מבצע "צוק איתן" נכנס אתמול (רביעי) ליומו השני: יותר ממאה רקטות ופצצות מרגמה נורו משעות הלילה שבין שלישי לרביעי מעזה לשטחי ישראל - עשרות מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. אתמול, לראשונה מאז תחילת המבצע, שוגרו גם רקטות לאזור זכרון יעקב ולדימונה. איש לא נפגע. בחמאס טענו כי מטרת הירי לאזור היתה לפגוע בכור הגרעיני. מוקדם יותר אתמול פגעו שתי רקטות פגיעה ישירה בבית ובגלריה לאמנות במועצה האזורית שער הנגב. בשני המקרים חדרו הרקטות דרך גג המבנים וגרמו לנזק רב. במד"א דיווחו על כמה נפגעי חרדה. כמו כן, שריפות פרצו בכמה מוקדים בנגב שבהן נחתו רקטות.

מאז תחילת המבצע ביום שלישי נורו יותר מ-200 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל – 90% מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. ממד"א נמסר כי מתחילת המבצע ועד אמש טופלו 68 בני אדם, בהם תשעה פצועים קל שנפגעו במהלך ריצה למרחבים מוגנים ופונו לבתי החולים, ו-59 נפגעי חרדה שטופלו ברחבי הארץ.

במקביל, תקף חיל האוויר מתחילת המבצע מאות מטרות ברחבי הרצועה - יותר מ–200 מהן אתמול. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח אתמול כי מספר ההרוגים בעזה מאז תחילת המבצע עלה ל-51. בשיחה שקיים עם כתבים, אמר קצין בכיר בחיל האוויר כי "ההרס בעזה הוא בהיקפים גדולים יותר מאשר במבצע עמוד ענן".

בשעות הערב אתמול זיהה כוח צה"ל שני צוללנים חמושים ליד קו החוף בצפון הרצועה מתקדמים לכיוון ישראל. הכוח פתח באש וסיכל את התקדמותם. תושבי קיבוץ זיקים הסמוך נקראו להסתגר בבתיהם. אוגדת עזה ערכה סריקות באזור, אך נכון למועד סגירת הגיליון אמש, לא אותרו גופותיהם של המחבלים.

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה, מאז תחילת המבצע הותקפו כ-600 יעדיםצילום: AP

לצד זאת, חטיבה נוספת של צה"ל הוצבה אתמול ליד הרצועה, לקראת אפשרות של כניסה קרקעית. עד כה הוצבו שלוש חטיבות בגזרת עזה: צנחנים, נח"ל וגבעתי. בצה"ל הרחיבו בלילה שבין שלישי לרביעי את הפעילות האווירית בעזה, ופגעו גם במטרות שלטון של חמאס. בין היתר, הופצצו מהאוויר מוצב של המשטרה הימית של חמאס, משרדי ביטחון פנים ומשרדי הביטחון הלאומי של הארגון. עוד הותקפו בתיהם של כשמונה בכירי הארגון, בהם מפקד חטיבת חאן יונס מוחמד אל־סינוואר, מפקד חטיבת רפיח ראאד אל־עטאר וביתו של פעיל חמאס בכיר בצפון הרצועה, אחמד ענדור, שנחשב ראש הכוחות של חמאס בצפון הרצועה. בצבא אמרו כי בתיהם של הפעילים שימשו מפקדות פיקוד ושליטה של חמאס, שהיו מעורבים גם בניהול הירי בימים האחרונים. בפעילות חיל האוויר הותקפו גם כ-120 משגרים מוטמנים ועשר מנהרות. במערכת הביטחון אמרו אתמול כי הפגיעה בבתיהם של פעילים מרכזיים בחמאס תימשך.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים אתמול התייעצויות ביטחוניות במפקדת פיקוד הדרום בבאר שבע, שבסופן אמר כי הוחלט "להגביר עוד יותר את התקיפות נגד חמאס וארגוני הטרור בעזה". לפי הצבא, הדרג המדיני אישר גיוס של עד 40 אלף חיילי מילואים.

לדבריו של נתניהו, "צה"ל ערוך לכל האפשרויות. חמאס ישלם מחיר כבד על הירי לעבר אזרחי ישראל. הצבא שלנו חזק, העורף איתן והעם שלנו מלוכד. השילוב הזה הוא תשובתנו לארגוני הטרור שרוצים לפגוע בנו. הפעולה תתרחב ותימשך עד שהירי לעבר יישובינו ייפסק". בהתייעצויות בפיקוד השתתפו גם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל, בני גנץ, ומפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן.

שר הביטחון יעלון אמר אתמול בהערכת מצב שקיים כי המערכה נגד חמאס תלך ותתרחב בימים הקרובים, ו"המחירים שהארגון ישלם יהיו כבדים מאוד". לדבריו, "אנחנו הורגים מחבלים בדרגי פיקוד שונים, והפעילות הזו תימשך ותגבר. מבחינתו לא מדובר במערכה קצרה. נמשיך להכות בחמאס ובארגוני הטרור האחרים מכות קשות מהאוויר, מהים ומהיבשה".

נתניהו שוחח אתמול עם מזכ"ל האו"ם באן קי־מון, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ושר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. בשיחות אמר נתניהו כי אף מדינה לא הייתה מסכימה לעמוד בפני התקפות טילים בלתי פוסקות וניסיונות חדירה מהים ובמנהרות. "חמאס מבצע פשע מלחמה כפול כשהוא מנסה לפגוע בצורה מכוונת באזרחי ישראל ומשתמש באוכלוסיה האזרחית של עזה כמגן אנושי", אמר. "לכן חמאס אחראי כשיש פגיעה בשוגג באזרחים בעזה".

עוד הוסיף נתניהו כי חמאס מוכר בעולם כארגון טרור וכי על הקהילה הבינלאומית לגנות בתקיפות את הירי המתמשך על ישראל.

נהגים תופסים מחסה בעת אזעקה בנתיבי איילוןצילום: REUTERS

עד כה, תקיפות חיל האוויר לחיסול מלאי הרקטות של חמאס כוונו בעיקר נגד אלו הנחשבות לבעלות טווח קצר - עד 40 ק"מ. עם זאת, לפי הערכת אגף המודיעין, בידי חמאס מאות רקטות המסוגלות להגיע לטווח של עד 80 ק"מ, מרביתן יוצרו באופן עצמאי. לפחות 20 מהן כבר נורו לעבר ישראל. לדברי קצין בכיר בצה"ל, לפני מבצע עמוד ענן ב–2012, החזיק חמאס במספר נמוך יותר (דו־ספרתי) של רקטות מסוג זה, שלאחר המבצע הצטמצם לרקטות בודדות. במטכ"ל מעריכים גם כי חמאס מחזיק ברקטות M-302, המסוגלות להגיע לטווח של עד 150 ק"מ.

בשב"כ אמרו אתמול כי חמאס שיפר באופן ניכר את כוחו הצבאי מאז מבצע "עמוד ענן". שירות הביטחון הכללי פרסם סקירה המנתחת את בניין הכוח של הארגון מאז המבצע הצבאי ב-2012, שבאה לידי ביטוי בהברחת אמצעי לחימה, ייצור מקומי של רקטות, ובשדרוג יכולות נוספות.

בשב"כ סבורים כי לאחר המבצע הצבאי בסוף 2012, שבו נורו כ-1,500 רקטות ופצצות מרגמה, פעל חמאס להשלמת ארסנל זה. לכן, בשב"כ מבהירים כי חמאס שם בראש סדר העדיפויות את הברחות אמצעי הלחימה לרצועה, "לרבות של נשק שמקורו באיראן", לשון סקירת שב"כ. "בחמאס הושקעו מאמצים רבים בבניית רשתות הברחה, תוך התמקדות במדינות כמו סודאן, לוב ומדינות נוספות, כאשר נתיב ההברחה מתחיל בהן ועובר דרך סיני, עד הגיעו, בסופו של דבר, לרצועה", נכתב בסקירה. עם זאת, בשב"כ אומרים כי בפועל היקף ההברחות היה מצומצם - אך לפי מערכת הביטחון רקטות אמ-302, כמוהן נורו אתמול לחדרה, הגיעו לידי החמאס.

בתוך כך, פיקוד העורף הורה אתמול לתושבי היישובים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה להימנע מהתקהלות של יותר מ–300 איש. ביישובים מסויימים נאסרה התקהלות של מאה איש. במרבית היישובים בטווח של 40 ק"מ מהרצועה פועלות המסגרות החינוכיות רק במקומות שבהם ישנם מרחבים מוגנים, למעט במועצה האזורית חוף אשקלון. פיקוד העורף הנחה אתמול גם את הרשויות המקומיות באזור חיפה, הכרמל ועירון לפתוח את המקלטים הציבוריים.

רכבת ישראל השביתה אתמול את פעילות הקו אשקלון־שדרות. בעקבות זאת, פנה ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון ולשר התחבורה ישראל כץ, בדרישה למצוא פתרון למצוקת התחבורה הציבורית באזור. "ההחלטה התקבלה ללא תיאום עם אוגדת עזה ומבלי להתייעץ איתנו. אני דורש שיינתן מענה מסודר ומוגבר של אוטובוסים הלוך וחזור לכלל תושבי עוטף עזה שעושים שימוש קבוע ברכבת", אמר שוסטר.

כמו כן, משרד החינוך הודיע כי בחינת הבגרות מועד ב' מתמטיקה היום תתקיים בכפוף להנחיות פיקוד העורף העדכניות. ביישובים המצויים בטווח איום הטילים הבחינה תתקיים אך ורק במוסדות חינוך שבהם קיימים מרחבים מוגנים. משרד החינוך יקיים בחינה במועד נוסף לתלמידים שלא יוכלו להיבחן מחר. הודעה מסודרת בעניין תצא באמצעות בתי הספר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ