הנוסח המרוכך של חוק ההזנה בכפייה יובא היום לקריאה שנייה ושלישית

החוק שרוכך זוכה לתמיכת יש עתיד, אך רופאים ומועצת זכויות האדם של האו"ם עדיין מתנגדים לו ומזהירים כי אינו מקובל אתית ורפואית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

 חוק ההזנה בכפייה יובא היום (שני) לאישור הכנסת בנוסחו המרוכך לקריאה שנייה ושלישית.  ההצבעה שהיתה אמורה להתקיים בשבוע שעבר נדחתה בעקבות מסע לחצים שהופעל על לשכת ראש הממשלה ח"כים בקואליציה ובאופוזיציה כאחד. 

לאחר הדחייה הצליח נתניהו לגייס את תמיכתה של מפלגת יש עתיד, שהתרצתה בעקבות ריכוך נוסח החוק. השינוי המרכזי נוגע לרף המאפשר הזנה בכפייה . על פי הנוסח החדש, ניתן יהיה להזין אסיר רק במקרה שרופא יעריך כי ללא הטיפול "יש אפשרות ממשית שייגרמו בתוך זמן קצר סכנה לחיי האסיר או נכות חמורה בלתי הפיכה". 

ח"כ יפעת קריב מיש עתיד, שהובילה את הסתייגויות המפלגה לחוק, אמרה שהפשרה שהושגה מהווה הישג משמעותי. ואולם, רופאים המשיכו למתוח ביקורת חריפה על החוק גם בנוסחו המרוכך. לדבריהם, השינוי כלל אינו מהותי, ואין תמיד דרך לזהות את הנקודה שבה קים חשש לסכנת חיים מיידית.

הפגנה נגד הזנה בכפייה מול הכנסתצילום: אמיל סלמן

יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר תמי קרני, אמרה בשבוע שעבר כי הם השינוי בחוק "אינו מקובל עלינו מבחינה אתית ורפואית". לדבריה, "הנוסח העדכני מתייחס לסכנת חיים מיידית, אלא שכבר כיום חוק זכויות החולה נותן לכך מענה ומעניק לרופאים כלים לתת טיפול בניגוד להסכמת החולה".  

גם באו"ם מתחו ביקורת חריפה על החוק וקראו לישראל להימנע מאישורה. בהודעה של מועצת זכויות האדם כתבו מומחי האו"ם כי  "אין זה מתקבל על הדעת להאכיל בכפייה, להשתמש באיומים של האכלה בכפייה או כל כפייה פיזית או פסיכולוגית נגד בני אדם שבחרו בשביתת רעב נגד מעצרם ללא כתבי אישום או על תנאי מאסרם".

היועמ"ש: לצמצם את החוק נגד החנינה לאסירים

הבוקר התכנסה ועדת החוקה של הכנסת לדיון בלתי מתוכנן להכנת חוק איסור חנינה למחבלים לקריאה ראשונה בכנסת. במהלך הדיון התברר כי היועץ המשפטי לממשלה דורש להסיר מהחוק אפשרות למנוע חנינה מאסירים פליליים ולצמצם אותו כך שימנע אפשרות שחרור של אסירים בhטחוניים במסגרת עסקאות מדיניות בלבד.  יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אמר בדיון כי הוא תומך בשינוי נוסח החוק ברוח הזאת, אלא שיוזמת החוק, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הודיעה שהיא מתנגדת לכך. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג את החוק הזה בשבוע שעבר כאחד המהלכים המרכזיים שממשלתו מקדמת במסגרת המאבק בארגון החמאס.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה בדיון שהיוזמה למנוע חנינות במסגרת עסקאות מדיניות היא זילות של החוק משום שכשיהיה צורך לשחרר אסירים בנסיבות כאלה הממשלה ממילא תגיש חוק חדש.  לדבריה, ״החוק הזה נולד כדי לרסן את שרי הממשלה מלעשות את הזוועות שהם עושים באמצעות שחרור המוני של אסירים. החוק הזה יוביל למטרות ההפוכות: כשההממשלה באמת תגיע להסדר שבמסגרתו היא תצטרך לשחרר אסירים, הדרג המדיני ימצא את עצמו עם הידיים קשורות מאחורי הגב והממשלה תביא הצעת חוק נוספת שתאפשר להם מחדש לשחרר את האסירים.

אין ליוזמי החוק שום הבנה לעובדה שחוק הוא דבר שאזרחים חיים לפיו ומדינה מתנהלת לפיו. אסור לשתף פעולה עם המשחק המגונה הזה״, אמרה מיכאלי.

גם היועצת המשפטית של בית הנשיא, עו"ד מיכל צוק, מתחה ביקורת על החוק. לדבריה, ״מוסד בית הנשיא רואה קושי רב בהצעת החוק הזאת משום שהיא מובילה לשינוי שלא קיים בעולם. גם במדינות שלבית המשפט יש אפשרות לגזור מאסר ללא חנינה, עדיין שמורה סמכות כלשהי לנשיא או למלך.מאני לא מכירה מדינה שבה אין מצב לשום חנינה״. 

ח"כ שקד ביקשה לבדוק את מידת עצמאותו של נשיא המדינה בקבלת החלטות על חנינה וביקשה לברר בכמה מקרים הנשיא סירב לחנון בעשור האחרון רוצחים שמשרד המשפטים המליץ על שחרורם. צוק לא ידעה להשיב לשאלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ