הותרה לפרסום הקלטת השיחה בין החטופים ומוקד החירום

בשיחה נשמע גיל-עד שער אומר: "חטפו אותי". לאחר מכן נשמעות המלים: "ראש למטה", ולאחר מכן כמה יריות, חבטות וקריאת "איי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בית המשפט התיר הערב (שלישי) לפרסום את הקלטת השיחה בין החטופים ומוקד החירום של המשטרה (ההקלטה קשה להאזנה).

בשיחה נשמע גיל-עד שער אומר: "חטפו אותי". הלחישה של הנער אמנם חלשה, אך נשמעת בבירור. לאחר מכן נשמעות המלים: "ראש למטה", ולאחר מכן כמה יריות, חבטות וקריאת "איי", ככל הנראה של אחד מהנערים. המוקדן מנסה לקרוא לשער, אך בשלב זה מוגבר הרדיו ברכב. לאחר מכן נשמע קולה של שוטרת נוספת, השואלת: "איפה אתה עכשיו?".  

אופיר שער, אביו של גיל-עד, התייחס היום בטקס הלוויה לשיחה של בנו למוקד המשטרה: "מהרגע ששמעתי את לחישתך האמיצה, שמעתי באוזניי קול אדיר והזדקפה קומתי", אמר. "איזו תושייה, גבורה ועוצמה של מישהו שלא מלאו לו 17 שנה".

ברגעים הראשונים לחטיפה הפנה המוקדן את תשומת לבם של האחראים עליו ושני אלה, לאחר שמיעה חוזרת של הקלטת, הגיעו למסקנה שמדובר בהתרעת שווא או במתיחה. אנשי המוקד התקשרו שמונה פעמים לטלפון הנייד של שער, אבל לא נענו. הם לא טרחו לבדוק למי שייך הטלפון והאם אבד הקשר עמו. כך אבדו לכוחות הביטחון כחמש שעות יקרות, עד שאביו של שער בא מטלמון לתחנת המשטרה במודיעין סביב השעה שלוש וחצי לפנות בוקר למחרת ודיווח על היעדרותו. גם אחר כך, לא החלו חיפושים של ממש בידי צה"ל והמשטרה לפני השעה שמונה בבוקר, יום שישי.

בשבועות האחרונים התבטאו אישים שונים, שנחשפו לקלטת, ביחס אליה. כך למשל, השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר בשבוע שעבר: "אני שמעתי את הקלטת. אני אומר קשה מאוד להבין אותה".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בראיון לאולפן שישי לפני כשבועיים: "קשה מאוד להבין מהקלטת הזאת משהו. הקלטת המקורית, מי ששומע אותה, מתקשה להאשים מוקדן שיושב יום אחרי יום. זה קלטת שקשה לפענח ממנה בשמיעה ראשונה מה בדיוק שומעים". קציני משטרה בכירים נוספים צוטטו ב"ישראל היום" ואמרו: "המלים 'חטפו אותי' או 'נחטפתי' לא נאמרו".

אתמול פרסמה הוועדה שבחנה את התנהלות המוקד במשטרת מחוז יהודה ושומרון (ש"י) את מסקנותיה. הוועדה, שהתמקדה בטיפול בשיחה שהתקבלה באותו ערב במוקד, קבעה כי "נפל כשל חמור בהתנהלות מוקד 100 במחוז ש"י".

ועדת הבדיקה מצאה, לפי הודעת המשטרה, כי היה כשל ב"בכל הנוגע לטיפול בשיחה שהתקבלה במוקד, בהקשר של אמות המידה המקצועיות המצופות מבעלי תפקידים במוקד בכל הרמות, כאשר כשל זה חצה על פניו את שדרת השוטרים, הקצינים והמפקדים הנוגעים בעניין". לאור זאת, הורה מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, על הדחת שני קצינים - קצין אג"ם מחוז שי"י ומפקד מרכז השליטה והבקרה במחוז, ושני שוטרים בקבע מתפקידם, כאשר אצל חלקם ייבחן המשך שירותם במשטרה בהליך משמעת שצפוי בקרוב.

הקלטת שיחת החטיפה כוללת - כרעש רקע - ראיון שהעניקה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) לרשת ב', בשעת החטיפה. על פי ההערכות, החוטפים פתחו את הרדיו על תחנה ישראלית כדי להסוות את זהותם. יחימוביץ' כתבה היום (שלישי) בעמוד הפייסבוק שלה: "בשבועיים שאני יודעת על תוכנה של הקלטת, אין לי מנוח מהמחשבות על מה שכעת ברור לחלוטין שהיה רגעיהם האחרונים של הנערים האלה. על הפער בין אותו ראיון נינוח שנתתי ובין האלימות הנוראה שהתרחשה לצליליו באותן דקות ממש". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ