נתניהו על רקע המשבר בעיראק: ישראל תומכת במדינה כורדית עצמאית

רה"מ הוסיף כי השתלטות הקיצונים על חלקים מעיראק ממחישה שצדק כאשר דרש שצה"ל יישאר פרוס לאורך נהר הירדן בכל הסדר שלום עתידי

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר הערב (ראשון) כי ישראל תומכת בהקמת מדינה כורדית עצמאית בחלק של עיראק שבו נמצאת האוטונומיה הכורדית היום. "עלינו לתמוך בשאיפתם של הכורדים לעצמאות, הם ראויים לכך", אמר בנאום שנשא במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל־אביב.

הכרזתו של נתניהו הגיעה כמה ימים אחרי שהנשיא שמעון פרס ושר החוץ אביגדור ליברמן העלו את הנושא בשיחות סגורות עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ועם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. עם זאת, דבריו של נתניהו היו חדים וברורים יותר.

פרס אמר לאובמה כי להערכתו, עיראק לא תשרוד כמדינה מאוחדת אלא אם תהיה "התערבות צבאית מאסיבית" שעליה הוא איננו ממליץ והוסיף שהכורדים הקימו למעשה מדינה עצמאית ודמוקרטית משלהם, הנתמכת על ידי טורקיה. ליברמן אמר לקרי כי "התפרקותה של עיראק מתרחשת לנגד עינינו והקמת מדינה כורדית עצמאית היא עובדה מוגמרת".

כוחות כורדים נערכים לקרב על כירכוכ, החודשצילום: אי–פי

לפי פרסומים זרים, בין ישראל לכורדים בעיראק מתקיימת כבר שנים מערכת יחסים חשאית. נתניהו התייחס לסוגיה הכורדית במהלך נאומו כאשר דיבר על השינויים באזור ועל ההזדמנויות שנוצרו לישראל לכרות בריתות עם שותפים בעלי אינטרסים משותפים. הוא הזכיר בהקשר הזה גם את ירדן והדגיש כי ישראל תומכת במאמצים של הקהילה הבינלאומית לחזק את ירדן אל מול ההתרחשויות בעיראק.

נתניהו ציין כי ההתרחשויות בעיראק והחשש מגל של טרור שיגיע ממזרח מחייב את הקמתה בהדרגה של גדר ביטחון לאורך נהר הירדן. "אנחנו צריכים להגן על הגבול", אמר נתניהו. "כוחות האיסלאם הקיצוני מתדפקים על דלתנו בדרום ובצפון... צריך לבנות בהדרגה גדר ביטחון מאילת ועד הגדר שבנינו ברמת הגולן. היא לא מונעת הרמטית חדירות ולא מונעת ירי טילים או חפירת מנהרות אך מצמצמת באופן דרמטי חדירה קרקעית לישראל". לדבריו, "שינוי היסטורי מתרחש באזורנו ויהיו לו השלכות מרכזיות לביטחון ישראל ולביטחון העולם כולו. הסכם סייקס פיקו שעיצב לפני כמעט 100 שנה את הגבולות באזורנו - הגיע לקצו". 

ראש הממשלה אמר עוד כי האירועים האחרונים בעיראק מוכיחים כי צדק כאשר דרש שצה"ל יישאר פרוס לאורך נהר הירדן בכל הסדר שלום עתידי עם הפלסטינים. "מי יודע מה יילד יום", אמר. "צריך לעצור את גל הטרור בקו הירדן ולא בפאתי תל אביב". הוא ציין כי "ירדן מדינה יציבה, מתונה עם צבא חזק, שיודעת להגן על עצמה, ודווקא משום כך ראויים המאמצים הבינלאומיים לתמוך בה. וכך גם ביחס לכורדים, שהם עם לוחם, שהוכיח מחויבות פוליטית, מתינות פוליטית, והוא ראוי לעצמאות מדינית". 

הוא הוסיף כי המציאות מחייבת כי בכל הסכם שלום בטווח הנראה לעין הפעילות של צה"ל ביהודה ושומרון ובקו הירדן תימשך כדי לשמור על הביטחון ולהבטיח את פירוז המדינה הפלסטינית. "כל הסדר יכלול שליטה פוליטית וכלכלית פלסטינית לצד שליטה ביטחונית ישראלית", אמר נתניהו, "יש כוחות אמריקאים בגרמניה במשך עשרות שנים וזה לא מפריע לריבונות הגרמנית. אותו דבר בקוריאה".

ראש הממשלה הדגיש עוד כי בכל הסדר עתידי עם הפלסטינים ישראל תצטרך להמשיך לשלוט ביטחונית בקו הירדן לזמן ארוך מאוד. "זה הבסיס המעשי לרעיון שתי המדינות שאני עדיין מחויב לו", אמר נתניהו. "ביהודה ושומרון אין כוח שיכול לערוב לביטחון ישראל זולת צה"ל. הוכח בעיראק שאי אפשר לסמוך על כוחות מקומיים שהוכשרו על ידי המערב שיעצרו טרור".

נתניהו התייחס בדבריו גם לגרעין האיראני, לקראת פתיחת סבב המשא ומתן השישי בין איראן לשש המעצמות בווינה ביום רביעי, שבו ינסו הצדדים להגיע להסדר קבע עד 20 ביולי. נתניהו הזהיר את המעצמות מפני הסכם רע שישאיר את איראן עם יכולות העשרת אורניום שיאפשרו לה לייצר לנשק גרעיני תוך זמן קצר. "אנחנו שומעים בדאגה את הנכונות של שש המעצמות לצמצם את זמן הפריצה של איראן משנים לשנה", אמר נתניהו, "אם יישארו באיראן אלפי צנטריפוגות בנפתלין - זמן הפריצה יצטמצם לכמה חודשים או כמה שבועות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ