גילי כהן
גילי כהן

ארבעה חיילים מגדוד הנח"ל החרדי נשפטו לעשרה ימי מחבוש לאחר שהעלו לפייסבוק תמונה בה הם דורשים נקמה על החטיפה והרצח של אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל.

דובר צה"ל מסר כי החיילים "נשפטו למספר ימי מחבוש לאור העובדה שפעלו בניגוד להוראות הצבא. מדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל. כל מקרה שיוודע למפקדים יטופל במלוא החומרה, כך גם במקרה המדובר". במחאת הפייסבוק השתתפו לפחות כמה עשרות חיילים. 

בימים האחרונים נפתחו ברשתות החברתיות עשרות קבוצות שקוראות לנקמה בעקבות רצח שלושת הנערים. חלק מהקבוצות, כמו "עם ישראל דורש נקמה", צברו עשרות אלפי לייקים. אזרחים וחיילים רבים העלו תמונות שלהם לצד כתובות הקוראות לנקמה בעקבות רצח הנערים.

מתוך "עם ישראל דורש נקמה"

דובר צה"ל מסר אתמול כי "אם חיילים מעורבים בשליחת תמונות גזעניות ובקריאה לפגיעה בחפים מפשע, הרי שמדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל, וכי כל מקרה שייוודע למפקדים יטופל במלוא החומרה. צר לנו שתחושת העצבות הלאומית מנוצלת על ידי פעילים פוליטיים להסתה ולקשירת משרתי צה"ל לתופעה מסוג זה. חופש הביטוי ברשת החברתית לא מהווה תחליף לשיח פיקודי המתבקש במקרים מעין אלו. המפקדים הונחו לנקוט יד קשה כנגד המעורבים ולפעול למניעת התופעה בהמשך".

גם משרד המשפטים הודיע כי המשטרה תפתח בחקירת "פרסום דברי הסתה לאלימות ולגזענות" ברשת, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. החקירה תתנהל ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433. "הפרקליטות והמשטרה רואות בחומרה רבה הסתה שכזו, בין אם היא מכוונת כלפי יהודים ובין אם היא מכוונת כלפי ערבים, ועל כן ייפתחו חקירות פליליות בנושא זה".

"המערכת הצבאית מנסה לטפל במחאה האינטרנטית עם המקרה הלא נכון, והחליטה לעשות חשבון עם החיילים הלא נכונים", אומר בתגובה עו"ד עדי קידר מארגון "חוננו" המסייע משפטית לחלק מהחיילים שנשפטו. "הדברים שהלוחמים העלו אינם מגלמים שום עבירה. מדובר בלוחמים טובים וחיילים למופת. אנו קוראים לשלטונות הצבא לבטל לאלתר את ההליך המשמעתי שהתקיים כנגדם ולהשיבם לפעילות המבצעית בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ