עדכונים שוטפים |

נתניהו: אם יהיה צורך, נרחיב את המערכה נגד חמאס בעזה

הותרה לפרסום הקלטת השיחה בין החטופים למוקד המשטרה ■ לפיד בהלוויית שער: הנקמה האמיתית - יכולתנו לגשר על פערים ■ שלושת הנערים נקברו זה לצד זה במודיעין ■ ראש הממשלה הגיע להלוויית הנערים ונשא הספד

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

יום לאחר איתור גופותיהם באזור חלחול שליד חברון, הובאו אתמול (שלישי) שלושת הנערים החטופים למנוחות. אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל נחטפו לפני 20 יום בידי חוליית חמאס, לאחר שעלו על טרמפ בגוש עציון. כוח צה"ל פרץ לבתיהם של שני פעילי חמאס החשודים ברצח הנערים. לפי דיווחים פלסטיניים, במהלך הפריצה פוצצו הכוחות את הבתים על כל תכולתם.

לחצו לעוד פרשנויות ולסיקור נרחב: 

על שלוש אשליות | אמיר אורן, נתניהו יאלץ לתמרן | עמוס הראל, שותף סמוי, אויב גלוי | צבי בראל, פרט בשגרת האלימות | עמירה הס, הזדמנות לחזור לעשתונות | אורי משגב, הלווית הנערים | יאיר אטינגר, השיחה בין החטופים ומוקד החירום, הטלפון של יפרח המשיך לשדר אות, שיחות אביו של שער למוקדי הביטחון, עימות בקבינט על תגובת ישראל, מאות פעילי ימין צעדו בירושלים במחאהחיבוק דוב | מורן שריר

עמוס הראל ויניב קובוביץ חושפים כי כעת מתברר שהטלפון הנייד של אייל יפרח המשיך לשדר אותות עד השעה 23:50, שעת שריפת המכונית בה נחטפו הנערים. אילו טופלה שיחת הטלפון של הנער גיל-עד שער למוקד מאה במועד, טכנולוגיית האיכון היתה מאפשרת לחוקרים להגיע אל המקום שבו נקברו הגופות בתוך זמן קצר  בהרבה, לחצו כאן

בכיר בוועד הפועל של אש"ף אמר ל"הארץ" שהכוונה הפלסטינית היא לפנות לקהילה הבינלאומית כדי לבלום את ישראל. הלחץ הישראלי, חוששים ברשות, עלול להביא לאובדן השליטה ברחוב הפלסטיני, לחצו כאן (ג'קי חורי)

03:28: מועצת הביטחון של האו"ם גינתה פה אחד ובכל תוקף את רצח הנערים הישראלים ושלחה תנחומים למשפחות השכולות, לציבור הישראלי ולממשלות ישראל וארצות הברית. בהודעה פומבית שפורסמה היום, חברי המועצה הדגישו את ההכרח בהבאת הרוצחים לדין והפצירו ברשות הפלסטינית ובישראל לשתף פעולה לשם כך.

01:30: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול סמוך לשעה 01:00, לא דווח על נפגעים (שירלי סיידלר)  

01:00: לפני חצות פרסמה המשטרה בדף הפייסבוק הרשמי שלה תגובה ראשונה לטיפול של מוקד מאה בשיחה שהתקבלה מגיל-עד שעאר בעת החטיפה. בתגובתה, מכירה המשטרה בכך שמדובר בכשל חמור ביותר ובטיפול שגוי לקריאת מצוקה של אדם. "כשל מסוג זה אסור שיקרה, ואל לנו לעבור עליו לסדר היום. במקום שיש ספק – אין ספק. אי מתן מענה הולם לקריאת מצוקה של אדם הינו אירוע בלתי נסלח בכל קנה מידה", נכתב באתר.

יחד עם זאת נכתב בהודעה כי "אין גוף החף מתקלות, ודאי כשמדובר בארגון מסוגה של משטרת ישראל, אשר מתמודדת שעה בשעה עם אתגרים מורכבים ביותר. הביקורת נשמעת מכל כיוון, רובה לגיטימית וצודקת. אך חלקה משתלחת, משתלחת מדי, ובעיקר עושה עוול לעשרות אלפי שוטרים, לוחמי משמר הגבול ומתנדבים שעושים לילות כימים כדי לשמור על ביטחונכם".

01.07.14

23:30: הערב נוסף לפרשת החטיפה מרכיב נוסף: סדרה של הקלטות שפורסמה לראשונה בערוץ 10 המתעדות את השיחות הנואשות שערך באותו לילה אביו של גיל-עד, אופיר שער, למוקדי החירום של המועצות האזוריות בגדה ודרכם אל צה"ל. 54 שיחות התקיימו בסך הכל עד שעורב צה"ל בפנייה - אף שהאב העלה חשש כי בנו נחטף. עמוס הראל סבור כי מדובר בכשל מערכתי מקיף. 

אמיר אורן סבור כי מצב הצבירה הנוכחי של היחסים בין הישראלים לפלסטינים לא יישמר לנצח, וכי יוזמה מדינית מרחיקת לכת היא היחידה שיכולה למנוע חטיפה רצחנית נוספת. לפרשנות המלאה לחצו כאן.

ביתו של עאמר אבו עיישה בחברון, הלילה
אמו של אייל יפרח בפתח מסע הלוויה באלעד, היום
הלווייתו של נפתלי פרנקל בקיבוץ שעלבים

אורי משגב סבור כי נפתלי בנט והימין המתנחלי לא מונו כאחראים על האבל הלאומי, ואין להם זכויות יתר ביחס לצעדי התגובה. לדבריו, ההבדל היחיד מסיבובים קודמים של התלהמות ואיומי נקם הוא שהפעם הם יושבים בממשלה. לפרשנות המלאה בנושא ישיבת הקבינט הלילה כהזדמנות האחרונה לחזור לעשתונות, לחצו כאן.

21:35: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שלח הערב (שלישי) מכתב תנחומים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות רצח הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח. פוטין כתב כי רוסיה "מגנה את מעשה הטרור הברברי הזה, ומקווה כי מבצעיו יובאו לדין ויישאו בעונש ראוי על מעשיהם". פוטין הוסיף וביקש מנתניהו להעביר את דברי התנחומים למשפחות האבלות ולעם ישראל. (ברק רביד)

20:41: בפתח ישיבת הקבינט אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אם יהיה צורך, ישראל תרחיב את הפעולה נגד חמאס. "לפנינו שלוש משימות: ראשית, להגיע לרוצחים ולכל מי שהשתתף בחטיפה. כל מי שהיה שותף בחטיפה וברצח – דמו בראשו. לא נשקוט ולא נרפה עד שנגיע לאחרון שבהם. אנחנו נגיע לכולם, גם אם זה יקח זמן. זוהי המשימה הראשונה שלנו", אמר נתניהו. "שנית, עלינו לפגוע בעוצמה באנשים ובתשתיות של חמאס ביהודה ובשומרון. אנחנו כבר עצרנו מאות מפעיליו של החמאס, סגרנו עשרות ממוסדותיו, הרסנו בתים ועוד ידינו נטויה. המשימה השלישית שלנו היא לפעול נגד ארגון החמאס ברצועת עזה. החמאס ממשיך לעודד גם בימים אלו חטיפות של אזרחינו והוא אחראי ישירות לירי רקטות לשטחינו, ירי מרגמות לשטחינו כולל בשעות האחרונות. צה"ל פועל בימים האחרונים נגד מטרות החמאס ברצועת עזה, וגם כאן – ידינו נטויה. אם יהיה צורך נרחיב את המערכה ככל שידרש. מישהו חושב שהוא ישיג משהו בטרור נגדנו ימשיך להתבדות וישיג תוצאות הפוכות בדיוק. החמאס אחראי, החמאס משלם, החמאס ימשיך לשלם".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר בישיבה: גם בשעות האלו אנחנו ממשיכים להכות בחמאס, ארגון טרור שחרט על דגלו להכות בישראל רק מכיוון שהם ישראלים... נרדוף אותם עד שנניח עליהם את היד. בשבועות האחרונים נעצרו מאות פעילי חמאס ותשתיותיהם נפגעו. המבצע נגד החמאס לא תם, נמשיך לפגוע באנשיו בכל עת ובכל מקום. הארגון ישלם על מעשיו. גם בשעות האחרונות נמשך הירי מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום. זוהי העת לפעול בנחישות, תבונה ושיקול דעת. לחשוב מהראש ולא מהבטן, ובעיקר לסמוך על צה"ל ושירות הביטחון, שעושים עבודה טובה". 

הרמטכ"ל, בני גנץ, אמר: "העשייה בשטח בשבועיים ויותר האחרונים היתה עשיה רציפה, רחבה, נחושה, כואבת לאויבנו ונכונה מבחינה מבצעית. כל מפקד וכל חייל פעל על מנת להביא לסיומה של הפרשה. לצערי, אתמול אכן הסתיים החלק הזה של המבצע. אך גם כעת בכל רחבי יהודה ושומרון, ובמיוחד באזור הדרומי נמשכת הפעילות כנגד חמאס ופעיליו באותה מסירות ובאותה נחישות. באותו הקשר, אנחנו פוקחים עין על מה שנעשה בכל הזירות, בדגש על מה שנעשה ברצועת עזה... לא ניתן ליישובי הדרום להיכנס למציאות בלתי-נסבלת. לא נאפשר לאירועים נוספים, ולמחשבות חטיפה להתממש".  

19:35: מטח פצצות מרגמה נורה לעבר המועצה האזורית אשכול; כל הנפילות ככל הנראה מחוץ ליישוב במועצה (שירלי סיידלר)

19:00: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה למשפחות הנערים בטקס הלווייתם במודיעין ואמר: "האור הקורן מכם בלט עוד יותר אל מול החושך המזוויע של מבקשי נפשנו. חוטפי ילדים בזויים, רוצחים נתעבים, שאחיהם צוהלים על דם טהורים שנשפך. תהום מוסרית רחבה ועמוקה מפרידה בינינו לבין אויבינו. הם מקדשים את המוות, אנחנו את החיים. הם מקדשים את האכזריות ואנחנו את הרחמים".

נתניהו ציטט דברים שאמר יצחק טבנקין ליד קברו של יצחק שדה: "קבר בחיי ישראל אינו תמיד סימן לחולשה, מקבר דויד, מקבר רחל, מקברים רבים אחרים שאבנו ציווי חיים". 
הוא הוסיף ואמר: "אני מכיר את כאב השכול, אין נורא ממנו. אני גם יודע שלחיים יש כוח משלהם. כנהר שוטף שסוחף אותנו קדימה, ונותן לנו כוחות של התחדשות ותקווה". 

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר בטקס: "שלושת הבנים הנפלאים הללו חשפו את מעמקיו של עמנו והאירו את הפסגות של תולדותיו. עם שנפשו נחושה. עם שמפגין נחישות שאין דומה לה בעמים, עם שגם בגלותו לא גלה מדרכו. עם שזכה לאמהות כרחל, כבת-גלים, כאיריס". 

הוא הוסיף ופנה לכוחות הביטחון: "אני יודע שידיכם תשיג את הרוצחים, והם יבואו על עונשם. ישראל תנקוט ביד קשה עד שהטרור יעקר משורש. וכל אלה, השמחים לאידנו, אני רוצה לומר שהטרור הוא בומרנג. הוא מכוון נגדנו, אבל הוא פוגע במשלחיו". 

18:20: בשבועות האחרונים התבטאו אישים שונים, שנחשפו לקלטת, והתייחסו לתוכנה. כך למשל, השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר בשבוע שעבר: "אני שמעתי את הקלטת. אני אומר קשה מאוד להבין אותה".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בראיון לאולפן שישי לפני כשבועיים: "קשה מאוד להבין מהקלטת הזאת משהו. הקלטת המקורית, מי ששומע אותה, מתקשה להאשים מוקדן שיושב יום אחרי יום. זה קלטת שקשה לפענח ממנה בשמיעה ראשונה מה בדיוק שומעים".

קציני משטרה בכירים נוספים צוטטו ב"ישראל היום" ואמרו: "המלים 'חטפו אותי' או 'נחטפתי' לא נאמרו". (חיים לוינסון) 

17:52: הותרה לפרסום הקלטת השיחה בין החטופים ומוקד המשטרה (ההקלטה קשה להאזנה)

בשיחה נשמע גיל-עד שער אומר את המלים: "חטפו אותי". הלחישה של הנער אמנם חלשה, אך נשמעת בבירור. לאחר מכן נשמעות המלים: "ראש למטה", ולאחר מכן כמה יריות, חבטות וקריאת "איי", ככל הנראה של אחד מהנערים. 

המוקדן מנסה לקרוא לשער, אך בשלב זה מוגבר הרדיו ברכב. לאחר מכן נשמע קולה של שוטרת נוספת, השואלת: "איפה אתה עכשיו?".  

ברגעים הראשונים לחטיפה הפנה המוקדן את תשומת לבם של האחראים עליו ושני אלה, לאחר שמיעה חוזרת של הקלטת, הגיעו למסקנה שמדובר בהתרעת שווא או במתיחה. אנשי המוקד התקשרו שמונה פעמים לטלפון הנייד של שער, אבל לא נענו. הם לא טרחו לבדוק למי שייך הטלפון והאם אבד הקשר עמו. (עמוס הראל ויניב קובוביץ)

17:48: הנשיא שמעון פרס והנשיא הנבחר ראובן רבלין הגיעו בשעה זו למודיעין, לקראת טקס הלוויה של שלושת הנערים. 

17:45: מאות פעילי ימין צועדים בשעות האחרונות בירושלים וגורמים לשיבושי תנועה בכניסה לעיר, ליד גשר המיתרים. משם הם פנו בצעדה לכיוון שוק מחנה יהודה, תוך שהם קוראים סיסמאות כמו "מוות לערבים", "מוות למחבלים", "יהודי הוא נשמה - ערבי הוא בן זונה", ומחפשים אחר עוברי אורח ערבים. במקרה אחד לפחות תקפו הצועדים פלסטיני באמצע הרחוב, שחולץ מהמקום על ידי המשטרה. השוטרים מונעים את כניסת המפגינים לשוק מחנה יהודה, וחסמו קבוצה נוספת של צועדים האזור כיכר צה"ל, שניסו להגיע לעיר העתיקה. עד כה עצרה המשטרה שני מפגינים בחשד לתקיפת שוטר.

הצעדה, אותה יזמו אנשי הימין הקיצוני מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, התארגנה תחת הסיסמה: "רוצים נקמה, די לממשלת הדמים". לדברי בן ארי, "לעם נמאס מהממשלה הרעה הזו. ביבי, ליברמן בנט וחבירהם יודעים רק לדבר. במישור המעשי, חמאס צוחק כל הדרך לחטיפה הבאה".

17:15: הקלטת שיחת החטוף למוקד החירום של המשטרה, שבה נשמע אחד הנערים מתריע כי נחטף וכן קולות ירי, דלפה בשעות האחרונות לרשתות החברתיות. על ההקלטה עדיין חל צו איסור פרסום.

אמבולנסים של זק"א מחוז תל אביב מובילים את הגופות לבית העלמין במודיעין. (יאיר אטינגר)

16:15: אופיר שער, אביו של גיל-עד, ספד לבנו: "מהרגע ששמעתי את לחישתך האמיצה, שמעתי באוזניי קול אדיר והזדקפה קומתי", אמר על שיחת הטלפון למוקד המשטרה. "איזו תושייה, גבורה ועוצמה של מישהו שלא מלאו לו 17 שנה".

גם רחל פרנקל, אמו של נפתלי, ספדה לו: "תנוח בשלום ילד שלי. אנחנו נלמד לשיר בלעדיך. את הקול השני שלך תמיד נשמע בתוכנו".

היא הוסיפה ואמרה לחיילים שפעלו לאתר את הנערים: "הבטחתם שתמצאו ותביאו אותם, והבאתם אותם. גם זה חסד גדול כבר היו דברים וזה לא מובן מאליו".

15:59: שר החינוך שי פירון אמר בהלווייתו של נפתלי פרנקל: "לא נשקוט עד שנעניש את רוצחיך. לא נשקוט, נמשיך בשליחות שלך לבער את הרוע מהעולם. נרות הזיכרון הרבים שדלקו אמש והיום מבקשים לגרש את החושך, לבער את ההשחתה ולהוסיף מעליך אור שמעל ציון יאיר".

שיראל שער, אחותו של גיל-עד שער, אמרה בטקס הלווייה שלו בטלמון: "הפעם האחרונה שהיינו ביחד היתה אצל סבא וסבתא בזמן שלמדנו להיסטוריה. פתאום בלי מחשבה נתתי לו חיבוק. מיום חמישי לפני שבועיים נכנסנו לסרט שהסוף שלו יכול להיראות הכי מעפן שיש. יכול. גיל-עד ואני אחים טובים, קרובים מאוד. תהיו אחים ואחיות אוהבים".

15:46: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, אמר בטקס האשכבה לאייל יפרח באלעד: "איל, גיל-עד ונפתלי נחטפו ונרצחו בידי בני עוולה, מחבלי חמאס שארבו להם שעה שחיפשו דרך לשוב לבתיהם, לחיק הוריהם ומשפחתם. הם נחטפו ונרצחו רק משום היותם יהודים. הם נחטפו ונרצחו בדם קר בידי מי שחרטו על דגלם לפגוע באזרחי ישראל ולנהל נגד מדינת ישראל מלחמת התשה יומיומית. הם לא יוכלו לנו".

יעלון אמר כי "גם בשעות אלו ממשיכים כוחות הביטחון במצוד אחר רוצחיהם של איל, גיל-עד ונפתלי. גם עתה נמשך המאמץ המודיעיני והמבצעי רחב ההיקף, ולא ננוח ולא נשקוט עד אשר נניח את היד על החוטפים ונבוא עימם חשבון.

"מולנו ניצב אויב אכזר, יוקד שנאה וחסר מעצורים, ארגון חמאס, אשר מקדש את המוות וההרס, ההרג והחורבן. ארגון טרור שאנשיו עסוקים גם עתה בחיפוש אחר כל דרך כדי להרוג בנו. אך אנו לא נירתע. יידעו ראשי חמאס ואנשיהם, כי מי שיעז לפגוע באזרחי ישראל - דמו בראשו. יידעו כי נרדוף אותם בכל מקום בו יהיו, ונכה בהם מכה קשה. יידעו כי המחיר שישלמו על מעשיהם יהיה כבד מאוד".

אורי יפרח, אביו של אייל: היתה בך אהבה מיוחדת לכל אדם... אמרת לי פעם 'אם מבקשים ממני בקשה אני לא יכול לסרב, אני צריך לעזור'. לאחים שלך היית מופת. נתת כוחות לכל כך הרבה אנשים". (גילי כהן וניר חסון)

15:32: שר האוצר יאיר לפיד ספד לגיל-עד שער: "אנחנו קוברים היום ילד. לקבור ילד הוא מעשה לא טבעי. הורים אינם אמורים לצעוד בלוויות ילדיהם סבים וסבתות אינם אמורים להזיל דמעה על נכד ילדיהם. זה אמור היה להיות ההיפך... אנחנו קוברים היום ילד שיכול היה להיות של כל אחד מאיתנו, ולפיכך הוא אכן של כל אחד מאיתנו. אנחנו לא קוברים מתנחל או חייל בקרב הבלתי נמנע על הארץ הזאת".

עוד אמר לפיד כי "אני מבין כל מי שזועק לנקם, איך אפשר לא להבין כשגם אני מרגיש כך. שכל אחד מאיתנו מרגיש כך. אבל ביום הזה בלוויה הזו מול המשפחה הזו אנחנו זקוקים לאהבה. אם אנחנו רוצים לנקום ברוצחים ואנחנו נמצא אותם ונעניש אותם – הנקמה האמיתית היא היכולת שלנו לגשר על הפערים בינינו ולחבק אחד את השני למרות כל פגמינו והוויכוחים בינינו". (חיים לוינסון)

15:14: החלו טקסי ההלוויות של שלושת הנערים. שלוש ההלוויות יוצאות מבתי המשפחות בנוף איילון, טלמון ואלעד, ובשעה חמש וחצי צפויים השלושה להיקבר זה לצד זה בבית העלמין במודיעין.

שר החינוך שי פירון, שיספיד את נפתלי פרנקל, אמר לערוץ 2 כי "הילדים האלה הפכו במידה רבה לילדים של כולנו. אנחנו צריכים לחבק עכשיו את המשפחות".

סיעת בל"ד פרסמה הודעה בה נכתב כי היא "מביעה צער על אובדן חיי אדם, ומדגישה את הצורך לפעול למניעת המשך הרג ואלימות. אנו חוזרים ומדגישים כי הכיבוש הוא מקור האלימות, ועל כן יש להיאבק נגדו בכל הדרכים הלגיטימיות, ולפעול לסיימו בהקדם, כדי לסלול את הדרך לשלום צודק, שהוא הערובה למניעת עוד קורבנות וסבל.

"ממשלת ישראל המסרבת לסיים את הכיבוש, נושאת באחריות לכל מעשי האלימות ושפיכות הדמים. אנו קוראים לחדול מן הניצול הציני של המקרה הטרגי ולהפסיק מיד את מבצע הנקם הישראלי האלים ואת הענישה הקולקטיבית נגד האוכלוסייה הפלסטינית בגדה וברצועה". (יהונתן ליס)

13:15: נציבות האו"ם לזכויות אדם קראה לישראל ולפלסטינים להפעיל מקסימום ריסון בעקבות מציאת גופות שלושת הנערים החטופים. "אנו קוראים לכל הצדדים להימנע ממעשי ענישה נגד ציבור אנשים על מעשים שאין הם אחראים עליהם ולהימנע מענישה קולקטיבית", אמרה דוברת הארגון.  

12:52: על פי החלטת משפחות הנערים בטקס האשכבה של אייל יפרח באלעד יישא הספד שר הביטחון משה יעלון. בטקס האשכבה לגיל-עד שער יישא הספד שר האוצר יאיר לפיד ואת נפתלי פרנקל בטקס בנוף איילון יספיד שר החינוך, הרב שי פירון. מאוחר יותר בהלוויה המשותפת במודיעין יישא הספד ראש הממשלה נתניהו.

12:50: דיוני מליאת הכנסת שיתקיימו היום יקוצרו כדי לאפשר לח"כים להשתתף בהלוויית הנערים. במקביל בוטלו הדיונים במרבית הוועדות. ועדת החוקה קיימה דיון בעיתוי סמלי להשלמת הנוסח החדש של חוק הטרור. ההצבעה על החוק השנוי במחלוקת להזנה בכפיה של אסירים שובתי רעב נדחה למועד אחר.

ישיבת המליאה תיפתח היום בשעה ארבע אחר הצהריים כמתוכנן וסדר היום יכלול נאומים בני דקה של חברי הכנסת. הצעות חוק שנכללו בסדר היום הוסרו במהלך הבוקר על ידי חברי הכנסת המציעים, בעקבות רצח הנערים (יהונתן ליס)

12:42: סיעת רע"מ-תע"ל פרסמה הודעה בה נכתב: "נמשיך להוקיע כל מעשה אלימות נגד אזרחים חפים מפשע משני העמים, הפלסטיני והישראלי, כולל הרצח הנורא של שלושת הנערים היהודים והרצח הנורא של הילדים והצעירים הפלסטינים. הסיעה קוראת לכל הצדדים להוציא את האזרחים לרבות ילדים מחוץ למעגל האלימות (יהונתן ליס)

12:40: ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע הערב להלוויית שלושת הנערים בבית העלמין במודיעין ויישא הספד(ברק רביד)

12:20:  גופות הנערים הוכנו לקבורה כבר בשעות הבוקר ולא בוצעה בהם נתיחה שלאחר המוות. אנשי המכון ביצעו את זיהוי הגופות באמצעים מדעיים, כמקובל במקרים שבהם לא ניתן לזהות אותם באופן חזותי על סמך היכרות אישית. "גופות שנמצאות למעלה משבועיים במזג אוויר כזה מצבם לא מאפשר זיהוי אלא באמצעים מדעיים", מסביר צבי חסיד, מנכ"ל זק"א תל-אביב, שהיה מעורב בהליך הזיהוי ומנהל את מסע הלוויה. "עסקנו בזה כל הלילה כאשר המטרה הייתה לזהות את הגופות כמה שיותר מהר כדי להודיע למשפחות ולגורמים הרלוונטיים". 

כאמור, בניגוד להערכות מוקדמות כי המכון יידרש לבצע נתיחה שלאחר המוות לצורכי חקירה, הוחלט שלא לבצע את נתיחה. "באופן כללי, כיום המכון הפתולוגי נוטה לצמצם ככל שניתן ביצוע נתיחות שלאחר המוות כדי להימנע ככל הניתן מניוול המת. הוא מבצע לעיתים בדיקות הדמיה כתחליף ומשתף פעולה עם רצון המשפחות שמסרבות לנתיחה, אלא במקרים שבהם אין ברירה. במקרה הזה לא היה צורך בנתיחה", מסביר חסיד (עידו אפרתי)

10:30: שלושת הנערים יובאו הערב בשעה 17:30 לקבורה בבית העלמין במודיעין. ההלוויות יצאו מבתי הכנסת בישובים בהם התגוררו השלושה ומשם יצאו במסע משותף למודיעין.

הלווייתו של אייל יפרח תחל בשעה 15:30 בבית הכנסת משכנות נריה באלעד. הלווייתו של נפתלי פרנקל תחל בשעה 16:00 בבית הכנסת בישוב נוף איילון. והלווייתו של גיל-עד שער תצא בשעה 15:00 מבית הכנסת המרכזי בישוב טלמון. השלושה ייטמנו במודיעין זה לצד זה (חיים לוינסון)

10:20: סמוך לשדרות הושגה שליטה על שריפת הקוצים שפרצה בעקבות נפילת רקטה (שירלי סיידלר) 

09:30: עימות חריף התנהל בישיבת הקבינט אמש סביב אופי התגובה הישראלית לרצח הנערים החטופים. אחרי ששר הכלכלה נפתלי בנט טען בישיבה כי התגובה המוצעת "רפה ובזיונית" ואיים להצביע נגדה, החליט ראש הממשלה לדחות את ההצבעה ולכנס דיון נוסף הערב (ברק רביד)

09:20: פרשננו עמוס הראל כותב הבוקר כי ממשלת נתניהו חייבת כעת לתמרן בין הזעם הציבורי העז על רצח הנערים, הלחץ הפוליטי מתוך האגף הימני של הקואליציה לתגובה ישראלית קשה, והחשש מפני הידרדרות לעימות אלים ונרחב עם חמאס - בעיקר ברצועת עזה. מכל מקום, טמונה כאן קרקע פורייה להסלמה. אמ"ן מעריך שברשות חמאס ברצועה נמצאות כעת מאות רקטות בעלות טווח פגיעה בגוש דן. מי שייכנס למהלך רחב נגד חמאס ברצועה צריך לקחת בחשבון עימות ממושך יחסית, שיכלול פגיעה גדולה יותר בעורף הישראלי. לפרשנות המלאה

09:15: אין טעם לקרוא להקמת ועדת חקירה ממלכתית, כותב פרשננו אמיר אורן, משום שאפילו אם תיכנע ממשלת נתניהו לקריאות כאלה, היא תלמד את לקח קודמותיה ותפעל לדלל את כוחה של הוועדה - ל״בדיקה״, ל״ממשלתית״ ולהגדרה צרה של כתב הסמכות - כך שהפוליטיקאים לא ייפגעו. אבל יש ויש מקום לחקור את הבלבול הפנימי ברקע המדיני לחטיפה. הממשלה מנהלת מדיניות שלהלכה עומדת למבחן - ולאשרור - בבחירות לכנסת ובהצבעות האמון בה. זו זכותה. בה בעת, חובתה להקפיד על עקביות במימוש המדיניות. ממשלת נתניהו, הקודמת והנוכחית, נכשלה בכך. לפרשנות המלאה

09:00: שוטרים עיכבו לחקירה במהלך הלילה בירושלים צעיר יהודי כבן 17 בחשד שתקף נהג מונית ערבי בעיר באמצעות גז מדמיע. במהלך הלילה פונה צעיר ערבי לבית החולים במצב קל לאחר שלטענתו הותקף הלילה על ידי מספר צעירים יהודים. נפתחה חקירה לבדיקת נסיבות המקרה. במהלך  פעילות המשטרה הלילה הבחינו שוטרים בצעיר בשנות ה-20 לחייו כשהוא מרסס כתובות "כהנא צדק" על שלט תנועה בכביש 38. הצעיר עוכב לחקירה (ניר חסון)  

08:50: שר הביטחון יעלון אמר הבוקר כי "זוהי שעה כואבת למשפחות פרנקל, שאער ויפרח. היגון הכבד שעוטף אותן, עוטף גם את העם כולו. אני משתתף באבלם הכבד של ההורים ושאר בני המשפחה ומבקש לחזק אותם ביום קשה זה". שר הביטחון הוסיף כי ישראל רואה בחמאס אחראי לחטיפה ולרצח, ותדע לבוא עמו בחשבון: "נמשיך לרדוף אחר רוצחי הנערים, ולא ננוח ולא נשקוט עד אשר נניח עליהם את ידנו. כך גם יהיה" (גילי כהן)

08:40: עוד ארבע רקטות נורו לעבר יישובי עוטף עזה והתפוצצו בשטחים פתוחים. שתיים נפלו באזור המועצה האזורית שער הנגב ועוד שתיים באזור שדרות. לא היו נפגעים, אך שריפת קוצים פרצה סמוך למקום נפילת אחת הרקטות וכוחות כיבוי נמצאים במקום. 

08:10: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון. אין נפגעים (שירלי סיידלר)

07:15: צעירה בת 21, שעובדת בתחנת דלק סמוכה לבית"ר עילית, התקשרה למוקד 100 של המשטרה בירושלים, וסיפרה שנחטפה על ידי פלסטינים ברכב ושהיא מוחזקת בבניין בכפר פלסטיני במרחב חברון. הצעירה נשארה בקו פתוח ולאחר איכון הטלפון שלה, הגיעו אליה כוחות הביטחון ושחררו אותה. הכוחות מבצעים סריקות בשטח לאיתור חשודים. הצעירה הובאה לתשאול יחד עם אמה בתחנת משטרה ונסיבות המקרה נחקרות.

בין היתר נבחן האם הצעירה עלתה לרכב מרצון בשל היכרות מוקדמת עם הנהג או שמא מדובר בניסיון חטיפה.

07:14: כ-30 ישראלים הקימו הלילה אוהל בשטח E1  וניסו להקים התנחלות בתגובה לרצח הנערים. כעת שקט במקום (חיים לוינסון)

07:09: קצין בכיר בצבא הבהיר הבוקר כי בתיהם של החשודים ברצח הנערים לא נהרסו אמש בחברון. לדבריו, הכוחות פוצצו את דלת הכניסה לביתו של עאמר אבו-עיישה, במטרה לסרוק את המבנה בחיפוש אחר קצה חוט שיכול לקדם את המצוד אחר השניים. "באותה עקשנות ונחישות שבה פעלנו, נשים את היד על שני החוטפים", אמר. החל מהבוקר יתחילו בצבא לדלל את הכוחות שהוקפצו לגזרה לאחר החטיפה. בצבא מתכננים לעשות זאת בהדרגה. בתחילה לשחרר כוחות ייעודים שהשתתפו בחיפושים, ובהמשך ככל הנראה גם חלק מצוותי הקרב החטיבתיים שהיו אמונים על המשימה.

בנוסף, בצבא אומרים כי 32 מהמטרות שהותקפו הלילה ברצועת עזה היו במתקן צבאי של חמאס באזור רפיח. "התגובה היתה גדולה יחסית, אך זו כתוצאה מסיבות מובנות של הירי אתמול בבוקר", אמר הקצין הבכיר. לדבריו, הצבא מוכן "לכל התפתחות שיכולה להגיע מהצד הזה. מהרגע הראשון הבנו את הקשר הקיים בפיגוע הזה בין הזירות. המטרה היא לא לדרדר את המצב, אבל אם נצטרך להגיע לשם, נגיע לשם. ההחלטה אתמול בלילה לתקוף בסדר גודל כזה היא כדי להעביר את המסר (שאנו מעוניינים) לעצור את זה. אם נראה שהמשימה לעצור את האש הצליחה, נשקול את צעדנו. אין פה רצון להגיע להידרדרות".

במערכת הביטחון סבורים כי מטח הרקטות נורה אתמול בבוקר על ידי חמאס, ואומרים שאופן הירי מזוהה עם הארגון יותר מתמיד (מאז מבצע עמוד ענן). עם זאת, בצבא הדגישו כי אין עוד הכרעה חד משמעית בסוגיה, וייתכן שמדובר באנשי חמאס לשעבר, שכבר אינם פעילים בארגון.

06:33: רקטה התפוצצה בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון. אין נפגעים או נזק (שירלי סיידלר)

04:52: נער פלסטיני נהרג בעימותים עם כוחות צה"ל במחנה הפליטים בג'נין. לפי דיווחים פלסטינים, הצעיר, יוסף אבו זאגה, בן 19, נפגע מירי חי בעימותים שפרצו במקום, לאחר שהכוח נכנס למחנה לביצוע מעצרים. לפי קצין בצבא, הפלסטיני נורה לאחר שזרק רימון לעבר הכוח, בזמן שביצע מעצר במחנה. במהלך העימותים נעצרו שלושה פלסטינים. מאז תחילת מבצע "שובו אחים" נעצרו כ-420 פלסטינים, כ-280 מהם מזוהים עם חמאס.

בנוסף, הפלסטינים מדווחים כי נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), שוחח הלילה עם בכירים בממשל האמריקאי ובאיחוד האירופי ועם מנהיגים ממדינות ערב, בניסיון למנוע פעולה ישראלית נגד הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה. כמו כן, עבאס כינס הלילה ישיבת חירום במוקטעה ברמאללה, אולם לא נמסרו פרטים על החלטות שקיבל (ג'קי חורי וגילי כהן)

04:25: צה"ל תקף הלילה 34 יעדים ברצועת עזה באמצעות כלי טיס של חיל האוויר, בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל. הפלסטינים מדווחים על ארבעה פצועים בתקיפות שנפגעו מרסיסים, כולם במצב קל (גילי כהן וג'קי חורי)

03:35: שתי רקטות התפוצצו בשטח המועצה האזורית אשכול. רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח והשנייה בתחומי אחד היישובים - וגרמה לנזק למבנה. כוחות הכיבוי השתלטו על שריפה שפרצה במקום. נפגעת חרדה טופלה במקום (שירלי סיידלר)

01:40: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים (שירלי סיידלר וגילי כהן)

01:20: כוח צה"ל פרץ לביתם של פעילי חמאס מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה בחברון. בביתו של אבו עיישה פרצה שריפה וכוחות כיבוי אש מנסים להשתלט עליה. בצה"ל הכחישו כי הבתים נהרסו וטענו כי רק דלת הכניסה פוצצה, אולם תמונות מהזירה מראים כי הקומה העליונה כולה התפוצצה (גילי כהן)

הפלסטינים דיווחו כי במהלך הפריצה פוצץ צה"ל את בתיהם של שני החשודים, המתגוררים סמוך לאוניברסיטה בחברון. לפי הדיווח, בסביבות השעה 20:00 כיתרו הכוחות את הבתים, דרשו מהמשפחות להתפנות מהם ואז פוצצו אותם על כל תכולתם. ילד פלסטיני נפצע מאחד הפיצוצים. מכבי אש פלסטינים מנסים להרחיק את התושבים מהבתים העולים באש. עוד דווח כי ישראלים תקפו הערב פלסטינים בחברון העתיקה בכמה תקריות שונות (עמירה הס)

00:48: פקיד ישראלי בכיר: ישיבת הקבינט הסתיימה אחרי שלוש שעות ללא החלטות על צעדי תגובה חריפים או על בנייה בהתנחלויות. ישיבה נוספת תתקיים הערב אחרי הלוויות הנערים (ברק רביד)

30.6.14

23:46: ההערכה היא כי שלושת הנערים נרצחו זמן קצר לאחר חטיפתם.

מנהל חנות אופטיקה מאלעד סיפר ל"הארץ" כי במוצאי שבת הגיעו אליו שוטרים עם זוג משקפיים וביקשו ממנו לאשר כי אלה שייכים לאייל יפרח. המוכר, שלום פרידמן, סיפר כי זיהה את המשקפיים בוודאות. למחרת שבו השוטרים עם שברי עדשות המשקפיים ומספרם תאם לאלה של יפרח, שרכש אותם לפני ארבעה חודשים (חיים לוינסון ויאיר אטינגר)

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה הערב את רצח השלושה ואמר כי מדובר ב"מעשה אכזרי של אויבי השלום". בהודעה שפרסם הוותיקאן נמסר כי פיגוע החטיפה "מחריד ומהווה איום לשלום".

23:37: בעקבות מציאת הגופות החלה התארגנות למחאות שונות. מחר בשעה שמונה  בערב מתוכננות לצאת הפגנות בצמתים ברחבי הארץ. פעילי ימין קראו גם להגיע מחר אחר הצהריים לגשר המיתרים בירושלים, כנראה כדי לחסום כבישים. בחברון מתארגנות שיירות שייסעו הלוך ושוב בכביש הראשי, ובגוש עציון עלתה דרישה למנוע מפלסטינים לנוע סביב צומת גוש עציון ומתוכננת משמרת מחאה בנושא.

ממועצת יש"ע נמסר כי היא "אבלה על הירצחם של הבנים האהובים גיל-עד, אייל ונפתלי. חטיפת הנערים והרצח המתועב מהווים עליית מדרגה בניסיונות האלימים של המחבלים הפלסטינים לפגוע בעם ישראל ובזכותו להתיישב בארצו. אנו קוראים לממשלת ישראל להודיע עוד הערב על שורת צעדים שיחזקו את ההתיישבות הישראלית בכל מרחבי הארץ. אנו קוראים לממשלה להודיע על בנייה נרחבת בכל רחבי יהודה ושומרון ועל הקמת יישובים חדשים. רק החלטה כזו תבהיר לאויבינו שכל פגיעה בנו, מתועבת ככל שתהיה, רק תחזק את חוסנו של עם ישראל ואחיזתו בארץ". (חיים לוינסון)

23:23: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הערב כי הוא "מגנה בצורה החריפה ביותר את מעשה הטרור הזה נגד נערים חפים מפשע. אני קורא לצדדים להימנע מצעדים שעלולים לערער עוד יותר את המצב. ישראל תזכה לכל התמיכה והידידות מארה"ב בשעה שהיא מתמודדת בשעה זו עם הטרגדיה הזו".

בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה, חאלד אל-בטש, אמר כי על כל פלסטיני להיות מוכן למערכה הבאה מול ישראל. "אני קורא לכולם לקחת ברצינות את האיומים של ישראל", אמר. "מדובר במערכה שעשויה להתבטא בצורות שונות. איומי ישראל לא יפחידו אותנו, אלא להיפך, רק יחזקו את עמדתנו ואת צדקת דרכנו".

מקורות פלסטיניים ברצועה אמרו כי הפלגים הפלסטיניים בעזה הכריזו על כוננות גבוהה ונערכים לתקיפה ישראלית. (ברק רביד וג'קי חורי)

23:15: אורי משגב כתב הערב: "בתום מבצע צבאי אינטנסיבי, קיבלנו עוד הוכחה מכאיבה למגבלות הכוח. למרות שליטה הרמטית של צה"ל, שב"כ, מג"ב והמשטרה בשטח - זה נגמר בגופות, שגם אותן לקח 18 ימים למצוא. המסקנה המיידית תהיה כמובן הפוכה - להיכנס בהם, בכל הכוח. את זה עוד לא ניסינו. זה יקרה רק כי "צריך להגיב", כי "אסור להבליג", כי חייבים "לחדש את ההרתעה", כי נפתלי בנט דורש...

"בסיבוב הנוכחי אבדו לא רק חייהם של החטופים וחרב עולמן של משפחותיהם; אבדה גם הזדמנות נדירה לבחון את גיבורי הימין המתנגדים בלהט לשחרור אסירים אל מול עסקת חליפין היפותטית שהיתה מונחת על השולחן בזמן אמת". למאמר המלא

23:00: דובר חמאס בעזה, סמי אבו-זוהרי, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של הארגון כי "לא נשב בחיבוק ידיים אם נותקף. כדאי לישראל להיות ערוכה למחיר שהיא תשלם". לדבריו, "אנחנו לא רוצים שום עימות צבאי עם ישראל, אך אם הוא ייכפה עלינו הוא ייראה כפי שהיה בסבבים קודמים".

בירושלים, כ-200 בני אדם התכנסו בכיכר ציון והדליקו נרות לזכר שלושת הנערים. בתל אביב התאספו עשרות בכיכר רבין. (ג'קי חורי וניר חסון)

22:43: בעקבות ההתפתחויות, גם הרשות הפלסטינית צפויה לכנס ישיבת חירום. דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), נביל אבו רודינה, הודיע כי הלילה תכונס ההנהגה הפלסטינית לישיבת חירום.

22:39: גורם ביטחוני בכיר אומר כי "הפיענוח המהיר של השב"כ, שבתוך יממה עלה על עקבות החוטפים, ביחד עם הלחץ הצבאי שהופעל בשטח, מנעו מצב שבו החוטפים יכלו להסתתר עם הגופות ולנהל משא ומתן על החזרתם. זה רק עניין של זמן עד שנגיע לרוצחים". לדבריו, "חמאס הוכה קשות בשבועיים האחרונים. נסגרו מוסדות שלו שמכשירים פעילות טרור נגד ישראל ורבים מבכיריו נעצרו. אנחנו נמשיך ונרדוף אותו ונגבה ממנו מחיר כבד".

הרב הראשי לישראל דוד לאו, אמר: "העם היהודי בכל העולם מזועזע מהרצח הנתעב, הנערים אשר נרצחו על קידוש השם רק בגלל היותם יהודים מצטרפים לשרשרת הקדושים והטהורים של בני עמנו שנרצחו בכל מהלך ההיסטוריה הכאובה של העם היהודי"

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ תקף את הממשלה: "היום הזה הוא יום עצוב, יום בו כולנו משתתפים בכאבן של שלוש משפחות שאיבדו את היקר להן מכל. אבל למרות העצב, הקולות מהממשלה כבר נשמעים, והם לוחמניים - לרסק, לשבור, להכניע. האמת המרה היא שהנקמה אולי מתוקה ברגע הראשון אבל כואבת אחר כך. מדינת ישראל כבר 'ריסקה' את החמאס אין ספור פעמים והוא עדיין עומד על הרגליים".

לדברי חבר הכנסת, "הדרך היחידה להיאבק בהצלחה בגורמים הקיצוניים, היא לספק תקווה לאוכלוסייה הפלסטינית. תקווה לחיים טובים יותר לעצמם ותקווה לחיים חופשיים יותר לעמם. בלי התקווה, של הפלסטינים ושל הישראלים, כולנו נמשיך להתבוסס במעגל אימה בלתי פוסק". (גילי כהן, יאיר אטינגר ויהונתן ליס)

22:17: מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון, אמר במסיבת עיתונאים כי "לפני מספר שעות איתרנו שלוש גופות מערבית לחלחול. למרות שהזיהוי טרם אומת אני רוצה לשלוח חיבוק חם למשפחות הנערים. גם בשעה זו אלפי חיילים ומפקדים ממשיכים במשימתם. המשימה לא תמה, הכוחות ממשיכים וימשיכו ככל שיידרש לאיתור החוטפים, אנשי ארגון חמאס.

אלון הוסיף: "יש לנו מידע רב. המלחמה בטרור ממשיכה, היא לא התחילה עכשיו ולא תיפסק בקרוב. נעשה ככל שידרש כדי להרתיע את חמאס וארגוני הטרור". האלוף הזכיר כי בג"ץ קיים היום דיון על הריסת ביתו של רוצחו של קצין המשטרה ברוך מזרחי בערב פסח האחרון, וציין כי צה"ל יפעל לפי ההחלטה.

22:02: החל דיון החירום של ישיבת הקבינט. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "ביגון כבד מאוד מצאנו הערב שלוש גופות, וכל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים: אייל, גיל-עד ונפתלי.

"הם נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם. בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות – לאימהות, לאבות, לסבתות ולסבים, לאחיות ולאחים – ליבנו שותת דם, העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים – שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם – ולא ייראו אותם עוד. החמאס אחראי - והחמאס ישלם. יהי זכרם של שלושת הבנים ברוך". (ברק רביד)

21:57: דובר חמאס בעזה, סאמי אבו-זוהרי, בתגובה ראשונה למציאת הגופות: "כל מה שמפורסם הוא רק על פי הגרסה הישראלית. ישראל מנסה להכשיר את הקרקע לתוקפנות נגדנו, נגד חמאס. אנחנו דוחים את כל ההאשמות ואת כל האיומים של ישראל, כבר התרגלנו לכך ונדע להגן על עצמנו. שום פלג פלסטיני, חמאס או אחר, לא קיבל אחריות לפעולה, ולכן אסור להסתמך על הגרסה הישראלית". (ג'קי חורי)

21:42: המשטרה הודיעה על העלאת הכוננות ברחבי הארץ בעקבות ההתפתחויות.

שר המדע יעקב פרי אמר כי "אני משתתף בצערן של משפחות שער, פרנקל ויפרח, מחזק את ידיהן וחולק את כאבן על אבדן היקר להן מכל. אני חוזר וקורא לאבו מאזן להתנער לאלתר מארגון הטרור הרצחני חמאס, אשר ביצע את הפשע הנתעב הזה".

שר החינוך, שי פירון, הביע צער עמוק על הירצחם של שלושת הנערים. פירון הנחה את המשרד לתגבר את צוותי הייעוץ והפסיכולוגים, כדי שילוו את תלמידי הישיבה, ויתנו להם את כל הסיוע הנדרש. (יניב קובוביץ)

21:30: בני משפחת שער לא היו בביתם כאשר התבקשו על ידי הצבא להגיע.  בשש וחצי הודיעו להם כי נמצאו הגופות. המשפחה נמצאת בביתה ולא צפויה למסור הודעה הערב. כמה תושבים נמצאים מחוץ לבית.

תושב טלמון וחבר המשפחה, אלי ימיני, סיפר כי בבית המשפחה יש פסיכולוגים ורב היישוב המנסים לעודד את המשפחה. לדבריו "המשפחה צריכה לעכל. קיווינו שתהיה בשורה טובה אבל לצערנו היא לא עלתה בידינו".

עשרות בני אדם מפגינים בצומת כרמי צור וקוראים "עם הנצח לא מפחד" (חיים לוינסון וגילי כהן).

21:12: נשיא המדינה שמעון פרס אמר כי "כל העם מרכין הערב ראש ביגון כבד מנשוא. זה 18 ימים שהעם התפלל בפה אחד כי גורל הנערים הנפלאים שלנו יהיה כי יימצאו חיים ושלמים. עתה, עם קבלת הבשורה המרה עם ישראל כולו מתאבל על מותם בטרם עת של מיטב נערינו הצעירים.

"לצד האבל הכבד, אנו נישאר נחושים להעניש ביד קשה את המחבלים הנפשעים. מלחמתנו בטרור רק תגבר ולא תיחלש כדי שטרור רצחני זה לא יעז להרים את ראשו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מסרה כי "חטיפת נערים ורציחתן היא פשע מלחמה שיש להעניש עליו במלוא חומרת הדין. יחד עם זאת, דווקא ברגעים אלו, חיוני להבחין בין האחראים למעשה הנפשע לבין הגורמים הפלסטינים שהוקיעו אותו, ובראשם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן".

גלאון הוסיפה כי "בצד ההוקעה והענישה הנחושה של הרוצחים ושולחיהם, יש לנקוט מהלכים מדיניים שיחזקו את הגורמים המתונים האלו".

21:04: דובר צה"ל מסר כי שלוש גופות נמצאו אחר הצהריים וזיהוין טרם אומת. המידע על מקום הגופות הגיע מהשב"כ, וכוח של יחידת מגלן מצא אותן קבורות בשטח פתוח במרחק שלושה קילומטרים מחלחול. בשב"כ אמרו כי מידע מודיעיני שהגיע לידיהם הצביע על אזור זה כמוקד החיפושים.

משרד הביטחון הכיר בשלושת הנערים כנפגעי פעולות איבה. בעקבות כך, החל המוסד לביטוח לאומי לטפל במשפחות. (גילי כהן)

20:54: הקבינט, שיתכנס לדיון חירום בתשע וחצי, צפוי לדון בצעדי התגובה של ישראל לרצח הנערים. שר הכלכלה וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר כי "אין מחילה לרוצחי ילדים. לבנו עם המשפחות כעת, זה הזמן למעשים ולא לדיבורים". (ברק רביד)

סגן שר הביטחון, דני דנון, הגיב בחריפות לאיתור הגופות ואמר כי "הסוף הטראגי הזה צריך להיות גם הסוף של חמאס. העם חזק ומוכן לספוג על מנת לאפשר מבצע לפגיעה אנושה בחמאס. צריך להדביר את הטרור ולא רק לנקות את האורוות, צריך להרוס את בתיהם של פעילי החמאס, להשמיד את מצבורי התחמושת בכל מקום ולעצור כל כסף המשמש בעקיפין ובמישרין לשמירה על גחלת הטרור. צריך להרתיע כל ארגון שיחשוב בפעם הבאה לחטוף אזרח ישראלי או לאיים על ישראל".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר כי "במלחמה כמו במלחמה - צריך להכות במחבלים ללא רחם מצד אחד ולתת תשובה ציונית הולמת מצד שני".

20:47: הרמטכ"ל בני גנץ מכנס הערכת מצב באזור יחד עם מפקד פיקוד מרכז האלוף ניצן אלון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי, ומפקד אוגדת איו"ש תא"ל תמיר ידעי.

20:41: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הכריז על סגירת ישיבת הכנסת וביטול ההצבעות על החוקים שתוכננו להערב, בהם חוק ההזנה בכפייה.

נשיא המדינה הנבחר, ראובן (רובי) ריבלין, אמר כי "חששנו היה כבד אך היתה בליבנו תקווה גדולה שגם שהטרור הרצחני יחמול על הנערים. רק אמש פגשתי את המשפחות ויחד היישרנו מבט של תקווה לבאות, אך נכזבנו. לבנו בשעה הקשה הזו עם המשפחות האמיצות שתמיד יהיו לנו לסמל של גבורה ואמונה בשעות הקשות ביותר".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בתגובה כי "חטיפה ורצח נערים תמימים באישון לילה הוא פשע נתעב ובלתי נסלח. אין לכך כל הסבר או צידוק אנושי ואני משוכנע, שידיהן הארוכות של כוחות הביטחון יגיעו את המרצחים. ידענו בעבר פיגועים קשים וכואבים והתגברנו וכך יהיה גם הפעם. אלה הם חיינו בארץ הזו". (יהונתן ליס)

20:30: צה"ל איתר גופותיהם של שלושת החטופים באזור כרמי צור.

שלושת הנערים נחטפו לפני 18 יום בידי חוליית חמאס לאחר שעלו על טרמפ בגוש עציון. ביום חמישי האחרון הודיע השב"כ כי החשודים בביצוע החטיפה הם פעילי חמאס מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה, שניהם תושבי חברון שנכלאו בעבר בישראל. לאחר החטיפה דיווחו נשותיהן של קוואסמה ואבו עיישה שהשניים נעדרים. לפי דיווחים פלסטיניים, יממה לאחר מכן עצר השב"כ את השתיים והן שוחררו לאחר מכן. על פי מקורות פלסטיניים, המידע על היעדרות השניים התקבל ממנגנוני הביטחון הפלסטיניים. שתי הנשים ציינו כי הן לא פגשו את בעליהן מאז ערב החטיפה וכי אינן מודעות לתוכניות שלהם. 

בימים האחרונים, כך לפי דיווחים פלסטיניים, שבו כוחות הביטחון לעצור קרובי משפחה של השניים, בהם אביו של אבו עיישה וכן סרקו היום את ביתו של קוואסמה בשנית. הבוקר דיווח קצין צה"ל כי המעצרים שבוצעו הלילה קשורים למעגל החקירה וכן כי נעשות בדיקות מז"פ.

בהודעת השב"כ נמסר כי עאמר ומרוואן פעלו במסגרת פעילות החמאס באזור חברון, וכן דווח כי נעצרו על ידי השב"כ, צה"ל והימ"מ מספר חשודים נוספים, הנחקרים בחשד למעורבותם בפיגוע.

בפעולות שצה"ל ביצע מאז החטיפה במסגרת מבצע שובו אחים נעצרו מעל 420 פלסטינים בכל הגדה. רבים מהם מזוהים עם תנועת חמאס. בין העצורים במבצע גם 58 משוחררי עסקת שליט.

היום התפרסם דו"ח ועדת הבדיקה על התנהלות המוקד במשטרת מחוז ש"י בעת החטיפה. הוועדה מצאה, לפי הודעת המשטרה, כי היה כשל ב"בכל הנוגע לטיפול בשיחה שהתקבלה במוקד, בהקשר של אמות המידה המקצועיות המצופות מבעלי תפקידים במוקד בכל הרמות, כאשר כשל זה חצה על פניו את שדרת השוטרים, הקצינים והמפקדים הנוגעים בעניין". 

לאור זאת, הורה מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, על הדחת שני קצינים - קצין אג"ם מחוז שי"י ומפקד מרכז השליטה והבקרה במחוז, ושני שוטרים בקבע מתפקידם, כאשר אצל חלקם ייבחן המשך שירותם במשטרה בהליך משמעת שצפוי בקרוב.

אתמול השתתפו עשרות אלפי בני אדם בעצרת למען שחרור שלושת הנערים בכיכר רבין בתל אביב. בעצרת תחת הכותרת "שרים יחד לשובם" 17 יום לאחר החטיפה, השתתפו בין היתר קובי אוז, קובי אפללו, דוד ד'אור, מירי מסיקה, ליאור נרקיס, דודו פישר, צביקה פיק, יונתן רזאל ורמי קליינשטיין. נשיא המדינה הנכנס ראובן (רובי) ריבלין נאם בעצרת ואמר כי "התפילה לשלום הנערים צריכה לצאת לא רק מבתי כנסת, אלא גם ממסגדים בימי הרמדאן". 

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, ברק רביד, ג'קי חורי, חיים לוינסון, יהונתן ליס, ניר חסון, יניב קובוביץ ויאיר אטינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ