צה"ל מתגבר כוחות סביב הרצועה; קצין בכיר הבהיר שישראל מעוניינת ברגיעה

לדברי הקצין, צה"ל נוקט בצעדים הגנתיים ו"שקט ייענה בשקט". דובר הזרוע הצבאית של חמאס איים: "צעד טיפשי יביא לפגיעות ביעדים לא צפויים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

על רקע התגברות ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום תגבר אתמול (חמישי) צה"ל באופן מצומצם כוחות מסביב לרצועת עזה, אך בצבא הבהירו כי לישראל אין כוונה להסלים את המצב ברצועה. בין היתר הגיעו לאזור כוחות חי"ר וכלים משוריינים. כמו כן גויסו עשרות אנשי מילואים, אך לדברי מקור צבאי בכיר מדובר בתגבור מפקדות בלבד ובשלב זה לא צפוי גיוס נרחב יותר. הרמטכ"ל בני גנץ הנחה אתמול את הכוחות להמשיך בפעילותם ולשמור על מוכנות.

הקצין הבכיר הבהיר אתמול כי ישראל מעוניינת ברגיעה ברצועה וכי שקט ייענה בשקט, והוסיף כי הצעדים שצה"ל נוקט ביומיים האחרונים הם הגנתיים מעיקרם. הוא הוסיף כי אם חמאס יקפיד למנוע את המשך הירי מצד חוליות שלו ומצד ארגונים אחרים, ישראל לא תסלים את פעילותה. "פנינו אינן להסלמה אבל תפקידנו גם להיערך לאפשרות שהיא תגיע, אז אנחנו שם", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה לחמאס מסר דומה. "אם הירי מעזה ייפסק, השקט יימשך. אם הירי יימשך, הכוחות המתוגברים שלנו באזור יפעלו בעוצמה. ביטחון אזרחינו קודם לכל", אמר אתמול נתניהו באירוע לרגל יום העצמאות האמריקאי שנערך בבית שגריר ארה"ב בישראל.

בית מגורים שנפגע מרקטה בשדרות, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

דברי הקצין הבכיר נאמרו לאחר שלושה לילות של דיונים בקבינט, שבמהלכם קראו חלק מהשרים להנחית מכה עזה על החמאס ברצועה. נראה כי מטרת ההצהרה הנוכחית, שנראית כמהלך מתואם עם הדרג המדיני, היא לאפשר "נקודת יציאה אחרונה לחמאס" לפני התנגשות צבאית גדולה יותר. במערכת הביטחון סבורים כי מעורבות חמאס בירי לעבר יישובי הדרום הולכת וגדלה בימים האחרונים. עם זאת, בצה"ל סבורים כי חמאס אינו האחראי הבלעדי לירי, ויש עוד מספר גורמים המעורבים בשיגור הרקטות.

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א־דין אל־קסאם, אבו־עוביידה, התייחס אתמול לאפשרות של הסלמה ברצועה. "הגדודים ערוכים לכל האפשרויות מול ישראל, והאיומים בדבר פעולה צבאית ישראלית אפשרית נגד עזה לא מפחידים אותנו", אמר. "הדבר רק מקרב את שעת הנקמה שלנו בישראל ואת ההזדמנות ללמד אותה לקח, ומדרבן אותנו להכין את 'בנק המטרות'. לדבריו, "ישראל אולי תקבע את מועד פתיחת המערכה אבל אל־קסאם יקבעו את אופן התנהלותה, וישראל תופתע כשתגלה מה יש בידינו. כבר תקפנו ברקטות בעבר בתל אביב, בירושלים, בגוש עציון ובראשון לציון. צעד טיפשי של ישראל עכשיו יביא לפגיעה ביעדים נוספים שישראל מצפה להם ושאינה מצפה להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ