ביקורת בחמאס על עבאס: הוא לא מגיע לעזה, לממשלה החדשה אכפת רק מהגדה

מי שהוביל את שיחות הפיוס מטעם חמאס מטיל ספק ביישומו, וטוען כי הרשות מזניחה את הנושא. לדבריו, ארגונו צפוי לחזור לשלוט בעזה בשל הוואקום השלטוני

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בכיר חמאס ד"ר מוסא אבו מרזוק, שהוביל את שיחות הפיוס מטעם הארגון, הביע בימים האחרונים ספק לגבי יישום מתווה הפיוס הפלסטיני. בנוסף, הוא מתח ביקורת על הרשות הפלסטינית והעומד בראשה בטענה כי הזניחו את סוגיית איחוד העם הפלסטיני.

אבו מרזוק טען בעמוד הפייסבוק שלו כי רצועת עזה נכנסת לוואקום שלטוני, וארגונו עשוי לחזור ולשלוט ברצועה למען ביטחון התושבים, לדבריו. "אני חושש שהחמאס מוזמן לחזור ולשלוט בעזה כי הרצועה לא תחיה בוואקום. כיום היא לא באחריות הממשלה הקודמת ולא באחריות ממשלת הפיוס הלאומי", הוא כתב.

אבו מרזוק מתח ביקורת על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) על כך שטרם ביקר ברצועה. "הוא הגיע לכל מקום. למה הוא לא מגיע לעזה?", תהה אבו מרזוק. כמו כן, ציין כי "הרשות הפלסטינית ברמאללה היתה שותפה למצור על הרצועה, ועכשיו אחרי שהגענו להסכמות על הפיוס למה ממשיכים במצור הזה? מי אחראי על פתיחת מעבר רפיח ומי אחראי על אספקת החשמל וסיום המצור?". עוד הוסיף אבו מרזוק כי "הממשלה החדשה ולשכתו של עבאס מתייחסות לרשות הפלסטינית כסמכות שלטונית רק בגדה ולא בעזה. אחדות העם הפלסטיני והסוגיה הלאומית הפלסטינית הפכו לזולות מאוד בעיניהן". הוא תהה "האם מדובר בקריעת הסכם הפיוס?".

ממשלת האחדות הפלסטינית ביום ההשבעה ברמאללה, בתחילת החודשצילום: אי–פי

גורמים בחמאס הסבירו בשיחה עם "הארץ" כי מאז חתימת הסכם הפיוס לא נראה שיש התקדמות ממשית ביישום המתווה שנחתם עוד בקהיר ובדוחה. "חוץ מההכרזה על הקמת הממשלה החדשה בפועל אין שינויים", אמרו הגורמים. "עשרות אלפי פקידים בעזה נותרו ללא משכורת זה שלושה חודשים, ויש קשיים גדולים באספקת חשמל ואי הסדרת פתיחת מעבר רפיח. השינוי היחיד שחל הוא שראש הממשלה אסמאעיל הנייה לא מתפקד כראש ממשלה, ולא מעבר לכך".

מאז אירוע החטיפה בגדה המערבית, הפלסטינים מדברים על קשיים ביישום הפיוס. לאחר שעבאס תקף את חוטפי הנערים בנאום בערב הסעודית, אמר דובר חמאס כי הדבר פוגע בהסכם הפיוס. אולם גורמים פלסטינים בכירים אמרו ל"הארץ" כי ללא קשר לחטיפה, מוצבים בפני הצדדים לא מעט מכשולים ביישום המתווה, ובפרט בכל הנוגע להסדרת העניינים הפיננסיים, לשליטה במעבר רפיח ולהסדרת מנגנוני הביטחון ברצועה.

גורמים המקורבים לעבאס הבהירו כי נשיא הרשות לא יימהר לפרק את החבילה, אך יתמקד בקידום סוגיית הבחירות בשטחי הגדה לרצועת עזה. "כל עוד אין בחירות אי אפשר לדבר על מנהיגות לגיטימית שיכולה לקבל החלטות משמעותיות", אמרו אותם גורמים. בהקשר הזה, עבאס התבטא גם בפגישה עם "הארץ" לפני השבוע בלשכתו והבהיר כי המטרה העיקרית מבחינתו היא קידום הבחירות. אך נוכח הלחץ שמפעילה ישראל מצד אחד והמתח הגובר ברצועה וברחבי הגדה מצד שני, ספק אם עבאס יוכל להכריז על בחירות עד לסוף השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ