עדכונים שוטפים |

מטחים מעזה: אזעקות במרכז ובשפלה, לאחריהן נשמעו פיצוצים

רקטות פגעו באזור ירושלים, חדרה ואשדוד ■ הלילה תקף צה"ל כ-160 יעדים ברצועה, בהם מבני ממשל של חמאס ■ 23 פלסטינים נהרגו בעזה ■ יותר ממאה רקטות נורו לישראל ■ פיקוד העורף הורה לפתוח מקלטים ■ אושר גיוס של עד 40 אלף חיילי מילואים

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

צה"ל פתח אתמול (שלישי) לפנות בוקר במבצע "צוק איתן" בעקבות ירי נרחב של רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר ישראל. חיל האוויר תקף עשרות מטרות ברחבי הרצועה. הערב יורטו שלוש רקטות במרכז הארץ, ורקטה אחת התפוצצה בחדרה. נשמעו אזעקות באזורים שונים ברחבי הארץ.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לצה"ל להיערך לאפשרות להרחיב את המבצע. לפי הצבא, הדרג המדיני אישר גיוס של עד 40 אלף חיילי מילואים. עיקר כוח המילואים יוצב באזור הגדה והצפון על מנת להחליף כוחות סדיר שיועברו לאזור הרצועה. 

במהלך היממה האחרונה, נהרגו 23 פלסטינים בתקיפות צה"ל ברצועה, כך לפי דיווח פלסטיני. בצהריים נהרגו שבעה בני אדם, בהם שני נערים, בתקיפת ביתו של בכיר בגדודי אל-קסאם, עודה קוארע, בח'אן יונס. קודם לכן, נהרגו שלושה פלסטינים בפגיעת צה"ל במכונית ברצועה. 

08:31: אזעקות נשמעות באזור השפלה והמרכזלאחריהן נשמעו פיצוצים. 

07:15: חטיבת הנח"ל תצטרף לשתי חטיבות החי"ר הנמצאות מסביב לרצועת עזה, ותיערך גם היא לכניסה קרקעית. (גילי כהן)

מקום נפילת הרקטה באזור חדרה, אתמולצילום: רמי שלוש

07:00: הקייטנות ובתי הספר של החופש הגדול בירושלים יקיימו פעילות רק באתרים ובמבנים, בהם קיים מרחב מוגן בטווח הגעה של עד דקה וחצי. המוסדות הונחו לקיים רענון ותרגול של כניסה למרחב מוגן. בביתר עילית, הלימודים יתקיימו כרגיל. התושבים הונחו לשמור על שגרת חירום ולפעול בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

בעוטף עזה הקייטנות ובתי הספר יפעלו כסדרם, למעט במועצה האזורית חוף אשקלון. ביישובים שטווח 40 קילומטרים מהרצועה יקיימו המסגרות החינוכיות פעילות רק היכן שיש מיגון.

במועצה האזורית שער הנגב מערכות החינוך יפעלו במבנים בהם ניתן להגיע למרחב מוגן תוך 15 שניות. ביישובים העורפיים הפעילות החינוכית תתבצע במקלטים. בקרית מלאכי לא יפעלו קייטנות, בתי ספר של החופש הגדול, משפחתונים ומעונות. באשדוד לא יתקיימו לימודים ולא יופעלו קייטנות ומשפחתונים. אירועי הקיץ שתוכננו להתקיים בעיר בוטלו, ונאסרה התקהלות של מעל ל-300 בני אדם.השוק הפתוח המתקיים בעיר מדי שבוע - בוטל אף הוא. בגן יבנה לא יתקיימו לימודי הקיץ בבתי הספר והקייטנות. (ניר חסון, שירלי סיידלר) 

תקיפת ביתו של מפקד חטיבת חאן יונס, ותקיפת מנהרה 7.7.14 צילום דו''צ

06:35: בצה"ל הרחיבו את הפעילות האווירית הלילה ברצועת עזה גם כנגד מטרות שלטון של החמאס, ותקפו כ-160 יעדים. בין היתר הופצצו מוצב של המשטרה הימית של חמאס, משרדי ביטחון פנים ומשרדי הביטחון הלאומי של הארגון. כמו כן, לפי הצבא, הותקפו הלילה מהאוויר בתיהם של כשמונה בכירים מחמאס, ביניהם מפקד חטיבת רפיח ראאד עטר, ומפקד חטיבת חאן יונס מוחמד סינוואר. בצבא אמרו כי בתיהם של הפעילים שימשו כמפקדות פיקוד ושליטה של חמאס, שהיו מעורבים גם בניהול הירי במהלך הימים האחרונים. עוד הותקפו הלילה כ-120 משגרים מוטמנים ועשר מנהרות, וקצין בכיר בצבא אמר כי מגמת התקיפות הנרחבות ברצועה תמשיך גם היום.

בצה"ל ניתחו את מטחי הירי המשמעותיים לעבר מרכז הארץ ואזור השרון אמש, ואמרו כי חלק מהרקטות ששוגרו מקורן בייצור עצמי של חמאס וחלקן רקטות עם חומר נפץ תקניות. לדברי הקצין, ירי שכזה יכול להימשך גם במהלך הימים הקרובים, ולכן באחרונה הזיזו בחיל האוויר את הפרישה של סוללות כיפות ברזל, "דבר שאתמול בערב הוכיח את עצמו", טען הקצין. הקצין לא ענה באופן ישיר לשאלה האם הירי לחדרה אתמול, הצפוני ביותר שנורה אי-פעם מרצועת עזה, יביא לשינוי נוסף בהצבת הסוללות. עם זאת, אמר כי הירי לחדרה בוצע על ידי טיל מסוג אמ-302. בצה"ל מעריכים שיש עוד כעשרות טילים כאלו, שדוגמתם נתפסו ב"קלוז סי".

יירוט של כיפת ברזל במרכז הארץ, אמשצילום: אילן אסייג

במערכת הביטחון אמרו הבוקר כי ימשיכו לפגוע בבתיהם של פעילים מרכזיים בחמאס, המשמשים לפעילותו הצבאית של הארגון. לדברי הקצין, על אף שבפעילות האחרונה של חיל האוויר ניכר כי הפלסטינים, תושבי הבתים, מנסים למנוע את ההפצצות האלו, ככל הנראה באמצעות יציאה המונית אל עבר גג הבית, "אנחנו נפיל את הבתים האלה". "במידה והחבר'ה האלה כמו אתמול, רוצים להתעמת עם מטוס שנמצא למעלה, והטייס אותת (שהוא מתכוון להפציץ את הבית, ג"כ) - צאו החוצה, הבית הזה ייפול, עם המשמעות האלה. רקטה נפלה הבוקר בשטח פתוח במועצה אזורית שדות נגב. (גילי כהן ושירלי סיידלר)

01:33: שלוש רקטות גראד ששוגרו לעבר גזרת באר שבע התפוצצו בשטחים פתוחים. רקטה  לפני כן נשמעו אזעקות בבאר שבע, בעומר ובבני שמעון. (שירלי סיידלר)

01:03: גורמים ברצועת עזה מדווחים כי חאפז חמד בכיר בגדודי אלקודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, וחמישה מבני משפחתו נהרגו בתקיפת צה"ל בבית חאנון. צה"ל הפציץ גם את ביתו של בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, חאלד מנצור, ברפיח. (ג'קי חורי וגילי כהן)

00:11: ביממה האחרונה מערכת כיפת ברזל יירטה כ-30 רקטות. למעלה מ-115 רקטות ופצצות מרגמה נפלו בשטחי ישראל. צה"ל תקף כ-270 יעדים בעזה. במטח האחרון אתמול בערב היו 25 נפילות - שלוש באזור ירושלים, אחת באזור חדרה, שלוש באזור באר שבע, אחת באזור ראשון לציון ו-17 באשדוד. בעקבות הנפילה באזור ראשון לציון פרצה שריפה. בנוסף, היו יותר מ-15 יירוטים במטח האחרון - ארבעה באזור באר שבע, אחד באזור ראשון לציון, שמונה באשדוד, שניים באשקלון ושניים בגוש דן. (גילי כהן ויניב קובוביץ) 

00:08: שלושה פלסטינים נהרגו בתקיפת צה"ל בבית חאנון, כך עלה ל-20 מניין ההרוגים הפלסטינים ביממה האחרונה. (ג'קי חורי) 

הנחיות פיקוד העורף

08.07.14

23:51: פיקוד העורף הנחה יישובים נוספים לפתוח מקלטים בתחומם. בפיקוד הורו ליישובים באזור עמק חפר, השרון ומנשה לפתוח את המקלטים שברשותם. הנחייה דומה ניתנה גם ליישובים באזור גוש דן, השפלה, ירושלים ובית שמש. הנחיות פיקוד העורף מאתמול האוסרות על התקהלות של מעל ל-300 איש במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה יימשכו גם מחר. באזור זה לא יתקיימו לימודים או קייטנות, למעט יישובי עוטף עזה, בהם הלימודים והקייטנות מתקיימים במרחבים מוגנים. בכל יתר הארץ מנחה פיקוד העורף על המשך השגרה (גילי כהן)

23:40: רקטה נפלה בשטח בנוי בחדרה, לא נגרם נזק. מדובר בטווח של כ-105 קילומטרים מרצועת עזה. יתכן כי הפלסטינים הצליחו להבריח את הרקטות בסירות דרך הים, בדומה לרקטות שניסו להבריח בספינת הנשק קלוז סי (גילי כהן ועמוס הראל)

23:38: פיקוד העורף הנחה את האזרחים להיכנס למרחב מוגן בהישמע אזעקה או קול נפץ, ולשהות בו במשך 10 דקות.  

23:16: הליגה הערבית דורשת כינוס דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם בכדי לפעול לאלתר להפסקת הפעילות הצבאית בעזה (ג'קי חורי)

כיפת ברזל בגוש דן צילום: מוטי מילרוד

23:03: אזעקות נשמעו בדקות האחרונות בראשון לציון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון וגן רוה. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר ראשון לציון (גילי כהן ושירלי סיידלר) 

22:45: הופסקה הופעה של ברי סחרוף בבריכת הסולטן בירושלים. כ-6,000 צופים התבקשו לעזוב את המקום (ניר חסון)

21:58: עשרות רקטות נורו לעבר ישראל. מדובר צה"ל נמסר על מספר נפילות ברחבי הארץ, בהן באזור ירושלים ואשדוד. קודם לכן נשמעו אזעקות נשמעו בירושלים, תל אביב, בנימינה, רחובות ורעננה. בבאר שבע כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות, ורקטה נוספת נפלה בשטח פתוח. שתי רקטות התפוצצו באזור אשדוד, נזק נגרם לכמה מכוניות ולאולם אירועים. תושבים בתל אביב דיווחו כי באזורים שונים בעיר לא נשמעה אזעקה על אף הירי. פיקוד העורף הורה לרשויות לפתוח את המקלטים בבית שמש, ירושלים, שפלה דן והשומרון. בשעתיים האחרונות צה"ל תקף למעלה מ-50 מטרות ברצועה. טרם מטח זה נורו לעבר ישראל במהלך היום 82 רקטות ופצמ"רים (גילי כהן, ניר חסון ושירלי סיידלר)

21:44: אזעקה נוספת נשמעה באזור גוש דן. כיפת ברזל יירטה את הירי מעל גוש דן (גילי כהן) 

21:34: חשש לחדירת מחבל בקיבוץ יד מרדכי. התושבים הונחו להסתגר בבתיהם (שירלי סיידלר) 

ראש השב"כ לשעבר דיסקין בוועידת ישראל לשלום בת"א בעת הישמע האזעקה, אתמולצילום: תומר אפלבאום

21:31: הבית הלבן גינה את ירי הרקטות לעבר ישראל. "אנו מגנים בחריפות את הירי המתמשך של רקטות לשטחי ישראל, שמבצעים ארגוני טרור ברצועת עזה ומכוון לעבר מטרות אזרחיות", אמר דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט. "אף מדינה לא יכולה להסכים לירי טילים המכוון לעבר אזרחיה, ואנו תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה כנגד המתקפות הללו".

21:27: מדובר צה"ל נמסר כי בשעה האחרונה חיל האוויר תקף עשרות יעדים ברצועה, והמבצע ילך ויתרחב. בהודעת הצבא נאמר כי "צה"ל נחוש לטפל באופן ממוקד ולפגוע בצורה קשה בארגון החמאס, שבחר להיכנס לעימות הזה". (גילי כהן) 

21:11: בעקבות התרחבות המבצע, שירות בתי הסוהר החליט על פינוי אסירים מכלא שקמה שבאשקלון. כ-200 אסירים השוהים בקומה העליונה, שאינה ממוגנת די הצורך, יפונו לבתי כלא אחרים. (יניב קובוביץ)

21:10: פיצוץ נשמע באזור המערבי של כרם שלום, בתוך רצועת עזה. מקורו של הפיצוץ במנהרה. תושבי כרם שלום נקראו להיכנס למקלטים. (גילי כהן)

20:57: הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי הצבא יפעיל את כל הכוח הנדרש נגד חמאס וארגוני הטרור האחרים בכדי להביא לניצחון. "אנחנו צריכים להמשיך את המשימה ככל שהזמן ידרוש מאתנו וככל שהמדיניות תאפשר לנו". גנץ אמר כי הציבור מצפה מצה"ל לפעול והוסיף כי "נגבה מחמאס את כל המחיר של הטעות האסטרטגית שהוא עשה". (גילי כהן)

יירוט רקטה מעל גוש דן

20:41: פיקוד העורף הורה לרשויות הנמצאות עד 80 ק"מ מהרצועה לפתוח את המקלטים הציבוריים. עיריית ירושלים החליטה גם כן לפתוח את המקלטים הציבוריים ברחבי העיר. העירייה ממליצה לתושבים לפתוח גם את המקלטים הפרטיים ולשהות במרחבים מוגנים עם הישמע אזעקה. (גילי כהן, ניר חסון)

20:39: "אם ישראל לא תפסיק את מדיניות הפצצת הבתים ברצועת עזה, נרחיב את טווח הירי", הזהיר דובר הזרוע הצבאית של חמאס, והציב שורה של תנאים לרגיעה, בהם: "הפסקת התוקפנות בירושלים, בגדה ובעזה, שחרור האסירים שנכלאו מחדש לאחר שחרורם בעסקת שליט, והתחייבות לכל תנאי הסכם הרגיעה שנחתם בעקבות מבצע "עמוד ענן". (ג'קי חורי)

20:25: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב כי הוא הורה על הרחבת הפעולה נגד ארגוני הטרור רק לאחר שכל הניסיונות להשבת השקט לא צלחו. "איננו ששים אלי קרב, אבל ביטחון אזרחינו וילדינו קודם לכל. נעשה את כל הנדרש כדי שהשקט ששורר פה בשנים האחרונות יימשך. נתניהו הוסיף כי "צה"ל מכוון את פעולתו נגד מחבלי חמאס, ולא נגד אזרחים חפים מפשע", וקרא לתושבי ישראל לגלות אורך רוח, היות שהמבצע יכול להימשך. 

20:14: שריפה גדולה פרצה בשל נפילת רקטה במועצה האזורית חוף אשקלון. צוותי כיבוי לא מורשים להיכנס לאזור בשל האירוע בזיקים. (שירלי סיידלר)‎

19:52: אדם נפצע באורח קל בשעה שרץ למרחב מוגן בבת ים. צוות של מד"א פינה אותו לבית החולים וולפסון בחולון. שני בני אדם, נפגעי חרדה מאשקלון ומישוב בשפלה, טופלו במקום. (יניב קובוביץ) 

בית משפחת קוארע בח'אן יונס, שנפגע בתקיפת צה"ל. הפלסטינים מדווחים על שבעה הרוגים

19:28: חמישה חמושים פלסטינים חדרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל באזור החוף של קיבוץ זיקים. במקום התפתחו חילופי אש, והמחבלים נורו למוות על ידי כוח מחטיבת גבעתי. "תצפיתניות זיהו שני חמושים שהגיעו מכיוון הים לעבר שטח ישראל" סיפר קצין בכיר. "כוח צבאי הוזעק למקום ובמהלך חילופי האש נהרגו כמה חמושים וחייל אחד נפצע קל". הקצין הדגיש שהאירוע עדיין מתנהל. (גילי כהן) 

19:19: הפלסטינים מדווחים על הרוג נוסף, בן 16, ועל פצוע נוסף בתקיפת צה"ל בצפון הרצועה (ג'קי חורי)

19:04: כיפת ברזל יירטה רקטה דרומית לראשון לציון. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור גוש דן - בתל-אביב, בבת ים בראשון לציון ובחולון. הזרוע הצבאית של הג'יאהד האסלאמי, "פלוגות ירושלים", נטלה אחריות לירי לעבר גוש דן. (גילי כהן, ג'קי חורי)

19:03: השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הזהיר בעת ביקור באשקלון כי המבצע לא יסתיים תוך כמה ימים. "תשכחו משלוש או ארבע (רקטות), יהיו הרבה יותר ויהיו פגיעות".(יניב קובוביץ)

19:01: שדה התעופה דב בתל אביב נסגר להמראות. נחיתות מתקיימות כסדרן (זהר בלומנקרנץ)

19:00: לפי דיווח פלסטיני, שני ילדים פלסטינים נהרגו כתוצאה מפגיעה של טיל בצפון העיר עזה.(ג'קי חורי)

18:45: נמשך הירי לעבר דרום הארץ. אזעקות נשמעו בדקות האחרונות באזור השפלה. כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר גדרה. (גילי כהן)

18:42: הממשלה הפלסטינית קראה לקהילה הבינלאומית להתערב להפסקת התוקפנות הישראלית, שעלולה לגרור את האזור להרס ולחוסר יציבות. בממשלה קראו לאו"ם לספק הגנה בינלאומית לעם הפלסטיני בעזה ובגדה המערבית. (ג'קי חורי) 

18:25: לפי צה"ל, הדרג המדיני אישר גיוס של עד 40 אלף חיילי מילואים. כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון. (גילי כהן)

18:12: עיריית ראשון לציון פתחה את כל המקלטים הציבוריים, זאת בהמשך לפינוי חופי הים בעיר. (יניב קובוביץ)

המכונית שהופצצה בעזה, אתמולצילום: אי-אף-פי

18:00: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר כי "מבחינתנו המטרה היא להביא לאפס יריות או פיגועים מרצועת עזה, ונבצע את המערכה עד שנגיע להישג". יעלון הוסיף כי במערכת הביטחון ייגבו מחיר מחמאס "כדי שיבין שלא יורים - לא על אזרחינו ולא על חיילינו".

שר הביטחון ערך היום התייעצויות ביטחוניות באוגדת עזה בהשתתפות בכירי הצבא. בסיום הערכת המצב התקיימה מסיבת עיתונאים, שם נשאל יעלון על האפשרות של פעילות קרקעית ברצועה והמשך החרפת התגובות הצבאיות. יעלון אמר כי "כל האפשרויות מבחינתנו פתוחות". (גילי כהן)  

17:49: שני פלסטינים נהרגו בתקיפת חיל האוויר בשכונת סג'אעיה ברצועה, כך לפי דיווח פלסטיני. מאז תחילת מבצע "צוק איתן" הופצצו שבעה בתים של אנשי חמאס וככל הנראה בית נוסף של פעיל הג'האד האסלאמי. הפלסטינים מאשרים כי צה"ל התריע בטלפון את המשפחות טרם התקיפה, וביקש מהן לפנות את הבתים. משפחת קוארע מח'אן יונס, שנפגעה בתקיפה, התבצרה בבית במכוון בניסיון למנוע את הפגיעה בבית. (ג'קי חורי) 

17:44: שדה התעופה באילת נסגר למשך כשעה להמראות ונחיתות מטוסים, עקב המצב הביטחוני ופעילות חיל האוויר ברצועת עזה. כעת הוא שב לפעול. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר, כי "בנתב"ג הפעילות נמשכת כסדרה אולם עקב פעילות חיל האוויר במרחב האוויר של ישראל צומצם המסדרון האווירי האזרחי ולפיכך ייתכנו עיכובים בהמראות והנחיתות". (זהר בלומנקרנץ)

17:17: חיל האוויר תוקף כעת בצפון ובמרכז רצועת עזה. (גילי כהן) 

17:12: אלפי אנשי מילואים מקבלים צווי שמונה וקריאות להתייצב. היום הגיש שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לאישור הממשלה את הצעת הצבא להרחיב את גיוס אנשי המילואים עד לכדי 40 אלף איש. לדברי הצבא, עיקר אנשי המילואים יוצבו דווקא באזור הגדה והצפון על מנת להחליף כוחות סדיר שיועברו לאזור הרצועה. בצה"ל נערכים להגדיל את מספר החטיבות שמוצבות שם לקראת אפשרות של הסלמת המבצע.

במערכת הביטחון סבורים כי הדרג הצבאי של חמאס הוא שמנהל כעת את ההסלמה ומוביל את ביצוע הירי, על אף שבתחילת המבצע הדרג המדיני התנגד לו, וטוענים כי המצוקה הכלכלית והאסטרטגית של חמאס הובילה את הארגון להרחיב את הירי לעבר יישובי הדרום. בשלב זה הכוונה היא להמשיך ולהכין את פעילות הכוחות ההתקפיים בין אם עבור פעילות אווירית ובין אם עבור פעילות קרקעית. (גילי כהן)

17:01: דובר משרד הבריאות הפלסטיני בעזה, ד"ר אשרף אל-קדרה, סיכם כי שבעה בני אדם, בהם שני נערים בני 13 ו-14, נהרגו בתקיפת בית משפחת קוארע. בין ההרוגים שלושה מבני משפחת קוארע עצמה. לדברי אל-קדרה, כתוצאה מהתקיפה 25 פצועים הועברו לבתי החולים ברצועה. על פי הדיווחים, בני המשפחה וקרוביהם שהו על גג הבניין כאשר נפגע והתמוטט. (ג'קי חורי)

16:41: עיריית תל אביב נערכת לפתיחת המקלטים הציבוריים בשטחה על פי הנחיות פיקוד העורף (צפריר רינת). 

16:33: גורם ביטחוני בכיר מעריך כי חמאס ינסה לירות רקטות אל גוש דן ואף מעבר לו. בשיחה עם כתבים אמר גורם ביטחוני בכיר כי חמאס מוכן להחריף את פעילותו ולירות מעבר לטווח ה-40 קילומטרים ואף להשתמש ברקטות ארוכות הטווח שברשותו המגיעות עד למרחק של 80 ק"מ מרצועת עזה. "אין לי ספק שחמאס יפגין יכולת של 80 ק"מ כדי להוכיח שהם יכולים", אמר הקצין. 

לדברי הגורם הבכיר, במערכת הביטחון סבורים כי חמאס יבצע את הירי "ולו רק כדי להראות יכולתו בסבב זה". הגורם הוסיף כי במערכת הביטחון פרסו את כלל כיפות הברזל שנמצאות לרשותן והם ערוכים לירי זה. הוא הוסיף כי מערכת הביטחון מתכוונת להחריף מדי יום את תגובתה כדי שחמאס יבין שהזמן שחולף פועל לרעתו. (גילי כהן)

16:18: במערכת הביטחון אומרים כי בית המשפחה שהותקף היה היעד של הפעילות האווירית. עד כה לא ברור איך נפגעו בני המשפחה. ייתכן כי הם נפגעו כתוצאה מירי אזהרה שצה"ל ביצע במסגרת נוהל "הקש בגג", פעולת אזהרה טרם תקיפת בית (גילי כהן).

15:42: בצה"ל אומרים כי בשעות האחרונות תקפו שלושה בתים של פעילי טרור ששימשו כתשתית ארגון. מדובר בבתיהם של בתיהם של מוחמד שבאת, פעיל בכיר במערך הרקטי בבית חנון, שהיה מעורב מרכזי בכמה אירועי ירי לשטח הארץ גם בסבב הנוכחי; אמין אברהים מוחמד אל עלבאן, פעיל חמאס בכיר הפועל בחאן יונס; אבו ג'ראד, פעיל חמאס בכיר בצפון רצועת עזה אשר לוקח חלק בפעילות טרור נגד ישראל. משעות הלילה תקף צה"ל כ-100 יעדי טרור. (גילי כהן)

15:23: לפחות שבעה פלסטינים נהרגו ו-25 נפצעו בהפצצת ביתו של בכיר בגדודי אל-קסאם, עודה קוארע; כך לפי דיווחים פלסטיניים.

ישנם דיווחים סותרים באשר למניין ההרוגים בתקיפה שהיתה מוקדם יותר ובה נהרג מפקד בקומנדו הימי של חמאס. לפי השב"כ, באירוע נהרגו שלושה בני אדם בסך הכל, בעוד הפלסטינים דיווחו כי בתקיפה נהרגו חמישה. לפיכך, מניין ההרוגים ברצועת עזה מאז תחילת המבצע הוא לפחות שמונה. (ג'קי חורי וגילי כהן)

15:06: במהלך ישיבת הדרג המדיני שנפתחה מוקדם יותר, התקיים דיון בתוכנית צה"ל לגיוס נרחב של עשרות אלפי חיילי מילואים. בנוסף ל-1,500 צווי המילואים שהוצאו אתמול ולגיוס גדודי מילואים בגדה, עולה כעת תוכנית לגיוס רחב יותר של כ-40 אלף איש, שאמור לכלול בעיקר גדודים לפיקוד העורף וגדודי מילואים שיחליפו את גדודי החי"ר הסדירים הן בגדה והן בגבול הצפון. (עמוס הראל)

14:50: שתי רקטות נורו לכיוון באר שבע. מערכת כיפת ברזל יירטה אחת מהן, השנייה נחתה בשטח פתוח. רקטה נוספת נחתה בשטחי המועצה האזורית מרחבים. (שירלי סיידלר וגילי כהן)

14:23: הפלסטינים מדווחים כי שלושה בני אדם נהרגו לאחר שצה"ל הפציץ מכונית בעזה, זהותם לא ברורה. לפי עדויות, הארבעה נסעו במכונית במרכז העיר כאשר הותקפו בידי צה"ל. בשב"כ אמרו כי יעד התקיפה הוא מוחמד שעאבן, תושב ג'בליה בן 24, שהיה מפקד בכוח הקומנדו הימי של חמאס. בכך עולה מניין ההורגים ברצועה מאז תחילת המבצע לפנות בוקר לחמישה.

אסמעיל אשקר חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס אמר כי "לא תהיה רגיעה כל עוד נמשכת הפגיעה בפלסטינים ברצועה ובגדה המערבית". הוא התנה את הרגיעה גם בשחרור האסירים מעסקת שליט שנעצרו שוב לאחר אירוע החטיפה ובהסרת המצור על הרצועה. שריפת קוצים פרצה באשכול בעקבות מטח הרקטות האחרון, צוותי כיבוי במקום. (ג'קי חורי, גילי כהן ושירלי סיידלר)

14:16: הממונה על המו"מ עם הרשות וחברת הקבינט המדיני, ציפי לבני, על האפשרות למבצע קרקעי ברצועת עזה: "זה מאוד תלוי בהתנהלות של חמאס. אנחנו מחויבים כולנו לספק ביטחון לאזרחי ישראל. אנחנו צריכים לראות מה הדרך הנכונה לעשות את זה". לבני אמרה בוועידת השלום של "הארץ" כי "היתה תקופה של שקט, בעקבות מבצע צבאי, היתה הרתעה. מאוד תלוי עד כמה החמאס לא יאפשר לישראל לחיות בשקט וגם אנחנו נצטרך לעשות פעולות".

13:57: גורמים בעזה דיווחו על הרוג ונעדר ברצועה, שניהם מגדודי אל-קסאם, בעקבות הפצצה שהיתה הבוקר במחנה הפליטים נוסיראת שבמרכז הרצועה. לפי דובר משרד הבריאות בעזה, ההרוג הוא רשאד יאסין, שנמנה על חברי הזרוע הצבאית של חמאס, שנפגע בהפצצת בית במחנה הפליטים. כוחות ההצלה מחפשים אחר נפגע נוסף שנמצא מתחת להריסות. לפי הדיווחים בשעות האחרונות הגיעו לבתי החולים בעזה 29 פצועים. (ג'קי חורי)

13:18: בשעות האחרונות תקף צה"ל כ-40 יעדי טרור נוספים ברחבי רצועת עזה. בין השאר, הופצץ ביתו של מוחמד עבדל רחמן גודה, פעיל חמאס ששימש בתפקידי פיקוד ושליטה של הארגון. 

מהלילה ועד הצהריים שוגרו כ-40 רקטות לשטחי ישראל אל לכיש ואזור הנגב. מערכת כיפת ברזל יירטה חמש רקטות, בעוד שאר הרקטות נחתו בשטחים פתוחים. באשדוד ובאשקלון נגרם נזק לכמה כלי מרסיסים. בישוב במועצה האזורית חוף אשקלון פרצה שריפה מנפילת רקטה, אין נפגעים.

משעות הבוקר טיפלו צוותי מגן דוד אדום בשבעה בני אדם שנפגעו באורח קל מירי לכיוון אשדוד. מתוכם, אחד נפצע קל ברגליו מרסיסים, פצוע נוסף נחבל מנפילה והיתר לקו בחרדה. שני נפגעים הועברו לקבלת טיפול בבתי החולים ברזילי באשקלון וקפלן ברחובות. (שירלי סיידלר וגילי כהן)

12:50: ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את צה"ל במהלך התייעצות ביטחונית שקיים בקריה בתל-אביב היום להיערך לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועת עזה, כך מסר פקיד ישראלי בכיר. בהתייעצות הביטחונית השתתפו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ״ל בני גנץ וראש השב״כ יורם כהן וכן גורמי ביטחון נוספים.

"הנחיית ראש הממשלה בסיום הדיון היתה להיערך למערכה שיטתית ארוכה רצופה וחזקה בעזה", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "ראש הממשלה הורה לצבא להיות מוכן ללכת עד הסוף. כניסה קרקעית היא אופציה שנמצאת על השולחן״. במהלך הישיבה ביקשו שר הביטחון והרמטכ״ל להרחיב את גיוס המילואים מעבר לאנשי המילואים שגייסו עד כה כחלק מההכנות להרחבת המבצע.

הפקיד הישראלי הבכיר הוסיף כי מטרת המבצע היא לגבות מחיר כבד מחמאס כדי להחזיר את ההרתעה ולחדש את השקט בדרום הארץ. "הגברת התגובה שלנו תורגש היטב בשטח", הוא אמר. נתניהו מתכוון לקיים בהמשך היום שיחות עם מנהיגים זרים כדי לגייס אותם לצידה של ישראל בכל הנוגע למבצע בעזה. נתניהו ידגיש בשיחות עם עמיתיו בעולם כי ישראל ניסתה להביא לשקט בעזה אולם חמאס הסלים את המצב והגביר את ירי הרקטות. 

12:08: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לקריה לישיבה ביטחונית. בהתייעצויות ביטחוניות שקיים הבוקר הנחה נתניהו להוריד את הכפפות מול חמאס: "חמאס בחר בהסלמה והוא ישלם על זה מחיר כבד".

מקורות פלסטינים בעזה מדווחים על שמונה פצועים בדרגות בתקיפה האחרונה שביצע צה"ל, במרכז ובצפון הרצועה. חמישה מהנפגעים נפצעו באורח בינוני בשטח חקלאי באזור בית להיא בצפון הרצועה, מזרחה משם נפגעו בינוני גבר ואשה ובמרכז הרצועה נפגעה אישה בשנות ה-50 לחייה באזור דיר אל-בלאח. קודם לכן דווח כי 17 פלסטינים נפצעו בתקיפות שהיו במהלך הלילה. כעת תוקף חיל האוויר מטרות ברצועה. (ברק רביד ג'קי חורי וגילי כהן)

11:30: על רקע ההסלמה בדרום, צה"ל מתכוון להרחיב את היקף גיוס המילואים שלו. הכוונה בשלב הראשון, מעבר ל-1,500 הצווים שכבר חולקו, היא לזמן כמה אלפי אנשי מילואים שישלחו לגדה כדי להחליף גדודי חי"ר ושריון מהחטיבות הסדירות. חטיבות אלה יתפרסו בפיקוד הדרום לקראת אפשרות של פעולה קרקעית ברצועה בהמשך. עם זאת, הצעדים שנוקט צה"ל מאז אמש עדיין מרוסנים יחסית וישראל נמנעת בשלב זה ממתקפה אווירית נרחבת כנגד חמאס. כעת פרוסים סביב הרצועה שני צוותי קרב חטיבתיים של גבעתי והצנחנים. (עמוס הראל) 

10:41: רקטה התפוצצה ליד בית במועצה האזורית חוף אשקלון, צוותי כיבוי מטפלים בשריפה שפרצה במקום.

בעקבות הירי לדרום, המרכז למחקר גרעיני ליד יבנה הפסיק את פעילותו. גם באירועי הסלמה קודמים הוחלט בוועדה לאנרגיה אטומית להשבית את הפעילות מחשש לפגיעת רקטות. לפי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס ממארס 2012, אמר מנהל המתקן למחקר גרעיני כי הכור בשורק פועל יום או יומיים בשבוע, ובתקופה של ירי רקטות הוחלט להשבית את הכור במרכז המחקר.בוועדה לאנרגיה אטומית אמרו הבוקר כי הם נוקטים בכל אמצעי הבטיחות בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני. (שירלי סיידלר וגילי כהן)‬

10:07: צה"ל תקף מטרות בצפון רצועת עזה. במקביל, אזעקות נשמעו באשדוד, יבנה ובבאר טוביה. לאחריהן דווח כי מערכת כיפת ברזל יירטה רקטות מעל אשדוד ואשקלון. (גילי כהן)

10:06: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון צפוי להכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטרים מרצועת עזה. לפני זמן קצר סיים יעלון דיון בנושא בהשתתפות מפקד פיקוד העורף, האלוף איל איזנברג, מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, וראש רח"ל (רשות חירום לאומית), בעקבות ההתפתחויות האחרונות בעימות מול חמאס.

במהלך הדיון אמר שר הביטחון: "אנחנו נערכים למערכה מול חמאס, שלא תסתיים בתוך ימים ספורים. חמאס מוביל את העימות הנוכחי למקום בו הוא שואף לגבות מחיר מהעורף שלנו. יש צורך באורך נשימה. להתנהגות הנכונה של האוכלוסייה יש חלק מכריע ביכולת שלנו לא לספוג נפגעים, ולהישמע להוראות פיקוד העורף ביחס לקרבה ולכניסה למרחבים ממוגנים. בשעות האחרונות תקפנו בעוצמה ופגענו בעשרות נכסי חמאס, וצה"ל ממשיך במאמץ ההתקפי, באופן שיגבה מחמאס מחיר כבד מאוד. לא נסבול ירי טילים רקטות לעבר יישובי ישראל". 

09:05: גורמים פלסטינים ברצועת עזה דיווחו הבוקר כי לפחות 17 בני אדם נפצעו תקיפות צה"ל. לפי הדיווחים, רוב הנפגעים היו באזור חאן יונס, בהם תשעה בני משפחה אחת, אל-עבדאללה, שנפצעו קל עד בינוני בהפצצת ביתם מהאוויר. לפי הדיווחים, גם ספינות "דבור" של חיל הים השתתפו בתקיפה ופגעו באתר של גדודי אל-קסאם צפונית מערבית לחאן יונס. גם באזור רפיח הותקפו יעדים ובמרכז הרצועה נפצעו לפחות שלושה צעירים, מצבם של שניים בינוני ושל השלישית קשה.

 בצפון הרצועה דווח על פגיעה בשטחים חקלאיים פתוחים באזור בית חנון ואתרים  צפונית מערבית לעזה, בהם אתר של החמאס ליד מחנה הפליטים ג'בליה. בבית החולים כמאל עדואן שבצפון הרצועה דיווחו על שני נפגעים, ילד בן שבע וילדה בת ארבע שנפגעו בינוני בתקיפות צה"ל, בנוסף לשלושה פצועים בינוני וקל שנפגעו ברחבי העיר עזה.  

גדודי עז א דין אל-קסאם אמרו הבוקר כי תקיפות הבתים מהווה חציית קו אדום מבחינתם, וכי הארגון יתקוף יעדים בלב ישראל שיפתיעו את צה"ל. עוד נמסר כי בישראל טרם הפנימו את המסרים שהועברו בימים האחרונים לפיהם בנק המטרות של הארגון התרחב משמעותית. בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק אמר הבוקר כי "הפגיעה בבתי אזרחים מהווה הסלמה חמורה", והוסיף כי "התקופה שבה בתים הותקפו ללא תגובה חלפה מהעולם". (ג'קי חורי)

08:20: בין המטרות שהפציץ לפנות בוקר חיל האוויר ברצועת עזה נמנים בתיהם של איאד סכיכ, פעיל חמאס בכיר שהשתתף בירי רקטות ופצצות מרגמה; עבדאללה חשאש, פעיל חמאס ברפיח המעורב בירי לישראל בסבב הנוכחי; סאמר אבו דקה, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס המעורב בפעילות טרור נגד ישראל; וחסן עבדאללה, פעיל חמאס בכיר שמעורב אף הוא בירי לעבר שטחי ישראל בסבב הנוכחי. (גילי כהן)

06:53: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בתחומי המועצה האזורית אשכול. (שירלי סיידלר)

06:50: עיקר הפעילות של צה"ל לפנות בוקר ברצועה היתה כנגד משגרים ויעדי תשתיות. הצבא הרס ארבעה בתים של פעילי חמאס. עם זאת, צה"ל פעל בנוהל "הקש בגג", בו הזהיר דמויות המזוהות עם החמאס מפני תקיפה אפשרית של חיל האוויר במקום מגוריהם. לפי נתוני הצבא, הופצצו 18 בורות שיגור, שלושה מתחמים צבאיים, ועוד כעשר מטרות תשתיות.

לפי נתוני הצבא, מאז תחילת המבצע בלילה שוגרו שמונה רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. במערכת הביטחון מצביעים על חמאס כמי שביצע ירי זה. "אנחנו נכנסים למבצע ארוך, ואנחנו רק בתחילתו. צריך פה אורך רוח ונשימה, שתביא בחשבון גם ירי הולך ומתגבר", אמר קצין בתדרוך לכתבים.

בצה"ל ממשיכים להיערך לקראת הרחבת מבצע "צוק איתן" גם מעבר לפעילות האווירית, ועל כן נערכים לקראת אפשרות של גיוס מילואים נוסף. בנוסף לכך, במערכת הביטחון מתכוונים להוסיף עוד כוחות מעבר לשתי החטיבות של גבעתי והצנחנים הנמצאות עכשיו בגזרה. מטרת המבצע, לדברי הקצין, היא "פגיעה בחמאס והפסקת הירי". בנוגע להרחבת הירי מעזה גם צפונית לאשדוד אמר הבוקר הקצין כי במערכת הביטחון "ערוכים מאתמול אחר הצהריים ביחד עם פיקוד העורף בכל הקשת האפשרית".

לדבריו, "רצועת עזה ידעה בשנים האחרונות סבבים מכל מיני סוגים. חמאס נכנס למבצע הזה עם מצוקה משמעותית שבעבר, גם נוכח הישגיו הדלים באיו"ש, וגם נוכח המצב האזרחי בעזה, שנמצא בשפל גדול והוא מחפש הישג. הדרג המדיני בישראל הנחה אתמול להגביר את הלחץ, ואנו פועלים כך". (גילי כהן)

06:48: גורם צבאי אמר בתדרוך לתקשורת כי מבצע "צוק איתן" הולך להתרחב בימים הקרובים, ויכלול הכנה של כוחות לכניסה קרקעית. לדבריו, "המבצע ילך ויתגבר באיכות ובהיקף המטרות שחיל האוויר תוקף ברצועה, אחרי שאתמול חמאס עלה מדרגה. בצה"ל ממשיכים בגיוס כוחות לרצועה, ובפירוש מתכוונים לגייס עוד, למרות שכרגע המאמץ מתרכז בתקיפות של חיל האוויר".

באשר לשאלת אורך המבצע אמר הגורם שבצבא "לא מתחייבים על זמן. זה יכול לקחת ימים ואף יותר מזה. צה"ל פועל במטרה להחזיר לדרום את השקט שהיה לפני המבצע, וישנן הרבה אפשרויות פעולה ומטרות, אך לשם כך נדרשת סבלנות". (שירלי סיידלר)

06:10: צה"ל תקף הלילה כ-50 מטרות ברצועת עזה במסגרת מבצע "צוק איתן". לפי נתוני הצבא, יותר משמונה רקטות נורו לישראל במהלך ארבע השעות האחרונות (גילי כהן)

04:15: רקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח בקרית מלאכי. הפלסטינים מדווחים כי צה"ל הפציץ יותר משלושים יעדים ברצועה.

03:45: מטח רקטות נוסף נורה מעזה לישראל. בשעה האחרונה נשמעו אזעקות באופקים, קריית מלאכי, המועצה האזורית יואב ובאר טוביה. לא אותרו נפילות ולא ידוע על נזקים. בעזה מדווחים הפלסטינים כי תשעה בני אדם נפצעו בתקיפת חיל האוויר במרכז ודרום הרצועה.

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, פנה למזכ"ל האו"ם באן קי מון במכתב ובו כתב כי ישראל דורשת ממועצת הביטחון של האו"ם לגנות את חמאס ואת הטרור נגד ישראל, וכן לקרוא לאבו-מאזן לפרק את ממשלת האחדות הפלסטינית.

02:40: צה"ל הודיע כי שמו של מבצע התקיפות האוויריות ברצועת עזה הוא "צוק איתן". בתקיפות הופצצו יעדים במרכז הרצועה.

01:24: בעקבות הירי התכוף מרצועת עזה אתמול, צה"ל תוקף כעת אווירית את הרצועה. (גילי כהן)

00:20: על פי הנחיות פיקוד העורף, לא יתקיימו קייטנות של גני ילדים ובתי ספר ברדיוס של עד 40 קילומטרים מרצועת עזה. הנחיה זו כוללת גם את העיר באר שבע. גם הלימודים במערכת החינוך המיוחד לא יתקיימו.

7.7.14

23:56: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל העיר שדרות, רקטות נוספות נורו מרצועת עזה לעבר המועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. מקורות פלסטינים דיווחו מוקדם יותר כי צה"ל תקף בשטחים פתוחים בצפון הרצועה ובמערב עזה, אין נפגעים. (גילי כהן, שירלי סיידלר וג'קי חורי)

22:47: העיריות ברחבי הדרום עורכות בשעות האחרונות הערכות מצב בשל ההסלמה באזור. למרות שהעיריות הכריזו על מצב חירום, אין הנחיה לכך מפיקוד העורף, לכן הן ממשיכות נכון לשעה זו להעניק לתושבים שירותים כרגיל, ונפתחו מוקדים מיוחדים הפועלים 24 שעות ביממה. בסיכום הערכת מצב בעיריית אשדוד הוחלט שלא יתקיימו מחר לימודים, קייטנות, משפחתונים, חינוך מיוחד, הסעות חינוך ואירועים ציבוריים. בעיריית שדרות מסרו כי השירותים לתושבים תוגברו, ופועלים צוותים מיוחדים מטעם שירותי הרווחה. 

הלימודים במכללת ספיר, באוניברסיטת בן גוריון ובמכללה האקדמית אשקלון, וכן המבחנים שהיו אמורים להתקיים, מבוטלים. הקייטנות בערים השונות יתקיימו אך ורק במקומות בהם קיים מרחב מוגן במרחק של השניות המוגדרות להתגוננות על פי פיקוד העורף. עם זאת, בחינוך המיוחד באשקלון לא תתקיים מחר פעילות, ובערים בהן כלל לא קיים מיגון כמו קריית מלאכי, לא תתקיים פעילות גם כן. (שירלי סיידלר וירדן סקופ) 

הוראות פיקוד העורף להערב ולמחר | לחצו לקריאה

22:00: חמאס לקח אחריות על מתקפת הרקטות לעבר אשדוד, אופקים, אשקלון ונתיבות. כ-20 רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצת שדות נגב בשעה האחרונה. (ג'קי חורי ושירלי סיידלר)

20:50: מטח של עשרות רקטות נורה לעבר יישובי הדרום, פצוע קל מרסיסים באשדוד. שריפות פרצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול ובאזור נתיבות בעקבות נפילת רקטות. סוללת כיפת ברזל יירטה 11 רקטות באזור אשדוד ונתיבות. אזעקות נשמעו לפני כן בכמה יישובים. פיקוד העורף הורה לפתוח את המקלטים הציבוריים בעוטף עזה, אשקלון, אשדוד ובאר שבע. כמו כן, נשמעו אזעקות באזור המרכז -  ברחובות, בנס ציונה, ביבנה ובמזכרת בתיה. אזעקות נשמעו גם באזור ירושלים, לפי צה"ל מדובר באזעקות שווא. (שירלי סיידלר, גילי כהן ויניב קובוביץ) 

19:14: שש רקטות התפוצצו בשעה האחרונה בדרום – אחת נפלה בשטח פתוח במועצה אזורית שדות נגב, אחת בשטח פתוח במועצה אזורית שער הנגב, שתי רקטות התפוצצו מחוץ ליישוב באשכול ושתיים בשטח פתוח סמוך לשדרות. עד לשעה זו נורו מעל ל-50 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל. (שירלי סיידלר) 

יישובים רבים בעוטף עזה קיבלו הוראה לשהות בטווח 15 שניות ממרחב מוגן. בנוסף, פיקוד העורף מנחה את התושבים הנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה - אזור עוטף עזה, אשקלון ובאר שבע, שלא להתקהל מעל ל-500 איש בשטחים פתוחים. עוד הודיע פיקוד העורף כי הלימודים ובכלל זה הקייטנות באזור זה, יתקיימו רק באזורים שבהם יש מרחב מוגן, בהתאם לזמן ההתראה שעומד לרשות התושבים. זו הפעם הראשונה מאז תחילת הירי המאסיבי לעבר יישובי הדרום, שצה"ל מנחה באופן גורף את כל יישובי האזור, כולל באר שבע, בנוגע למהלך התקין של אורח חייהם, ואוסר על התקהלויות. בנהחיות שהוציא פיקוד העורף, נמסר כי אין הנחיות מיוחדות ליישובים אחרים. (שירלי סיידלר וגילי כהן)

18:53: שרי הקבינט המדיני-ביטחוני החליטו בסיום ישיבה בת שלוש שעות להסלים את התקיפות נגד חמאס ושאר ארגוני הטרור בעזה, כך אמרו שני פקידים בכירים בירושלים. לדבריהם, השרים הורו לצה"ל להיערך לאפשרות של הרחבה משמעותית של הפעולה. "המכות יהיו יותר קשות", אמר אחד הפקידים הבכירים. "כל יום יהיה לחמאס יותר קשה. נסלים את ההתקפות כדי להבהיר להם שהאינטרס שלהם הוא להפסיק את הירי. אנחנו נערכים להרחיב את הפעולה למקרה שהירי לא ייפסק".

הפקידים הבכירים ציינו כי המודיעין המצרי ממשיך להעביר מסרים בין ישראל לבין חמאס בניסיון להביא לרגיעה בשטח. לדבריהם, המסרים שמגיעים מחמאס כוללים הבעת רצון בהרגעת השטח והפסקת אש, אולם התנהגות אנשי הארגון בשטח היא הפוכה. "יש מחלוקות פנימיות בין הזרוע הצבאית של החמאס להנהגה הפוליטית", אמר אחד הפקידים הישראלים הבכירים. "אתמול היה נראה שהולכים להפסקת אש ושהשטח נרגע, אבל היום המצב הפוך". (ברק רביד)

18:30: בצה"ל החליטו להרחיב את גיוס אנשי המילואים ובסך הכל יגויסו כ-1500 מילואימניקים, בין היתר מדובר באנשי מג"ב שיחליפו יחידות בגזרות אחרות של הצבא. לדברי קצין בכיר בצה"ל, "צה"ל מקדם מוכנות לאפשרות שההסלמה מתרחבת, אנחנו נראה מאמץ גובר של תקיפות והגברת מוכנות כבר בשטח. המסר לחמאס ברור וחד – הפסקת אש בלי שום תנאים ובלי שום דברים אחרים, 'שקט יענה בשקט' הוא ציטוט מיום חמישי, היום אנחנו מוכנים להסלמה". במערכת הביטחון סבורים שלא רק שחמאס אינו מונע את הירי אל עבר יישובי הדרום שהתגבר בשעות האחרונות, אלא גם מבצע את הירי בעצמו. לפני זמן קצר קיים הרמטכ"ל הערכת מצב יחד עם ראש אגף המודיעין, מפקד פיקוד דרום ומפקד פיקוד העורף. לדברי הקצין הבכיר, על אף העימותים בגדה, במזרח ירושלים ובתוך קווי 67 "אנחנו מבינים שאי אפשר שלא לטפל בעזה בגלל שיש רעשים במקומות אחרים". (גילי כהן)

17:55: קצין בכיר בצה"ל אמר כי ההרוגים הלילה בעזה הם אנשי חמאס ששהו במנהרה בדרום הרצועה שיועדה לפיגוע, אותה תקף צה"ל לפני כיומיים. לדברי הקצין, אותם פעילים התעסקו עם חומר נפץ שהיה במנהרה באותה העת, ומסיבה שאינה ברורה המטענים התפוצצו והמנהרה קרסה. כוחות צה"ל פועלים באזור בימים האחרונים ומבצעים קדיחות. "אנחנו עוסקים בחיפוש ואיתור כל קצוות המנהרה, ואנחנו ממשיכים לתקוף יעדים שאינם קשורים למנהרות", אמר הקצין. "האירוע של הלילה משמעותי מבחינת חמאס ולכן החלטנו לרכז סדרי כוחות ולנהל את ההסלמה". במערכת הביטחון עדיין לא יודעים לומר מתי ואיך תכנן חמאס לעשות שימוש במנהרה, אך לדברי הקצין היא יועדה לבצע פיגוע. בעת הפיצוץ בה הלילה, שהו במנהרה כמה פעילים בדרג המבצעי הבינוני של חמאס.

צה"ל תקף באמצעות כלי טיס של חיל האוויר מנהרה בדרום רצועת עזה. לפי צה"ל, המנהרה נועדה להוצאת פיגוע טרור. מדובר במנהרה שבה נהרגו הלילה פעילי חמאס. (גילי כהן)

17:00: לאחר כשלוש שעות הסתיימה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, במהלכה דנו השרים בתגובות האפשריות לירי המתמשך מרצועת עזה. (ברק רביד)

16:34: כלי טיס של חיל האוויר תקף שלושה משגרים מוטמנים בצפון רצועת עזה. קודם לכן התפוצצה רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב, וחמש פצצות מרגמה התפוצצו סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול. לפני כן הודיע צה"ל כי החל מחצות נורו לעבר שטח ישראל 35 רקטות ופצצות מרגמה. (גילי כהן ושירלי סיידלר)

15:15: שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול, ופצצת מרגמה גרמה נזק למבנה. בנוסף, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. צה"ל תקף בצפון רצועת עזה (שירלי סיידלר וגילי כהן).

14:30: לפי צה"ל, במהלך השעה האחרונה היו תשע נפילות של פצמ"רים ורקטות במועצה האזורית אשכול. הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס כעת בירושלים לדיון בתגובה לירי הרקטות מעזה. (גילי כהן וברק רביד)

13:05: שלוש רקטות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב, ושני פצמ"רים נחתו סמוך לגדר המערכת במועצת אשכול. (שירלי סיידלר)

10:55: הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי שישה מפעילי הארגון נהרגו הלילה בתקיפה אווירית שפגעה במנהרה ברפיח, ופעיל נוסף נהרג מפגיעה במוצב במערב רפיח. רקטת גראד התפוצצה בשטח פתוח בבאר שבע. זו רקטת הגראד השנייה שמשוגרת לעיר בתוך 48 שעות. הקודמת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל (שירלי סיידלר וגילי כהן)

09:24: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הבוקר עם חוסין אבו חדיר, אביו של מוחמד אבו חדיר שנרצח בשבוע שעבר. " אני מבקש להביע את הזעזוע שלי ושל אזרחי ישראל מהרצח המתועב של הבן שלך", אמר נתניהו, "פעלנו מיד לאתר את הרוצחים, הם יגיעו למשפט וימוצה איתם הדין. אנו שוללים כל התנהגות אכזרית, ורצח הבן שלך הוא מתועב ואינו יכול להיות מקובל על שום בן אנוש". (ברק רביד)

09:23: שר החוץ אביגדור ליברמן יערוך היום בצהריים מסיבת עיתונאים מיוחדת עם חברי סיעתו בכנסת, בעקבות העיומתים האחרונים וחילוקי הדעות בינו לבין נתניהו. (יהונתן ליס)

09:03: חוקרי תחנת העיירות של משטרת מרחב נגב יביאו היום להארכת מעצר עשרה בני אדם שנעצרו בהפרות סדר בדרום במהלך הלילה. שלושה נוספים שוחררו בתום חקירה. (שירלי סיידלר)  

08:55: לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", שבעה מההרוגים בתקיפות צה"ל ברצועה הלילה הם פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. בתקיפת חיל האוויר ברפיח ובבית חאנון נפצעו שישה אזרחים נוספים, מצבו של אחד מהם קשה. דובר חמאס, סאמי אבו זהרי, אמר כי זו הסלמה חמורה והזהיר שישראל תשלם את המחיר על ההתנקשות. 

08:51: בתקיפות הישראליות ברצועה הלילה נהרגו תשעה פלסטינים, כולם פעילים בארגוני הטרור. שניים מההרוגים היו חברי חוליה שעסקה בחימוש משגרים לקראת ירי רקטות, שבעת האחרים הם אנשי חמאס שנהרגו בקריסת מנהרה. עדיין לא ברור אם היתה זו תוצאה מכוונת של התקיפה הישראלית. גם לפני שבועיים איבד חמאס חמישה מאנשיו לאחר פיצוץ מסתורי במנהרה ברצועה, אולם אז נמנע מלהגיב בירי. מספר ההרוגים הגבוה אצל הפלסטינים הלילה עשוי לשנות את התמונה. (עמוס הראל) 

08:50: כוח צה"ל שהיה בפעילות בסמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה זיהה ירי לעברו. לפי גורם צבאי, ככל הנראה מדובר בירי אר-פי-ג'י וירי מנשק קל. לא היו נפגעים, צה"ל השיב באש לעבר מקור הירי. (גילי כהן)

07:42: שתי רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול. אחת מהן בתוך יישוב, חייל נפצע באורח קל מרסיסים ונזק נגרם למכוניות במקום (שירלי סיידלר)

07:05: שלוש רקטות התפוצצו במהלך הלילה בשטחים פתוחים סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול. הבוקר נשמעה שוב אזעקת צבע אדום באזור (שירלי סיידלר)

07:00:  כוחות הביטחון עצרו במהלך הלילה קטין בן 15 תושב ג'סר א-זרקא שהשליך אבנים על רכבים בכביש 2. במהלך הלילה נמשכו הפרות הסדר בצפון. בכביש 65 השליכו עשרות צעירים אבנים ממחלף בקה אל-גרביה והבעירו צמיגים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

במקביל אוטובוס של אגד שהיה בדרכו לקרית שמונה נרגם באבנים מול הכפר ערה, כתוצאה מכך נפגעה נוסעת קל מרסיסים. היא פונתה להמשך טיפול בבית חולים העמק בעפולה. (אלי אשכנזי)

04:26: כלי טיס של חיל-האוויר תקפו חמישה משגרים מוטמנים בצפון הרצועה. (גילי כהן) 

02:45: פצצת מרגמה נחתה סמוך לגדר הגבול בצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כוח צה"ל הגיב בירי לעבר האזור ממנו שוגרה הפצצה. (גילי כהן)

02:21: כלי טיס של חיל-האוויר תקפו תשע מטרות ברצועת עזה, ביניהן משגרים מוטמנים ומוקדי פעילות טרור. חמאס דיווח כי בתקיפה נהרגו שישה פעילים בזרוע הצבאית של הארגון. מדובר צה"ל נמסר כי "הצבא ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל מפני כל איום וימשיך לפעול בנחישות וככל שיידרש עד להשבת השקט ושגרת החיים התקינה. ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו האחריות".

01:53: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בתחומי המועצה האזורית שער הנגב. אזעקה נשמעה טרם הנחיתה בשדרות ובתחומי המועצה המקומית. (שירלי סיידלר)

01:14: כבאי תחנת באר שבע נלחמים בשריפת פסולת גדולה, שפרצה סמוך למועצת תל שבע בעקבות הפרות הסדר באזור. תושבים רגמו באבנים את הכבאים, וכוחות משטרה התערבו על מנת להשתלט על התוקפים. (שירלי סיידלר) 

00:25: אלמונים השליכו בקבוק תבערה לעבר נקודת המשטרה באיכסאל, ליד נצרת. לא היו נפגעים, נזק נגרם למבנה. (אלי אשכנזי)

00:10: מקורות פלסטיניים בעזה מדווחים על שני הרוגים בתקיפת צה"ל ברצועה. לפי הדיווחים, ההרוגים הם פעילים בגדודי אלקודס של הג'יהאד האסלאמי. לפי דובר משרד הבריאות בעזה ד"ר אשרף אלרודרה, שני ההרוגים הם מאזן אלג'רבא בן 30 ומרואן סלים בן 23, שניהם נהרגו במחנה הפליטים אלבוריג' שבמרכז הרצועה. לפי הדיווח באירוע נפגע פעיל נוסף בן 20 שפונה לבית החולים במצב בינוני. (ג'קי חורי)

אירועי סוף השבוע - סיקור נרחב: דה ז'ה וו מהאינתיפאדה הראשונה | ניר חסון |מחיר ההפסד מונע את האינתיפאדה הבאה, בינתיים | עמוס הראל | אל תחכו להרוגים פלסטינים בעימותים | ג'קי חורי ליברמן: מקום המפגינים המתפרעים - לא בישראל | הפלסטינים: מוחמד אבו-חדיר נשרף חי | פלסטינים: אלימות קשה מצד שוטרים | 

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ג'קי חורי, ניר חסון, שירלי סיידלר וחיים לוינסון

בניין בעזה שהופצץ על ידי צה"ל, היוםצילום: אי–פי
צה"ל מפציץ ברצועת עזה, הלילהצילום: אילן אסייג
תקיפת צה"ל ברצועת עזה, הערבצילום: אי-אף-פי
כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ
נזק למכוניות באשכול מנפילת רקטה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ
תקיפה ברצועת עזה, הלילהצילום: אי-אף-פי
מכוניות בצומת הכניסה החסום לתל שבע, הלילהצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ