הקואליציה תתמוך בחוק לכליאה מחדש של מחבלים שישוחררו בעסקאות מדיניות

בעסקאות עתידיות האסירים לא יקבלו חנינה, אלא יזכו בשחרור על תנאי שייאפשר לכלוא אותם מחדש אם יוחלט שנסיבות שחרורם אינן תקפות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בחוק שיאפשר החזרה לכלא של אסירים משוחררי עסקאות מדיניות, במידה שהארגון אליו משתייך האסיר יבצע חטיפות אזרחים. על פי ההחלטה, האסירים לא ישוחררו יותר באמצעות חנינה מהנשיא, אלא יזכו בשחרור על תנאי שייאפשר את כליאתם המחודשת במקרים בהם המדינה תחליט שהנסיבות שהביאו לשחרורם אינן תקפות עוד. את החוק יזם ח"כ זאב אלקין (ליכוד), אליו הצטרפו גם חברי הכנסת איתן כבל (עבודה) עמרם מצנע ודוד צור (התנועה) ורונן הופמן (יש עתיד).

בכנסת העריכו כי לאור התמיכה הרחבה וחוצת המפלגות, החוק יזכה לרוב ויעבור במליאה ללא קושי. החוק קובע שבמידה שמחבל משוחרר חזר לעסוק בטרור, הוא ימשיך לרצות את העונש ממנו שוחרר במסגרת העסקה, בנוסף לעונש החדש שיוטל עליו. בנוסף, כאמור, המדינה תוכל לכלוא מחדש מחבלים אם הארגון אליו הם משתייכים ימשיך לבצע פעולות טרור. חברי הוועדה הבהירו היום שהחוק יחול על אסירים שישוחררו בעסקאות עתידיות בלבד, והוא לא ייאפשר כליאה מחודשת של אסירים ששוחררו עד כה.

15 חברי כנסת חתמו על הצעת החוק, בהם בין היתר יו"ר סיעת הליכוד יריב לוין, יו"ר סיעת הבית היהודי איילת שקד, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ומ"מ יו"ר קואליציה רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ש"ס אריאל אטיאס, יו"ר סיעת יהדות התורה משה גפני ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט דוד רותם.

הפגנה בירושלים נגד שחרור מחבלים, בדצמבר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

במקביל, הוועדה החליטה לדחות הצעה המחמירה את זכויותיהם של האסירים הביטחוניים בעת חטיפה של אזרח ישראלי. על פי ההצעה שיזמה ח"כ מירי רגב (הליכוד), במצב כזה יישללו מאסירים המשתייכים לארגון החוטף שורה ארוכה של זכויות יתר, בהן ביקורי משפחה, קבלה ומשלוח של מכתבים, חופשות, התייחדות או קבלת ספרים ועיתונים. רגב הגישה את ההצעה כדי להביך את הממשלה, לאחר שהעריכה שהשרים לא יסכימו לקדמה. לדבריה, "הצעת החוק המקורית היא שהאסירים לא יקבלו שום הטבה וזכויות. ההצעה הזו היא מתפשרת בעליל, רק כדי לא להעמיד במבוכה את הממשלה שמתנהלת ביד רכה ומוכיחה שוב ושוב עד כמה היא לא באמת מתכוונת לפעול מול האסירים הביטחוניים. הגיע הזמן לטפל בהם ביד קשה ולהעביר מסר ברור שטרור הוא טרור", הסבירה רגב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ