נתניהו על רצח שלושת הנערים: "החמאס אחראי - והחמאס ישלם"

"עם ישראל כולו מתאבל על מותם בטרם עת", מסר הנשיא פרס; סגן שר הביטחון: הסוף הטרגי הזה צריך להיות גם הסוף של חמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מציאת גופותיהם של אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, הובילה לגל של תגובות השתתפות בצער המשפחות לצד קריאות לנקמה בחמאס. "הם נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הקבינט "נביא את הבנים לקבר ישראל. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים – שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם – ולא ייראו אותם עוד. החמאס אחראי – והחמאס ישלם".

"כל העם מרכין הערב ראש ביגון כבד מנשוא. זה שמונה עשרה ימים שהעם התפלל בפה אחד כי גורל הנערים הנפלאים שלנו יהיה כי ימצאו חיים ושלמים", מסר נשיא המדינה היוצא שמעון פרס. 

"עתה, עם קבלת הבשורה המרה עם ישראל כולו מתאבל על מותם בטרם עת. לצד האבל הכבד, אנו נשאר נחושים להעניש ביד קשה את המחבלים הנפשעים. מלחמתנו בטרור רק תגבר ולא תיחלש כדי שטרור רצחני זה לא יעז להרים את ראשו. ברגע קשה זה אני מבקש לחבק בחום ולחזק את ידיהם של האימהות, האבות הנפלאים ובני המשפחה של נפתלי גיל-עד ואייל, אשר חינכו את ילדיהם במסירות נפש והנחילו להם אהבת עם, תורה וארץ". 

הנשיא הנבחר ראובן (רובי) ריבלין מסר גם הוא הודעת השתתפות בצער המשפחות. ״את אשר יגורנו בא. חששנו היה כבד אך היתה בליבנו תקווה גדולה שגם שהטרור הרצחני יחמול על הנערים.  רק אמש פגשתי את המשפחות ויחד היישרנו מבט של תקווה לבאות, אך נכזבנו. לבנו בשעה הקשה הזו עם המשפחות האמיצות שתמיד יהיו לנו לסמל של גבורה ואמונה בשעות הקשות ביותר". 

שר החינוך שי פירון הביע גם הוא השתתפות בצער המשפחות ומסר כי הנחה את המשרד לתגבר את צוותי הייעוץ והפסיכולוגים, כדי שילוו את תלמידי הישיבה, ויתנו להם את כל הסיוע הנדרש. גם שרת התרבות והספורט, לימור לבנת מסרה הודעת השתתפות בצער המשפחות. "הלב נשבר לרסיסים. מחבקת את המשפחות המופלאות של אייל יפרח, גיל-עד שאער ונפתלי פרנקל. השם יקום דמם".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג מסר כי "חטיפה ורצח נערים תמימים באישון לילה הוא פשע נתעב ובלתי נסלח. אין לכך כל הסבר או צידוק אנושי ואני משוכנע, שידיהן הארוכות של כוחות הביטחון יגיעו את המרצחים. ידענו בעבר פיגועים קשים וכואבים והתגברנו וכך יהיה גם הפעם. אלה הם חיינו בארץ הזו".

השר יעקב פרי מסר אף הוא הודעת השתתפות בצער וקרא  לאבו-מאזן "להתנער לאלתר מארגון הטרור הרצחני חמאס, אשר ביצע את הפשע הנתעב הזה״‎.

דנון: זה צריך להיות הסוף של החמאס

ההודעה על מציאת הגופות הובילה לקריאות לנקמה בחמאס בקרב שורה של גורמים בימין. "אין מחילה לרוצחי ילדים. לבנו עם המשפחות כעת, זה הזמן למעשים ולא לדיבורים, מסר שר הכלכלה, נפתלי בנט, בתגובה. 

סגן שר הביטחון, דני דנון, מסר כי "הסוף הטרגי הזה צריך להיות גם הסוף של חמאס! העם חזק ומוכן לספוג על-מנת לאפשר מבצע לפגיעה אנושה בחמאס. צריך להדביר את הטרור ולא רק לנקות את האורוות, צריך להרוס את בתיהם של פעילי החמאס, להשמיד את מצבורי התחמושת בכל מקום ולעצור כל כסף המשמש בעקיפין ובמישרין לשמירה על גחלת הטרור. צריך להרתיע כל ארגון שיחשוב בפעם הבאה לחטוף אזרח ישראלי או לאיים על ישראל". 

כמותו גם סגנית השר ציפי חוטובלי קראה להכריז מלחמת חורמה בחמאס ולחדש את מדיניות החיסולים. בעוד ששר השיכון אורי אריאל מסר כי במלחמה כמו במלחמה צריך להכות במחבלים ללא רחם מצד אחד ולתת תשובה ציונית הולמת מצד שני״.

מנגד, יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, ביקשה להזכיר שהרשות הפלסטינית עשתה כל שביכולתה לסייע במציאת החטופים. "חטיפת נערים ורציחתן היא פשע מלחמה שיש להעניש עליו במלוא חומרת הדין. יחד עם זאת, דווקא ברגעים אלו, חיוני להבחין בין האחראים למעשה הנפשע לבין הגורמים הפלסטינים שהוקיעו אותו, ובראשם נשיא הרשות הפלסטינית אבו-מאזן".

"בצד ההוקעה והענישה הנחושה של הרוצחים ושולחיהם, יש לנקוט מהלכים מדיניים שיחזקו את הגורמים המתונים האלו", הוסיפה גלאון.

בהכנת הידיעה השתתפו ברק רביד ויאיר אטינגר

תושבים מחוץ לביתה של משפחת יפרח באלעד, הערבצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ