צה"ל הרס את בית משפחתו של הנאשם ברצח ברוך מזרחי

כוח צה"ל פוצץ את דירת המחבל באידנא, שנמצאת בבעלות אחיו. נזק כבד נגרם לשאר חלקי הבית. עימותים באידנא בין מפגינים לחיילים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות צה"ל הרסו לפנות בוקר ׁ(רביעי) את דירת משפחתו של זיאד עוואד, בן 42, שנאשם ברצח קצין המשטרה סנ"צ ברוך מזרחי בליל הסדר. זאת, לאחר שאתמול דחו שופטי בג"ץ עתירה שהוגשה נגד צו ההריסה.

עוואד, פעיל חמאס שנשפט למאסר עולם בגין רצח פלסטינים שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל, שוחרר במסגרת עסקת שליט. בבית שנהרס הלילה בעיירה אידנא, הנמצא בבעלות אחיו מוחמד, מתגוררות משפחתו של זיאד ומשפחת אחיו, 13 נפשות בסך הכל. בשבוע שעבר הגישה הפרקליטות הצבאית כתבי אישום נגדו ונגד בנו, בן 18, שמילט אותו על אופנוע מזירת הרצח.

כ-250 פלסטינים מתקהלים באידנא לאחר הריסת ביתו של עואד. לפי הצבא, הפלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון שבמקום, משליכים בקבוקי תבערה, אבנים ובקבוקי צבע לעבר הכוחות. אלו משיבים בירי גומי ובגז מדמיע לפיזור העימותים באידנא. בצה"ל אמרו כי הם אינם מכירים דיווחים על נפגעים בשלב זה (לצפייה בפיצוץ הבית לחצו על הסרטון). 

הדירה אינה בבעלותו של עוואד ושייכת –  כמו הבית כולו -  לאחיו מוחמד עואודה, שגר בדירה הסמוכה עם אשתו וחמשת ילדיהם. עואודה אמר ל"הארץ" שבשל הפיצוץ נגרם נזק כבד לשאר חלקי הבית.  לאחר הפיצוץ הם גילו נזילות מים בדירתם, החשמל אינו עובד, המטבח הרוס בחלקו,  הכניסה לחדר המדרגות המשותף לשתי הדירות הרוסה חלקית, החדרים מלאים באבק ושברי עצים ונוצרו בקעים במחסן שמתחת לדירה שפוצצה. "לא ציפיתי שיהיה כה גרוע", אמר עואודה. לדבריו הוא ובני משפחתו אינם יכולים לגור בדירה במצבה הנוכחי.  בדירה שפוצצה חיו האם חנאן וחמישה מילדיה.

בשעה שלוש לפנות בוקר הופיעו כוחות גדולים של צבא באידנא. להערכת התושבים מאות חיילים התפרשו בעיירה, וכמאה התקבצו מסביב לבית, שנבנה מכספי משכורתו וחסכונותיו של עואודה כנגר. עד השעה שבע וחצי לערך עסקו החיילים מחיל ההנדסה בהטמנת חומרי הנפץ בדירת האח זיאד עוואד העצור. בשבע וחצי הם פוצצו את הדירה ויצאו מהאזור בשמונה בבוקר.  לפי סוכנויות ידיעות פלסטיניות, עם התפרשותם באידנא נענו צעירים לקריאת רמקולים במסגדים ויצאו להתנגש עם החיילים במחאה על ההריסה. 

פיצוץ הבית, היום באידנאצילום: רויטרס

הריסת בית משפחתו של עוואד היא הראשונה מאז 2009. בשנים האחרונות זנחה מערכת הביטחון את מדיניות הריסת בתי מחבלים כצעד ענישה, לאחר שוועדה צבאית מצאה כי היא מזיקה יותר מכפי שהיא מועילה. עם זאת, החליטה מערכת הביטחון להמשיך להשתמש בהריסת בתים כצעד הרתעתי, במקרים חריגים. באפריל 2009 הרסו כוחות הביטחון את ביתו של חוסאם דוויאת מהכפר צור באהר, שביצע את פיגוע הדחפור בירושלים.

משפחתו של עוואד וארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ נגד צו בטענה שמדובר בעונש קולקטיבי האסור על פי הדין הבינלאומי, וכי הריסת המבנה אינה מידתית ואינה אפקטיבית. מנגד, נציג המדינה השיב כי הפעלת הסמכות המאפשרת הריסת בתים במקרה של עוואד "תתרום בצורה משמעותית להרתעת מפגעים נוספים". השופטים מרים נאור, יורם דנציגר ואורי שהם דחו את העתירה. השופטת נאור ציינה כי הטענות בעתירה הוכרעו בעבר ונדחו, וכתבה כי "כפי שנקבע בפסיקתנו, 'בית המשפט אינו נוטה להתערב בהערכת גורמי הביטחון בדבר האפקטיביות של השימוש באמצעי של הריסת בתים או אטימתם כגורם המרתיע אחרים'".

הבית ההרוס, היום באידנאצילום: רויטרס

מהנדס אזרחי שנשלח ביום ראשון השבוע מטעם "המוקד להגנת הפרט" הזהיר שכל פיצוץ והרס הדירה האחת עלולים לגרום נזק לשאר חלקי הבית. בחוות דעת שלו שהוגשה לבג"ץ נכתב כי כדי למנוע גרימת נזק וערעור לשאר חלקי המבנה, יש לבצע עבודות חיזוק שייארכו להערכתו כשבוע. למרות זאת, צה"ל החליט לבצע את הפיצוץ כ-12 שעות לאחר דחיית העתירה. בשבוע שעבר, בשל התערבותו של "המוקד" חזר בו צה"ל מההוראה המקורית של אלוף ניצן אלון להרוס את כל הבית של עואודה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ