האו"ם קובע: הנשק מספינת "קלוז סי" בא מאיראן - אין הוכחות שיועד לעזה

צוות מומחים מטעם מועצת הביטחון לא מצא הוכחות לכך שהטילים ארוכי הטווח שנמצאו על הספינה שצה"ל תפס בים האדום במארס האחרון יוצרו בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בניגוד להערכה בצה"ל, הספינה "קלוז־סי", שנתפסה בידי השייטת בים סוף במארס האחרון כשעליה מאות טילים ארוכי טווח, ככל הנראה לא אמורה היתה להגיע לעזה. כך קובע דו"ח מומחי האו"ם שבחנו את הפרשה ופורסם אתמול (שישי). מלבד זאת, הדו"ח קובע כי לא ניתן להוכיח שהטילים יוצרו בסוריה, כפי שטענו בצה"ל עם תפיסת הספינה, אולם מבהיר כי הספינה הפליגה מאיראן והפרה את אמברגו הנשק שהאו"ם הטיל על המדינה.

על ספינת המשא, שהפליגה מנמל בנדר עבאס שבאיראן, הניפה את דגל פנמה וכללה 17 אנשי צוות, אותרו 150 מכולות ובהן עשרות טילים מסוג אמ-302 המסוגלים להגיע לטווח של כ-150 עד 200 קילומטרים, ושוגרו בעבר על ידי חיזבאללה לשטח ישראל במהלך מלחמת לבנון השנייה.

בדו"ח, שהוכן על ידי צוות מומחים מטעם מועצת הביטחון של האו"ם שבחנו את הנשק והמסמכים שנמצאו על הספינה, לא מוזכרת רצועת עזה כיעדה האפשרי אלא נטען כי היא עשתה את דרכה לסודאן. צוות הבדיקה לא העריך לשם מה נשלח הנשק לסודאן, אולם מקורות דיפלומטים ומודיעינים מערבים אמרו שבעבר היא שימשה כמדינת מעבר לספינות נשק איראניות בדרכן לרצועת עזה וכן למדינות אפריקה.

המומחים הוסיפו כי ב-13 במארס, שמונה ימים לאחר תפיסת הספינה, דיווח נציג האו"ם למשימה בישראל לוועדת הארגון העוסקת בעיצומים על איראן על "העברת טילים, מרגמות ונשק נוסף מאיראן לסודאן". לטענתם, האופן שבו הוסתרה הספינה על ידי האיראנים כבר נצפה במקרים דומים שבהם הפרו את הסנקציות בעבר, ודווח לוועדת הסנקציות של האו"ם.

6 מתוך 6 |
שקי מלט איראניים שנמצאו בספינהצילום: דובר צה"ל
1 מתוך 6 |
2 מתוך 6 |
הספינה KLOS Cצילום: Jedo67 באתר fleetmon.com

"הספינה והנשק שנתפס עליה מהווים הפרה של חובותיה של איראן בסעיף 5 של החלטה 1747", כתבו ביחס לאמברגו הנשק של האו"ם על טהראן. אף שבכיר בצבא איראן הכחיש אז את מעורבות ארצו במשלוח הנשק, המומחים ציינו כי על המכולות שבהן נמצא חלק מהנשק נמצאו חותמות רשמיות של רשויות המכס האיראניות, הממחישות את מקורן.

הדו"ח מפרט כי בשקי המלט הוסתרו 40 רקטות מסוג אמ-302, וכן 181 פצצות מרגמה בקוטר 120 מ"מ וכ-400,000 כדורים בקוטר 7.62 מ"מ. נטען בו, בניגוד לטענת גורמים בצה"ל, כי לא נמצאה כל הוכחה לכך שהטילים יוצרו בסוריה. "גורמים ישראלים רשמיים טענו שהטילים יוצרו בסוריה בידי מדענים סורים ממרכז המחקר SSRC", נכתב בו, "על הטילים לא נמצאו סימנים שהיו יכולים לאשר כי מקורם בסוריה". עוד צוין כי לדעת אחד המומחים בצוות, לא ניתן לקבוע מהיכן הגיעו הטילים וכיצד עברו מסוריה לאיראן.

לאחר תפיסת הספינה אמר קצין בכיר בצה"ל כי בידי הצבא יש "עדויות חותכות לכך שיש טילים על הספינה, ואנחנו יודעים להגיד באופן ודאי שאיראן עמדה מאחורי המבצע הזה". לדברי הקצין, מקורם של הטילים בסוריה, ואלו הועמסו על גבי מטוסים בשדה התעופה בדמשק, משם הוטסו לאיראן. משם הם הועמסו על ספינת המשא שיצאה להפלגה באוקיינוס ההודי כאשר יעדה הסופי הוא הנמל בסודאן.

בצה"ל, שעקב אחר מסלול האונייה, הסבירו כי הפליגה דווקא צפונה, לכיוון עיראק, במקום לעשות מסלול קצר יותר ולהמשיך לעבר פורט סודאן. בצבא סבורים כי בעיראק הוסוו הטילים בשקי מלט, כדי להקשות על זיהוי תכולתה האמיתית של ספינת הנשק. מעיראק המשיכה הספינה בדרכה לכיוון סודאן.

נתניהו ויעלון בוחנים תחמושת שנתפסה על ה"קלוז סי"צילום: אריאל חרמוני / משר

ב-5 במארס, כיממה לפני שהספינה היתה אמורה לעגון בסודאן, השתלטו עליה לוחמי שייטת 13, בפעילות מבצעית משותפת עם שייטת 3, שנערכה במרחק של 1,500 קילומטרים מחופי ישראל. לפי בדיקת כוחות חיל הים, בחלק מהמכולות שנמצאו על הספינה היה מלט בלבד, ובחלקן נמצאו הרקטות.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שנכח לאורך המבצע בחמ"ל חיל הים לצד הרמטכ"ל שפיקד על הפעולה, הגיב לאירוע ואמר כי "על האונייה התגלו אמצעי לחימה בעלי משמעות אסטרטגית, בהם רקטות לטווחים שונים אשר היו מיועדות להגיע לארגוני הטרור ברצועת עזה דרך סודאן. בכך, מנעו צה"ל וזרועות המודיעין ניסיון הברחה של נשק שמטרתו היתה לפגוע באזרחי ישראל ולשבש את שגרת החיים במדינה".

לדברי יעלון, "שוב התברר כי איראן ממשיכה להיות יצואנית הטרור הגדולה בעולם, שמטרתה לערער את היציבות במזרח התיכון תוך ניצול ציני של נתיבי הסחר הימיים והפרת הדין הבינלאומי. איראן מאמנת, מממנת ומחמשת ארגוני טרור באזור וברחבי העולם, וניסיונה הכושל להעביר את הנשק שהתגלה הבוקר על ידי לוחמי הקומנדו הימי הוא הוכחה נוספת לכך. הניסיון האיראני להעביר נשק לעזה מהווה הוכחה נוספת כי הרצועה היא ישות טרוריסטית בחסות איראנית, שמכינה עצמה לפגיעה בעומק ישראל".

יעלון וגנץ במוצב הפיקוד של חיל הים, במבצע ההשתלטותצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בתגובה על השתלטות כי "בשעה שאיראן מדברת עם המעצמות, מחייכת ואומרת כל מיני דברי נועם - היא שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור, ברשת מסועפת של מבצעים חשאיים חובקי עולם, במטרה להזרים רקטות, טילים וכלי נשק קטלניים אחרים כדי לפגוע באזרחים חפים מפשע. זאת איראן האמיתית ואסור שהמדינה הזאת תקבל לידיה נשק גרעיני".

דובר משרד הפנים בממשלת חמאס, אסלאם שהוואן, אמר בתגובה על לכידת ספינת הנשק כי מדובר בתירוץ ישראלי שנועד להצדיק את המשך המצור על רצועת עזה. לדבריו, תפיסת הספינה התבצעה נוכח הדיווחים על התוכניות של ארגוני זכויות אדם לארגן משט לרצועה - שמטרתו הסרת המצור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ