כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אזור אופקים-נתיבות

למרות הדיווח על הפסקת אש, התחדש הירי לעבר ישראל ■ ליברמן תקף את נתניהו: "הגישה ששקט ייענה בשקט היא טעות חמורה" ■ שמונה פלסטינים נפגעו בעימותים עם כוחות צה"ל באזור רמאללה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

לאחר 48 שעות בהן נורו כ-30 רקטות לעבר ישראל מהרצועה, מדווח הבי-בי-סי על הסכם הפסקת אש שהושג בתיווך מצרי. אתמול הבהיר נתניהו כי ישראל מעוניינת ברגיעה, אך הוסיף כי "אם יימשך הירי, כוחותינו יפעלו בעוצמה". במקביל, במזרח ירושלים נערכת המשטרה בכוחות מתוגברים, לאחר שאתמול אירעו בשכונות מזרח העיר עימותים קשים בין פלסטינים ואנשי כוחות הביטחון על רקע החשד לחטיפה ורצח של פלסטיני בן 16, מוחמד אבו-חדיר. 

16:18: פצצת מרגמה התפוצצה סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

16:10: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אזור אופקים-נתיבות. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים, אחת באזור אופקים ואחת במועצה האזורית אשכול (גילי כהן ושירלי סיידלר).

16:00: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

הפגנה של תושבי שדרות, אתמול צילום: AFP

13:55: שר החוץ, אביגדור ליברמן, ביקר בצהריים בשדרות ואמר כי ״הדיבורים והמסרים שמועברים לחמאס על הפסקת אש הם טעות קשה. הגישה ששקט ייענה בשקט היא טעות חמורה ואנחנו בישראל ביתנו דוחים מכל וכל את הגישה הזו. לא יכול להיות שלאחר שחטפו ורצחו לנו שלושה נערים ולאחר שבועיים רצופים של נפילת טילים, הגישה של ישראל תהיה ששקט ייענה בשקט. במקום להתמודד עם הבעיה דוחים אותה".

ליברמן הוסיף כי "חייבים להשמיד את תשתיות הטרור ואת מפעלי הייצור של הטילים המגיעים היום כבר עד לנתניה. אי אפשר להשמיד את תשתיות הטרור רק מהאוויר. רוב אותם מפעלי ייצור של הטילים נמצאים מתחת לבתי ספר, למרפאות ולמסגדים. אנחנו צריכים לשים את ידינו על כל אלה שביצעו ותמכו בחטיפת הילדים וברציחתם, וזה כולל גם את איסמעיל הנייה ואת חאלד משעל" (יהונתן ליס). 

13:10: פלסטינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל בשלושה מוקדים באזור רמאללה. מצה"ל נמסר כי שמונה פלסטינים נפגעו בעימותים: אחד נפצע מפגיעת אש חיה, אחד מירי כדורי "רוגר" (0.22 מ"מ), ארבעה מירי כדורי גומי ושניים מרימוני גז מדמיע (גילי כהן). 

13:07: צה"ל השיב בירי מרגמות לעבר המקום ממנו נורו המרגמות לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול.       

דירה שנפגעה מפגיעת רקטה בבניין בשדרות, אתמול צילום: AFP

12:58: ראש העיר שדרות אלון דוידי אמר היום כי "הרגיעה היא אחיזת עיניים. תושבי שדרות והסביבה מקבלים תזכורת אחת לכמה שעות, כאשר החמאס ושלוחותיו השונות, דואגים לטפטף לעברנו קסאמים. אנו מצפים מממשלת ישראל ומצה"ל לנהוג ביד קשה ותקיפה נגד ההתקפות על אוכלוסיית הדרום. לא נסכים להיות תחת מתקפה מתמשכת ללא כל מענה הולם של צה"ל".

12:02: שתי פצצות מרגמה נורו לעבר המועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק (שירלי סיידלר). 

11:53: מועצת גוש עציון הודיעה הבוקר על הקמת "שתי נקודות התיישבות חדשות ומשמעותיות". בהודעה נאמר כי שמונה קרוואנים הוצבו סמוך לתקוע ולבת עין, וכי המועצה מתכננת להקים במקום יישוב של מאות יחידות דיור. 

11:16: במערכת הביטחון לא הגיבו הבוקר באופן רשמי על הדיווח אודות הפסקת האש ברצועת עזה, אך גורם ביטחוני ציין כי ההחלטה על נצירת האש טמונה בהמשך הירי מהרצועה. לדברי הגורם, באם חמאס יפסיק את ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום - גם ישראל תחדל מלהגיב בתקיפות אוויריות לרצועה. הגורם הוסיף כי בישראל העבירו מסר "ברור מאוד" לחמאס כי שקט ייענה בשקט, ולדבריו "כעת הכדור במגרש של החמאס. אם הם קיבלו על עצמם הפסקת אש חד צדדית ויהיה שקט - אדרבא".

בניין מגורים שנפגע מרקטה בשדרות, אתמול צילום: אליהו הרשקוביץ

09:02: גורם בחמאס אומר כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים, שאמור להיכנס לתוקפו בשעות הקרובות, כך פרסם הבוקר הבי-בי-סי. גורמים בחמאס אמרו הבוקר כי בכירי מודיעין מצרים תיווכו בין הצדדים (ג'קי חורי).

05:30: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת, ועוד שלוש רקטות נחתו בשטחים פתוחים. לא נגרם נזק. (שירלי סיידלר)

03/07/2014

23:36: רקטה נפלה סמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב. אין נפגעים ולא נגרם נזק. קודם לכן נשמעה אזעקה בסביבה. (שירלי סיידלר)

22:00: בוטלה ההנחיה לתושבי עוטף עזה להישאר במרחבים מוגנים עד להודעה חדשה. עם זאת, בפיקוד העורף קוראים לתושבים להישאר במרחק של 15 שניות ממרחב מוגן. (שירלי סיידלר)

21:18: ראש הממשלה נתניהו הפנה מסר לחמאס בדברים שנשא בבית שגריר ארה"ב באירוע לרגל יום של ארה"ב, החל מחר: "אם הירי מעזה ייפסק, השקט יימשך. אם הירי יימשך, הכוחות המתוגברים שלנו באזור יפעלו בעוצמה. ביטחון אזרחינו קודם לכל".

כוחות צה"ל בגבול עזה, אתמולצילום: AFP

נתניהו התייחס גם לרצח הנער הפלסטיני, מוחמד אבו-חדיר, ואמר: "נמצה את הדין עם האחראים לפשע הזה, אנחנו בני אנוש ואזרחי מדינת חוק. אזרחי ישראל צריכים לשמור על איפוק למרות שהדם רותח. את החלטות אנחנו מקבלים בשיקול דעת ובקור רוח". (ברק רביד)

21:07: פיקוד העורף הנחה את תושבי עוטף עזה להימצא במרחק 15 שניות ממרחב מוגן. על כל תושבי היישובים מערבית לכביש 232 להישאר במרחב מוגן עד להודעה חדשה. (שירלי סיידלר)

20:52: שתי רקטות קסאם נפלו בשטחי המועצה האזורית שדות נגב, וגרמו נזק לשני מבנים ביישוב. לא דווח על נפגעים. במועצה האזורית שער הנגב פרצו שתי שריפות בעקבות נפילת רקטה מוקדם יותר. (שירלי סיידלר)

20:32: לפחות עשר פצצות מרגמה נוספות שנורו מרצועת עזה נחתו בשטחי המועצה האזורית אשכול. (שירלי סיידלר)

20:26: חייל צה"ל נפצע באורח קל מרסיסים מאחת מפצצות המרגמה שנפלו במועצה האזורית אשכול. אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב. (שירלי סיידלר)

20:21: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. (שירלי סיידלר)

אבו עוביידה במסיבת העיתונאים בעזה, אתמולצילום: אי-אף-פי

20:14: שש פצצות מרגמה נפלו ביישוב במועצה האזורית אשכול. (שירלי סיידלר)

19:28: שתי רקטות נחתו בשטחים פתוחים סמוך לשדרות, רקטה נפלה בתחומי שער הנגב. (שירלי סיידלר)

19:07: שלוש אזעקות "צבע אדום" נשמעו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. (שירלי סיידלר)

18:47: דובר גדודי עז א-דין אל-קסאם, אבו עוביידה, אמר במסיבת עיתונאים בעזה כי "הגדודים ערוכים לכל האפשרויות מול ישראל, והאיומים בדבר פעולה צבאית ישראלית אפשרית נגד עזה לא מפחידים אותנו. הדבר רק מקרב את שעת הנקמה שלנו בישראל, את ההזדמנות ללמד אותה לקח ומדרבן אותנו להכין את 'בנק המטרות'.

לדבריו, "ישראל אולי תיזום את מועד פתיחת המערכה אבל אל-קסאם יקבעו את אופן התנהלותה של המערכה, וישראל תופתע כשתגלה מה יש בידינו. כבר תקפנו ברקטות בעבר בתל אביב, בירושלים, בגוש עציון ובראשון לציון. צעד טפשי של ישראל עכשיו יביא לפגיעה ביעדים נוספים שישראל מצפה להם ולא מצפה להם".

ההפגנה בכניסה לשדרות, אתמול אחר הצהרייםצילום: אי-אף-פי

17:20: כ-40 בני אדם מפגינים בכניסה לשדרות בעקבות הירי לעבר העיר, וקוראים "ביבי תתעורר, דם יהודי אינו הפקר". (שירלי סיידלר)

15:21: דובר צה"ל מסר שחיל האוויר ביצע "פעולות הרתעתיות" כדי לסכל ירי תלול מסלול בדרום רצועת עזה. בשעתיים האחרונות נפלו רקטת גראד בשטח פתוח במועצה אזורית מרחבים, ליד אופקים, ורקטה נוספת נפלה באזור התעשייה בשדרות. נגרם נזק אך לא דווח על נפגעים. (גילי כהן ושירלי סיידלר) 

13:38: ישראל במסר חריג לחמאס: למרות ההסלמה בגבול הרצועה הבוקר וירי הרקטות שפגע בבתים בשדרות, אמר היום בצהריים גורם צבאי בכיר כי ישראל מעוניינת ברגיעה ברצועה. לדבריו, שקט יענה בשקט, והצעדים שצה"ל נוקט ביומיים האחרונים הם הגנתיים מעיקרם. הוא הוסיף כי אם חמאס יקפיד למנוע את המשך הירי מצד חוליות שלו ומצד ארגונים אחרים, ישראל לא תסלים את פעילותה.

עם זאת, אמר אותו גורם, במקרה הצורך תדע ישראל לפעול בתקיפות. בצה"ל אומרים כי גם בגדה המערבית ובירושלים ההנחיה לכוחות הביטחון היא לנהוג באיפוק על רקע חודש הרמדאן ולעשות מאמץ להרגיע את הרוחות. "שקט ייענה בשקט, ופנינו אינן להסלמה, אבל תפקידינו גם להיערך לאפשרויות שהיא תגיע, אז אנחנו שם", תיאר הקצין. 

דברי הקצין הבכיר נאמרים לאחר שלושה לילות של התייעצויות בקבינט, שבמהלכן קראו חלק מהשרים להנחית מכה עזה על החמאס ברצועה. נראה כי מטרת ההצהרה הנוכחית, שנשמעת כמהלך מתואם עם הדרג המדיני, היא לאפשר "נקודת יציאה אחרונה לחמאס" בטרם תתחולל התנגשות צבאית גדולה יותר.

הרמטכ"ל בני גנץ קיים לפני זמן קצר הערכת מצב בה הנחה את הכוחות להמשיך בפעילות זו. במערכת הביטחון סבורים כי מעורבות חמאס בירי לעבר יישובי הדרום הולכת וגדלה בימים האחרונים. עם זאת, בצה"ל סבורים כי חמאס אינו האחראי הבלעדי לירי, ויש עוד מספר גורמים המעורבים בשיגור הרקטות. 

הקצין התייחס גם לפעילות בגדה ובירושלים, ואמר כי הרמטכ"ל הנחה על היערכות מוגברת לקראת תפילות יום השישי של הרמדאן. הקצין הוסיף כי במערכת הביטחון עדיין לא יודעים האם רקע לחטיפתו ורציחתו של הנער מוחמד אבו חדיר בירושלים הוא לאומני או פלילי. (עמוס הראל וגילי כהן)

הבניין בשדרות שנפגע מרקטה אתמול בלילהצילום: אי–פי

13:21: שר האוצר יאיר לפיד הגיע לביקור בשדרות. "חמאס אחראי לכל הפעולות האלה והוא צריך לדעת שיש לנו כוח וסבלנות להילחם מולו", אמר לפיד, שהתייחס גם להסתה ולקריאות הנקמה ברשתות החברתיות: "אזרחי ישראל צריכים לדעת שהסתה ופגיעה בערביי ישראל לא מחזקת אותנו אלא מחלישה אותנו. אנחנו ננהל את המאבק מול חמאס במסגרת החוק". (שירלי סיידלר)

13:01: בשעות האחרונות, מתגבר צה"ל באופן מצומצם כוחות מסביב לרצועת עזה. בין היתר מגיעים לאזור הרצועה, כוחות חי"ר וכלים משוריינים. (גילי כהן)

11:32: פתולוג פלסטיני יצא מרמאללה לעבר המכון הפתולוגי באבו כביר בתל אביב. נתיחת הגופה של הנער תתחיל בצהריים וצפויה להימשך שש שעות, ולאחריה ניתן יהיה לשחרר את הגופה לקבורה. הלווית הנער צפויה להתקיים הערב בשועפאט, סמוך לביתו. (ניר חסון)

11:20: שוטרי מג"ב עצרו אתמול (רביעי) שני תושבי טירה, בני 27 ו-35, בחשד שהציתו שטח פתוח באזור קיבוץ רמת הכובש. בהודעת מג"ב נמסר כי השוטרים הוקפצו למקום בעקבות דיווח של רכז הביטחון השוטף של הקיבוץ. כשהגיעו למקום איתרו "רכב פרטי שחונה באופן מחשיד בסמוך לטירה ועונה לפרטי התיאור שהתקבל בדיווח. בתוך הרכב ישבו שני חשודים תושבי טירה".

החשודים עוכבו לבדיקה והכחישו כל קשר למעשה,  אולם לפי המשטרה על בגדיו ופניו של אחד מהם אותרו סימני פיח. בהמשך, ובמקביל לפעולות לכיבוי האש, השניים נעצרו. (יניב קובוביץ)

10:54: הרקטה שפגעה הבוקר באחד הבתים בשדרות חדרה את קיר חדר השינה וגרמה לנזק רב. באותה השעה שהתה בעלת הבית בחדר המוגן, יחד עם ארבעה ילדים שעליהם שמרה. "שמענו פיצוץ ואחריו פיצוץ חזק מאוד", אמרה, "ידעתי שזה קרוב אבל לא חשבתי שזה ממש בתוך הבית".

אחד השכנים אמר: "כבר שבועיים שאנחנו סופגים ירי אחר ירי, כבר אי אפשר לקרוא לזה טפטוף. הילדים מאוד חוששים וגם אנחנו, בעיקר בגלל השיגורים המדויקים. הרבה זמן לא חווינו פגיעות ישירות בבתים, קשה לתאר במילים את התחושות האלה". (שירלי סיידלר)

10:30: גם היום תפעל הרכבת הקלה בירושלים במתכונת מצומצמת - בין הרצל לגבעת התחמושת בלבד - וזאת בשל הנזקים הכבדים שנגרמו לה בעימותים אתמול. לדברי חברת סיטי פס, זכיינית הרכבת הקלה, תיקון הנזקים עלול לארוך חודשים. לכתבה המלאה. (ניר חסון) 

09:35: לבני משפחת אבו-חדיר נאמר כי היום יסתיימו הבדיקות על גופת הנער ההרוג והם יוכלו לקבלה לקבורה, וזאת לאחר שפתולוג מרמאללה יצטרף מטעם המשפחה לנתיחה. עדיין לא ידוע מתי תועבר הגופה. במשטרה חוששים כי הלווייתו של הנער עלולה להצית מחדש את האלימות. כוחות ארציים של המשטרה הובאו לבירה, והכוננות הועלתה גם בערים אחרות. (ניר חסון)

הרקטה שפגעה הבוקר בבית בשדרות היתה חלק ממטח של ארבע רקטות, אשר שלוש מהן נפלו בשטחים פתוחים. במהלך הלילה נפלו בשטחי ישראל תשע רקטות שנורו מרצועת עזה, ושתיים נוספות יורטו על ידי כיפת ברזל מעל נתיבות. שש מהרקטות נפלו בשטחים פתוחים ועוד שלוש בשדרות. דובר צה"ל מסר כי "כלי טיס של חיל האוויר תקף 15 יעדי טרור של ארגון חמאס ברצועת עזה, בהם משגרים מוטמנים, מתחמי אימונים ואתרים לאחסון אמצעי לחימה".

שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, שוחח עם עמיתו הישראלי משה יעלון. לפי הודעת הפנטגון, יעלון עדכן את הייגל בהתפתחויות האחרונות בישראל, בגדה ובעזה. הייגל הביע את תנחומיו למשפחות הנערים החטופים ותמך בניסיון לאתר את החוטפים ולהביאם לדין. הוא גם קרא לכל הצדדים להימנע מצעדים שעלולים להביא להסלמה.

אמש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, מסרה כי נתניהו אמר לקרי כי הוא הורה לפתוח בחקירת רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר, כדי לגלות בהקדם מי אחראי לו. נתניהו הוסיף כי כל מי שמעורב בלקיחת חיים ייענש. 

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה "בצורה החריפה ביותר" את חטיפתו ורציחתו של הנער. חברות המועצה קראו לרגיעה מיידית והדגישו כי יש "להביא את האחראים למעשה הנתעב לדין".

המהומות במזרח ירושלים, אתמולצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ