחוד האירופי ויישור קו עם מהלכים שביצעו גרמניה, צרפת ובריטניה. "אין לנו כל כוונה לפגוע בסחר או בשיתוף הפעולה עם ישראל בגבולותיה המוכרים מבחינה בינלאומית", קרי, קווי 1967.

אזור התעשייה ברקן בשומרון. אחד הנפגעים המרכזיים מהחרם האירופיצילום: אייל טואג

ביום שלישי פרסם משרד החוץ הצרפתי הודעה זהה שבה הזהיר מפני פעילות כלכלית או השקעות בהתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן. דיפלומט צרפתי ציין כי פרסום ההודעה הוא חלק ממהלך מתואם של חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי – גרמניה, בריטניה, צרפת, איטליה וספרד.

בריטניה וגרמניה פרסמו אזהרות כאלה לפני כמה חודשים. כעת לאור כישלון המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ובהמשך למחאות האירופיות סביב גל הבנייה האחרון בהתנחלויות החליטו שלוש המדינות האחרות ליישר קו.

ההודעה הצרפתית והתיאום בין חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי מגיעים על רקע דיונים שמתקיימים בשבועות האחרונים במוסדות האיחוד האירופי בבריסל בדבר פרסום אזהרה כללית של הנציבות האירופית לאנשי עסקים בכל האיחוד האירופי שלא לבצע פעילות כלכלית בהתנחלויות. ההערכה במשרד החוץ היא שבשבועות הקרובים ישטוף את האיחוד האירופי גל של הודעות אזהרה נגד פעילות כלכלית בהתנחלויות בכל מדינות אירופה.

האזהרות שפרסמו בימים האחרונים צרפת, איטליה וספרד בעניין השקעות בהתנחלויות אינן מחייבות. אזרח אחת המדינות הללו שיקיים פעילות כלכלית בהתנחלויות לא יעבור על החוק. עם זאת, במקרים דומים בשנה האחרונה הובילו אזהרות כאלה להתגברות החרמות מצד גורמים במגזר הפרטי באירופה נגד ההתנחלויות ונגד חברות עסקיות ישראליות שפועלות בהתנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ