עשרות פלסטינים נפצעו אחר הצהריים (שישי) בעימותים עם כוחות הביטחון לאחר הלוויית מוחמד אבו-חדיר. לפי דיווחי הפלסטינים, אחד הצעירים נפצע באורח קשה. כוחות משמר הגבול ומשטרה מגיבים בירי כדורי גומי וברימוני גז והלם.  

בהלווייתו של אבו-חדיר, שנחטף ונרצח ביום רביעי, השתתפו אלפי בני אדם. לקראת ההלווייה נערכו כוחות הביטחון בכוחות מתוגברים וחסמו את כל המעברים בין מזרח ירושלים למערבה. הפלסטינים טענו כי המחסומים הרבים מנעו מעוד עשרות אלפים להשתתף בהלוויה. 

כשעה לפני תחילת מסע הלוויה, שיצאה מהמסגד בשועפט לעבר בית הקברות המקומי בשכונה, החלו עימותים בין מאות צעירים רעולי פנים לאנשי כוחות הביטחון. עשרות צעירים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה בראס אל עמוד. עשרות נוספים ניסו לפרוץ את החסימה הסמוכה לשער השלשלת בכניסה להר הבית. כוחות משטרה בלמו אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. 

כוחות הביטחון בעת הלוויית אבו-חדירצילום: REUTERS

גם ברמאללה ובאזור קלנדיה פרצו עימותים בשעה האחרונה. פלסטינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל בשלושה מוקדים באזור העיר. מצה"ל נמסר כי שמונה פלסטינים נפגעו בעימותים: אחד נפצע מפגיעת אש חיה, אחד מירי כדורי "רוגר" (0.22 מ"מ), ארבעה מירי כדורי גומי ושניים מרימוני גז מדמיע. 

מוסטפא ברגותי, ראש היוזמה הפלסטינית הלאומית וממובילי המאבק הלאומי, קרא בזמן ההלוויה לחזור לימי האינתיפאדה הראשונה. "העם הפלסטיני מתחיל לחזור לימי האינתיפאדה הראשונה שהיו לה הישגים מרשימים אבל ההישגים נקברו בהסכם אוסלו", אמר ברגותי. "עכשיו זה הרגע לחזור לאותם רגעים ולקבור את אוסלו והתיאום הביטחוני. זה מה שכינינו תמיד 'מאבק עממי בכיבוש'". 

שוטר שנפגע מאבן, אחר הצהריים בשועפט

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', סיפר לאחר הערכת המצב האחרונה כי אם יהיו התפרעויות, המשטרה תנקוט ביד קשה. לדבריו, "אנחנו עוברים ימים לא פשוטים. הכניסות מיהודה ושומרון מדוללות והטלנו הגבלות על הכניסות להר הבית. תגברנו את ירושלים בהרבה כוחות... המשטרה תעשה הכל כדי למנוע הפרות סדר אפשריות".

אתמול אחר הצהריים התחדשו המהומות האלימות בשכונת שועפט, סמוך לבית משפחת אבו חדיר. עשרות צעירים פלסטינים התעמתו עם השוטרים בכביש הראשי של שועפט ובית חנינא. שני שוטרים נפצעו באורח קל וטופלו במקום. שישה צעירים נעצרו. אתמול בשעות הערב התפשטו הפרות הסדר גם למחנה הפליטים שועפט, לסילוואן ולעיסוויה. משטרת ירושלים המשיכה במדיניות ההכלה והשתדלה שלא להתעמת עם המפגינים.

קציני משטרה בכירים בבירה ניהלו אתמול שיחות עם אבי המשפחה, חוסיין אבו חדיר, בנוגע למועד ההלוויה וסדריה. בתחילה ביקשה המשפחה שהטקס יצא מהר הבית, אך המשטרה סירבה. המשפחה הסכימה לבסוף לקיים את ההלוויה בתוך שועפט, אך התנתה זאת בכך שמלווים יוכלו להיכנס בחופשיות לשכונה כדי להשתתף באירוע. בתחילה ביקשו בני המשפחה לקבור את הנער בהקדם האפשרי, כבר אתמול, לאחר סיום נתיחת גופתו. לאחר שהסתבר שההלוויה תתאחר בשל כך לשעות הלילה, שונה מועד הטקס. האב מחה בפני השוטרים על כך שהמשטרה לא הכחישה שמועות שנפוצו שלשום על נסיבות הרצח. 

בני המשפחה הקימו אתמול סוכת אבלים גדולה אליה הגיעו מאות מנחמים, והאזור כולו קושט בדגלי פלסטין. בין הבאים היה המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, שקיים במקום מסיבת עיתונאים, בה דרשו בני המשפחה שהמשטרה תודיע כי המניע לרצח הוא לאומני ולא פלילי. גורמים במשפחה אף איימו שלא יסכימו לקבל את הגופה מידי המשטרה ללא הודעה שכזו. האב חוסיין אמר כי הוא מצפה שהמשטרה תתייחס לרוצחים בדיוק כפי שהיא מתייחסת לרוצחי גיל־עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל. "אני רוצה שיהרסו להם את הבית כמו שהרסו את הבית של המחבלים", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ