מבצע "צוק איתן": 90% הצלחה לכיפת ברזל עד כה

המערכת, שנכנסה לשימוש מבצעי במארס 2011, רושמת אחוזי הצלחה גבוהים יותר מאשר במבצע "עמוד ענן", שם נרשמו רק 84% יירוטים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מערכת יירוט הרקטות "כיפת ברזל" רשמה עד כה כ-90% הצלחה ביירוט רקטות. מאז יום שני בערב, היום שבו התרחב מאוד היקף הירי מרצועת עזה והוכרז מבצע "צוק איתן", ועד הבוקר (רביעי) שוגרו לשטח ישראל כ-180 רקטות לטווח של עשרה קילומטרים ויותר. סוללות כיפת ברזל הופעלו לעבר כ-27% מהרקטות, שזוהו ככאלה היכולות לנחות בתוך שטחים בנוייים. הסוללות יירטו יותר מ-40 רקטות. רק שש רקטות מתוך ה-180 נחתו בתוך השטחים הבנויים.

אחוזי ההצלחה גבוהים יותר מאשר במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012, שם הסתיים המבצע בכ-84% יירוט. עם זאת, גם ב"עמוד ענן" נרשם בהתחלה אחוז יירוט מעט יותר גבוה. קצין בכיר אמר היום כי המספר הנמוך של הרקטות שפגעו בשטח ישראל - ועד כה הסתיימו בפציעות קלות בלבד - עלול להשתנות בהמשך. עם זאת, הוסיף, קיים פער גדול בין עוצמת התחמושת הניחתת על עזה (כ-400 טון חומר נפץ בתקיפות חיל האוויר מאז יום שני בלילה) לבין עוצמת הפגיעות הפלסטיניות בישראל.

יירוט של מערכת כיפת ברזל באשדוד, 9.7.14צילום: אילן אסייג

יכולת היירוט הגבוהה של הכיפה ניכרה אתמול בערב גם בעת שיגור הרקטות לגוש דן וסביבתו וההצלחות שנרשמו עד כה נחשבות למרכיב מהותי בשימור תחושה מסוימת של ביטחון אישי אצל האזרחים. בצה"ל מסבירים כי בשנתיים האחרונות נעשו שיפורים משמעותיים בסוללות, ששידרגו את יכולת היירוט ואת ההתמודדות עם מטחי רקטות. כל שבע הסוללות שברשות מערך ההגנה האווירית נפרסו להגנת העורף, כשהסוללה השביעית הורכבה תוך כדי המבצע. צה"ל נעזר גם במכ"ם של מערכת שרביט קסמים, הנמצאת עדיין בפיתוח, שהשתלבה באחת מסוללות כיפת ברזל.

החמאס מכוון חלק מאש הרקטות לטווח ה-80 קילומטרים לנתב"ג. המבצע מחייב הגבלות מסוימות על התעופה האזרחית ושינוי חלק מנתיבי ההמראה והנחיתה. על רקע זה, נפרסו זמני הטיסות על פני יותר שעות ביממה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ