נתניהו: אויבינו מקדשים את המוות, אנחנו את החיים

בלווייתם הנערים במודיעין אמר ראש הממשלה למשפחות: "אני מכיר את כאב השכול, אין נורא ממנו". קודם לכן התקיימו טקסי אשכבה ביישובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"תהום מוסרית רחבה ועמוקה מפרידה בינינו לבין אויבינו - הם מקדשים את המוות, אנחנו את החיים; הם מקדשים את האכזריות ואנחנו את הרחמים" - כך אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בלווייתם של אייל יפרח, גיל־עד שער ונפתלי פרנקל במודיעין. את האחראים למעשה הגדיר "חוטפי ילדים בזויים, רוצחים נתעבים, שאחיהם צוהלים על דם טהורים שנשפך". בפנותו למשפחות השכולות אמר נתניהו: "אני מכיר את כאב השכול, אין נורא ממנו". בטקס נשאו דברים גם נשיא המדינה, שמעון פרס, והרב האשכנזי הראשי לישראל.

לפני שהחל מסע הלוויה התקיימו טקסי אשכבה ביישובים שבהם התגוררו הנערים. "היתה לך אהבה מיוחדת לכל אדם, לא משנה מי. אמרת לי תמיד 'אם מבקשים ממני בקשה אני לא יכול לסרב'", ספד אביו של אייל יפרח, אורי, לבנו, בטקס באלעד. "תלחש לקדוש ברוך הוא באוזן, תבקש ממנו שייתן לכולנו כוח. יהיה לנו קשה בלעדיך, אנחנו צריכים עוד כוח". יפרח פנה לחוטפים: "אנחנו אוהבי אדם, יש בנו אהבה והיא תנצח, אתם בני עוולה. כל עם ישראל מבטיח שיבוא יומכם, אנחנו לא נישבר. אנחנו בוכים, אבל דמעות של כוח, של חוסן ושל אהבה. אנחנו כאן ולא יעזור לכם". בסיום דבריו, בקול שבור, החל האב לשיר, "שמעה תפילתי ושוועתי אליך תבוא. אל תסתר פניך ממני".

סבו של יפרח אמר כי הוא משוכנע שנאבק עם חוטפיו: "הוא היה גיבור בנפשו ובוודאי לא הלך כצאן לטבח". אחיו של יפרח, אסף, ספד לו: "העברת לי את שרביט הבכורה, ואני לעולם לא אגיע לגבהים שאתה, אחי האהוב, הגעת אליהם... אני יושב בחדר, מחבק את הגיטרה שלך ומחכה שתחזור. אני סומך עליך שתהיה איתנו, אתה צדיק".

בטקס נשא דברים שר הביטחון, משה יעלון: "גם עכשיו ממשיכים כוחות הביטחון במצוד אחר החוטפים", אמר. "לא ננוח ולא נשקוט עד שנניח עליהם יד ונבוא איתם חשבון". את דבריו פתח יעלון בציטוט משירו של נתן אלתרמן, "האם השלישית": "האם השלישית בעיניה תועה: לא היה לי יקר כמוהו, איכה אבך לקראתו ואינני רואה? אינני יודעת איפה הוא, אז הבכי רוחץ את ריסיה שלה, ואולי עוד לא נח, ואולי הוא מודד בנשיקות כנזיר משולח את נתיב עולמך, אלוהיי".

בטלמון התקיים טקס האשכבה לגיל־עד שער. אביו, אופיר, התייחס לשיחה שקיים עם מוקד המשטרה (ראו עמוד 5). "מרגע ששמעתי את לחישתך האמיצה הזדקפה קומתי", אמר. "איזו תושיה, גבורה ועוצמה של מי שלא מלאו לו 17 שנה". אמו של שער, בת־גלים, ביקשה להודות לאנשי כוחות הביטחון: "הבטחתם שתמצאו ותביאו אותם והבאתם אותם. גם זה חסד גדול וזה לא מובן מאליו".

שר האוצר יאיר לפיד ספד לשער: "אנחנו קוברים היום ילד שיכול היה להיות של כל אחד מאיתנו, ולפיכך הוא אכן של כל אחד מאיתנו". לפיד הוסיף: "אני מבין כל מי שזועק לנקם, גם אני מרגיש כך. אבל ביום הזה אנחנו זקוקים לאהבה. אם אנחנו רוצים לנקום ברוצחים - ואנחנו נמצא אותם ונעניש אותם - הנקמה האמיתית היא היכולת שלנו לגשר על הפערים בינינו ולחבק אחד את השני למרות כל פגמינו והוויכוחים בינינו".

הטקס לזכר נפתלי פרנקל התקיים בקיבוץ הדתי שעלבים, הסמוך לנוף איילון. באירוע השתתף שר החינוך, שי פירון. "לא נשקוט עד שנעניש את רוצחיך", אמר פירון. "נמשיך בשליחות שלך לבער את הרוע מהעולם. נרות הזיכרון הרבים שדלקו אמש והיום מבקשים לגרש את החושך".

על שלוש אשליות | אמיר אורןנתניהו יאלץ לתמרן | עמוס הראלשותף סמוי, אויב גלוי | צבי בראלפרט בשגרת האלימות | עמירה הסהזדמנות לחזור לעשתונות | אורי משגבהלווית הנערים | יאיר אטינגרהקלטת השיחה בין החטופים ומוקד החירוםהטלפון של יפרח המשיך לשדר אותשיחות אביו של שער למוקדי הביטחוןעימות בקבינט על תגובת ישראלמאות פעילי ימין צעדו בי-ם במחאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ