עימות בקבינט על התגובה הישראלית; רה"מ: נרחיב את המערכה ככל שיידרש

בישיבת הקבינט שלשום הציעו יעלון ונתניהו בנייה בהתנחלויות, אך לבני התנגדה. ההחלטה נדחתה לדיון הלילי שהתקיים אמש

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

על רקע מחלוקות עמוקות בין השרים על אופי התגובה לרצח שלושת הנערים התכנס אמש (רביעי) הקבינט המדיני־ביטחוני לישיבה לילית, וזאת אחרי שבדיון שהתקיים ביום שני בלילה לא התקבלו החלטות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני הישיבה כי "אם יהיה צורך נרחיב את המערכה נגד חמאס ככל שיידרש".

נתניהו, שנמנע מלהשיב לשאלות הכתבים, הציג שלושה יעדים לתגובה הישראלית לרצח הנערים: לכידת החוטפים, פגיעה בפעילים ובתשתיות חמאס בגדה המערבית, ופעולה נגד חמאס בעזה. "הם ממשיכים לעודד גם היום חטיפות של אזרחינו ואחראים ישירות לירי רקטות לשטחנו", אמר נתניהו. הרושם שהתקבל הוא כי פניו של נתניהו אינן למבצע רחב, אלא לפעולה מתונה יחסית.

שר הביטחון, משה יעלון, שנתן גם הוא הצהרה לפני ישיבת הקבינט, הבהיר גם הוא כי עמדתו היא שאין לצאת לפעולה רחבה נגד חמאס. "יש לנהוג באחריות ושיקול דעת", אמר יעלון, תוך שהוא משגר עקיצה לשר הכלכלה נפתלי בנט שקרא לצאת למבצע רחב ברצועה. "צריך להיות סובלניים, לחשוב מראש ולא לפעול מהבטן".

נתניהו בהלוויית שלושת הנערים, אתמול. ביקש מהצבא להציג אפשרויות נוספות לפעולה מבצעית נגד חמאסצילום: AFP

בישיבת הקבינט שלשום נחשפו פערים עמוקים בין השרים. פקיד ישראלי בכיר שעודכן בפרטי הישיבה אמר כי במהלכה הציעו יעלון ונתניהו שהתגובה הישראלית תכלול גל בנייה בהתנחלויות. יעלון הציג תוכנית שהוכנה על ידי המינהל האזרחי עם פעולות "לחיזוק ההתיישבות", שכללו קידום הליכי תכנון ופרסום מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור חדשות בגושי ההתנחלויות. התוכנית אף כללה הצעה להקמת התנחלות חדשה על אדמות מדינה, בתוך אחד הגושים, שתיקרא על שמם של הנרצחים. מקור ביטחוני אמר כי יעלון הציע להפוך את היאחזות הנח"ל גבעות, שנסגרה ב-2002, להתנחלות.

לדברי הפקיד הבכיר, שרת המשפטים ציפי לבני התנגדה למהלך ואיימה כי תצביע נגד החלטת הקבינט אם זו תכלול בנייה בהתנחלויות. לבני הסבירה כי אם ישראל תציג את הבנייה כסנקציה או כעונש, הדבר יפגע במעט הלגיטימציה שנותנת הקהילה הבינלאומית להשארת גושי ההתנחלויות בידי ישראל בהסדר קבע.

עוד הזכירה לבני את הגינויים לרצח מצד מדינות בעולם, וציינה כי יש תמיכה בינלאומית בישראל וקונצנזוס בעם סביב החטיפה - כאשר בנייה בהתנחלויות תפגע בשניהם. "לא נכון לפצל את העם למען אידיאולוגיה שלא כולו תומך בה", אמרה. "גל בנייה עכשיו מגמד את הרצח והופך אותו מעניין לאומי לפוליטיקה". השר בנט ציין כי אם התגובה הישראלית תכלול רק בנייה בהתנחלויות בלי מבצע צבאי רחב נגד חמאס בעזה, הרי שגם הוא מתנגד.

מקור שהשתתף בישיבה, אך ביקש לשמור על עילום שם מפאת רגישות הנושא, ציין כי הרמטכ"ל בני גנץ וקציני צה"ל הציגו בה הצעה להפציץ כמה מתקני חמאס בעזה, שברובם היו כבר נטושים בגלל העלאת רמת הכוננות בחמאס מחשש מתקיפה ישראלית. לדברי המקור, טיוטת החלטת הקבינט בת שמונה או תשעה סעיפים, היתה מורכבת בעיקר מהצהרת כוונות על פעולות עתידיות, כמו המשך הפעילות נגד התשתית האזרחית של חמאס בגדה, ולא מפעולות של ממש.

אותו מקור סיפר כי בשלב מסוים של הדיון בנט התפרץ והציע רשימה של שמונה פעולות אפשריות, ובהן גם צעדים קיצוניים וחריפים ביותר. בין היתר, הציע בנט לצאת לפעולות מבצעיות גדולות נגד החמאס ברצועה, להחרים כספים של הארגון מבנקים בגדה המערבית ולהחיל עונש מוות בפועל על מחבלים רוצחים שנשפטים בבתי דין צבאיים. "התגובה שעליה אנחנו מדברים כאן רפה עד כדי בזיונית", אמר בנט בישיבה, "תגובה כל כך חלשה מבטיחה את החטיפה הבאה".

השרים יעלון ולבני התנגדו להצעה של בנט, ואילו השר גלעד ארדן הסכים כי ההצעות שהציגה מערכת הביטחון אינן מספיקות, אבל התנגד גם הוא למבצע ברצועה מחשש להסלמה. במהלך הישיבה התרחש עימות בין ארדן לרמטכ"ל גנץ. לדברי המקור, גנץ החמיא לשרים על "הפעולות המתונות והשפויות", אך ארדן נזף בו: "זו התבטאות לא ראויה. התפקיד שלך הוא לא לתת לנו ציונים ולהראות כאילו שאר ההצעות שעלו כאן לא היו שפויות".

לפני סיום הדיון פנה בנט אל נתניהו ואמר לו כי במציאות הזו הוא מתכוון להצביע נגד החלטת הקבינט. נתניהו, שאמר בדיון כי הוא רוצה הצעות נוספות לפעילות מבצעית נגד חמאס, העדיף להגיע להחלטה פה־אחד, ולבסוף החליט לדחות את ההצבעה לאמש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ