נתניהו בוחן הגדרת הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת

ראש הממשלה גינה בחריפות את הקריאות לחטיפת חיילים שנשמעו שלשום בהפגנה באום אל־פחם. ליברמן: "החברה הישראלית לא תסבול הסתה כזו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי "הנחה את הגורמים המוסמכים" לבחון את הגדרתו של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת. לפני כחודש נחשף ב"הארץ" כי נתניהו פועל כדי להוציא את הפלג בראשות השייח' ראיד סאלח מחוץ לחוק כפי שנעשה בעבר עם תנועת כ"ך.

נתניהו אמר את הדברים כחלק מהתייחסות רחבה יותר להפגנות שהתקיימו בסוף השבוע באום אל־פחם נגד מבצע צה"ל "שובו אחים" בגדה המערבית. הוא גינה את הקריאות לחטיפת חיילים שנשמעו במהלך ההפגנה וקרא למנהיגי הציבור הערבי להוקיע אותן. "רוב אזרחי ישראל הערבים אינם נוקטים עמדה זו של קריאה לחטיפת חיילים, ואני קורא למנהיגים שלהם להתייצב באומץ ובתקיפות ולהוקיע אמירות כאלה", הוסיף, "כאזרחי ישראל איננו יכולים להשלים עם קריאה לחטיפת חיילי צה"ל שמגנים על כולנו. במקרים רבים מי שעומד מאחורי הקריאות הללו הוא הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שמטיף ללא הרף נגד מדינת ישראל ואנשיו מזדהים עם ארגוני טרור כמו חמאס".

הפגנת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בנצרתצילום: דורון גולן/ג'יני

בתנועה האסלאמית הגיבו בביטול להצהרות ראש הממשלה וטענו כי נתניהו מחפש כל סיבה כדי לתקוף את התנועה האסלאמית אך ורק למען הסתה. בהודעה שפרסם הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית נמסר כי ההפגנה שהתקיימה אתמול בכניסה לאום אל-פחם, הייתה בחסות ועדת המעקב של ערביי ישראל והשתתפו בה פעילים מכל הקשת הפוליטית. בהודעה נאמר כי "אנו מבהירים לנתניהו שאיננו חוששים מאיומים והסתה, ובטוחים כי הסיבה האמתית העומדת מאחורי עמדה זו היא עמידתנו האיתנה על עקרונותינו ובראשם סוגית מסגד אל-אקצא והאסירים. זו תישאר דרכנו לעד".

שר החוץ אביגדור ליברמן בירך על דברי נתניהו בעניין ההכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת לטענתו, בקריאות לחטוף חיילים שנשמעו שלשום בהפגנה אפשר לטפל גם בהתאם לחוק הקיים כיום. "אנו מצפים ממערכת המשפט לעשות זאת באופן מיידי ויעיל על מנת להבהיר שהחברה הישראלית לא תסבול הסתה כזו מתוכה", אמר.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הגיב לדבריו של ראש הממשלה ואמר כי זהו ניצול ציני של משבר החטיפה, כדי לעורר מחדש תכניות מגירה נגד התנועה האסלאמית. "אם על כל משפט מוציאים תנועה פוליטית מחוץ לחוק, הרי לא יישארו מפלגות חוקיות בישראל לרבות בקואליציה, שאחד מראשיה אמר: 'הרגתי הרבה ערבים וזה לא היה נורא'". ח"כ טיבי טוען עוד כי זהו ספין שנועד להסיט את אש התקשורת מכישלון הממשלה: "קצה נפשנו בספינים של פוליטיקאים ישראלים שהקורבן שלהם תמיד הוא ערבי".

החודש החליט שר הפנים גדעון סער לאסור על יציאתו מהארץ של השייח' ראאד סלאח. לפי הודעת משרד הפנים, סער קיבל מגופי ביטחון מידע מודיעיני שלפיו מתכוון סלאח לפעול בניגוד לחוק מחוץ למדינת ישראל ויציאתו ממנה תגרום לפגיעה בביטחון המדינה. במשרד ציינו כי רק במארס האחרון נגזרו על סלאח שמונה חודשי מאסר בפועל בגין הסתה באלימות בשל נאום פומבי שנשא בירושלים ב–2007, ובו אמר בין היתר כי "דמנו על בגדיו של הממסד הישראלי".

לפני כחודש, בדיון שנערך בממשלה על הקמת ועדת שרים מיוחדת לנושא המיעוטים, אמר נתניהו לשרים כי הקים כמה חודשים לפני כן צוות בין־משרדי שאמור לבחון את הוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק. נתניהו פנה אז למזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, ושאל אותו היכן עומדת עבודת הצוות. מנדלבליט השיב כי הנושא תקוע מכיוון שמשרד המשפטים מתנגד למהלך. נתניהו הגיב בכעס על הדברים וביקש לדעת מה עומד בבסיס ההתנגדות. הוא הדגיש כי בעבר לא היתה בעיה להוציא את תנועת כ"ך מחוץ לחוק ולכן לא צריכה להיות בעיה לנקוט מהלך דומה ביחס להתנועה האיסלאמית.

לפני כמה חודשים החליט הקבינט המדיני־ביטחוני להכריז על מבצעי פשעי השנאה כהתאחדות בלתי מותרת. הגדרה כזו, שהיא פחותה בחומרתה מהגדרת גוף מסוים כארגון טרור, מאפשרת לגורמי אכיפת החוק להטיל על מבצעי הפעולות תקופות מעצר ארוכות יותר, למנוע מהם להיפגש עם עורך דין במהלך חקירה, לעצור אותם עד תום ההליכים ולהחרים רכוש השייך להם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ