שגריר האיחוד בישראל: אירופה מאבדות סבלנות כלפי מדיניות ישראל

לאחר שחמש המדינות החזקות באיחוד האירופי הזהירו מפני עשיית עסקים עם התנחלויות, הבהיר השגריר כי אם תימשך הרחבת ההתנחלויות יהיה לכך מחיר

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג־אנדרסן, אמר הבוקר (שישי) בסמינר של יוזמת ז'נבה כי האזהרות שפרסמו צרפת, ספרד ואיטליה בעניין עסקים בהתנחלויות מצביעות על כך "שמדינות באיחוד האירופי מאבדות את הסבלנות כאשר דאגותיהן לא זוכות להתייחסות" מצד ישראל.

אנדרסן ציין כי פרסום האזהרות לא הגיע בהפתעה עבור ישראל וציין כי נמשכים הדיונים על הנוסח המדויק של אזהרה כללית של הנציבות האירופית בעניין עסקים עם ההתנחלויות למגזר הפרטי בכל 28 המדינות החברות.

דבריו באים לאחר שרק הבוקר הצטרפו ספרד ואיטליה לצרפת שהוציאה מוקדם יותר השבוע אזהרה לאזרחיהן שהוציאו אזהרה לאזרחיהן בכל הנוגע לעשיית עסקים עם ההתנחלויות בגדה המערבית, רמת הגולן ובמזרח ירושלים. גם בריטניה וגרמניה הוציאו אזהרות ברוח זו  לפני כמה חודשים. משרדי החוץ של ספרד ואיטליה הבהירו הבוקר כי חברות עסקיות שמבצעות פעילות כלכלית בהתנחלויות חושפות עצמן לשורה של סיכונים.

יעקב פרי, נתניהו, נשיא הנציבות האירופית בארוסו והשגריר פאבורג־אנדרסן, החודשצילום: AP

התיאום בין חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי מגיע על רקע דיונים שמתקיימים בשבועות האחרונים במוסדות האיחוד האירופי בבריסל בדבר פרסום אזהרה כללית של הנציבות האירופית לאנשי עסקים בכל האיחוד האירופי שלא לבצע פעילות כלכלית בהתנחלויות. ההערכה במשרד החוץ היא שבשבועות הקרובים ישטוף את האיחוד האירופי גל של הודעות אזהרה נגד פעילות כלכלית בהתנחלויות בכל מדינות אירופה.

"האיחוד האירופי מיישם בצורה יעילה יותר את מדיניותו כלפי ההתנחלויות ומבצע צעדים נוספים כדי להרחיק עצמו מהן", אמר שגריר האיחוד האירופי. "אם הרחבת ההתנחלויות תימשך, יותר מדינות באיחוד האירופי יפרסמו אזהרות לאנשי עסקים בעניין ההתנחלויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ