תושב התנחלות בג'בל מוכאבר פתח באש לעבר פלסטינים שירו זיקוקים

איש לא נפגע באירוע והמשטרה פתחה בחקירה. לאחר כמה לילות אלימים, חלה הלילה ירידה במספר העימותים בין יהודים וערבים ברחבי הארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר כמה לילות מתוחים ומרובי עימותים, עבר הלילה האחרון (שלישי) בשקט יחסי למעט כמה מקרי אלימות ספורדיים. באחד מהם, תושב ההתנחלות נוף ציון שבג'בל מוכאבר, פתח באש מנשקו האישי לעבר קבוצת צעירים פלסטינים, לאחר שאלו תקפו את השכונה באבנים ובזיקוקים. איש לא נפגע והמשטרה פתחה בחקירה. בחקירת האירוע נמצא קליע בדירה, שהייתה לא מאוכלסת. חוקרי המשטרה זיהו חור בגדר במקום ובחלון הדירה, שנגרמו על ידי הקליע.

בקטטה שאירעה הלילה בין צעירים יהודים לצעירים ערבים ברחוב חלדיה בעיר העתיקה בירושלים נפצע צעיר יהודי באורח קל ופונה לבית חולים ואילו ברחוב רמב"ם בבית שמש הושלך רימון הלם לעבר בית, אך לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כמו כן, במהלך הלילה היו כמה עימותים בין שוטרים וצעירים פלסטיניים ליד בית משפחת אבו חדיר בשועפט.

גם באזור הצפון אירעו הלילה כמה מקרי אלימות. ברחוב יואב בחיפה, נפצעה אשה בת 24 לאחר שאבן פגעה בראשה ופונתה לבית חולים. הצעירה לא זיהתה מהיכן נזרקה האבן והמשטרה החלה לסרוק את האזור. בקרית ים הושלכה בסביבות השעה חצות אבן לעבר אוטובוס אגד. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. בסמוך לצומת פרדיס דיווח אדם כי אבן הושלכה לעברו וגרמה נזק למכוניתו, אך הוא המשיך בנסיעה. במקרה אחר, בסמוך ליישוב קציר רכבו של תושב ערערה נפגע מיידוי אבנים ואילו בחדרה נופצו שמשות מוכנית של תושבת המקום ונרשמו עליה כתובות נאצה נגד ערבים. בבקה אל גרבייה הושלכו הלילה כמה בקבוקי תבערה אל עבר תחנת השיטור המקומית שגרמו נזק לקיר החיצוני.

ההפגנה בעכו, אתמולצילום: רויטרס

לאחר שעד אתמול בערב הגיע מספר הצעירים שנעצרו ביישובים הערביים ליותר מ–70, כאשר כמעט מחצית מהם קטינים בגילים 13–17, הורגשה אתמול ירידה משמעותית בהיקף האירועים האלימים. זאת במקביל לפגישתו של מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, עם ראשי רשויות ערביות במטרה להרגיע את השטח. אמנם בכמה יישובים וצמתים התקיימו הפגנות ועצרות מקומיות, אך הן לא גלשו לאלימות והסתיימו ללא אירועים חריגים.

באחד מהאירועים השתתפו עשרות רבות של בני אדם בהפגנה בכניסה לעיר העתיקה בעכו. אלא שאירוע זה הבליט גם את הוויכוח הפנימי בתוך החברה הערבית סביב המחאה, כאשר אנשי ציבור ופעילים בקהילה המקומית עמדו חיץ בין עשרות המפגינים לבין כוח המשטרה ודאגו לכך שההפגנה לא תרחיק לכת כדי שלא יתפתחו עימותים בתוך העיר. אימאם מסגד אלג'זאר, השיח סמיר עאסי, אמר כי הבעת המחאה היא דבר לגיטימי אולם אין צורך באלימות ובהתנגשות עם כוחות המשטרה. גם ועד הסוחרים חיזק גישה זו מחשש שהתלקחות תביא לפגיעה בתנועת המסחר דווקא בימי הרמדאן.

הוויכוח אינו ייחודי לעכו בלבד, בנצרת התנגד ראש העיר עלי סלאם להחלטת ועדת המעקב של ערביי ישראל משלשום לקיים ביום שישי הקרוב תהלוכה ועצרת מרכזית בעירו. בשל התנגדות זו הודיעה הוועדה על ביטול העצרת והחלה לדון במציאת מיקום חלופי לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ