ארה"ב: מודאגים מהדיווחים על אלימות שוטרים כלפי צעיר פלסטיני

בסרטונים שהופצו נראים שוטרי מג"ב מכים את טארק אבו חדיר, בן דודו של הנער שנרצח. המשטרה: האירוע היה עלול להסתיים באובדן חיי אדם

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

משרד החוץ האמריקאי פרסם אמש (שבת) הודעה ובה נכתב כי הממשל מוטרד מהדיווחים לפיהם טארק אבו חדיר, בעל אזרחות אמריקאית, הוכה בידי שוטרי מג"ב. לפי ההודעה, גורם רשמי מהקונסוליה האמריקאית בירושלים ביקר אצל הצעיר. "אנו מוטרדים מאוד מהדיווחים שלפיהם אבו חדיר הוכה בצורה קשה במהלך מעצרו ואנו מגנים בחריפות כל שימוש מופרז בכוח". בהודעה קראה ארה"ב לחקירה מהירה, שקופה ומהימנה של המקרה. 

מעצר פלסטיני בשועפט, מתוך ערוץ "פלסטין היום": 

ביום חמישי דיווחו הפלסטינים על אלימות קשה מצד שוטרים במהלך עימותים במזרח ירושלים. בסרטון וידאו שהופץ נראים שלושה שוטרי מג"ב מכים עצור פלסטיני המוטל על הארץ. אחד השוטרים נראה בועט בו וחובט בו באגרופים בזמן שהשוטר השני יושב עליו. בסרטון אחר, שתיעד את האירוע מזווית אחרת, נראים השוטרים כשהם גוררים את העצור, שנראה מחוסר הכרה. הצעיר המוכה הוא טארק אבו חדיר, בן דודו של מוחמד אבו חדיר שנרצח השבוע בירושלים.

אמו של טארק אבו חדיר מציגה תמונת בנה החבול לאחר שהוכה בידי שוטרי מג"בצילום: AFP

לאורך שלושת הימים האחרונים הקפידה המשטרה להתנהל בשועפט במדיניות "הכלה", כלומר שמירה על מרחק מהמתפרעים, הימנעות ממעצרים והגבלת האלימות לתחומים מוגדרים.

בחמישי בלילה, עם התגברות המהומות האלימות, ביצעו השוטרים שישה מעצרים במחנה הפליטים. לטענת גורם פלסטיני, בכל ששת המקרים הופעלה אלימות קשה נגד העצורים. אחד העצורים, אחמד ג'בראין, בן 14, ממחנה הפליטים שועפט, התלונן הבוקר על אלימות של שוטרים נגדו במהלך המעצר והחקירה. "הם הרביצו לו ואמרו לו לקלל את ההורים שלו ואת הנביא מוחמד", סיפר אחיו, כאמל. ברשתות החברתיות נפוצו היום תמונות של נערים נוספים שהוכו, לטענתם, בידי שוטרים.

דובר המשטרה מסר בתגובה לסרטונים: "במהלך הפרות הסדר האלימות באזור מזרח ירושלים, מאות מתפרעים, חלקם רעולי פנים, יידו לעבר הכוחות מטענים, בקבוקי תבערה, זיקוקים ואבנים. כתוצאה מהאלימות הקשה נפצעו 15 לוחמים ושוטרים. מבירור ראשוני של פרטי האירוע המוצג עולה כי מדובר במעצר של שישה רעולי פנים שעל גופם של שלושה מהם התגלו סכינים. במהלך המעצר הם התנגדו ותקפו את הלוחמים. יחד עם זאת, נסיבות המקרה נבדקות. בנוסף, במהלך המעצר הושלכו בקבוקי תבערה לעבר הכוח שפגעו בלוחמים וכמעט גרמו לאבדות בנפש. סביר להניח שאלמלא ערנותם ונחישותם של הלוחמים עלול היה האירוע להסתיים באבדן חיי אדם". בעקבות פרסום הסרטונים, פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירת האירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ