יועץ בכיר לאובמה: מגנים את הירי, על שני הצדדים להימנע מפגיעה באזרחים

פיליפ גורדון, יועץ לענייני המזרח התיכון, אמר בוועידת ישראל לשלום כי ארה"ב "מגנה את ירי הטילים מעזה". בנט: "אין מישהו בישראל שרוצה שלום יותר ממני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב לענייני המזרח התיכון, פיליפ גורדון, אמר בוועידת ישראל לשלום של עיתון "הארץ", שהתקיימה אתמול (שלישי) בתל אביב, כי הממשל האמריקאי קורא לחידוש הרגיעה ברצועת עזה, ודורש משני הצדדים להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע. "אנחנו מגנים את ירי הטילים מעזה", אמר גורדון. "יש לישראל 
זכות להגן על עצמה".

גורדון דיבר כמה שעות אחרי ששרת המשפטים וחברת הקבינט המדיני־ביטחוני, ציפי לבני, רמזה בדבריה כי ישראל נמצאת לפני החלטה לצאת למבצע קרקעי רחב ברצועה. "זה מאוד תלוי בהתנהלות חמאס", אמרה לבני. "מאוד תלוי עד כמה חמאס לא יאפשר לישראל לחיות בשקט, ואז גם אנחנו נצטרך לעשות פעולות. ייתכן שנגיע למצב 
של אין ברירה".

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס גם הוא לעימות ברצועה. "אם אני ראש ממשלת ישראל, אני נותן מכה קשה מאוד לחמאס ונוסע למוקטעה ברמאללה לדבר עם אבו מאזן", אמר. "הרעים משגרים טילים ללא הרף ולא מבינים את רצון ישראל להכלה. הגיע הזמן להחזיר את ההרתעה. בסוף אין שום יכולת לקבל את מטחי הטילים, 
זה חייב להיפסק".

למרות ירי הרקטות מעזה, רוב הדוברים בוועידה התמקדו בתהליך השלום עם הפלסטינים, בכישלון סבב המשא ומתן האחרון, בסיכויים לגיבוש הסכם שלום, במסגרתו תוקם מדינה פלסטינית, ובדרישות הביטחון של 
ישראל במסגרת הסדר עתידי.

לבני, שניהלה את המשא ומתן עם הפלסטינים מטעם הממשלה, קראה לממשל האמריקאי לחשוף פומבית את מסמך המסגרת עליו דנה עם ישראל והפלסטינים, ולדרוש מהצדדים לאמץ אותו כבסיס להמשך שיחות השלום. המסמך כלל שורה של עקרונות לפתרון סוגיות הליבה השונות - גבולות, פליטים, ירושלים, ביטחון ועוד.

לבני ציינה כי ההחלטה האמריקאית שלא לחשוף את המסמך אחרי פיצוץ השיחות היתה שגויה. "זו טעות, אבל זו טעות הפיכה", אמרה. לדבריה, חשיפת המסמך לציבור היתה גורמת לתחושה שהסכם שלום הוא דבר אפשרי. "ברגע שזה היה על השולחן כל אחד היה צריך לקבוע עמדה. הציבור היה מבין שיש כאן דבר אמיתי. כל מי שאומר לא או כן למסמך היה נשפט על ידי הציבור. אם היינו מגיעים לבחירות זאת היתה האג'נדה על השולחן".

יו"ר האופוזיציה, הרצוג, מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו, על כך שלא השכיל לנצל את השקט הביטחוני היחסי במשך שנות כהונתו כדי לקדם הסכם שלום עם הפלסטינים. "ציפי לבני ויאיר לפיד צריכים לצאת מהממשלה, כיוון שהם לא משרתים את הבוחרים שלהם, לא את חזון השלום ולא את החזון שמוביל לצעדים אמיצים לשלום", אמר הרצוג. "אני קורא להם - תחברו אלי לגוש מרכז גדול שיציע לעם הזה אלטרנטיבה".

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, אמר בוועידה כי ישראל חייבת להמשיך לחתור לשלום, למרות הקשיים והסיכויים הקלושים להשיג הסכם בעיתוי הנוכחי. "כל זמן שהפלסטינים לא יכולים לספק את כל הסחורה, אפשר להתחיל פיוס עם הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון", אמר. "צריך לראות שהם מסוגלים לקיים מדינה בת קיימא, וכן לפנות את היהודים שגרים בהתנחלויות מחוץ לקו הגבול שיוסכם עליו".

הנציג הבכיר של הימין הישראלי שהשתתף בוועידה היה שר הכלכלה, נפתלי בנט, שנאומו הופרע בקריאות ביניים רבות מהקהל. בנט נאלץ לקטוע את דבריו כמה פעמים אחרי שכמה מהנוכחים באולם השמיעו קריאות בוז, כינו אותו "מסית" ו"פשיסט", וטענו כי הוא ומפלגתו אחראים לאווירה הציבורית שהביאה לרצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר.

מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, ומנכ"ל ועידת ישראל לשלום, עקיבא אלדר, עלו פעמיים לבמה וביקשו להפסיק את קריאות הביניים ולאפשר לבנט לשאת דברים. "זה המקום האחרון שחשבתי שתנסו לסתום פיות", קרא בנט לעבר האנשים שניסו להפריע לנאומו.

כשהתאפשר לבנט לדבר הוא תקף בחריפות את השמאל הישראלי, וטען כי הוא "אונס את המציאות כדי להתאימה לתיאוריה שלו". הוא הוסיף כי השמאל הישראלי "צריך לעשות חישוב מסלול מחדש", ואמר כי הוא עצמו בעד שלום, "אבל שלום אמיתי".

כשבנט טען שהעם היהודי ומדינת ישראל לא רוצים מלחמה, קרא לעברו אחד הנוכחים באולם "אתה רוצה". בנט איבד את שלוותו ותקף בחריפות את הקהל באולם. "נלחמתי באינתיפאדה הראשונה, בשנייה ובמלחמת לבנון השנייה", אמר. "אף אחד בחדר הזה לא יטיף לי על הרצון לשלום. אף אחד במדינת ישראל לא רוצה שלום יותר ממני".

כשסיים בנט את דבריו ועשה את דרכו מחוץ לאולם, התגברו קריאות הבוז וכמה מהמוחים נגדו ליוו אותו בצעקות עד שיצא ממלון "דיוויד אינטרקונטיננטל". בנט טען לאחר מכן כי הוכה בגבו באגרוף כשיצא מהוועידה. מפלגת הבית היהודי פרסמה הודעת גינוי לקריאות נגד בנט בעת נאומו, וטענה כי אלה "תורגמו לאלימות פיזית".

עיתון "הארץ" הגיב לטענותיו של בנט כי הותקף באלימות. "למרבה הצער, השר נפתלי בנט שהוזמן לדבר בוועידת ישראל לשלום ניצל לרעה התנהגות לא הולמת של אחד מבאי הכנס - שדחף אותו קלות. הוא טען כי הותקף באגרוף, וזאת על מנת לייצר כותרות תוך הטעיית התקשורת", נמסר בהודעת "הארץ". "כמה עדים שנכחו במקום, כולל עיתונאים שונים, העידו כי לא היתה תקיפה באגרוף, מה גם שהשר בנט היה מוקף מאבטחים באותו רגע, שכלל לא התערבו או עיכבו אף אחד מהנוכחים".

עוד הבהיר עיתון "הארץ" כי הזמין את בנט ואנשי ימין נוספים לוועידת השלום, כפי שהוא גם מזמין אותם להתארח בעמודי המאמרים שלו, על מנת לייצר שיח פתוח, דמוקרטי ופלורליסטי. "צר לנו שהשר בנט בחר לנצל הזמנה זו על מנת להכפיש את באי הוועידה ואת עיתון 'הארץ'", נמסר בתגובת העיתון. לשכתו של בנט מתחה ביקורת על תגובת "הארץ". "דווקא מעיתון 'הארץ' היינו מצפים שיגנה את האלימות ולא יתייצב לצד מי שתוקף שר בישראל. כל תעלול מילולי אינו מכבד את העיתון ואת קוראיו", אמרו.

מי שפתח את הוועידה היה נשיא המדינה, שמעון פרס, שחלק שבחים רבים לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן). "כל אדם רציני חייב להודות שאבו מאזן הפתיע", אמר פרס. "להופיע בסעודיה, לגנות את הרוצחים ולקרוא לשלום ולהפסקת הטרור. לומר 'אבי מצפת ולא אחזור לצפת'. האיש סיכן ומסכן את חייו למען השלום. חד-משמעית הוא פרטנר לשלום. אני לא רואה טוב כמוהו, ולא רואה במקומו. לא היה בתולדות הסכסוך אישיות כמו אבו מאזן".

על ראש הממשלה נתניהו אמר פרס כי הוא עשה דברים שאותם הוא מכבד, אך גם דברים אחרים שאיתם אינו מסכים. "מה שאני מכבד צריך לומר בקול רם, ועם מה שאינני מסכים אני צריך להמתין עוד כמה שבועות", אמר פרס, ברמיזה לכך שהוא צפוי לומר את שעל לבו מיד אחרי עזיבתו את בית הנשיא.

לשאלה האם עדיין קיים סיכוי לשלום, השיב פרס כי העולם הערבי משנה את יחסו לישראל. "כמעט למעלה ממחצית קיומה של ישראל העמדה של העולם הערבי היתה לא שלום, לא הכרה ולא משא ומתן עם ישראל", אמר. "היום, להפתעתי הגדולה, גם הליגה הערבית וגם המדינה שמייצגת את העולם הערבי באופן המובהק ביותר - סעודיה, מדברים על שלום. זאת מהפכה לא קטנה. אינני יודע כמה זמן היא תחזיק מעמד, אבל זאת הוכחה שזה אפשרי. עד עכשיו, בכל העולם הערבי וברוב העולם המוסלמי היו בטוחים שהאויב שלהם והבעיה שלהם זאת מדינת ישראל. היום רוב העולם הערבי שואל מי האויב שלו: אנחנו או הטרור?".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, אמר בוועידה כי קידום תהליך השלום עם הפלסטינים יסייע לישראל כנגד הגרעין האיראני. "אם אנחנו מסוגלים לגייס כוחות נפש ולהיכנס לתהליך אמיתי - בו שמים את סוגיות הליבה על השולחן בחדרים סגורים - זה יסייע באופן דרמטי למעמדה של ישראל בעולם אם היא תצטרך לפעול באופן חד־צדדי באיראן", אמר ברק. "האינטרס המשותף שיש לנו עם המדינות הערביות המתונות כלפי איראן לא ניתן להצפה ותרגום מעשי, משום שהציבור שלהן טעון בעניין הפלסטיני. אם נעים במסלול הפלסטיני - הדלתות נפתחות לשיתוף פעולה מסוג אחר לגמרי עם המדינות הללו".

כשנשאל ברק על מה שאמר לכתבים לפני 14 שנה, לאחר כישלון ועידת קמפ דיוויד - על כך ש"אין פרטנר" פלסטיני, הוא ענה: "מה שאמרתי אז הוא שאין לנו פרטנר בעת הזאת", ציין. "זה פשוט תיאור מדויק של מה שהיה שם. אנחנו, בגיבוי של קלינטון, הנחנו הצעה, בניגוד לאגדה האורבנית שאוחזי עט המשיכו לתגבר, כאילו הנחנו הצעה של 'טייק איט אור ליב איט'. ערפאת סירב ופנה, אנחנו יודעים את זה ממודיעין, לטרור. העובדה הזאת מעידה שלא היה לנו פרטנר לעת ההיא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ