שלושת החשודים העיקריים ברצח אבו חדיר הודו ושחזרו את המעשה

השחזור עבר בנתיב נסיעת המכונית שבה נחטף הנער והסתיים ביער ירושלים, שם הוצת בעודו בחיים. נתניהו ניחם את אביו: "נמצה עמם את הדין"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שלושה מתוך ששת החשודים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר שחזרו לפנות בוקר (שני) את המעשה בליווי חוקרי שב"כ והיחידה המרכזית בירושלים. לפי החשד, השלושה היו השותפים הפעילים ברצח ואחראים לחטיפתו משועפט בשבוע שעבר. שלושת העצורים האחרים חשודים בהשתייכות לחולייה אך לא ביצעו את הרצח בפועל.

השחזור בוצע בנתיב הנסיעה וביער ירושלים, המקום שבו הציתו את אבו חדיר, לפי דו"ח הנתיחה הפלסטיני, כשהוא בעודו בחיים. השחזור כלל הודאה מלאה בביצוע המעשה. 

כל ששת החשודים הם תושבי ירושלים וסביבתה וחלקם קטינים. אתמול האריך בית משפט השלום בפתח תקווה את מעצרם של חמישה מהחשודים בשמונה ימים ואת מעצרו של החשוד הנוסף בחמישה ימים. כמו כן הורה בית המשפט לשלוח חלק מהעצורים לבדיקה פסיכיאטרית. לחשודים מיוחסת שורה של עבירות: השתייכות לארגון טרור, חברות בהתאגדות אסורה, חטיפה לשם רצח או סחיטה, קשירת קשר, רצח קטין, רכישת חלק נשק או תחמושת, עבירות ממניע גזענות או עויינות.

בדיון שנערך היום בבית המשפט המחוזי בירושלים, דחה השופט דרורי את בקשת הסנגורים נפתלי ורצברגר ואהרון רוזה מארגון "חוננו" לבטל את איסור המפגש בין העצורים לעורכי דינם. האיסור יעמוד בתוקפו עד מחר עבור הבגיר ועד מחרתיים עבור שני הקטינים. שלושת העצורים האחרים – שאינם חשודים בעבירת הרצח – כבר הורשו לפגוש את עורכי דינם.

במשטרה מעריכים כי המניע לרצח היה לאומני - נקמת חטיפתם ורציחתם של אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל־עד שער בחודש שעבר. על פי החשד, שלושה מבין השישה היו מעורבים רק יומיים קודם בניסיון חטיפתו של ילד בן 9, מוסא זלום, אף הוא משועפט. בני משפחת אבו חדיר אף טוענים כי אם הטיפול בתלונת משפחת זלום היה ראוי, ניתן היה למנוע את רצח בנם. אף כי דבר מעצרם של השישה הותר אתמול לפרסום, בית משפט השלום בפתח תקווה נענה אתמול לבקשת שירות הביטחון הכללי, המנהל את החקירה, ואסר לפרסם חלקים אחרים ממנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הבוקר עם חוסין אבו חדיר, אביו של מוחמד. "אני מבקש להביע את הזעזוע שלי ושל אזרחי ישראל מהרצח המתועב של הבן שלך", אמר נתניהו, "פעלנו מיד לאתר את הרוצחים, הם יגיעו למשפט וימוצה איתם הדין. אנו שוללים כל התנהגות אכזרית, ורצח הבן שלך הוא מתועב ואינו יכול להיות מקובל על שום בן אנוש". 

אתמול קישר נתניהו בין חטיפת ורצח אבו חדיר לרציחתם של שלושת הנערים היהודים. לדבריו, ישראל יודעת מי האחראים למעשה זה והיא תגיע אליהם, אך הדגיש כי "הרוצחים יצאו משטח הרשות הפלסטינית ועליה מוטלת האחריות לעשות הכל כדי לאתרם, בדיוק כפי שעשינו אנו, כפי שכוחות הביטחון של ישראל טיפלו בתוך ימים בודדים ואיתרו את החשודים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר".

מציאת הגופה ביער ירושלים. משמאל: מוחמד אבו חדיר

תחילת הפרשה בלילה שבין יום שלישי לרביעי בשבוע שעבר, אז הבחינו שני תושבי שועפט בשני צעירים אלמונים דוחפים בכוח את אבו חדיר לרכב שנמלט מהמקום במהירות. הפלסטינים ניסו לדלוק אחר הרכב אך איבדו אותו כאשר זה עבר את צומת הגבעה הצרפתית באור אדום. כמה דקות לפני השעה 4 בבוקר, לאחר שהשניים סיפרו לחוסיין אבו חדיר, אביו של הנער, את אשר ראו, הוא התקשר למשטרה. בתוך זמן קצר החלה המשטרה באיכון הטלפון של הנער וכ–50 דקות בלבד לאחר התלונה, מצאו השוטרים גופה קטנה וחרוכה בחלקת יער ליד שכונת הר נוף בבירה.

ביום חמישי נותחה הגופה במכון לרפואה משפטית, בהליך בו נכח גם ד"ר באסר אל עלול, ראש המכון הפתולוגי הפלסטיני. בשבת בבוקר פרסם התובע הכללי הפלסטיני את ממצאי הנתיחה ולפיה אבו חדיר הוכה בראשו ואז הוצת למוות: סימני פיח בקנה הנשימה והריאות הוכיחו כי הוא היה בחיים בעת שחוטפיו הציתו אותו. גם מחקירת המשטרה עולה כי הנער הוצת בעודו בחיים וכן כי הוא אולץ לשתות את החומר הדליק טרם מותו.

בימים הראשונים לחקירה - בעוד בני משפחתו של הנער והציבור הפלסטיני היו משוכנעים כי יהודים אחראים למעשה - בציבור הישראלי נפוצו שמועות שונות ומשונות בנוגע לנסיבות הרצח: החל מטענה כי המשפחה שרויה בסכסוך חמולות ועד לכזו כי הנער היה הומו ולכן בני משפחתו רצחו אותו.

אלא שבשבת הגיעה פריצת דרך בחקירה. ביום החטיפה מסרה המשפחה למשטרה סרטון וידאו של האירוע - כפי שצולם על ידי מצלמות אבטחה - אך לא ניתן היה לראות את לוחיות הזיהוי של המכונית. אולם לאחר שהצליחו השוטרים לזהות את הרכב בעקבות סימנים אחרים שהיו עליו, איתרו שלשום השוטרים את הרכב וכך הגיעו לחשודים. לכך נוספו עדויות הפלסטינים שהיו משוכנעים כי הם היו יהודים. חלק מהחשודים מוכרים למשטרה ולהם עבר פלילי. אתמול העריכו בצוותי החקירה כי יתכן שייעצרו חשודים נוספים. חלק מהעצורים הם תלמידי ישיבות חרדיות בגיל התיכון שנשרו מלימודיהם. אחד מהחשודים, שגרים באזור ירושלים ובית שמש, בא ממשפחה חרדית ידועה בקרב הקהילה החרדית־ספרדית. בעירו של החשוד הגיבו בהפתעה מוחלטת עם היוודע מעצרו של הצעיר, חניך של חינוך חרדי מהזרם המרכזי והאליטיסטי.

הלוויתו של אבו-חדיר, אתמולצילום: REUTERS

בכיר בעירייה אמר ל"הארץ", כי "האבא הוא אדם שלא יכול לגעת בזבוב". לדבריו, "זה יום עצוב. שום גורם לא נותן לנו מידע מלא, אבל אנחנו מזועזעים עמוקות ומגנים בכל תוקף מעשה כזה שלא מתאים לעולם היהודי. זה לא נתפש, אנחנו מקווים שיענישו את האשמים בכל החומרה". הוא אמר כי לא שוחח עם האב על אף היכרותם. שניים ממקורבי המשפחה סיפרו כי הבית רחוק מכל עיסוק באקטואליה. לדבריהם, המשפחה קשורה לאליטה של ש"ס בעיר, אבל לדבריהם החשוד חווה בשנה האחרונה "משבר נפשי". "האבא לא יודע איך נפלה עלינו הצרה הזאת, הוא גמור", אמר אחד מהם.

יש לציין כי ארגון חוננו, המייצג את העצורים, טוען כי אחד מהם הותקף בידי השוטרים באקדח טייזר ללא צורך ואף נזקק לטיפול בבית חולים לפני שהועבר לחקירה.

"לפני ארבעה ימים נשרף לי הבן, הלב שלי נשרף, אין לי טעם בחיים יותר", אמר אתמול חוסיין אבו חדיר לאחר שנודע לו על המעצרים. "צריך להרוס להם את הבתים כמו שהרסו למחבלים בחברון, שיהיה שוויון".

"הוא היה ילד חזק בבית הספר", סיפר האב על בנו, "הוא למד חשמל בבית ספר עמל בעטרות, אבל לפני כמה חודשים המורה שלו אמרה לי 'למה אתה מלמד אותו חשמל? לך תלמד אותו להיות שחקן, כל מלה שאני מדברת הוא משחק אותי'". אתמול אמר האב כי מאז המקרה מפחדים חמשת ילדיו האחרים לצאת מהבית. "היום אמרתי לבן שלי שילך לחנות והוא אמר לי שהוא פוחד שיהודים יתפסו וישרפו אותו. אשתי כל הזמן בוכה, אל תשאל. וגם אני, אני הולך לישון בוכה, קם בבוקר בוכה".

אמש התחדשו העימותים במזרח ירושלים, כאשר כמאה צעירים רעולי פנים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה בשועפט, ומספר דומה של רעולי פנים יידו אבנים לעבר שוטרים בשכונת א־טור. גם בחיזמה יידו עשרות צעירים פלסטינים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון.

"יש להעריך את המשטרה שפענחה את זה מהר יחסית", אמר עו"ד מוהנד ג'וברה, המייצג את המשפחה. "לגבי הענישה אין להבדיל בין דם לדם. אמנם מדובר בשתי מערכות משפט שונות אבל התוצאה צריכה להיות אחת. עונש קשה ביותר למי שמעז לפגוע בחיי אדם. צריך לשים לב שבמקרה הזה הרצח התבצע בצורה נפשעת ואכזרית ביותר על ידי שריפת אדם בעודו בחיים. שזה פשע בפני עצמו. אם בשטחים מענישים מיידית את משפחת הרוצחים בהריסת הבית ובמאסר עולם צריך לעשות אותו הדבר גם לפושעים בישראל על מנת שיראו וייראו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ